Liège – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , ,

Belgia to kraj, który jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów. Nie da się bowiem ukryć, że kraj ten ma niezwykle wiele do zaoferowania. Każde miasto – mniejsze i większe – kryje w sobie niesamowitą historię i liczne zabytki. Jednocześnie najwięcej turystów obecnie wybiera się do słynnego Liège. Tak więc jak możesz się do tego miasta dostać i co będziesz mógł w nim zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak możesz dojechać do Liège?

Liège to jedna z największych metropolii w Belgii. Na co dzień mieszka tam niespełna 200 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, miasto to jest również jednym z największych ośrodków francuskojęzycznych w kraju. Z uwagi na swoje pokaźne rozmiary, a także gęste zaludnienie, Liège jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Z dotarciem na miejsce nie będziesz miał więc większego problemu. Port lotniczy jest oddalony jedynie 10 kilometrów od centrum miasta. Możesz się tam dostać za pośrednictwem:

  • wypożyczonego samochodu – na lotnisku funkcjonuje wiele wypożyczalni pojazdów, z których usług będziesz mógł skorzystać. Wówczas sama podróż do ścisłego centrum zajmie Ci nie więcej niż 10 minut. Z lotniska kieruj się cały czas drogą oznaczoną jako E25. W ten sposób dojedziesz prosto do centrum miasta.
  • komunikacji miejskiej – lotnisko jest świetnie skomunikowane ze wszystkim obszarami miejskimi. Podróż komunikacja miejską zajmie Ci około 30 – 35 minut i nie będzie wymagała od Ciebie przesiadek. Z lotniska do miasta zabierze Cie autobus numer 57, który kursuje z dość dużą częstotliwością.

Możesz także skorzystać z taksówek, jednak w takim wypadku będziesz musiał liczyć się z tym, że podróż – choć wygodna i przyjemna – będzie Cię nieco więcej kosztować.

Co możesz zobaczyć w Liège? – muzea, zabytki i atrakcje

Liège to miasto, które może Cię zaskoczyć w wyjątkowo pozytywny sposób. Znajdziesz tam wiele atrakcji i zabytków, których pod żadnym pozorem nie powinieneś pominąć. Wobec tego, przy których obiektach w mieście powinieneś zatrzymać się na nieco dłuższą chwilę?

XVI-wieczny pałac biskupa Liège na placu św. Lamberta

Pałac Biskupa Liège znajduje się na jednym z głównych placów w mieście – placu św. Lamberta. Sama budowla pochodzi z XVI wieku. W samym pałacu zlokalizowane jest podziemne Archeoforum, które również jest udostępnione dla turystów. Zwróć jednak uwagę na wyjątkowo zdobniczą architekturę obiektu.

Perron

Perron to jedna z mniej oczywistych atrakcji. Jest to zabytkowa fontanna znajdująca się na placu Merche. Dawniej ta fontanna była wbudowana celem podkreślenia i oddania hołdu sprawiedliwości biskupa. Obecnie jednak Perron – niewielka, kamienna fontanna, stała się jednym z najważniejszych symboli miasta.

Katedra świętego Pawła – wraz ze skarbcem i grobem św. Lamberta

Katedra Świętego Pawła jest obecnie siedzibą archidiecezji miasta. Cała świątynia została wybudowana w stylu gotyckim, jednocześnie w jej fasadzie będziesz mógł dostrzec romańskie fragmenty, które pochodzą z poprzedniej bazyliki. W świątyni tej do zwiedzania jest również skarbiec i grobowiec św. Lamberta.

Kościół św. Bartłomieja

Kościół św. Bartłomieja to również jedna z najważniejszych budowli sakralnych. Mury zewnętrzne są wykonane z piaskowca, co jest niezwykle rzadkim zabiegiem stosowanym przez architektów. Sam kościół jest dość niewielki, jednak w jego wnętrzu czekają na Ciebie fenomenalne zdobienia i pozłacany ołtarz.

Bazylika św. Marcina

Bazylika św. Marcina jest traktowana jako jeden z najwspanialszych kościołów w Belgii. Zgodnie ze źródłami, powstała ona w 1247 roku, kiedy to pojawiły się wzmianki o pierwszych, odprawianych tam nabożeństwach. Bazylika ta wyróżnia się bogato zdobioną fasadą oraz szpiczastymi oknami, które charakterystyczne były dla stylu gotyckiego.

Kościół św. Antoniego

Kościół św. Antoniego to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście. Zgodnie ze źródłami, kościół ten powstał już w 1244 roku, jednak jego inauguracja miała odbyć się kilka lat później. Kościół ten został wybudowany tuż po przybyciu do miasta zakonu franciszkanów. Jego zwiedzanie jest całkowicie darmowe, więc takiej okazji nie możesz przegapić!

Kościół Heilig Hart

Kościół Helig Hart jest jednym z młodszych kościołów. Wyróżnia się on jednak przepiękną, renesansową fasadą, w której z pewnością dostrzeżesz bogate zdobienia. We wnętrzu tej świątyni możesz także znaleźć monumentalny ołtarz oraz malowidła ścienne, których również nie powinieneś pominąć.

Muzeum Curtiusa – muzeum archeologiczne, w XVII-wiecznym domu na brzegu Mozy

Muzeum Curtiusa jest jednym z tych muzeów, którego absolutnie nie powinieneś pominąć. Znajdziesz w nim zbiory i wystawy poświęcone twórczości religijnej, a także szeroko rozumianej sztuce zdobniczej. Jest to klasyczne muzeum archeologiczne, które znajduje się w zabytkowym – pochodzącym z XVII wieku – domu, usytułowanego malowniczo nad brzegiem Mozy.

Ratusz z 1714 r.

Ratusz to jedna z najwspanialszych budowli, którą będziesz mógł znaleźć w samym centrum miasta. Okazuje się, że budynek ten powstał już w 1714 roku i jest jednym z najstarszych w Belgii – nie tylko w Liège. Ten ratusz zachwyci Cię nietuzinkową fasadą, a także nielicznymi zdobieniami, które dodają mu niekwestionowanego uroku.

Cytadela

Cytadela wyróżnia się przede wszystkim swoją malowniczą lokalizacja. Usytuowana jest ona na wzgórzu, skąd rozciąga się panorama na całe miasto. Tej atrakcji również nie możesz pominąć.

Opéra Royal

Ten budynek to jeden z największych gmachów operowych w mieście. Powstał on w 1818 roku, jednak na przestrzeni lat wielokrotnie ulegał zniszczeniom i renowacjom. Obecnie, w całkowicie nowej konstrukcji z zachowanymi pierwotnymi zdobieniami, odbywają się występy i inscenizacje teatralne.

Nowa stacja kolejowa Liège-Guillemins

Nowa stacja kolejowa Liège-Guillemins jest uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Musisz się tam koniecznie udać po to, by sprawdzić w jaki sposób zaaranżowane zostały perony oraz różnorodne punkty usługowe. Stacja ta najlepiej prezentuje się po zmroku, kiedy to jest fenomenalnie świetlona.

Historyczne centrum miasta (Carré)

Historyczne centrum miasta znajduje się w okolicy placu św. Lamberta. Znajdziesz tam największą ilość zabytków, które już wcześniej zostały wspomniane. Centrum miasta wyda Ci się także interesujące jeśli jesteś miłośnikiem historii i fenomenalnej architektury.

Czy w Liège możesz wypożyczyć samochód?

W mieście działa wiele wypożyczalni samochodów. Znajdują się one nie tylko na lotnisku, ale także i w innych częściach miasta. Oferują konkurencyjne ceny i nowoczesne floty pojazdów. Do wypożyczenia samochodu będzie Ci potrzebne jedynie ważne prawo jazdy. Możesz skorzystać zarówno z renomowanych wypożyczalni jak i placówek działających lokalnie.

Gdzie możesz zaparkować?

Parkowanie nie powinno Ci sprawić większego problemu. Pamiętaj jednak, że parkingi są płatne. Zazwyczaj, na krótkoterminowy postój możesz parkować na miejscach, które są wydzielone białymi liniami. W okolicy ścisłego centrum, możesz pozostawić auto na maksymalnie dwie godziny. Parkingi długoterminowe zlokalizowane są poza centrum miasta i również są to parkingi płatne.

Pogoda i temperatura – kiedy najlepiej odwiedzić miasto?

Liège znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego – podobnie zresztą jak cała Belgia. Najcieplejszym okresem jest ten, od czerwca do połowy września. Wówczas w mieście możesz spodziewać się nawet 30 stopni Celsjusza, a także całkowitego braku opadów. Jednocześnie jesienią ma swój skrywany urok. Temperatury co prawda spadają do około 18 stopni Celsjusza, a także pojawiają się opady, jednak w tym sezonie również warto to miasto odwiedzić. Zimy w Liège nie są tak srogie. Zwykle temperatury spadają do około -8 lub – 10 stopni Celsjusza. Opady śniegu z deszczem są dość obfite. Jednak spędzenie zimy w Liège również może być wyjątkowym przeżyciem.

Najlepsze restauracje – lista rekomendowanych obiektów gastronomicznych

Baza gastronomiczna jest świetnie rozwinięta. Możesz tam zasmakować specjałów belgijskiej kuchni i nie tylko. Do najpopularniejszych i najczęściej rekomendowanych przez turystów lokali gastronomicznych zaliczają się:

  • Restaurant Les Saveurs de Bulgarie – to jedna z najbardziej prestiżowych restauracji w Liège, która specjalizuje się w belgijskiej kuchni.
  • Asti – to popularna restauracja wśród turystów, która charakteryzuje się dość przystępnymi cenami. Specjalizuje się ona również w kuchni lokalnej.
  • Le Huit – to dość ekskluzywna restauracja, w której nie tylko spróbujesz belgijskich przysmaków, ale także lokalnego piwa.

Gdzie spać w Liège? – lista rekomendowanych obiektów noclegowych

W mieście znajdziesz dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Istnieje wiele, różnych opcji zakwaterowania, które możesz dopasować do własnych potrzeb.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Liège

Univers Hotel Liège-Guillemins – to trzygwiazdkowy hotel w Liège z pokojami rodzinnymi.

Ibis Liège Centre Opera – to trzygwiazdkowy hotel, idealny dla rodzin z dziećmi.

Ibis Styles Liege Guillemis – to również trzygwiazdkowy hotel z rodzinnymi apartamentami.   

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Liège

Pentahotel Liège – to czterogwiazdkowy, luksusowy hotel;

Radisson Hotel Liege Centre – to czterogwiazdkowy hotel w mieście o wysokim standardzie;

Van Der Valk Sélys Liège Hotel & Spa – to czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu i SPA.

TOP 3 noclegi w Liège w przystępnej cenie 

YUST Liège – w tym hotelu zatrzymasz się już za około 70 złotych za noc;

Maison Noppius – zatrzymasz się tu za około 90 złotych za noc;

DayNight Sauveniere – to hotel w centrum Liège. Zatrzymasz się w nim za około 110 złotych za noc.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Gandawa – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Zwiedzanie miejsca bitwy i Muzeum w Waterloo – niesamowita podróż w czasie!

Następny

Dodaj komentarz