Manneken Pis w Brukseli, gdzie się znajduje, historia i ciekawostki

, Tagi , , , ,

Bruksela jest miastem z długą historią, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć. Tak jest także z symbolem tego miasta, którym jest posąg Manneken Pis (po polsku można przetłumaczyć na „sikający chłopiec”). Warto udać się do centrum miasta, aby móc zobaczyć ten słynny na cały świat posąg, zwłaszcza że kryje on w sobie również, co nie powinno być zaskakujące, większą historię.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Manneken Pis w Brukseli?

Oryginalny pomnik sikającego chłopca znajduje się w centrum Brukseli w Muzeum Miasta. Ów statua trzymana jest tam od momentu, gdy została ona ukradziona w 1965 roku.

Jak dojechać do Manneken Pis w Brukseli?

Posąg leży w centrum miasta, dlatego nie powinno być problemu z dojechaniem na miejsce. Lepszym pomysłem jest skorzystanie z komunikacji miejskiej, która pozwoli uniknąć korków, a także szukania parkingu dla samochodu. Zwłaszcza w sezonie, Brukselę odwiedzają tłumy turystów.

Historia i ciekawostki na temat Manneken Pis w Brukseli

Bruxelles, Belgium: Tourist taking photo of Maneken Pis, symbol of Brussels. Famous landmark, bronze fountain sculpture in city centre.
Turyści odwiedzający Manneken Pis, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By Ajdin+Kamber

Posąg Manneken Pis przedstawia nagiego, sikającego chłopca. Wygląda to dokładnie, tak jak brzmi. Statua została wykonana z brązu i ma 61 cm wysokości. Jej pierwotna wersja zrobiona z kamienia została skradziona, tak samo, jak i późniejsze wersje. Figurę z brązu znaną do dziś wykonał flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy w 1619 roku. Najciekawsze są natomiast legendy, jakie narosły wokół tego pomnika. Jedna z nich mówi, że przedstawia on wizerunek syna jednego z belgijskich królów, który pewnego dnia udał się wraz ze swoim ojcem i orszakiem królewskim do lasu na polowanie. Chłopiec zgubił się w lesie w trakcie polowania i nikt nie mógł go odnaleźć. Po kilku dniach bezskutecznych poszukiwań, gdy wszyscy byli już przekonani, że chłopca nie uda się odnaleźć, ten został znaleziony przez pewnego myśliwego. Oznajmił on, że szukając strumyka, natrafił niespodziewanie na chłopca, który był nagi i oddawał mocz.

Wedle innej legendy chłopiec nazywał się Juliaanske, który zasłynął bohaterskim czynem w trakcie oblężenia Brukseli w XIV wieku. Odkrył on, że najeźdźcy chcą podłożyć materiały wybuchowe, aby wysadzić mury. Znalazł miejsce, gdzie miało to nastąpić i sikając na lont, powstrzymał go przed zapaleniem i w ten sposób uratował miasto.

Oto kilka ciekawostek o Manneken Pis w Brukseli:

– Posąg jest ubierany w rozmaite kostiumy w zależności od nadarzającej się okazji.

– W latach 80. wymyślono, aby stworzyć dla posągu chłopca towarzyszkę. W ten sposób powstało Jenneken Pis, czyli posąg „sikającej dziewczynki”. Ów statua jest jednak znacznie mniej popularna i znajduje się w niedalekiej odległości od Manneken Pis.

– Statua na początku pełniła funkcję publicznej fontanny, ale z czasem stała się sławną atrakcją samą w sobie.

Zwiedzanie posągu w Brukseli

The famous status of Manneken Pis dressed in ceremonial king costume.
Manneken Pis, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By HariRand

W celu zwiedzania Manneken Pis w Brukseli konieczny jest zakup biletów. Koszt jednego biletu to 8 euro. Dotyczy to jednak tylko turystów, gdyż mieszkańcy Brukseli mają wstęp za darmo. Turyści mają wstęp darmowy w pierwszą niedzielę miesiąca. Pod warunkiem, że mają więcej niż 18 lat.

Dlaczego warto odwiedzić Manneken Pis w Brukseli?

Przede wszystkim warto odwiedzić Manneken Pis w Brukseli, gdyż jest to jeden z najważniejszych symboli tego miasta, posiadający w sobie również ciekawą historię. Na miejscu można robić zdjęcia, podziwiać do woli posąg, a także eksplorować obszar dookoła tej sławnej statuy. Zdecydowanie warto udać się zatem na miejsce i zobaczyć na własne oczy ten pomnik, gdyż można powiedzieć, że bez wykonania tego zadania, nasz pobyt w Brukseli będzie niekompletny.

Poprzedni

Pałac Królewski (Palais de Bruxelles) w Brukseli, zwiedzanie, bilety

Autoworld, muzeum zabytkowych aut w Brukseli, bilety

Następny

Dodaj komentarz