Dlaczego warto jechać do Brukseli?

Tagi , , , , , , ,

Wakacje – jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w ciągu całego roku. To właśnie wtedy możesz zapomnieć o obowiązkach czekających na Ciebie w pracy czy też w szkole i korzystać z pięknej pogody. Z pewnością na długo przed wyczekiwanym wolnym planujesz swoje wakacje i chcesz spędzić je w najlepszym, możliwym miejscu. Wakacje w Brukseli – stolicy Belgii na pierwszy rzut oka mogą do Ciebie nie przemówić. Jak się z pewnością domyślasz, nie ma tam plaż, upalnego słońca, czy szeregu innych atrakcji, które mogą być Ci znane ze słonecznej Italii czy Hiszpanii. Dlaczego zatem warto jechać do Brukseli?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bruksela to nowoczesne i tętniące życiem miasto

Bruksela z pewnością nie zalicza się do jednych, z największych belgijskich metropolii. Można nawet śmiało powiedzieć, że jak ne europejską stolicę, to miasto jest dośc kameralne. Na co dzień zamieszkuje je jedynie około 150 tysięcy mieszkańców. Jednocześnie wakacje w Brukseli mogą być dla Ciebie niezwykłym spotkaniem z nowoczesna kulturą. Faktem jest, że w Brukseli nie zabraknie Ci zabytków. Możesz całymi dniami przechadzać się po muzeach tylko po to, by nocą zacząć odkrywać uroki tamtejszego, rozrywkowego życia. W Brukseli znajdziesz wiele, renomowanych klubów nocnych, a także restauracji, w których będziesz mógł bawić się w rytm unikalnej, belgijskiej muzyki. Co więcej, nawet na co dzień, przebywając w Brukseli będziesz miał styczność z unikalnym klimatem. Mieszkańcy niby się nie spieszą i delektują codziennością, jednak w powietrzu nosi się specyficzna atmosfera szybkiego tempa i wiecznego pośpiechu. Bruksela to wyjątkowy i unikalny klimat, którego przez długi czas nie będziesz mógł zapomnieć.

Bruksela – stolica monumentalnych budowli

Wakacje w Brukseli na pierwszy rzut oka nie przekonają wielu turystów. Wydawać się może, że miasto to nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Niemniej jednak nie daj się zwieść pozorom. Nie bez powodu wycieczki do Brukseli cieszą się coraz to większą popularnością. Okazuje się, że miasto to jest stolicą monumentalnych budowli, które składają się na jego urbanistyczny krajobraz. W samej Dzielnicy Europejskiej, która tak naprawde jest niewielkim obszarem mieszkalnym, znajdziesz siedzibę Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Są to monumentalne drapacze chmur, które porażają swoim bogactwem oraz przepychem. Co więcej, w Brukseli takich budynków jest znacznie więcej. Jeśli więc zdecydujesz się spędzić wakacje w Brukseli, to możesz liczyć na ponadczasowe spotkanie z nowoczesną architekturą, która tak naprawdę jest rzadko spotykana w innych, europejskich stolicach.

W Brukseli znajdziesz szereg zabytków

Zastanawiasz się czy wycieczki do Brukseli mają sens? Być może nowoczesny i dość ekstrawertyczny wydźwięk tego miasta nie do końca Cię przekonuje? Ponownie nie możesz dać się zwieść pozorom. Bruksela to miasto z wieloletnią historią, która wypisana jest na uliczkach i malowniczych kamieniczkach w historycznym centrum. Już w pierwszym momencie, kiedy wybierzesz się na spacer uliczkami Starego Miasta, będziesz mógł podziwiać różnorodne kamieniczki z bogato zdobionymi fasadami oraz szeregiem malowideł. Dodatkowo wąskie, kamienne uliczki przeprowadzą się po niewielkim, aczkolwiek wyjątkowo urokliwym centrum miasta. Będziesz mógł zagłębić się w architekturze z różnych epok, a także wstąpić do licznych muzeów chociażby po to, by jeszcze lepiej poznać historię samego miasta. Taka wycieczka do Brukseli sprawi, że będziesz mógł dostrzec wyraźny konstrast pomiędzy nowoczesnością, a staroświeckością. 

Dlaczego warto jechać do Brukseli? Spróbujesz najlepszych, belgijskich frytek

Z pewnością świetnie zdajesz sobie sprawę z tego, że kuchnia belgijska nie jest zbyt dobrze znana w Europie. Zwykle turyści nie mają nawet pojęcia, czym raczą się Belgowie na śniadanie, obiad czy na kolację. Jednak w Brukseli będziesz mógł spróbować dania, o którym z całą pewnością wiele już słyszałeś. Oczywiście mowa tu o słynnych, belgijskich frytkach. Przybierają one całkowicie inny kształt niż frytki, które są Ci dobrze znane z naszego kraju. Dodatkowo najczęściej serwuje się je w towarzystwie smakowitych sosów – a nie tylko ketchupu. W Brukseli znajdziesz szereg food-trucków, które specjalizują się właśnie w słynnych frytkach. Możesz więc skosztować ich w najlepszym wydaniu!

Spróbujesz smakowitego, lokalnego piwa

Wydaje Ci się, że Belgowie nie przepadają za piwem? Okazuje się, że w tym momencie mocno się mylisz. Belgia słynie z lokalnej produkcji smakowitego, złocistego trunku. W Brukseli możesz zwiedzić nawet Muzeum Piwa i przyjrzeć się temu, jak dokładnie wygląda proces jego produkcji i ważenia. W muzeum tym czeka na Ciebie jednak znacznie szersza wystawa i eksponaty, których prawdopodobnie wcześniej nie widziałeś. Możesz przyjrzeć się dawnym maszynom, które niegdyś uchodziły za pionierskie w kwestii produkcji piwa, a także możesz przyjrzeć się jak dawniej wyglądał proces całego przygotowania trunku i rozlewania do pierwszych butelek.

Co jednak może być dla Ciebie najważniejsze to fakt, że w Muzeum Piwa w Brukseli możesz skusić się także na degustację! Specjalista pracujący w Muzeum Piwa pomoże Ci nauczyć się rozróżniania rozmaitych gatunków, a także zapozna Cię z mieszankami smaków i drożdży, które nadają piwu charakterystyczny posmak lekkiej goryczki. Jeśli jesteś miłośnikiem tego trunku, to z całą pewnością nie możesz tego muzeum przegapić podczas wizyty w Brukseli.

Dlaczego warto jechać do Brukseli? Rozsmakujesz się w najlepszej, belgijskiej czekoladzie

Belgijska czekolada jest jedną z najlepiej znanych na całym świecie. Sprzedawana jest ona praktycznie w każdym kraju w Europie i może się pochwalić wyjątkowo szerokim gronem zwolenników. Jednocześnie musisz mieć świadomość tego, że w Brukseli możesz tę czekoladę spróbować i zapoznać się z procesem jej produkcji. Nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że praktycznie wszystkie wycieczki do Brukseli zatrzymują się w Muzeum Kakao i Czekolady. To właśnie tam będziesz mógł na własne oczy przekonać się, jak powstają słynne praliny, a także jak przebiega proces wypalania kakao od zera! Wizyta w tym muzeum analogicznie nie byłaby kompletna gdyby nie zakończyła się smakowitą degustacją. Specjaliści pracujący w Muzeum Kakao i Czekolady szybko przeprowadzą Cię przez najpopularniejsze rodzaje, a także nauczą Cię je od siebie rozróżniać. Z pewnością takich, smakowitych wakacji w Brukseli nie będziesz mógł zapomnieć przez dłuższy czas!

Zobaczysz słynną rzeźbę Manneken Pis

To nie żart! W centum Brukseli możesz podziwiać jedną z najbardziej kontrowersyjnych atrakcji w całym kraju. Mowa tu o rzeźbie siusiającego chłopca, która zlokalizowana jest w zachodniej części niewielkiego centrum. Tak naprawdę, to właśnie ona i słynny Plac Męczenników stanowią najważniejsze i jedyne granice historycznej starówki w mieście. Rzeźba siusiającego chłopca jest unikalną ozdobą Brukseli. Tak naprawdę nikt do końca nie wie, kto odpowiada za jej stworzenie i usytuowanie. Niemniej jednak nie tak dawno temu chłopiec doczekał się „siostry”. Obok niego znajduje się obecnie rzeźba dziewczynki. Co jest jednak najciekawsze, na czas wybitnych wydarzeń i świąt państwowych, obie rzeźby ubierane są w ludowe, belgijskie stroje. Z pewnością takiej atrakcji podczas spędzania wakacji w Brukseli nie mogłeś się spodziewać!

Poznasz najlepsze, belgijskie komiksy

Jesteś miłośnikiem komików? Wówczas wycieczki do Brukseli będą dla Ciebie spełnieniem wszystkich marzeń! Okazuje się, że Belgijskie komiksy są świetnie znane na całym świecie. Popularne wydania papierowe sprzedają się już nawet w formie kolekcjonerskiej. Z kolei w samej Brukseli znajduje się Muzeum Komiksów. Otwarto je w 1989 roku i od tego momentu stało się jedną z największych atrakcji miasta. Leży ono w malowniczym, secesyjnym budynku, który zaprojektował Victor Horat. Muzeum Komiksu jest jednak wyjątkowo nowoczesne. Znajdują się tam zbiory najznakomitszych twórców, które z kolei są rozlokowane na trzech poziomach. Znajdziesz tam zarówno wystawy stałe jak i czasowe. Najwięcej z nich jest skupiona wokół belgijskiej – a szerzej także i europejskiej – tradycji komiksowej. Znajdziesz tu zbiory pochodzące od najlepszych i najlepiej znanych twórców. Takie wakacje w Brukseli są spełnieniem Twoich marzeń – szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem komiksów.

Dlaczego warto jechać do Brukseli? Zwiedzisz najpiękniejsze obiekty sakralne w całej Europie

Bruksela może Ci się na pierwszy rzut oka niezbyt kojarzyć ze świeckimi obiektami. Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, dominuje tam głównie nowoczesna zabudowa oraz drapacze chmur. Jednak ponownie nie możesz dać się zwieść pozorom. W Brukseli czekają na Ciebie wspaniałe kościoły i obiekty sakralne, których pod żadnym pozorem nie możesz pominąć podczas zwiedzania. Jedną z najpiękniejszych wydaje się być Bazylika Najświętszego Serca, która zlokalizowana jest praktycznie w samym centrum miasta.

Jest ona inspirowana francuską bazyliką i reprezentuje dokładnie ten sam styl architektoniczny. W jej fasadzie znajdziesz liczne zdobienia, a jej dach wykończony jest szeregiem, monumentalnych kopuł. Jednocześnie musisz pamiętać, że wspomniana bazylika to nie jedyny obiekt sakralny, do którego powinieneś się udać. Wakacje w Bruskeli pozwola Ci się zapoznać z całym szeregiem stylów architektonicznych w budownictwe świeckim. Nawet jeśli na co dzień omijasz kościoły i nie określasz siebie mianem osoby wierzącej, to jednak z uwagi na ogromną wartość architektoniczną, powinieneś tę obiekty sakralne odwiedzić!

Skorzystasz z szerokiej bazy noclegowej – noclegi w Brukseli Cię nie zawiodą!

Podstawą udanego wypoczynku dla Cienie – podobnie jak i dla każdego turysty – jest świetnie wybrany i dopasowany do potrzeb hotel lub inny obiekt noclegowy. Musisz więc wiedzieć, że wakacje w Brukseli mogą Ci upłynąć zarówno pod znakiem luksusu jak i oszczędności – szczególnie w kwestii obiektów noclegowych. Mimo tego, że Bruksela do tej pory może nie być miejscem „turystycznym” to jednak baza noclegowa jest tam świetnie rozwinięta. Z jednej strony czekają na Ciebie prestiżowe i butikowe obiekty noclegowe – pięciogwiazdkowe hotele z całym szeregiem udogodnień, z drugiej zaś możesz zatrzymać się w budżetowych i przytulnych penjonatach.

Noclegi w Brukseli są wyjątkowo zróżnicowane pod tym względem. Co więcej, ich największym atutem jest to, że nie znajdują sie one skupione jedynie w okolicy centrum miasta! Noclegi w Belgii znajdziesz w oddalonych dzielnicach, w ścisłym śródmieściu, a także w każdej innej części miasta. Z tego też względu, o ten aspekt swojej podróży nie będziesz musiał się ani przez chwilę martwić.

Dlaczego warto jechać do Brukseli? Zobaczysz ogromny model cząstki żelaza!

Atomium – jedna z mniej oczywistych, jednak nie mniej widocznych atrakcji w Brukseli. Atomium to nic innego jak ogromny model molekuły żelaza w przybliżeniu równym 160 milionów razy. Jest to oczywiście projekt znakomitego inżyniera – Andre Waterkeyna. Atomium to model wybudowany z okazji jednej z największych, światowych wystaw EXPO, która miała miejsce w Brukseli w 1958 roku. Monumentalna, wiernie zrekonstruowana cząsteczka żelaza mierzy sobie aż 102 metry. Tworzy ją aż 9 stalowych kul o średnicy 18 metrów, które są połączne ze sobą szeregiem stalowych korytarzy. Być może nie jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji jaką zobaczysz spędzając wakacje w Bruskeli. Jednak Atomium śmiało może zostać nazwane atrakcją unikalną!

Będziesz mógł podziwiać Mini Europę!

Wakacje w Brukseli nie będą kompletne, jeśli nie wybierzesz się do Parku Miniatur. Przedstawia on Mini Europę i stał się jedną z największych atrakcji w całym mieście. Dzięki niemu będziesz mógł podziwiać wszystkie, najważniejsze zabytki Europy, które zostały zebrane dosłownie w jednym miejscu. Oczywiście nie zostały one zrekonstruowane w oryginalnych rozmiarach, ale będziesz mógł zapoznać się z ich urokliwymi miniaturami. Jest to wspaniała i edukacyjna atrakcji w Brukseli zarówno dla starszych jak i młodszych.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

TOP 20 atrakcji must see w Belgii – co zobaczyć i zwiedzić w Belgii?

Co kupić w Luksemburgu i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz