Mons – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Od kilku sezonów można zaobserwować fakt, że Belgia ciesz się coraz to większym zainteresowaniem wśród turystów. Nie da się bowiem ukryć, ze kraj ten słynie nie tylko z wyśmienitej czekolady, ale także z całego szeregu innych zabytków. Zlokalizowane na terenie Belgii miasta i miasteczka stają się najlepszym sposobem na poznanie wyjątkowej architektury, sztuki, a także poczucie specyficznego klimatu. Jedną z takich miejscowości jest miasteczko Mons, które znajduje się praktycznie w środkowej części kraju. Jeśli zamierasz je odwiedzić w najbliższym czasie, to musisz się o nim dowiedzieć nieco więcej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak możesz dojechać do Mons w Belgii?

Mons to dość niewielkie miasteczko, w środkowej części kraju. Na co dzień zamieszkuje je około 92 tysiące mieszkańców. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że w mieście możesz poznać Belgię i jej zabytki od zupełnie innej strony. Jednocześnie musisz wiedzieć, że miasto nie jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Dogodnym rozwiązaniem będzie więc dla Ciebie zarezerwowanie przelotów na lotnisko w Charleroi. Jest ono oddalone o jedynie 47 kilometrów od miasteczka, a z dojazdem nie będziesz mieć większego problemu. Możesz zdecydować się na:

  • wypożyczenie samochodu – jeśli posiadasz prawo jazdy, wówczas na lotnisku w Charleroi możesz zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Wówczas cała podróż do Mons będzie dla Ciebie szybka i przyjemna. Z lotniska będziesz musiał kierować się na zachód drogą oznaczoną jako E42. Na miejsce powinieneś dojechać w około 35 – 40 minut.
  • komunikację miejską – jeśli nie chcesz korzystać z samochodu, wówczas możesz zdecydować się na dojazd do miasta przy pomocy komunikacji miejskiej. Miej jednak na uwadze to, że podróż ta będzie dla Ciebie bardziej czasochłonna. W pierwszej kolejności z lotniska w Charleroi musisz wsiąść w autobus oznaczony literką „A”, który dowiezie Cię na przystanek Charleroi Gare Centrale. Musisz przejść około 200 metrów na przystanek Charleroi South, gdzie wsiądziesz w pociąg oznaczony jako IC 3832. Dowiezie Cię on na główny dworzec kolejowy w Mons.

Zdarza się, że niektóre taksówki również zaoferują Ci przejazd na tej trasie. Miej jednak na uwadze to, że taka podróż będzie Cię znacznie więcej kosztować.

Co musisz zwiedzić w Mons? – zabytki, muzea, atrakcje

Mons to miasto tysiąca zabytków. Przekonasz się o tym już w momencie, kiedy się tam znajdziesz. Miasteczko to żyje w dość powolnym tempie, jednak ma ogromny potencjał turystyczny. Tak naprawdę, na zwiedzanie miasta możesz śmiało poświęcić więcej niż jeden dzień. Dzięki temu uda Ci się poznać to miasto od najpiękniejszej strony. Jednak co koniecznie musisz zobaczyć w Mons? 

Muzeum Pamięci Mons

Muzeum Pamięci Mons to jedno z tych miejsc, do którego powinieneś skierować się już na samym początku. Zgromadzono tu niezwykle ciekawe artefakty, które związane są bezpośrednio z historią miasta. Dzięki wizycie w tym muzeum z pewnością o wiele lepiej zrozumiesz specyfikę tej uroczej miejscowości.

Kolegiata św. Waltrudy

To jeden z najbardziej spektakularnych kościołów w mieście. Wyróżnia się ona maksymalnie surową formą z zewnątrz. Budynek jest wykonany z ciemnoszarych bloków kamiennych i po zewnętrznej stronie nie posiada praktycznie żadnych zdobień. We wnętrzu kolegiaty zaś będziesz mógł podziwiać prawdziwe bogactwo i mozaiki. Z pewnością tego kościoła również nie możesz pominąć.

Zamek Havre

Zamek Havre jest prawdziwą wizytówką miasta. Ta średniowieczna budowla obronna pełniła również funkcję rezydencji belgijskich rodzin królewskich. Obecnie zamek ten jest udostępniony dla turystów, a otaczający go ogród jest świetnym miejscem na wypoczynek.

Van Gogh House

Vincent Van Gogh jest chyba jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów w Europie. Czy wiesz, że zgodnie ze źródłami mieszkał on właśnie w belgijskim miasteczku Mons? Jeśli więc jego twórczość jest Ci bliska wówczas odwiedź Van Gogh House na obrzeżach miasta. To właśnie w tym budynku miał mieszkać słynny artysta.

Muzeum Sztuk Dekoracyjnych Mons

Jeśli chcesz nieco bliżej zapoznać się z lokalną sztuką, wówczas odwiedź Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Mons. Na przestrzeni lat muzeum to zgromadziło zasoby dzieł sztuki i architektury z różnorodnych epok. Dominują tam co prawda prace lokalnych artystów, jednak spotkasz także dzieła twórców z innych krajów.

Pamiętaj również, by wybrać się na plac centralny i spacerować urokliwymi uliczkami. Znajdziesz przy nich kolejne zabytki i dzieła architektoniczne, które powinny przykuć Twoją uwagę.

Czy możesz wypożyczyć samochód w Mons?

Nie przyjechałeś do Mons samochodem? Wówczas możesz się zastanawiać, czy istnieje szansa wypożyczenia go na miejscu. Zwiedzanie miasta i najbliższej okolicy z samochodem będzie o wiele przyjemniejsze i prostsze. Nie musisz się jednak obawiać. w mieście funkcjonuje kilka wypożyczalni samochodów, które są autoryzowane i świetnie znane w całej Europie. Dodatkowo możesz także skorzystać z możliwości wypożyczenia motocykli lub rowerów elektrycznych. Wybór zależy od Ciebie!

Gdzie możesz zaparkować?

Jeśli zdecydowałeś się wypożyczyć samochód w Mons, wówczas możesz się zastanawiać, jak przestawia się kwestia parkingów. Otóż okazuje się, że miejsca parkingowe w mieście są świetnie zorganizowane i wytyczone – najczęściej – przy pomocy białych linii. Pamiętaj jednak, że każdy parking w mieście jest parkingiem płatnym i nie możesz zapomnieć o uiszczeniu opłaty. Mandaty bywają wysokie. W przypadku poszkiwania parkingu blisko historycznego centru musisz wiedzieć, ze są one ograniczone pod względem czasowym. Najczęściej w centrum możesz pozostawić samochód na nie więcej niż 1 – 2 godziny, również dokonując niezbędnej opłaty.

Pogoda i temperatura w Mons – kiedy najlepiej odwiedzić to miasteczko?

Mons leży w strefie klimatu umiarkowanego, który jest charakterystyczny dla tej części Europy. Oznacza to, że lata są gorące, zaś zimą temperatury spadają mocno poniżej zera. Analogicznie, najlepszym okresem na odwiedzenie Mons jest sezon letni. Wówczas termometry pokazują tam od 25 do nawet 28 stopni Celsjusza. Co więcej, w sezonie letnim miasto praktycznie nie jest nawiedzane przez opady deszczu. Jeśli jednak nie straszne Ci są nieco niższe temperatury, wówczas możesz się wybrać tam także jesienią lub zimą. W sezonie jesiennym temperatury wynoszą średnio około 15 stopni Celsjusza. Zimą zaś spadają one nawet do – 8, – 10 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że oba te okresy charakteryzują się silnymi opadami deszczu lub śniegu.

Gdzie możesz dobrze zjeść?

W Mons spotkasz się ze świetnie rozwiniętą bazą gastronomiczną. Dzięki niej poznasz nieco bliżej belgijską kuchnię i jej oryginalne smaki. Do restauracji najczęściej rekomendowanych przez turystów można zaliczyć:

  • Le Touareg – jest to prestiżowa restauracja w Mons, która specjalizuje się w kuchni regionalnej;
  • Le 44 – to również restauracja w której możesz rozsmakować się w kuchni belgijskiej.
  • Maxens – to restauracja o przyjaznych cenach. Spróbujesz tam kuchni belgijskiej, ale także i kuchni francuskiej.

Lista rekomendowanych hoteli – gdzie możesz nocować?

Baza noclegowa w mieście również jest świetnie rozwinięta. Z pewnością nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem dla siebie dogodnego noclegu.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Mons

Jeśli do Mons wybierasz się z całą rodziną, wówczas możesz zatrzymać się w:

Hotel St. James – posiada on bogatą ofertę pokoi rodzinnych;

Mons Dragon House – również jest to hotel idealny dla rodzin z dziećmi;

Hotel Saint Georges – posiada pokoje rodzinne i salę zabaw dla najmłodszych.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Mons

Jeśli poszukujesz noclegu w wysokim standardzie, wówczas zatrzymaj się w:

Van der Valk Hotel Mons Congres – to czterogwiazdkowy i luksusowy obiekt noclegowy;

Hotel Lido Mons Centre – czterogiwazdkowy hotel w centrum;

Martin’s Dream Hotel – również czterogiwazdkowy obiekt noclegowy.

TOP 3 noclegi w Mons w przystępnej cenie

Jeśli poszukujesz noclegów w przystępnej cenie, wówczas zatrzymaj się w:

Ibis Mons Centre Gare – trzygwiazdkowy hotel ze średnią ceną za noc 150 złotych;

Hotel Le Terminus – jednogwiazdkowy hotel ze średnią ceną za noc 120 złotych;

La Bulle de Babel – w tym hotelu zatrzymasz się za około 80 złotych za noc.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Tournai – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Hotele w Mechelen – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz