TOP 20 atrakcji w Brukseli, co zobaczyć i zwiedzić?

Tagi , , , , , ,

Belgia – jeden z najlepiej rozwiniętych i uprzemysłowionych krajów w Europie. Z pewnością kojarzysz ten kraj jako siedzibę Europejskiego Parlamentu oraz szeregu innych, ważnych instytucji. Jednocześnie coraz więcej turystów dostrzega w Belgii ogromny potencjał. Szczególnie tyczy się to stolicy kraju – Brukseli. Miasto to położone jest w środkowej części kraju nad rzeką Zenne. Na co dzień mieszka tam nieco ponad 170 tysięcy mieszkańców, co z pewnością nie czyni miasta największą metropolią. Jednak Bruksela może pochwalić się szeregiem malowniczych zabytków i inspirujących zakątków. Zapoznaj się z listą TOP 20 atrakcji w Brukseli, których absolutnie nie możesz pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Centrum miasta – centrum atrakcji w Brukseli

Bruksela jest jednym z największych miast w Belgii. Swoją siedzibę mają tam nie tylko władze administracyjne, ale także szereg innych, ważnych instytucji państwowych. Miasto to jednak może pochwalić się całym szeregiem atrakcji, których jako turysta nie możesz pominąć! Zacznij zwiedzanie miasta od ścisłego centrum Brukseli. To właśnie w tym miejscu znajdziesz najwięcej zabytkowych kamienic, wąskich uliczek oraz niesamowitych targów. Centrum Brukseli to przede wszystkim słynny Plac Męczenników. Jest to zabytkowy plac otoczony najważniejszymi obiektami miejskimi i muzeami. Musisz jednak wiedzieć, że centrum Brukseli nie należy do największych.

Plac Męczenników rozpoczyna obszar centralny, a kończy go jedna z bardziej kontrowersyjnych rzeźb, która przedstawia siusiającego chłopca. Odległość pomiędzy tymi dwoma punktami to mniej więcej kilometr. Jednocześnie może być to dla Ciebie jeden z najpiękniejszych spacerów, na jaki się zdecydujesz. Przemierzając wąskie uliczki ścisłego centrum Brukseli wtopisz się w niezapomniany, miejski klimat. Wbrew pozorom, centrum miasta jest dość spokojne – jak na stolicę kraju. Wypełnione jest urokliwymi sklepikami i kiermaszami, na których możesz zaopatrzyć się w lokalne produkty. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się samochodem, to niektóre uliczki starego miasta Brukseli są wyłączone z ruchu kołowego. Musisz więc szukać najbliższego parkingu w pobliskiej okolicy.

2. Wzgórze Katedralne

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Brukseli jest ni innego, jak tylko Wzgórze Katedralne. To właśnie na nim znajdziesz słynną katedrę św. Michała i św. Guduli. Musisz wiedzieć, że Bruksela słynie z wielu obiektów sakralnych, a praktycznie każdy z nich kryje w sobie niesamowitą historię. Wzgórze Katedralne to tak naprawdę wzgórze Treurenberg. Co ciekawe, dawniej to właśnie w tym miejscu krzyżowały się wszystkie szlaki handlowe prowadzące do miasta. Jednocześnie Wzgórze Katedralne – dawniej – uważane było za jedno z bardziej niebezpiecznych i pechowych miejsc w Brukseli.

W świadomości średniowiecznych mieszkańców, miejsce w którym krzyżowały się drogi uznawane było za przeklęte. Właśnie dlatego, by uczynić je bardziej „świętym” decydowano się na wznoszenie tam kaplic. Dokładnie tak samo zdecydowano w przypadku Wzgórza Katedralnego. Znajdująca się tam katedra św. Michała została wzniesiona w IX wieku. Kilkanaście lat później wzniesiono tam drugi, romański kościołów, do którego przeniesione zostały relikwie św. Guduli. Wejście na słynne Wzgórze Katedralne, a także do znajdujących się tam obiektów sakralnych jest całkowicie darmowe!

3. Grand Platz

Możesz się zastanawiać, co faktycznie warto zwiedzić w Brukseli. Miasto to z całą pewnością nie grzeszy pokaźnymi rozmiarami, aczkolwiek nie oznacza to, że zasmakujesz tam przytłaczającej nudy. Wybierz się koniecznie na Grand Platz, by zwiedzić charakterystyczne i oryginalne kamieniczki. Oczywiście, są one zajęte przez mieszkańców miasta, więc nie wejdziesz do ich wnętrza, jednak możesz zwiedzić je od zewnętrznej strony. Zwróć szczególną uwagę na fasady kamieniczek znajdujących się przy Grand Platz. To właśnie w nich znajdziesz rozwiązanie zagadki ich nazw. Każda kamienica przy Grand Platz nazywa się w dość wysublimowany sposób. Jedna z nich to np. Dom Lisa, Dom Worka czy nawet Dom Taczki.

Nazwy te zaczerpnięte zostały właśnie z symboli, które znajdują się w fasadzie. Sam Grand Platz w swojej obecnej formie powstał dopiero w okresie dziewięcioletniej wojny. Jednak w tym momencie atakujące wojska francuskie zdewastowały go, paląc większość budynków, które znajdowały się w jego okolicy. Na szczęście udało się je odbudować, a już w 1998 roku Grand Platz został w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dawniej był on jednym z najważniejszych centrów miasta. To właśnie tam odbywały się najważniejsze wydarzenia, a władze miejskie miały tam swoje siedziby. Na Grand Platz znajdziesz także wyjątkowy ratusz z bogato zdobioną fasadą, na który również powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę.

4. Kamienica z numerem 9 – jedna ze słynnych atrakcji w Brukseli

Będąc na Grand Platz nie możesz pominąć słynnej kamienicy oznaczonej numerem 9. Dlaczego jest ona taka wyjątkowa? Otóż przekonasz się o tym w tym samym momencie, kiedy podejdziesz pod tę kamienicę. Zwykle gromadzi się przy niej tysiące turystów. Jest ona często nazywana „Kamienicą Łabędzi”, co wynika z faktu, że zdobi jej fasadę ogromna płaskorzeźba z wizerunkiem łabędzia. Zgodnie z wierzeniami w tej właśnie kamienicy mieszkał sam Karol Marks. Przy okazji zwiedzania kamienicy z numerem 9, zwróć uwagę na budynek, który bezpośrednio z nią sąsiaduje. Jego fasada również została ozdobiona licznymi pomnikami i płaskorzeźbami, których pod żadnym pozorem nie powinieneś przegapić.

5. Muzeum Miejskie

Spacerując uliczkami Brukseli dobrze będzie, jeśli zapoznasz się także z historią miasta. Wobec tego, zdecyduj się na odwiedzenie Muzeum Miejskiego, które znajdziesz dokładnie na przeciwko ratusza. Museum van den Stadt to jeden z najpopularniejszych tego typu obiektów w mieście. Stanowi ono połączenie antycznych zbiorów wraz z nowoczesnymi technologiami, które w wizualny sposób opowiedzą Ci ich historię. Możesz w tym muzeum sprawdzić, jak wyglądał Grand Platz tuż przed bombardowaniem i zaraz po nim. Jednocześnie w muzeum tym znajdziesz także szereg innych zbiorów, które mogą Cię zachwycić.

Poznasz historię rozwoju Brukseli na przestrzeni lat i jak zmieniał się cały styl urbanistyczny. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz odwiedzić to muzeum, to musisz kupić bilet wstępu. Normalny kosztuje około 4 euro, podczas gdy bilet ulgowy to wydatek rzędu jedynie 2 euro. Bilety możesz kupić zarówno na miejscu jak i online. To drugie rozwiązanie zazwyczaj będzie korzystniejsze, gdyż nie będziesz musiał oczekiwać w niezwykle długiej kolejce.

6. Belgijskie Muzeum Piwa – jedna z koniecznych do odwiedzenia atrakcji dla smakoszy piwa

Jesteś smakoszem piwa? Wówczas wizyta w Brukseli może być dla Ciebie prawdziwym spełnieniem marzeń. Okazuje się, że kraj ten słynie z lokalnych browarów, które produkują największe ilości złotego trunku w skali roku. Oczywiście belgijskie marki piwa są świetnie znane w całej Europie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednocześnie w samej Brukseli koniecznie musisz udać się na zwiedzanie Belgijskiego Muzeum Piwa. To właśnie w nim możesz zapoznać się z pierwowzorami obecnych beczek piwowarskich oraz uświadomić sobie, jakie techniki dawniej wykorzystywane były do produkcji piwa. Co jest jednak najważniejsze, Belgijskie Muzeum Piwa pozwala Ci na degustację lokalnych trunków w czasie zwiedzania. Dzięki temu możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapoznasz się także z metodami ważenia złocistego trunku i poznasz historię rozwoju piwowarstwa w kraju. Co więcej Belgijskie Muzeum Piwa jest otwarte przez siedem dni w tygodniu od godziny 10:00 do godziny 17:00. 

7. Muzeum Kakao i Czekolady

Muzeum Kakao i Czekolady to kolejne miejsce w Brukseli, którego pod żadnym pozorem nie powinieneś pominąć podczas zwiedzania Brukseli. Jak z pewnością łatwo możesz się domyślić, Belgia to kraj czekoladą i kakao płynący. To właśnie tu produkuje się słynne czekoladki, praliny i marcepany, które następnie importowane są przez większość krajów w Europie. Co ciekawe, w samej Brukseli znajdziesz muzeum, które właśnie wyrobom czekoladowym i kakaowym jest w pełni poświęcone. Nie jest to absolutnie zwykłe muzeum. Zobaczysz tam nietuzinkowe, czekoladowe konstrukcje, a także będziesz mógł zapoznać się z nowoczesnymi i dawnymi metodami produkcji czekolady. Z całą pewnością będziesz liczył także na degustację, która również jest możliwa. Podczas wycieczki do Muzeum Kakao i Czekolady będziesz mógł poznać wiele odmian kakao, a nawet skomponować własną, czekoladową mieszankę. Z pewnością taka atrakcja na długi czas zapadnie Ci w pamięć.

8. Manneken Pis – jedna z nietuzinkowych atrakcji w Brukseli

Manneken Pis to jedna z nietuzinkowych atrakcji w Brukseli. Co więcej, niektórzy turyści mogą uznać ją za jedną z bardziej kontrowersyjnych, aczkolwiek w tej ekstrawagancji zamknięty jest cały urok. Musisz wiedzieć, że Manneken Pis to nic innego jak niewielka figurka, która przedstawia…siusiającego chłopca. Tak naprawdę jest to jedna z najważniejszych atrakcji Brukseli, która znajduje się w jej ścisłym centrum. Jednocześnie obecna rzeźba nie jest pierwowzorem, który w czasie bombardowań uległ całkowitemu zniszczeniu. Rzeźba, którą będziesz mógł podziwiać obecnie pochodzi z XVII wieku. Została ona zaprojektowana przez Jerome’a Duquesnoya. Obecnie na specjalne uroczystości, siusiający chłopiec ubierany jest w stroje ludowe.

9. Mont des Arts

Jeśli chcesz poznać Brukselę od nieco bardziej „królewskiej” strony, wówczas koniecznie wybierz się do Mont des Arts. Jest to wzgórze sztuki, które znajduje się dokładnie pomiędzy zabytkowym centrum miasta, a słynnym pałacem królewskim. Mont des Arts to wzgórze o mikroskopijnych rozmiarach około 500 metrów. Jego powstanie miało być początkiem do utworzenia całej, artystycznej dzielnicy w mieście, jednak plany te nigdy się nie powiodły. Znajdziesz tu nie tylko galerię sztuki, ale także Królewską Bibliotekę Belgijską. 

10. Muzeum Instrumentów Muzycznych

W niedalekiej odległości od Mont des Arts znajduje się także belgijskie Muzeum Instrumentów Muzycznych. Wstęp jest możliwy za okazaniem biletu wstępu, który możesz zakupić bezpośrednio po przyjeździe na miejsce. Muzeum to na przestrzeni wielu lat zgromadziło niezwykle ciekawe zbiory. Zapoznasz się w nim z instrumentami muzycznymi z różnorodnych epok oraz kultur. W muzeum wydzielona jest sala afrykańska, azjatycka, amerykańska i europejska. Zwiedzanie takiego muzeum może być dla Ciebie świetną podróżą po muzycznych tradycjach z całego świata. Takiej wizyty z pewnością nie będziesz żałował!

11. Fin-de-Siècle Museum

Fin-de-Siècle Museum to jedno z bardziej nowoczesnych i młodszych muzeów, jakie zostały otwarte w Brukseli w ostatnim czasie. Muzeum to powstało dopiero w 2013 roku, jednak każdego dnia wypełnia się ono szeregiem turystów. Co możesz w nim zobaczyć? Otóż najciekawsze dzieła sztuki i konstrukcje z przełomu ostatnich wieków!  Z pewnością warto to nowoczesne muzeum odwiedzić i przekonać się, jakie zbiory udało mu się zgromadzić w tak krótkim czasie.

12. Pałac Królewski – jedna z najważniejszych atrakcji w Brukseli

Pałac Królewski czyli Palace Royale to jeden z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych budynków w Brukseli. Z początku swojego istnienia pałac ten był skromną siedzibą obecnie panującej dynasti. Jednak wraz z kolejnymi latami ta twierdza była skrupulatnie rozbudowywana, gdyż miała ona służyć królom z dynastii Burgundów. Stary pałac był imponujący, jednak wielokrotnie był on niszczony. Z uwag na to, oraz na wybuch nieoczekiwanego pożaru, konieczna była dogłębna rekonstrukcja i odbudowa. Dzisiejszy Pałac Królewski, który możesz odwiedzić w Brukseli, dalej zachwyca swoim rozmiarem i majestatem. Obecnie podzielony on został na kilka mniejszych rezydencji, do których jako turysta możesz się udać na zwiedzanie!

13. Parc de Bruxelles

Przemierzając ruchliwe uliczki Brukseli możesz odnieść wiadomość, że od miejskiego zgiełku w zasadzie nie da się uciec. Jednocześnie nie daj się zwieść pozorom! Odwiedź koniecznie Parc de Bruxelles i ciesz się ciszą i spokojem podczas swojego wypoczynku. Parc de Bruxelles to „zielone płuca” całej metropolii i miejsce idealne do rekreacji i relaksu. Pierwszy park powstał razem z pałacem królewskim, jednak podobnie jak cały budynek, on również spłonął w pamiętnym pożarze. Obecnie jednak jest on całkowicie odrestaurowany i czeka na tych turystów, którzy chcą na chwilę wyrwać się z miejskiego zgiełku i odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody.

14. Dzielnica Sablon

Bruksela może wydać Ci się – na pierwszy rzut oka – miastem całkowicie nowoczesnym. W centralnej części miasta brakuje nieco artyzmu i polotu, co wielu turystów uważa za mankament. Jednak jeśli chcesz poznać Brukselę od strony jej niesamowitej architektury i artyzmu, wówczas wybierz się do dzielnicy Sablon. Jest to część miasta zdominowana przez gotycką, surową zabudowę. Jednocześnie jej centralnym punktem jest katedra Notre Dame du Sablon, zbudowana na kształt tej, którą możesz kojarzyć z Paryża. Dzielnica Sablon jest także znana ze swoich ulicznych graffiti oraz szeregu kolorowych witraży, które zaskakują turystów na każdym kroku.

15. Pałac Sprawiedliwości – jedna z najbardziej monumentalnych atrakcji w Brukseli

Nie jest to tak monumentalny budynek jak wspomniany wcześniej Pałac Królewski, jednak z całą pewnością warto, żebyś się przy nim zatrzymał. Pałac Sprawiedliwości jest luksusową i reprezentacyjną rezydencją, która zachwyca swoim kunsztem oraz bogactwem zdobień. Poniekąd nie jest to typowy pałac – nie posiada on murów obronnych ani także dodatkowych wież. Jednocześnie w majestatyczny sposób wznosi się on nad wzgórzem, które góruje nad obszarem miejskim. Sama droga do Pałacu Sprawiedliwości będzie dla Ciebie dobrym sprawdzianem kondycji, więc koniecznie się na taki spacer zdecyduj!

16. Dzielnica Marolles

Dzielnica Marolles to jedna z bardziej luksusowych obszarów mieszkalnych w Brukseli. Koniecznie wybierz się tam, jeśli chcesz poznać tę słynną, prestiżową stronę miasta. Dzielnica Marolles nie ma zbyt wiele do zaoferowania, szczególnie jeśli chodzi o zabytki. Jednak od momentu, w którym ona powstała, była siedzibą najbogatszych mieszkańców miasta i szlachty. W dzielnicy Marolles znajdziesz najbardziej prestiżowe restauracje, bary, a także luksusowe butiki.

17. Dzielnica Europejska

Wbrew pozorom, Dzielnica Europejska nie dzierży sobie miana faktycznej „dzielnicy”. Jest to jednak dość specyficzny obszar miejski, który z „europejskością” nie ma zbyt wiele wspólnego. Skąd więc wzięła się nazwa tego obszaru miejskiego? Otóż po szeregu reform i w momencie, kiedy Belgia stała się jednym z większych graczy na arenie międzynarodowej, to właśnie tutaj powstały nowoczesne wieżowce oraz budynki administracyjne. Wiele osób jasno twierdzi, że zostały one wzniesione bez większego namysłu czy też projektu. Są one rozrzucone w dość charakterystyczny sposób i znacznie wyróżniają się na tle odmiennego, urbanistycznego krajobrazu Brukseli. 

18. Charlemagne

Jeśli już zdecydowałeś się na to, by odwiedzić słynną Dzielnicę Europejską, wówczas nie możesz pominąć budynku o dźwięcznej nazwie Charlemange. Jest to główna siedziba Komisji Europejskiej, z której podejmowane są wszystkie, najważniejsze decyzje odnośnie międzynarodowej współpracy. Co więcej, sam Parlament Europejski znajduje się tylko kilka metrów dalej!

19. Komiksowe Miasto

Dla Belgów komiksy są największa dumą! Z pewnością kojarzysz belgijskie komiksy, które są świetnie znane na całym świecie. Wobec tego, będąc w Brukseli wybierz się do Komiksowego Miasta. Przyjrzysz się tam z bliska jak powstają słynne komiksy, a także będziesz mógł porozmawiać z tymi, którzy pracują nad ich projektami. Co więcej, znajdziesz tam także figurki słynnych postaci komiksowych, a niektóre z nich możesz kupić w formie pamiątki!

20. TrainWorld – jedna z atrakcji w Brukseli dla miłośników pociągów i wagonów

Jeśli jesteś miłośnikiem pociągów i wagonów, a także chcesz przekonać się jak ten przemysł rozwijał się w Belgii, to wybierz się do TrainWorld. Jest to dość nowoczesne muzeum kolei i związanego z nią przemysłu, które otwarte zostało w Brukseli. W TrainWorld czekają na Ciebie liczne wystawy oraz ciekawe eksponaty jak np. wagony pochodzące z pierwszego okresu powstania kolei. Takiego miejsca w Brukseli również nie powinieneś pominąć!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Luksemburgu, co warto wiedzieć?

Durbuy w Belgii – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz