TOP 20 atrakcji must see w Belgii – co zobaczyć i zwiedzić w Belgii?

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Belgia powinna znaleźć się na szczycie Twojej listy, jeśli szukasz miejsc pełnych zabytków oraz muzeów. Ten niewielki kraj posiada jedne z najbardziej znanych miejsc turystycznych na świecie, takich jak na przykład: Gandawa, Brugia, Antwerpia czy Liège. Warto także wiedzieć, że wiele z najważniejszych wydarzeń i wojen w Europie miało miejsce na terenach wiejskich Belgii. Co więcej, to właśnie w tym kraju Napoleon przegrał w bitwie pod Waterloo, natomiast podczas I i II wojny światowej przez terytorium Belgii przebiegała linia frontu. Pola bitew I wojny światowej w Ypres są obecnie ważnymi miejscami wycieczek i należą do najważniejszych atrakcji w Belgii. Niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzić Belgię względu na starożytną, czy współczesną historię, Belgia posiada wiele atrakcji historycznych i kulturalnych. Co zobaczyć podczas pobytu w Belgii? Zapoznaj się z naszą listą TOP 20 atrakcji „must see” w Belgii. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczyć i zwiedzić? Must see w Belgii?

Brugia to z pewnością najbardziej popularne miasto w Belgii, który słynie z doskonale zachowanych średniowiecznych uliczek i kanałów. Chociaż Brugia jest najpopularniejszym miejscem turystycznym w Belgii, znajduje się tu wiele innych pięknych miast, takich jak na przykład: Gandawa, Mechelen czy Leuven. W miastach tych również można znaleźć przykłady architektury pochodzącej z czasów średniowiecza. Chcesz jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę w Belgii? Przeczytaj poniższe zestawienie – TOP 20 atrakcji „must see” w Belgii. 

Dzwonnica Beffroi – must see w Brugii

Wśród najbardziej znanych zabytków w Belgii, jest dzwonnica Beffroi, która dominuje nad głównym placem Brugii. Ta pochodząca z XIII wieku średniowieczna wieża połączona jest z budynkiem, który służył jako główna hala targowa. Aby dotrzeć na szczyt dzwonnicy (na wysokość 83 metrów), na którym znajduje się taras widokowy należy pokonać ponad 350 krętych oraz wąskich stopni. Po wejściu na szczyt, możesz podziwiać widoki, które z pewnością zachwycą każdego. 

Zamek Vêves

Ten średniowieczny zamek z okrągłymi wieżami jest jedną z największych atrakcji turystycznych w prowincji Namur, w Belgii. Wnętrza zamku urządzono w wystawnym, XVIII-wiecznym stylu. Obecny wygląd zamku Vêves (Château de Vêves) pochodzi z XV wieku, ponieważ poprzedni XII-wieczny zamek został zniszczony przez pożar. Co ciekawe, w miejscu tym znajdowała się jeszcze jedna, ufortyfikowana budowla z 670 roku n.e. Doskonała lokalizacja zamku Château de Vêves na wzgórzu w Celles, ułatwiała pilnowania głównej drogi z Dinant i Rochefort. Zamek ten jest uznawany za najlepiej zachowany przykład średniowiecznej architektury zamkowej w Belgii. 

Kanały w Brugii

Brugia powstała nad brzegiem rzeki Reie i wraz z jej rozwojem budowano drogi wodne łączące miasto z ujściem rzeki Zwin i Morzem Północnym. Obecnie kanały w Brugii są świadkiem długiej historii Brugii, natomiast rejs widokowy wzdłuż nich jest jednym z najpopularniejszych sposobów zwiedzania tego miasta. Łodzie wycieczkowe wypływają z pięciu doków, znajdujących się przy głównym kanale w centrum miasta. Rejsy odbywają się  średnio co pół godziny, w okresie od marca do listopada. Rejs łodzią po kanałach w Brugii to jedna z najlepszych okazji do zrobienia przepięknych zdjęć pięknej architektury domów szeregowych, jak i niektórych z jej najwspanialszych zabytków. Wycieczki odbywają się każdego dnia, bez względu na pogodę. W razie deszczu operator łodzi zapewnia parasole.

Grote Markt na starym mieście, Mechelen

Zabytki w Mechelen może nie są tak znane, jak te w ulubionej przez turystów Brugii, ale jego stare miasto to doskonałe miejsce, aby poczuć prwadziwą średniowieczną Belgię. Przy centralnym placu – Grote Markt znajduje się kilka wyjątkowo interesujących budynków, takich jak na przykład: ratusz, Lakenhall oraz katedra Sint-Rombouts z wysoką wieżą zegarową. Nieco dalej od głównego placu, znajduje się typowa, zabytkowa architektura domów cechowych, którą powinni zobaczyć miłośnicy historii.

Kanały – must see w Gandawie

Aby ułatwić zwiedzanie Gandawy, wystarczy wybrać się na wycieczkę łodzią po kanałach. Kilka firm w tym mieście oferuje wycieczki krajoznawcze (zarówno publiczne, jak i prywatne) po drogach wodnych Gandawy. Kanały te wiją się przez średniowieczną starówkę miasta, mijają słynne fasady gildii, średniowieczny port, niektóre klasztory oraz kościoły w Gandawie. Większość rejsów po kanałach trwa około godzinę. Rejsy odbywają się regularnie, w okresie od około marca do listopada. Oprócz rejsów krajoznawczych, można wynająć także kajaki, dzięki czemu można odkrywać kanały we własnym tempie.

Bazylika Świętej Krwi, Brugia

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki sakralnej, odwiedź bazylikę Świętej Krwi w Brugii, która posiada zarówno romańskie jak i późnogotyckie cechy. Dodatkowo wewnątrz świątyni znajdują się cenne relikwie z kroplą krwi Chrystusa, które zostały przywiezione do Belgii podczas II wyprawy krzyżowej. Warto zobaczyć wnętrze kościoła, nawet jeśli nie jesteś osobą wierzącą. 

Waterloo – must see dla fanów historii

Jeśli interesujesz się historią pól bitewnych, Waterloo jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Jest to miejsce bitwy pod Waterloo, która odbyła się w 1815 roku. Obecnie Waterloo to małe miasto z wieloma dobrze zachowanymi zabytkami, takimi jak na przykład: Hougoumont Farmhouse czy Lion’s Mound Monument. Pierwsze z nich to miejsce, w którym mężczyźni z Brytyjskiej Brygady Gwardii i Królewskiego Legionu Niemieckiego przez wiele godzin odpierali francuskie ataki. Ten drugi to imponujący pomnik, który wzniesiono w centrum pola bitwy. Warto wiedzieć, że bitwa pod Waterloo była kluczowym punktem zwrotnym w historii Europy, gdzie książę Wellington pokonał Napoleona Bonaparte. Muzeum Waterloo Visitor Centre doskonale opisuje całą bitwę i jej znaczenie dla losów Europy. 

Miejscowość Membre, w dolinie rzeki Semois

Dolina rzeki Semois jest idealnym miejscem dla miłośników pięknej przyrody. Warto wybrać się na zwiedzanie doliny, aby odpocząć od zgiełku miast i turystów. Jest to również doskonałe miejsce na piesze wędrówki po Belgii, a także dobre miejsce na wycieczki łodzią po krętych zakolach rzeki. Miejscowości takie jak Membre, Alle czy Laforet oferują komfortowe zakwaterowanie, od pensjonatów po kempingi. Aby zobaczyć dolinę w jej najpiękniejszym wydaniu, należy przyjechać tu wiosną, kiedy kwitną dzikie kwiaty.

Kościół św. Piotra i ratusz w Leuven

Kościół św. Piotra z ostrołukowymi oknami jest jednym z najlepiej zachowanych świątyń zbudowanych w stylu gotyku brabanckiego, w Belgii. Kościół ten usytuowany jest na placu Grote Markt – centrum zabytkowej części miasta. Oprócz przepięknej XV-wiecznej architektury, warto odwiedzić wnętrze kościoła. Wewnątrz znajduje się muzeum prezentujące sztukę religijną. Znajdziesz tu jedne z najlepszych obrazów flamandzkich artystów, ilustrujących biblijne sceny. Warto zwrócić uwagę także na rzeźbioną ambonę w styku barokowym oraz obraz Dirka Boutsa, który przedstawia „Ostatnią Wieczerzę”.

Raversyde Atlantikwall

W Ostendzie znajduje się kolejne historyczne miejsce – Raversyde Atlantikwall. Możesz je znaleźć na terenie dużego parku z lasami i nadmorskimi wydmami. Wewnątrz  znajduje się kompleks bunkrów wojennych Atlantikwall. Jest to jeden z najlepiej zachowanych odcinków niemieckiej linii obronnej, z czasów I i II wojny światowej, która biegła wzdłuż wybrzeża okupowanej Belgii. Kompleks Atlantikwall składa się między innymi z baterii Aachen pochodzącej z I wojny światowej i baterii Saltzwedel-neu z II wojny światowej. Oprócz tego można zwiedzić tu tunele, przejścia i stanowiska artyleryjskie, które położone są wśród nadmorskich wydm. Na terenie Raversyde Atlantikwall znajduje się także stanowisko archeologiczne „Anno 1465”, które prezentuje zrekonstruowane domy pochodzące ze średniowiecznej rybackiej miejscowości Walraversijde.

Grote Markt – must see w Antwerpii

Podobnie jak w innych miastach Belgii, tak i w samym sercu Antwerpii znajduje się plac Grote Markt. Można tu podziwiać jedne z najlepszych przykładów belgijskiej architektury domów cechowych z charakterystycznym kształtem dachu. Domy cechowe, które otaczają plac są głównym powodem, dla którego warto odwiedzić Grote Markt. Najpiękniejsze fasady posiadają m.in.: Dom Spółdzielców oraz Dom Sklepikarzy. Jednak wszystkie domy cechowe w Antwerpii są dobrze zachowanymi przykładami belgijskiego stylu architektonicznego. Ratusz w Antwerpii to kolejny dobrze zachowany przykład XVI-wiecznej architektury. Wewnątrz znajduje się bogata kolekcja obrazów przedstawiających historię Antwerpii. 

Dom Rubensa – Rubenshuis w Antwerpii

Portowe miasto Antwerpia było niegdyś domem znanego na całym świecie malarza Petera Paula Rubensa (1577-1640). Dom, w którym mieszkał Rubens jest niezwykle popularnym miejscem wśród miłośników sztuki. Rubens mieszkał w nim i pracował od 1610 roku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Rubenshuis, które prezentuje bogatą kolekcję obrazów artysty, jak i jego pamiątki. Sam dom także jest atrakcją turystyczną. Można tu oglądać wypielęgnowany ogród, zadbany dziedziniec oraz ozdobną włoską fasadę. Oprócz stałej wystawy z dziełami Rubensa, w Rubenshuis można podziwiać także wystawy czasowe.

De Grote Markt, Bruksela

Plac miejski – De Grote Markt otoczony jest doskonale zachowanymi gildiami i innymi zabytkowymi budynkami, które prezentują belgijską architekturę wernakularną. Jedna strona placu zdominowana jest przez średniowieczny ratusz, który jest arcydziełem architektury gotyckiej. Co więcej, De Grote Markt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że plac ten jest oblegany przez mieszkańców, jak i turystów przez cały rok. Jednak największe tłumy przybywają tu w sierpniu. Wówczas w centrum placu można podziwiać dywan kwiatowy o wymiarach 75 x 24 metry, który tworzy kilkaset sztuk kwiatów begonii.

Pola bitewne Flandrii

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, powinieneś wybrać się na pola bitewne Flandrii, w Ypres. Pola te są nie tylko istotne z historycznego punktu widzenia, ale także są głównym miejscem pielgrzymek. Dobrze zachowane okopy ciągną się przez kilka kilometrów wokół Ypres. Znajdują się tu także rozległe cmentarze grobami tysięcy żołnierzy, którzy polegli na tych polach. Największy cmentarz wojsk Wspólnoty Narodów na świecie – Tyne Cot i Cmentarz Wojenny w Langemark przypominają o brutalnych walkach, które miały tu miejsce w trakcie Wielkiej Wojny (1914 – 1918). 

Gravensteen

Het Gravensteen (nazywany także Zamkiem Hrabiów) był niegdyś własnością flandryjskich hrabiów, którzy czerpali inspirację do budowy twierdz z ogromnych zamków w Syrii. Obecnie Gravensteen to jeden z najlepiej zachowanych twierdz z fosą w Europie. Jego wysokie i niezwykle grube mury górują nad rzeką Lieve, w centrum zabytkowego miasta Gandawa.

Dinant w dolinie Mozy

Dinant to malowniczo położone miasto nad rzeką Mozą. Na wschodzie znajduje się wysoka wapienna ściana z klifem, która przez długi czas gwarantowała ochronę miasta. Nad rzeką znajduje się Boulevard Léon Sasserath z wieloma restauracjami oraz kawiarniami. Co ciekawe, w Dinant urodził się Antoine Joseph Sax (1814-1894) – wynalazca saksofonu. Dlatego też, w całym mieście znajdziesz pomniki saksofonu, w tym na moście, na którym Charles de Gaulle został postrzelony w nogę w 1914 roku.

Katedra Świętego Bawona w Gandawie

Ta wyjątkowa katedra z gotyckim chórem oraz romańską kryptą prezentuje przepiękną architekturę sakralną w Belgii. Jest to także najwybitniejsza atrakcja turystyczna Gandawy. Chociaż strzelisty budynek z dużymi witrażami jest atrakcją samą w sobie, większość turystów przyjeżdża do Gandawy, aby podziwiać słynne dzieła sztuki, które zdobią wnętrze. W szczególności warto zwrócić uwagę na flamandzkie arcydzieło „Ołtarz Gandawski”. Po obejrzeniu obrazu warto wybrać się na zwiedzanie gigantycznej krypty, która znajduje się pod katedrą. Wewnątrz można zobaczyć piękne malowidła ścienne oraz zabytkowe grobowce.

Stare miasto – must see w Mons

Stare miasto w Mons jest jedną ciekawszych atrakcji w Belgii. W centrum znajduje się główny plac, na którym stoją typowo zdobione budynki pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku. W szczególności warto zwrócić uwagę na Toison d’Or (1615) i Kaplicę św. Jerzego (1604). W Mons warto zobaczyć także wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzwonnicę, która znajduje się na wzgórzu nad miastem oraz kościół Sainte-Waudru z wnętrzem pełnym zabytków artystycznych i religijnych.

Muzeum Horty i domy miejskie – must see w Brukseli

Victor Horta (1861 -1947) to jeden z najbardziej wpływowych architektów oraz projektantów w Belgii. Jest on znany także z XX-wiecznego stylu – Art Nouveau, który wprowadził do architektury. Kilka z jego wspaniałych projektów budynków w Brukseli przetrwało do dziś i wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Brukseli warto zobaczyć Muzeum Victora Horta, które usytuowane jest w jego domu oraz byłej pracowni. Co ciekawe, budynek ten zaprojektował sam Victor Horta. Warto zwrócić wewnątrz uwagę na oryginalne witraże, mozaiki i dekoracje. Victor Horta był pionierem w rewolucji artystycznej, która rozproszyła i zmaksymalizowała naturalne światło oraz włączyła motywy natury do swoich krzywizn. Horta projektując dbał o każdy, nawet najmniejszy szczegół konstrukcji oraz dekoracji, począwszy od projektu domu po jego wyposażenie, a nawet dekoracje na klamkach.

Spa – „Perła Ardenów”

Spa to malownicza belgijska miejscowość, którą warto odwiedzić podczas podróży po Belgii. Miejscowość ta położona jest w lesie i często nazywana jest „Perłą Ardenów”. Ludzie podróżują do Spa, aby korzystać z leczniczych wód od XIV wieku. Jednak Spa jako atrakcja turystyczna rozwinęło się dopiero na początku XIX wieku. Miejscowość ta słynie także ze swoich kasyn, które zbudowano w XVII wieku. Spa to idealne miejsce na relaks i odpoczynek. Niezależnie od tego, czy chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu, czy zwiedzać okoliczne zabytki, jest to miejsce, które warto odwiedzić. Co ciekawe, dzięki dużej popularności tego uzdrowiska dla wyższych sfer w XVIII i XIX, „Spa” stało się także angielskim terminem oznaczającym hydroterapię.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Kortrijk – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Dlaczego warto jechać do Brukseli?

Następny

Dodaj komentarz