Jedno z najpiękniej zachowanych miast w Europie – Brugia (Brugge w języku niderlandzkim) to miejsce z piękną średniowieczną architekturą, brukowanymi uliczkami i szerokimi kanałami. Dzięki dużej ilości imponujących muzeów, historycznych browarów, światowej klasy czekoladników, uroczych hoteli i restauracji – Brugia jest to jedno z popularniejszych miast w Belgii. Pływanie po kanałach łodzią na świeżym powietrzu to atrakcja, której nie można przegapić w „Wenecji Północy” – jak bywa nazywana Brugia. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem podziwiania dzieł sztuki XV-wiecznych flamandzkich malarzy czy lubisz podziwiać zabytki to jest to miasto, które zachwyci każdego. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Brugii, przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz najciekawsze atrakcje, miejsca oraz hotele, w których warto zarezerwować nocleg.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Brugia atrakcje
Poniżej znajduje się lista miejsc, które warto odwiedzić w Brugii, aby poznać historię tego małego, ale niezwykle interesującego belgijskiego miasta.
Wieża Beffroi — punkt widokowy w Brugii
Najważniejsza wieża w Brugii – Beffroi pochodzi z XIII wieku. Ma ona 83 metry wysokości i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecam wejść na szczyt i po pokonaniu 366 schodów zostaniesz nagrodzony zapierającym dech w piersiach widokiem na Brugię i jej okolice. Po drodze na szczyt wieży warto zatrzymać się przy skarbcu, w którym w średniowieczu przechowywano karty miejskie oraz pieczęcie.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii
Kościół Najświętszej Marii Panny wznosi się na wysokość 112 metrów i jest jednym z najwyższych w Belgii. Ta przepiękna świątynia pochodzi z 1230 roku. Zewnętrzne nawy i kaplice dobudowano w XIV i XV wieku. Wewnątrz znajduje się wiele interesujących rzeźb, z których „Dziewica z Dzieciątkiem Michała Anioła” (1503-1504) jest najokazalszą. Rzeźba ta znajduje się na końcu ołtarza, w południowej nawie. W kościele znajduje się również wiele innych pięknych obrazów, takich jak na przykład: „Kawaleria” na ołtarzu głównym, „Adoracja Pasterza” i słynne „Przemienienie Pańskie”.
Ratusz miejski w Brugii – Stadhuis
Warto wiedzieć, że monumentalny ratusz (1376-1421) w Brugii jest jednym z najstarszych w Niderlandach. To właśnie tu od 600 lat włodarze miasta nim zarządzają. Wewnątrz warto zobaczyć gotycką salę z imponującym sklepieniem i XX-wiecznymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi historię Brugii. W sąsiednim holu dostępna jest interaktywna wystawa na temat zaginionych portów Zwin oraz niektórych oryginalnych dzieł sztuki i obiektów archeologicznych. Na parterze Stadthuis można natomiast zobaczyć naturalnej wielkości portrety władców miasta, a także dowiedzieć się więcej o budowie placu Burg.
Sąd Sprawiedliwości (Brugse Vrije)
Z tej rezydencji zarządzano niegdyś rozległym obszarem wiejskim wokół miasta. Dodatkowo budynek ten pełnił także funkcję sądu w latach 1795-1984. Obecnie mieści się tu między innymi Archiwum Miejskie, które posiada bogatą kolekcję książek i pism. W budynku znajduje się również dawny sąd przysięgłych i renesansowa sala z monumentalnym kominkiem z drewna, marmuru i alabastru z 1528 roku.
Bazylika Świętej Krwi w Brugii
Główną atrakcją XII-wiecznej bazyliki Heilig-Bloed położonej na placu Burg jest fragment tkaniny, który uważany jest za relikwie Jezusa Chrystusa. Legenda głosi, że relikwię tę pozyskano podczas drugiej krucjaty w Jerozolimie. Tkanina ta zamknięta jest w kryształowej fiolce. Warto wiedzieć, że relikwia ta jest wystawiana w każdy piątek w srebrnym tabernakulum, w kaplicy na piętrze. Dobrze zachowana dolna kaplica jest pięknym przykładem romańskiego stylu architektonicznego.
Szpital św. Jana
Muzeum odzwierciedlające ponad 800 lat działalności średniowiecznego Szpitala Świętego Jana to kolejne miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w Brugii. Sint-Janshospitaal to jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych szpitali w całej Europie. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym można zobaczyć, jak wyglądały dawne oddziały i leczenie w tym szpitalu.
O.L.V-Ter-Potterie
O.L.V-Ter-Potterie to kolejny zabytkowy szpital. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XIII wieku, kiedy to zakonnice opiekowały się tu pielgrzymami, podróżnymi oraz chorymi. Obecnie w zabytkowej infirmerii i klasztorze można podziwiać liczne dzieła sztuki, artefakty religijne oraz instrumenty medyczne. Przylegający do szpitala kościół z barokowym wnętrzem jest również wart zobaczenia. Na ołtarzu wystawiono XIII-wieczny posąg, który jest jednym z najstarszych w Brugii.
Brama Gentpoort – jedna z najsłynniejszych bram w murach miejskich Brugii
Brama Gandawska – Gentpoort jest jedną z czterech zachowanych średniowiecznych bram miejskich. Pełniła ona funkcję wejścia dla obcokrajowców i granicę ze światem zewnętrznym dla mieszkańców Brugii. Brama była częścią obrony miasta, a także miejscem przepływu produktów i towarów z poza miasta. Warto zwrócić uwagę na posąg w niszy, który prezentuje świętego Adriana. Według wierzeń święty ten chronił miasto w czasach zarazy. Bramę Gandawską warto zobaczyć po zmroku, gdy jest pięknie oświetlona.
Beginaż – obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
W średniowieczu Minnewater – „Jezioro Miłości”, położone po drugiej stronie Wijngaardplein, było częścią ruchliwego portu w Brugii. Obecnie tylko gotycki budynek śluzy (sluishuis), na północnym krańcu świadczy o długiej historii tego miejsca. Stojąc przy śluzie, można podziwiać piękny widok na most prowadzący do Bruges’ Béguinage – Prinselijk Begijnhof ten Wijngaerde, z białymi XVII-wiecznymi domami, w których mieszkały beginki. Beginaż założono w 1245 roku na polecenie Małgorzaty z Konstantynopola, natomiast obecnie jest on domem Sióstr Benedyktynek. Pomiędzy bramą wejściową, a kościołem (zbudowanym w 1245 r. i odrestaurowanym w 1605 r.), jeden z dawnych domów béguine przekształcono w Muzeum Begijnhof. Muzeum to prezentuje życie beginek na przestrzeni wieków.
Browar De Halve Maan
Jeśli jesteś miłośnikiem piwa, zdecydowanie powinieneś odwiedzić browar Halve Maan, pochodzący z 1856 roku. Browar Halve Maan, znany również jako Browar Półksiężyca jest browarem z długą tradycją w Belgii. Tutaj możesz zobaczyć jak warzone jest piwo podczas wycieczki po browarze, a także możesz skosztować ich słynnych piw. Jednym z takich piw są na przykład: BrugseZot i Straffe Hendrik Beer. Te dwa piwa posiadają najdłuższą tradycję i co ciekawe smakują tak samo jak przed laty. Sześć pokoleń prowadzi ten rodzinny browar od 1856 roku. W symboliczną opłatę za wstęp wliczono butelkę piwa Bruges Zot lub Straffe Hendrik o wysokiej zawartości alkoholu. Odwiedzający mogą także spróbować innych odmian tego złotego napoju w barze lub restauracji browaru.
Muzeum Groeninge
Miłośnicy sztuki znajdą największą kolekcję flamandzkich arcydzieł sztuki w wysoko cenionym Muzeum Groeninge. Znajdują się tu obrazy między innymi Jana van Eycka, który spędził ostatnie lata życia i pracy w Brugii. Dzięki dbałości o szczegóły i wysokiemu poziomowi realizmu, jego obraz „Madonna z Dzieciątkiem” jest jednym z najcenniejszych dzieł malarstwa olejnego. W muzeum tym znajdują się również obrazy współczesnych artystów belgijskich, w tym surrealistyczny obraz „Spokój” Paula Delvaux. Podczas zwiedzania muzeum warto zwrócić uwagę także na obrazy takich malarzy, jak na przykład: Hieronima Boscha, Hugo Van Der Goes oraz Hansa Memlinga.
Sint-Janshuismolen, czyli malownicze, belgijskie wiatraki
Wiatraki zdobią Brugię już od czasu budowy zewnętrznego muru miejskiego w XIII wieku. Pełniły one kluczową funkcję gospodarczą aż do XIX wieku. Dziś na Kruisvest zachowały się cztery egzemplarze. Młyn Sint-Janshuis zbudowano w 1770 roku i jest jedynym młynem, który wciąż mieli mąkę. Dodatkowo jest on jedynym młynem w Brugii otwartym dla zwiedzających.
Muzeum Folkloru
Muzeum Folkloru w Balstraat jest repliką domów robotniczych w Brugii, pochodzących z XIX i XX wieku. W odnowionych pomieszczeniach znajduję się na przykład: apteka, stara szkolna klasa, warsztat krawiecki, cukiernia i sklep spożywczy. Na pierwszym piętrze muzeum prezentowane są także wystawy czasowe. Wewnątrz muzeum można również podziwiać bogatą kolekcję pięknych koronek. W każdym pomieszczeniu na parterze znajdują się antyki, takie jak: wyroby tytoniowe, dawne gry, formy do czekolady itp.
Dom poety Guido Gezelle (Gezellemusuem)
To literackie i biograficzne muzeum poświęcono życiu Guido Gezelle (1830-1899) – jednego z najsłynniejszych poetów Flandrii. Muzeum znajduje się w domu, w którym się urodził Gezelle. Wewnątrz prezentowane są pamiątki, dzięki którym można poznać jego życie i twórczość.
Kiedy najlepiej wybrać się do Brugii?
Najlepszy czas na wizytę w Brugii to okres od końca maja do początku września. Od czerwca do sierpnia pogoda jest stabilna, słoneczna i z małą ilością opadów. Warto wiedzieć, że jest to także szczyt sezonu turystycznego. Brugia posiada łagodny, morski klimat, bez dużych odchyleń od normy. Lata są tu zazwyczaj ciepłe, ale nie gorące. Zimy natomiast są chłodne, ale nie mroźne. Wiosną i jesienią temperatury są przyjemne, ale mogą pojawić się niespodziewane opady deszczu. Pamiętaj więc, aby zabrać ze sobą parasol!
Brugia – gdzie smacznie zjeść?
Brugia jest doskonałym miejscem dla smakoszy. Znajdziesz tu wielokrotnie nagradzane restauracje z gwiazdkami Michelin, autentyczne kawiarnie, znane na całym świecie lodziarnie oraz modne miejsca na lunch.
Bistro Rombaux
Wyrafinowane Bistro Rombaux znajduje się na eleganckim budynku położonym na przedmieściach Brugii, w Sint-Kruis. Jest to nowoczesne miejsce, w którym skosztujesz zarówno dania belgijskie jak i dania kuchni międzynarodowej. Menu oferuje kilka przystawek i dań głównych, które przygotowywane są wyłącznie z najświeższych składników wysokiej jakości. Możesz skosztować tu dania przygotowywane ze squabów (młodych gołębi), cielęciny, owoców morza i dorsza atlantyckiego.
Franco Belge
Franco Belge znajduje się na jednej z najbardziej tętniących życiem ulic w Brugii. W menu znajdziesz dania inspirowane kuchnią francusko-belgijską, ale w specjalnej współczesnej interpretacji.
Tête Pressée
Tête Pressée to restauracja, która otwierana po południu. Serwowane są tu tradycyjne potrawy, z których polecam spróbować domowej roboty tête pressée z piklami.
Parkingi w Brugii
Tuż za zabytkowym centrum miasta znajduje się kilka parkingów, na których można zaparkować bezpłatnie. Niektóre z nich znajdują się w odległości krótkiego spaceru od centrum, a inne są dobrze skomunikowane środkami transportu publicznego ze starówką. Wokół centrum miasta znajduje się tzw. „niebieska strefa”. Na tym obszarze można parkować za darmow przez ograniczony czas (maksymalnie 4 godziny) w godzinach od 9:00 do 18:00. Należy zawsze okazać kartę parkingową, nawet w niedziele oraz w święta państwowe.
Warto wiedzieć, że płatne parkowanie na większości parkingów w Brugii nie jest ograniczone czasowo. Najtaniej zaparkujesz na jednym z dwóch parkingów w centrum: Centrum Station (15 minut spacerem do Markt) i Centrum Zand (10 minut spacerem do Markt). Z dworca do centrum miasta często kursuje transport publiczny. Dodatkowo przejazd autobusem z parkingu Centrum Station do centrum miasta jest wliczony w cenę biletu parkingowego. Bilety autobusowe można nabyć z wyprzedzeniem i po okazaniu biletu parkingowego w kasie Lijnwinkel na placu dworcowym (maksymalnie 4 szt. na bilet parkingowy) lub u kierowcy, jeśli kasa Lijnwinkel jest zamknięta.
Parking w centrum miasta jest ograniczony do czterech godzin między 9:00 a 20:00 i jest płatny (2,50 € za pierwszą godzinę, 6 € za dwie godziny, 10,50 € za trzy godziny oraz 16 € za cztery godziny). Z miejsce parkingowe można zapłacić SMS-em (tylko belgijskie numery telefonów), za pomocą aplikacji 4411, kartą bankową lub gotówką. Pamiętaj, aby podać prawidłowy numer rejestracyjny swojego samochodu. Jeśli rezerwujesz hotel/apartament polecam także, przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić, czy w pobliżu Twojego miejsca zakwaterowania znajduje się parking.
TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Brugii
Znajdujący się nad spokojnym kanałem, w pobliżu głównych atrakcji turystycznych okolicy, hotel Rosenburg Brugge jest idealnym miejscem na zwiedzanie Brugii.
Grand Hotel Normandy oferuje kryty basen, centrum fitness oraz bezpłatne WiFi w całym budynku.
Hotel Aragon oferuje przestronne pokoje i apartamenty w centrum Brugii, niecałe 100 metrów od zabytkowego centrum. W ofercie hotelu znajduje się bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz śniadanie.
TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Brugii
The Notary leży w centrum Brugii oraz 600 metrów od bazyliki Najświętszej Krwi Chrystusa. Obiekt oferuje m.in.: odkryty basen, wspólny salon oraz ogród.
Hotel Biskajer oferuje eleganckie pokoje z łazienką oraz bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu. Na terenie hotelu znajduje się także bar.
Dukes’ Arches Brugge Adults only
Hotel ten położony jest w nowo wyremontowanej rezydencji, kilka minut spacerem od zabytkowego centrum Brugii. W XVI-wiecznych piwnicach hotelu dostępne jest centrum odnowy biologicznej.
TOP 3 noclegi w Brugii w przystępnej cenie
Boat Hotel De Barge to wyjątkowy hotel w Brugii, który pływa po kanale Brugia-Gandawa. Oprócz kabin z WiFi oferuje on także restaurację z tarasem.
Hotel Le Bois De Bruges położony jest w zabytkowym centrum Brugii, w pobliżu placu 't Zand oraz 10 minut spacerem od Bazyliki Najświętszej Krwi.
Obiekt at Home in Bruges znajduje się niecałe 700 metrów od sali koncertowej i 800 metrów od starówki Brugii. Oferuje on komfortowe zakwaterowanie z bezpłatnym dostępem do Internetu, wspólnym salonem oraz ogrodem.
Brugia jest jednym z europejskich miast, które na długo zostaje w pamięci i z pewnością wyróżnia się na tle innych. Znajdziesz tu klimatyczne kanały, historyczne rynki oraz muzea. Brugia pozostawia po sobie czarujące wrażenie, które z pewnością pozostanie z Tobą na całe życie.
Autor: Magda Łydka