Dinant czyli urokliwe miasteczko w Belgii – co warto zobaczyć?

Tagi , , , , , , ,

Dinant to jedno z mniejszych miasteczek w Belgii, które znajduje się w południowej części kraju, tuż przy samej granicy z Francją. Jest to jedna z mniejszych miejscowości, która jednak ma turystom niezwykle wiele do zaoferowania. Choć na co dzień mieszka tam nieco ponad 13 tysięcy osób, to jednak miasto słynie ze swojej malowniczej lokalizacji oraz szeregu, interesujących zabytków. Co możesz w tym mieście zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak możesz dojechać od Dinant w Belgii?

Dinant – zgodnie z tym co już zostało wspomniane – jest niewielkim miasteczkiem w Belgii, które znajduje się bardzo blisko granicy z Francją. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary miasteczko to nie jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego, możesz się zastanawiać jak do niego dojechać? Otóż najbliższym portem lotniczym w okolicy jest ten, zlokalizowany w mieście Liege. Wobec tego, w pierwszej kolejności możesz zarezerwować bilety lotnicze właśnie tam. Miasteczko jest oddalone od Liege o około 74 kilometry i dodatkowo jest z nim świetnie skomunikowane. Swoją podróż możesz zaplanować w następujący sposób:

  • komunikacją miejską –  autobusy i pociągi z Liege do Dinant kursują z dość dużą częstotliwością, aczkolwiek musisz uwzględnić, że wymagana będzie przesiadka. Z przystanku zlokalizowanym przy lotnisku wsiądź w autobus numer 57, którym dostaniesz się na przystanek Liege Gare des Guillemis. Tam z kolei wsiądź w pociąg IC3835. Dojedziesz nim prosto na dworzec kolejowy w miejscowości Namur. Następnie czeka Cię ostatnia przesiadka w autobus oznaczony literką „L”. On dowiezie Cię już prosto do Dinant.
  • wypożyczony samochód – to bez wątpienia jedna z najwygodniejszych opcji, na jaką możesz się zdecydować. Z lotniska w Liege do Dinant jest jedynie 74 kilometry. Samochodem dojedziesz na miejsce w około 50 minut. Wystarczy, że będziesz kierował się do Namur drogą oznaczoną jako E42. Następnie w miejscowości Namur skręć w drogę oznaczoną jako E411, którą dojedziesz już prosto do Dinant.

Jak więc widzisz, sama podróż do miasta nie powinna być dla Ciebie większym wyzwaniem!

Co możesz zobaczyć w Dinant? – muzea, atrakcje i zabytki

Dinant to miasteczko, które z całą pewnością wyróżnia się niesamowitą lokalizacją. Z jednej strony znajduje się ono tuż przy przełomie rzeki Ardeny, zaś z drugiej otaczają je niesamowite góry. Mimo swoich skromnych rozmiarów, miasteczko to ma niezwykle wiele do zaoferowania. Możesz więc tam nie tylko podziwiać majestatyczne krajobrazy, ale także spotkać się z ponadczasową architekturą i zabytkami. Tak więc, przy których obiektach koniecznie musisz się zatrzymać?

Dinant Citadel

Cytadela jest jednym z najpiękniejszych zabytków w całym mieście. Wznosi się ona na jednym ze wzgórz i góruje nad miasteczkiem. Wejście do cytadeli jest płatne, jednak z jej dziedzińca rozpościerają się niesamowite, panoramiczne widoki. Z pewnością obiekt ten jest warty Twojej uwagi.

Notre Dame de Dinant

Katedra Notre Dame może Ci się kojarzyć jedynie z francuskim zabytkiem. Okazuje się jednak, że w Dinant również taka katedra została wzniesiona! Poniekad jest ona wiernym odzwierciedleniem orgyinału. Ten kościół katolicki wyróżnia się pięknymi portalami oraz nieco surową formą architektoniczną, w której jednak ukryty jest wymowny urok.

Charles de Gaulle Brigde

Charles de Gaulle to postać historyczna, która może Ci się w pierwszej kolejności kojarzyć z paryskim lotniskiem. Niemniej jednak w Dinant znajduje się most jego imienia, który łączy obie części miasteczka. Z mostu rozpościerają się także malownicze widoki na lewo- i prawobrzeżną część miasta.

Wlazin Castle

Zamek Wlazin jest świetnym przykładem średniowiecznej architektury. Sprawia on wrażenie, jakby został wykuty w skale nad zakolem rzeki. Zamek ten znajduje się około 10 minut jazdy samochodem od ścisłego centrum.

Grotte de Dinat

Na obrzeżach miasta znajduje się także Grotte de Dinant. Jest to malownicza jaskinia – całkowicie naturalny twór, w której możesz podziwiać różnorodne formacje skalne. Samo przejście jaskini odbywa się zawsze w obecności przewodnika, a co za tym idzie, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji.

Oczywiście wyżej wymienione atrakcje w Dinant stanowią jedynie niewielki odsetek tego, co tak naprawdę możesz zobaczyć w mieście. Nie zapomnij więc przejść się uliczkami zabytkowego, starego miasta. Znajduje się tam pokaźna baza gastronomiczna, noclegowa, a także szereg majestatycznych budynków.

Czy możesz wypożyczyć samochód w Dinant?

Jeśli nie zdecydowałeś się przyjechać do Dinant samochodem, wówczas możesz rozważyć jego wynajęcie bezpośrednio na miejscu. Niestety, musisz wiedzieć, że w mieście nie funkcjonuje autoryzowana wypożyczalnia pojazdów. Jednocześnie świetnym rozwiązaniem może być dla Ciebie skorzystanie z usług wypożyczalni pojazdów online. W tym celu wystarczy, że wejście na jej stronę główną i wskażesz miejsce, w którym chcesz wypożyczyć pojazd. Następnie uzupełnisz wszelkie dane i dokonasz przedpłaty. Po przyjeździe na miejsce, samochód już będzie na Ciebie czekał!

Gdzie możesz zaparkować samochód w Dinant?

Kwestia parkingów w Dinant może nurtować nie jednego kierowcę. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie możesz zaparkować w mieście, to musisz wiedzieć, że ilość miejsc parkingowych jest dość ograniczona. Pierwsza strefa parkowania znajduje się w okolicy historycznego centrum miasta. Znajdziesz tam niewielkie parkingi, a także możesz skorzystać z możliwości zaparkowania bezpośrednio przy drodze – na miejscach oznaczonych białymi liniami. Druga strefa parkingowa z kolei znajduje się nieco poza centrum. Pamiętaj jednak, że parkingi w Dinant są płatne. Ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie zarezerwowanie pokoju w hotelu, który posiada dostęp do prywatnego parkingu. Dinant nie jest dużym miastem, więc wszędzie możesz dostać się na piechotę.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy najlepiej odwiedzić miasto?

Dinant to miasteczko znajdujące się w południowej części Belgii. Jest to strefa klimatu umiarkowanego, co oznacza, że zimy są dość surowe, zaś lata mogą być wyjątkowo upalne. Oczywiście najlepszym momentem na odwiedzenie Dinant będzie sezon letni. To właśnie wtedy możesz spodziewać się temperatur rzędu 25 – 27 stopni Celsjusza. W sezonie letnim praktycznie nie występują opady. Wiosna w mieście również jest dość ciepła, a temperatury utrzymują się na poziomie 18 – 21 stopni Celsjusza. Jeśli nie boisz się intensywnych opadów, to możesz do Dinant udać się także jesienią. Temperatury co prawda spadają nawet do 13 – 15 stopni Celsjusza, a opady są dośc intensywne, jednak miasteczko jesienią ma swój wyjątkowy urok. Zima może być dość sroga, a temperatury spadają nawet do – 9 stopni Celsjusza. 

Gdzie możesz dobrze zjeść w Dinant?

Kuchnia belgijska z całą pewnością nie jest jedną z najlepiej znanych w Europie. Jednocześnie nie ma osoby, która nie znałaby słynnych, belgijskich frytek. Musisz jednak wiedzieć, że Belgia słynie również z szeregu innych dań, a także ze znakomitego, lokalnego piwa. Dinant jest niewielkim miasteczkiem, jednak posiada świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną. Jeśli więc poszukujesz jednego z najlepszych lokali na lunch czy późny podwieczorek, wówczas możesz udać sie do:

  • Le Coin Des Gourmets – jest to jeden z najbardziej prestiżowych lokali gastronomicznych w Dinant. Specjalizuje się on w kuchni belgijskiej oraz francuskiej. Z uwagi na wyjątkową renomę tej restauracji, musisz spodziewać się tam nieco wyższych cen.
  • Ostaria la Piave – to z kolej tradycyjna, belgijska restauracja. Możesz w niej zjeść nie tylko smakowity lunch, ale także śniadanie i kolacje. W restauracji tej serwowane jest również lokalne piwo. Ceny są dość przystępne dla turystów.
  • Le Wiertz Restaurant – to również jeden z tradycyjnych lokali gastronomicznych w Dinant. Specjalizuje się on w kuchni regionalnej, co jednak nie oznacza, że nie spróbujesz tam dań kuchni francuskiej bądź niemieckiej. Większość turystów zgodnie wskazuje na to, że ceny w restauracji są dość „przyjazne”.

W Dinant znajdziesz także wiele mniejszych lokali gastronomicznych i barów, w których również możesz się zatrzymać. Powyżej zostały przedstawione jedynie te, które cieszą się najlepszą oceną wśród innych turystów.

Gdzie możesz spać w Dinant?

Miasteczko może pochwalić się także dość dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Znajdziesz tam różnorodne opcje zakwaterowania, które z łatwością powinieneś dopasować do swoich potrzeb i wymagań. Wobec tego, jakie są najlepsze hotele i gdzie możesz się zatrzymać?

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Dinant

Centrum Ibis Dinant – jest to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który znajduje się tuż nad brzegiem rzeki. Oferuje on satysfakcjonujące standardy i posiada bogatą ofertę pokoi rodzinnych.

Auberge Grill Le Freyr – to trzygwiazdkowy hotel w Dinant. Posiada on pokoje rodzinne, a także ogród z placem zabaw i miejscem na grilla.

Foyti – to hotel zlokalizowany w klimatycznym dworku. Posiada apartamenty rodzinne oraz plac zabaw.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Dinant

Hotel Les Jardins De La Molignée – to czterogwiazdkowy hotel w Dinant. Gwarantuje Ci on dostęp do SPA, basenu i kilku restauracji.

Castel de Pont-a- Lesse – choć jest to trzygwiazdkowy hotel w Dinant, to jednak zapewni Ci on wysokie standardy zakwaterowania.

La Belle Etable – to jeden z bardziej luksusowych hoteli, który daje Ci możliwość nocowania w przestronnych i nowoczesnych apartamentach.

TOP 3 noclegi w Dinant w przystępnej cenie

Le Vosins De Mr Sax – to niewielki i skromny hotel w Dinant. Możesz się w nim zatrzymać już za około 80 złotych za noc od jednej osoby.

Le Cerf Vert – to klimatyczny hotel blisko centrum. Zatrzymasz się w nim za około 110 złotych za noc od jednej osoby.

Hotel Aquatel – to jednogwiazdkowy hotel oddalony 2 kilometry od centrum. Zatrzymasz się w nim za około 130 – 150 złotych za noc.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ypres – co możesz zobaczyć w tym belgijskim mieście?

Co kupić w Holandii i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz