Antwerpia – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Belgijskie miasto Antwerpia słynie z eleganckich butików, kameralnych galerii sztuki, wielu zabytków i wyśmienitych restauracji. To także światowa stolica diamentów! Antwerpia to drugie co do wielkości miasto w Belgii. Posiada jeden z najbardziej ruchliwych portów w Europie, a także wspaniałe historyczne centrum. Znajdziesz tu wiele zabytkowych budynków i interesujących muzeów, które znajdują się przy malowniczych brukowanych uliczkach oraz placach. Z pewnością Antwerpia jest to miasto warte odwiedzenia, które posiada wiele atrakcji turystycznych, niezależnie od tego, czy interesujesz się historią i kulturą, czy modą i rozrywką. Co warto zobaczyć w Antwerpii? Kiedy zaplanować zwiedzanie? Gdzie najlepiej zarezerwować nocleg? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gotycka katedra NMP z XIV-XVI w.

Górująca nad historycznym centrum miasta Katedra Najświętszej Marii Panny – Onze-Lieve-Vrouwekathedrael jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Antwerpii. Co więcej, jest ona widoczna praktycznie z każdego miejsca w mieście. Katedra posiada także najwyższą wieżę kościelną w krajach Beneluksu – jej majestatyczna iglica ma wysokość 123 metry. Budowa katedry rozpoczęła się w 1352 r. i zakończyła w 1521 r. Wnętrze katedry wypełnione jest wspaniałymi witrażami i bogatą kolekcją obrazów Rubensa. Onze-Lieve-Vrouwekathedrael jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków w Antwerpii.

Kościół św. Pawła z XVI w.

W centrum miasta, na Veemarkt (placu, który pełnił dawnej funkcję targu bydła) znajduje się późnogotycki kościół św. Pawła – Sint-Pauluskerk. Jego budowa rozpoczęła się w 1517 roku i zakończyła dopiero w 1639 roku. Barokowa wieża zegarowa pochodzi z 1680 roku. Pożar, który wybuchł w 1968 r. poważnie uszkodził kościół i tylko dzięki szybkiej reakcji miejscowej ludności, uratowano cenne zabytki i obrazy takich malarzy jak na przykład: Rubensa, Jordaensa czy Van Dycka.

Kościół Karola Boromeusza

Kościół św. Karola Boromeusza to barokowy kościół katolicki, który pochodzi z XVII wieku. Co ciekawe, znajduje się w nim Muzeum koronek, które można zwiedzać za około 5 €.

Grote Markt – renesansowy ratusz

Wielki Plac w Antwerpii – Grote Markt z ratuszem i licznymi zabytkowymi kamienicami stanowi centrum starego miasta. Pośrodku placu znajduje się ozdobna fontanna Brabo, którą stworzył w 1887 roku rzeźbiarz – Jef Lambeaux. Ratusz – Stadhuis, który został zaprojektowany przez Cornelisa Florisa de Vriendta i zbudowany w latach 1561-1565, dominuje w zachodniej części placu. Wewnątrz znajdują się XIX-wieczne obrazy H. Leysa przedstawiające historię Antwerpii. Oprócz Stadhuis, większość budynków graniczących z Grote Markt to dawne domy cechowe (gildehuizen), które pierwotnie służyły jako siedziby XVI- i XVII-wiecznych gildii miejskich.

XVI-wieczne kamienice i Muzeum Plantin-Moretus

Muzeum Plantin-Moretus, które mieści się w oryginalnej XVI-wiecznej kamienicy Plantin Press, poświęcone jest historii druku książek i wpływowej rodzinie Plantin-Moretus. Rodzina ta zmieniła przemysł drukarski w 1500 roku. Lokalny drukarz Christophe Plantin posiadał w średniowieczu w tym budynku swój warsztat. Dziś wizyta w tym muzeum jest jedną z najważniejszych atrakcji, które powinny się znaleźć na liście rzeczy do zobaczenia w Antwerpii. Prezentuje ono imponujące kolekcje wielowiekowych pras drukarskich oraz książek. Ponadto w muzeum znajdują się dzieła sztuki, w tym portrety rodzin Plantin i Moretus. Zabytkowy budynek i bogata kolekcja muzealna, która się w nim znajduje zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku.

Rzeźba Brabo

Grote Markt – „Wielki Rynek” w Antwerpii to słynny plac miejski, który znajduje się w samym sercu starej dzielnicy miasta. Oprócz ratusza, licznych zabytkowych kamienic oraz restauracji, na placu znajduje się również fontanna Brabo, która jest kolejnym słynnym zabytkiem Antwerpii. Fontanna przedstawia rzymskiego żołnierza Silviusa Brabo, który wrzuca odciętą rękę giganta Antygonusa do Skaldy.

Forteca Steen nad rzeką Skaldą z XII w.

Forteca Het Steen, którą zbudowano w XIII w. na przestrzeni wieków pełniła wiele funkcji. Jej położenie tuż nad brzegiem rzeki Scheldt czyniło ją idealnym miejscem do strzeżenia miasta, ale Het Steen służyła głównie jako więzienie aż do XVIII wieku. Forteca została poważnie uszkodzona w XIX wieku, podczas stabilizacji nabrzeża rzeki. Het Steen nad rzeką Skaldą jest najstarszym budynkiem w mieście i jest ulubionym miejscem fotografów ze względu na sam zamek i ciekawy posąg tuż obok. Na przestrzeni wieków „Steen” służył wielu różnym celom, od więzienia po muzeum. Z fortecy roztacza się także malowniczy widok na Antwerpię i okolicę. 

Torengebouw – zabytkowy drapacz chmur

Torengebouw nazywany także Boerentoren to monumentalny budynek zbudowany w stylu Art Deco, w centrum Antwerpii. Boerentoren przy Schoenmarkt 35 był pierwszym wieżowcem w Europie, wzniesionym w 1929 roku według projektu architekta Jana van Hoenackera. Do lat 50-tych XX wieku był to najwyższy wieżowiec w Europie. Budowa trwała 3 lata i została ukończona w 1931 roku. Dziś wieża Boerentoren służy jako budynek biurowy banku KBC.

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych z dziełami między innymi Rubensa, Van Dycka, Frans Halsa i Jana Breugela

Bogata kolekcja Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych – Koninklijk Museum voor Schone Kunsten należała pierwotnie do Gildii Malarzy i Rzeźbiarzy Lucasa, którą założono w 1442 roku. Po likwidacji cechu w 1773 roku, gromadzone przez lata dzieła sztuki przeszły w posiadanie Akademii Sztuk Pięknych. Jednak w połowie XIX wieku kolekcja powiększyła się o znaczną liczbę nowych dzieł sztuki (przeważnie darów), głównie XV- i XVI-wiecznych obrazów. Akademia nie miała wówczas wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić powiększoną kolekcję i podjęto decyzję o budowie nowego muzeum. Obecnie kolekcję obrazów i dzieł sztuki można podziwiać na dwóch piętrach. Parter budynku jest w dużej mierze poświęcony XIX- i XX-wiecznym obrazom oraz rzeźbom. W Koninklijk Museum voor Schone Kunsten sumie znajduje się około 1500 przedmiotów, które prezentują rozwój sztuk plastycznych w Belgii od 1830 roku.

Muzeum Mayer van den Bergh

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, koneser sztuk pięknych – Fritz Mayer van den Bergh zgromadził niezwykłą kolekcję ponad 3000 przedmiotów. Można je obecnie podziwiać na czterech piętrach neogotyckiej kamienicy przy Lange Gasthuisstraat 19, gdzie znajduje się obecnie Museum Mayer van den Bergh. Kolekcja prezentuje kilka znakomitych dzieł sztuki, w tym obrazy Pietera Bruegla Starszego, Jordaensa, Boutsa, Rubensa, Lucasa Cranacha, Rogiera van der Weydena, Adriaen van Ostade oraz Quentina Massysa.

Muzeum Morskie

Jeśli masz już dość historycznych zabytków w Antwerpii (a jest ich wiele), powinieneś odwiedzić nowoczesne Museum aan de Stroom – MAS. MAS to muzeum, które bada historię Antwerpii i jej rolę jako ważnego miasta portowego. Muzeum to prezentuje także wystawy tymczasowe, które regularnie się zmieniają. Podczas wizyty w muzeum warto wjechać windą na otwarty dach, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Zwiedzanie jest bezpłatne. Muzeum znajduje się nad rzeką Scheldt, w dzielnicy Eilandje w Antwerpii. Otwarto je w maju 2011 roku i obecnie jest największym muzeum w tym mieście.

Muzeum Rubensa

Niegdyś dom i pracownia światowej sławy malarza Pietera Paula Rubensa – Rubenshuis to urocza kamienica, którą odnowiono i powiększono według projektów samego malarza. Już sam wygląd zewnętrzny Rubenshuis, z ozdobną fasadą i wspaniałymi posągami jest wspaniałą atrakcją. Jednak wnętrze domu zasługuje na uwagę każdego miłośnika sztuki. Oprócz kilkunastu obrazów artysty, takich jak jego słynny „Autoportret” oraz „Adam i Ewa”, można tu podziwiać wspaniałe dzieła innych jemu współczesnych malarzy, a także zabytkowe meble. Dom Rubensa został otwarty dla zwiedzających w 1946 roku i obecnie daje możliwość poznania twórczości jednego z największych flamandzkich artystów.

Zoo w Antwerpii, założone w 1843 r.

Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie – Antwerp Zoo, został otwarty w 1843 roku. Zoo znajduje się tuż obok dworca kolejowego Antwerpen-Centraal. Miejsce to słynie na całym świecie ze swoich programów ochrony i hodowli zwierząt. Dodatkowo przestronne i zadbane wybiegi zoo są domem dla ponad 4000 zwierząt, gadów oraz ptaków. Można tu zobaczyć wiele gatunków zwierząt począwszy od tygrysów syberyjskich i goryli nizinnych po niedźwiedzie okularowe, lwy, jaguary, a także tapiry, węże i pingwiny. Chociaż zoo jest bardzo nowoczesne, to nadal można w nim podziwiać wiele zabytkowych budynków z XIX wieku. Na terenie zoo znajduje się także kilka mauretańskich i egipskich świątyń, a także piękne wejście. Z pewnością jest to doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Antwerpia Centralna – zabytkowy dworzec kolejowy zbudowany w 1905 r.

Dworzec kolejowy w Antwerpii nazywany także Antwerp-Centraal i Antwerpen-Central jest jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie. Co więcej, znajduje się w czołówce najbardziej imponujących dworców kolejowych na świecie. Dworzec został zbudowany w latach 1895-1905 i był pierwszą stacją belgijskiej kolei publicznej, która sama w sobie była pierwszą tego typu w Europie. Belgijski architekt Louis Delacenserie w swoim projekcie zastosował kilka różnych form architektonicznych, w wyniku czego powstał monumentalny i interesujący architektonicznie budynek, który ma ponadczasowy styl. Hol wejściowy, z wysokimi ceglanymi łukami i kopułą jest najokazalszą częścią wnętrza tej stacji kolejowej. Dworzec ten zwiedzisz także jako pierwszy, jeśli przyjeżdżasz do tego miasta pociągiem.

Antwerpia – gdzie smacznie zjeść?

  • Fiera Restaurant – W zabytkowym budynku, w którym mieściła się giełda papierów wartościowych znajduje się obecnie restauracja Fiera. Czego można się spodziewać w tej restauracji? Niezwkle smacznych potraw kuchni międzynarodowej, kosmopolitycznego wyglądu, doskonałej atmosfery oraz świetnej muzyki.
  • Het Gebaar – Roger Van Damme jest jednym z najbardziej znanych szefów kuchni w Belgii. Jego kariera jest niezwykle interesująca, ponieważ zaczynał jako cukiernik, natomiast finalnie został szefem kuchni wyróżnionym gwiazdką Michelin. Jego restauracja Het Gebaar znajduje się w tzw. „Domku z piernika”, który znajduje się przy wejściu do Ogrodu Botanicznego. Według przewodnika Michelin jest to także miejsce, w którym można znaleźć najlepsze desery w całej Belgii.
  • Danieli Il Divino – Włoska restauracja Danieli il Divino mieści się w dawnej powozowni zamku Den Brandt. Szklana weranda, czerwone pluszowe krzesła i białe obrusy na stołach, w połączeniu z klasycznymi włoskimi potrawami i pizzami, tworzą niezapomniany posiłek.

Antwerpia pogoda – kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

W Antwerpii, mieście położonym na północy Belgii, klimat jest wilgotny. Zimy są tu chłodne, ale nie mroźne, natomiast lata są przyjemnie ciepłe. Wiatr wieje tu dość często i czasami może być silny, szczególnie od listopada do marca. Średnia temperatura waha się od 4°C w styczniu do 19°C w lipcu. Jednak najbardziej deszczowymi porami roku są lato i jesień, natomiast najmniej deszczową porą roku jest wiosna. Opady deszczu najczęściej występują w postaci krótkich intensywnych opadów lub mżawki.

Antwerpia parkingi

Planując podróż do Antwerpii samochodem musisz wiedzieć, że miasto Antwerpia postanowiło ograniczyć ruch najbardziej zanieczyszczających powietrze pojazdów. Centrum tego miasta jest strefą niskiej emisji – Low Emission Zone (LEZ), dlatego też sprawdź wcześniej czy Twój pojazd może wjechać do strefy niskiej emisji.

Antwerpia to tętniące życiem miasto, o dużej populacji, które przyciąga wielu turystów. Oznacza to, że ruch w mieście jest bardzo duży. Na szczęście miasto jest na to przygotowane. Jeśli planujesz jednodniową wycieczkę do Antwerpii, zaparkuj na parkingach Park & Ride znajdujących się na obrzeżach lub skorzystaj z płatnych parkingów publicznych w centrum miasta. W centrum Antwerpii można zaparkować na ulicy lub na płatnym parkingu publicznym. Ta druga opcja jest zazwyczaj tańsza. Dzięki wskazówkom parkingowym wyświetlanym na wielu telebimach zostaniesz poprowadzony do parkingu z dostępnymi miejscami parkingowymi. Dodatkowo parkingi oferują różne pakiety (dzienne lub kilkudniowe), aby umożliwić bezpieczne parkowanie w przystępnej cenie. Za parkowanie można zapłacić gotówką, kartą parkingową, rezerwacją online z rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych lub za pomocą aplikacji na smartfonie.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Antwerpii

Holiday Inn Express Antwerpia – City Centre, an IHG Hotel

Holiday Inn Express Antwerp – City Centre, an IHG Hotel to doskonałe miejsce na rodzinne zwiedzanie Antwerpii. Hotel ten posiada w swojej ofercie między innymi pokoje rodzinne z łazienką, wspólny salon i bar. Holiday Inn Express Antwerp oddalony jest o około 6 minut spacerem od placu Astrid Antwerp i niecałe 10 minut spacerem od zoo w Antwerpii. Inne popularne zabytki znajdujące się w pobliżu hotelu to na przykład: De Keyserlei, Katedra Najświętszej Marii Panny oraz Dom Rubensa – Rubenshuis. 

YAYS Antwerp Opera

YAYS Antwerp Opera oferuje przestronne pokoje rodzinne w Antwerpii z widokiem na miasto. Do dyspozycji Gości jest także dostęp do bezprzewodowego Internetu. YAYS Antwerp Opera oddalony jest o niespełna 5 minut spacerem od dzielnicy De Keyserlei i 700 metrów od placu Astrid w Antwerpii.

CITYSTAY

CITYSTAY oferuje klimatyzowane pokoje, w tym pokoje rodzinne w centrum Antwerpii. Na terenie całego hotelu CITYSTAY można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Zabytkowa katedra Najświętszej Marii Panny oddalona jest od hotelu o niecałe 5 minut. Natomiast lica Meir o około 10 minut, a Groenplaats Antwerp o około 15 minut spokojnego spaceru.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Antwerpii

Goodnight Antwerp

Goodnight Antwerp położony jest w Antwerpii, 9 minut spacerem od placu Astrid. Hotel ten oferuje luksusowe noclegi z ekspresowym zameldowaniem i wymeldowaniem. Do dyspozycji Gości są m.in.: pokoje dla niepalących, wspólny salon, bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach oraz bar. Ulica handlowa Meir znajduje się około 13 minut spacerem od hotelu, słynna lica De Keyserlei  – 10 minut, natomiast Groenplaats odadlone jest o około 20 minut. Dodatkowo, takie atrakcje jak na przykład: katedra Najświętszej Marii Panny czy Dom Rubensa oddalone są o około 15 minut spacerem od hotelu Goodnight Antwerp.

Suites@FEEK

Suites@FEEK mieści się w zabytkowym budynku, który położony jest tuż obok centrum starego miasta Antwerpii. Muzeum MAS oddalone jest o 1200 metrów od hotelu. Wszystkie pokoje były niedawno odnowione i posiadają m.in.: wannę z hydromasażem, telewizor, designerskie meble oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. 

Oever House

Oever House oferuje luksusowe zakwaterowanie w doskonałej lokalizacji Antwerpii, z widokiem na miasto i bezpłatnym WiFi. W pobliżu Oever House znajdują się takie atrakcje jak na przykład: Muzeum Plantin-Moretus, Groenplaats Antwerp oraz gotycka katedra Najświętszej Marii Panny.

TOP 3 noclegi w Antwerpii w przystępnej cenie

Suite city centre in quiet street & airco 

Suite city centre in quiet street & airco oferuje zakwaterowanie w atrakcyjnej cenie z widokiem na Antwerpię. Do dyspozycji Gości w pokojach są m.in.: prywatna łazienka, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz ręczniki. W pobliżu znajduje się m.in.: Muzeum Plantin-Moretus, Groenplaats i Rubenshuis.

Prizeotel Antwerp-City

Prizeotel Antwerp-City znajduje się około 10 minut spacerem od Muzeum MAS w Antwerpii. Miejsce to oferuje dwugwiazdkowe klimatyzowane zakwaterowanie, bar, wspólny salon, bezpłatne WiFi oraz prywatny parking dla Gości. 

B&B HOTEL Antwerpen Centrum

B&B HOTEL Antwerpen Centrum położony jest w Antwerpii i oferuje pokoje z tarasem w przystępnej cenie. Ten trzygwiazdkowy hotel posiada także wspólny salon. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i posiadają łazienkę oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Utrecht – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Leuven – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz