Gandawa – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Belgia to dość niewielki kraj zlokalizowany w środkowej Europie. Mimo swoich kompaktowych rozmiarów, coraz więcej turystów pragnie go odwiedzić. Nie da się bowiem ukryć tego, że Belgia ma do zaoferowania podróżnym praktycznie wszystko. Z jednej strony są to pełne klimatu i specyficznej atmosfery miasta, zaś z drugiej szereg imponujących zabytków i miejsc, których nie można przegapić. Okazuje się, że coraz większe zainteresowanie wzbudza jedno, z najpiękniejszych, belgijskich miast, którym jest Gandawa. Wobec tego, jak możesz dostać się do Gandawy i co możesz tam zwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gandawa – w jaki sposób możesz dojechać do miasta?

Gandawa jest urokliwym miasteczkiem zlokalizowanym w północnej części kraju. Jest to jedno z większych miast w Belgii, które na co dzień zamieszkiwane jest przez około 250 tysięcy mieszkańców. Miasto to zlokalizowane jest tuż przy ujściu rzeki Leie do Skaldy. Mimo tego, że miasto jest pokaźnych rozmiarów, to niestety nie jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Możesz się więc zastanawiać, w jaki sposób dostać się do Gandawy? Otóż do wyboru masz dwa lotniska – jedno w stolicy kraju, a drugie w Antwerpii. Oba z nich są oddalone o nieco ponad 60 kilometrów od Gandawy. Zarówno do Brukseli jak i do Antwerpii regularnie odbywają się loty z praktycznie każdego lotniska w Polsce.

Jak możesz dojechać z Brukseli do Gandawy?

Jeśli zdecydowałeś się na przylot do Brukseli, wówczas od Gandawy będzie dzielić Cię jedynie 64 kilometry. Trasę tę możesz pokaonać na różne sposoby, co wynika z faktu świetnej organizacji komunikacyjnej w kraju. Z Brukseli do Gandawy możesz dojechac w następujący sposób:

  • wypożyczonym samochodem – na lotnisku w Brukseli znajdziesz wiele wypożyczalni pojazdów, z których usług możesz skorzystać bez większych obaw. Wówczas sam przejazd do Gandawy nie powinien zająć Ci więcej niż około 50 minut. Z lotniska w pierwszej kolejności musisz poruszać się w kierunku zachodnim drogą oznaczoną jako E19 – jest to obwodnica Brukseli. Następnie wybierz zjazd w kierunku Gandawy, na drogę E40. Wówczas dojedziesz już prosto do celu.
  • komunikacją miejską – Bruksela jest świetnie skomunikowana z Gandawą. Możesz więc dostać się do celu za pośrednictwem środków transportu publicznego. Podróż zajmie Ci od 1 do 1,5 godziny. Z przystanku zlokalizowanego na lotnisku wsiądź w pociąg IC 3638 De Panne. Dojedziesz nim na przystanek Brussel – Zudi/Midi. Następnie przesiądź się w pociąg IC1537 Blankenberge. Dojedziesz nim już prosto do Gandawy.

Jak możesz dojechać do Gandawy z Antwerpii?

Lotnisko w Antwerpii jest drugim, najważniejszym portem lotniczym w Belgii. Również więc możesz zdecydować się na rezerwacje biletów lotniczych właśnie tam, a następnie zorganizować dla siebie dalszą część podróży do Gandawy. Antwerpia, jest oddalona od docelowego miasta o 62 kilometry. Twoja podróż może więc wyglądać następująco:

  • wypożyczony samochód – podobnie jak na lotnisku w Brukseli, tak samo i w Antwerpii, możesz skorzystać z usług wielu wypożyczalni pojazdów. Cała podróż samochodem nie powinna zająć Ci więcej niż około 50 minut. Z lotniska w Antwerpii cały czas poruszaj się w kierunku południowo – zachodnim, drogą oznaczoną jako E17. Dojedziesz w ten sposób prosto do Gandawy.
  • komunikacja miejska – podróż do Gandawy z Antwerpii, przy pomocy komunikacji miejskiej jest nieco bardziej skomplikowana. Może Ci ona zająć nawet 1,5 godziny. W pierwszej kolejności z przystanku na lotnisku wsiądź w autobus numer 52. Dojedziesz nim na stację Berchem Station. Następnie przesiądź się w pociąg IC1837 Oostende. Tym pociągiem dojedziesz już prosto do Gandawy.

Co możesz zobaczyć w Gandawie? – muzea, zabytki i atrakcje

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, jest jednym z większych i bardziej turystycznych miast w Belgii. Możesz więc spodziewać się tego, że nie poznasz tam smaku przytłaczającej nudy. W mieście znajdziesz wiele zabytków, przy których koniecznie musisz się zatrzymać i poznać ich zjawiskową historię. Wobec tego, co koniecznie powinieneś zobaczyć w Gandawie?

Zamek Hrabiów w Gandawie (Zamek Gravensteen)

Zamek Hrabiów w Gandawie jest jednym z tych zabytków, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć podczas zwiedzania miasta. Jest to malownicza forteca, która we wspaniały sposób góruje nad całym miastem. Jej początki sięgają wieku X, kiedy to – prawdopodobnie – nad rzeką w tym miejscu powstała pierwsza, prymitywna konstrukcja z drewna. Miała ona spełniać rolę obronną, jednak nie przetrwała ona zbyt długo. Jej miejsce zastąpiła kamienna twierdza czyli zamek Gravensteen. Ewoluował on jednak dopiero pod koniec wieku XII. Właśnie wtedy zmienił się on w ogromną, kamienną twierdzę, która wywiązywała się z roli obronnej. Za głównego twórcę zamku uważa się Filipa Alzackiego. Mimo wszystko z biegiem lat zamek ten został całkowicie opuszczony. Dopiero w następnym stuleciu nieznany twórca – architekt wpadł na pomysł jego odrestaurowania. Obecnie w zamku mieszczą się wystawy broni, a także kolekcja narzędzi tortur.

Dzwonnica w Gandawie (Het Belfort van Gent, wieża beffroi)

Dzwonnica w Gandawie również jest jednym z tych zabytków, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania miasta. Jej budowa rozpoczęła się w 1313 roku i zakończyła się dopiero w roku 1377. Co ciekawe, Dzwonnica w Gandawie w pierwszym okresie swojego istnienia nazywana była „Smoczą Wieżą”. Zwiedzając ją, do dziś dostrzeżesz w fasadzie figurkę monumentalnego smoka. Jest on całkowicie pozłacany i pięknie mieni się w promieniach słońca. Wieża ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obecnie pełni rolę jednego z najwyższych i największych punktów widokowych w mieście.

Most św. Michała

Most św. Michała w Gandawie jest jedną z głównych atrakcji miasta. Zgodnie ze źródłami, powstał on w latach 1905 – 1909. Jest to most łukowy, który łączy brzegi rzeki przepływającej przez miasto. Co ciekawe, dawniej w tym miejscu znajdował się most obrotowy, który jednak nie do końca spełniał zamierzoną rolę. Z tego też względu został on zastąpiony soidną i wytrzymałą konkstrukcją z kamienia. Jest to miejsce najczęściej fotografowane w Gandawie. Po rzece organizowane są także krótkie rejsy, a podczas nich masz szansę na zobaczenie tego mostu z całkiem innej perspektywy.

Katedra św. Bawona

Katedra św. Bawona w Gandawie jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Gandawie. Kościół ten był miejscem chrztu Karola V. Dawniej w tym miejscu znajdowała się kaplica św. Jana Chrzciciela, która jednak uległa zniszczeniu. Katedra św. Bawona została wzniesiona na planie krzyża. Obecnie budowla jest bogato zdobiona freskami oraz innymi płaskorzeźbami. Co więcej, do katedry tej przylega także pokaźnych rozmiarów wieża, z której szczytu rozciąga się malownicza panorama na miasto.

Ołtarz Gandawski

Ołtarz Gandawski – Adoracja Mistycznego Baranka – to również jeden z tych zabytków w Gandawie, którego nie powinieneś pominąć. Mówiąc prościej, jest to złożony polipytk tablicowy o wyjątkowo dużych rozmiarach. Jego głównym motywem jest odkupienie ludności przez Jezusa Chrystusa. Ołtarz Gandawski znajdziesz we wspomniane już katedrze św. Bawona. Początkowo był on zlokalizowany w kaplicy, jednak z uwagi na względy bezpieczeństwa został on przeniesiony w inne miejsce katedry.

Opactwo św. Bawona

Opactwo św. Bawona znajduje się w okolicy katedry. Święty Bawo – Bawon – urodził się w pobliskim Liege i był jednym z belgijskich świętych kościoła katolickiego. Tak naprawdę nie wiadomo do końca, kiedy został on ogłoszony świętym. Jednocześnie w Gandawie utworzono opactwo świętego Bawona, które zostało rozwiązane w 1539 roku, z uwagi na bunt wszczęty przeciwko Karolowi V. 

Nabrzeża Graslei i Korenlei

Nadbrzeża Grasei i Kornelei znajdują się w historycznym centrum Gandawy. Są one położone na prawy brzegu głównej rzeki przecinającej miasto – Leie. Leżą one po przeciwnych brzegach i były częścią dawnego, średniowiecznego portu. Nadbrzeża Graslei i Kornelei to historyczne części Gandawy, które obecnie pełnią rolę turystycznego i centralnego punktu w mieście.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja w Gandawie to jeden z najstarszych i najbardziej znanych punktów orientacyjnych w mieście. Powstał on na miejscu dawnego kościoła romańskiego, a wzniesiono go w stylu gotyckim. Kościół św. Mikołaja jest interesujący zarówno z zewnątrz jak i od zewnątrz. Przylegają do niego dwie wieże, zakończone szpiczastymi kopułami. W dużej mierze, to właśnie one dominują w miejskim krajobrazie Gandawy.

Vrijdagmarkt

Vrijdagmarkt to historyczny plac w centralnej części Gandawy. Jest to jeden z najstarszych placów w całym mieście. Dawniej odbywały się tu targi i szereg wydarzeń kulturalnych. Plac ten otoczony jest zabytkowymi budowlami, a na jego środku znajduje się ogromna rzeźba na piedestale. Co piątek na placu dalej odbywa się targ, na którym możesz zaopatrzyć się w świeże, belgijskie wyroby.

Targ kwiatowy

Targ kwiatowy w Gandawie to jedna z większych atrakcji turystycznych w mieście. Możesz się na niego wybrać nie tylko w celu zakupu różnorodnych roślin ozdobnych, ale po to, by je po prostu podziwiać. Jest to największy, tego typu market w Belgii, więc nie możesz go przegapić.

Patershol – kulinarne serce Gandawy

Pathershol to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów dzielnic Gandawy. To właśnie tam znajdziesz najwięcej restauracji, które zaserwują Ci dania kuchni z całego świata. To własnie tu poznasz lokalne tradycje gastronomiczne i spróbujesz szeregu przekąsek i przysmaków. Jeśli więc szukasz dobrego miejsca na lunch, śniadanie czy też kolację, to wybierz się do lokali w dzielnicy Patershol.

Czy w Gandawie możesz wynająć samochód?

Gandawa to jedna z największych metropolii w Belgii. Co więcej, z uwagi na napływ turystów baza usługowa cały czas się rozrasta. Jeśli więc planujesz wypożyczenie samochodu na miejscu, to nie będziesz miał z tym największego problemu! W Gandawie działa wiele tego typu placówek jak np. EuropaCar czy RentaCar. Oczywiście ceny oferowane przez wypożyczalnie są mocno konkurencyjne, a do wynajęcia samochodu potrzebujesz jedynie ważnego prawa jazdy.

Gdzie możesz zaparkować samochód w Gandawie?

Jeśli zdecydowałeś się na wypożyczenie samochodu w Gandawie, wówczas możesz zastanawiać się, gdzie go zaparkować. Okazuje się, że przede wszystkim każdy parking w mieście jest płatny. Jeśli będziesz próbował uniknąć kupna biletu parkingowego, możesz liczyć się z dość pokaźnym mandatem. Niemniej jednak długoterminowe parkingi znajdują się przy obiektach noclegowych, dworcu autobusowym oraz na obrzeżach miasta. Z kolei parkingi krótkoteminowe znajdziesz nawet blisko historycznego centrum Gandawy. Pamiętaj jednak, że możesz na nich pozostawić samochód na nie dłużej niż 2 godziny.

Pogoda i temperatura w Gandawie – kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie miasta?

Gandawa znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego. Oznacza to, że lata są tam dośc upalne, a zimy łagodne z tendencją do mroźnych. Jeśli zależy Ci na pełnych promieniach słońca, wówczas odwiedź Gandawę w lecie. Możesz się wówczas spodziewać nawet 30 stopni Celsjusza. Z kolei jesień jest nieco chłodniejsza. Termometry mieszkańców będą zwykle wskazywać około 18 stopni Celsjusza. Wybierając się do Gandawy jesienią, musisz przygotować się na nieco większe opady deszczu. Zima w Gandawie również ma swój urok. Choć temperatury mogą spaść nawet do -10 stopni Celsjusza. Mimo wszystko, jeśli nie jesteś zbyt wybrednym turystą, wówczas każdy okres będzie dla Ciebie dobry, by odwiedzić to malownicze miasto!

Gdzie możesz dobrze zjeść w Gandawie? – rekomendowane restauracje

Gandawa ma świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Nawet jeśli do tej pory nie spotkałeś się z belgijską kuchnią, to w trakcie wizyty w mieście będziesz miał ku temu najlepsza okazję. Do najczęściej rekomendowanych restauracji zaliczają się:

  • Osteria Delicati – jest to jedna z bardziej prestiżowych restauracji w mieście. Czekają tam na Ciebie belgijskie specjały oraz lokalne piwo.
  • Bari – nazwa tej restauracji może Ci się kojarzyć z włoskim miastem o dokładnie tej samej nazwie. Prawda jest jednak taka, że restauracja ta specjalizuje się w mieszance kuchni lokalnej z kuchnią włoską. Ceny w lokalu są dość przystępne.
  • Lys D’Or Restaurant Gent – to również restauracja o wysokim standardzie. Rozsmakujesz się tam w belgijskich specjałach oraz lokalnym piwie. Przygotuj się na to, że w tym lokalu czekają na Ciebie nieco wyższe ceny.

Najlepsze hotele i obiekty noclegowe w Gandawie – gdzie możesz się zatrzymać?

W Gandawie możesz liczyć na różnorodne opcje zakwaterowania, które dopasujesz idealnie do swoich potrzeb. Baza noclegowa jest wyjątkowo dobrze rozwinięta.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Gandawie

Jeśli do Gandawy wybierasz się z całą rodziną, wówczas możesz zatrzymać się w:

Charme Hotel Hancelot – hotel blisko centrum z bogatą ofertą pokoi rodzinnych;

Ghent River Hotel – czterogwiazdkowy hotel z apartamentami rodzinnymi;

ParkHotel – trzygwiazdkowy hotel idealny dla rodzin z dziećmi.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Gandawie

Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie noclegu w Gandawie wówczas zatrzymaj się w:

Novotel Centrum Gent – to trzygwiazdkowy hotel w centrum o wysokim standardzie.

Yalo Urban Boutique Gent – to czterogwiazdkowy, luksusowy hotel w Gandawie.

Pillows Grand Boutique Hotel Reylof Ghent – czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie blisko centrum.

TOP 3 noclegi w Gandawie w przystępnej cenie

Jeśli na noclegach w Gandawie chcesz nieco zaoszczędzić, wówczas zatrzymaj się w:

B and B Hotel Gent Centrum – to trzygwiazdkowy, aczkolwiek tani obiekt noclegowy w Gandawie. Za noc zapłacisz około 110 złotych

Het Rustpunt – to nocleg na obrzeżach Gandawy. Za noc zapłacisz około 80 złotych;

Gateway Studios Gent – to hotel blisko centrum. Za noc zapłacisz około 100 złotych.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Brugia – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Liège – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz