Kortrijk – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Belgia kojarzy się przede wszystkim ze smakowitą czekoladą, flamandzkim malarstwem i Brukselą – siedzibą Parlamentu Europejskiego. Jednakże odwiedzając ten kraj warto złożyć wizytę w mniejszych społecznościach, które wypracowały przez dekady istnienia swój własny koloryt regionalny. Na miejscu można posmakować lokalnej kuchni, zwiedzić miejscowe zabytki, poprzebywać nieco w pięknych okolicznościach miejscowej przyrody. Na mapie Belgii takim wyjątkowym miejscem jest z pewnością miasteczko Kortijk. Poniższy przewodnik zawiera kompleksowe informacje na temat tej miejscowości, a do turysty decydującego się na wizytę w Kortijk kierowane są cenne wiadomości o miejscowej infrastrukturze turystycznej, zabytkach do zwiedzania, pogodzie i miejscach noclegowych. Zapraszamy do „miasta złotych ostróg”!    

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wszystko, co warto wiedzieć o Kortrijk, zanim tam pojedziesz

Miejscowość Kortrijk jest położona w zachodnio-flamandzkiej części Belgii, niedaleko granicy z Francją. Leży nad piękną rzeką Leie. Najbardziej słynie z historycznej bitwy, która została stoczona pod miejskimi murami dnia 11 lipca 1302 roku. Wówczas to doszło do powstania belgijskich tkaczy, którzy pod wodzą Pietera de Conincka rozgromiły wojska francuskie króla Filipa IV Pięknego. Symbolem starcia pod Courtrai (nazwa historyczna) stało się 700 złotych ostróg, zdobytych na kawalerzystach wrogich oddziałów – zawieszono je później w miejscowym kościele. Bitwa jest teraz częścią narodowej historii Flamandów, podobnie jak Gettysburg w Stanach Zjednoczonych czy Azincourt w Wielkiej Brytanii. Tyle historia… 

Dzisiejsze Kortrijk bardzo się rozwinęło, a niektórzy zwą je nawet „Dallas Flandrii”. Choć jednak pojawiło się wielu inwestorów i przedsiębiorców, chcących zainwestować w tutejszą infrastrukturę (między innymi turystyczną), to miasteczko zachowało swoje historyczne znaczenie i nadal przyciąga do siebie entuzjastów minionych epok. Nic dziwnego, na każdym kroku mamy tutaj ciekawe zabytki (o tym niżej), a wzrok przykuwa piękna architektura okolicznych zabudowań. Rodzinne miasto słynnego belgijskiego pisarza narodowego Hendrika Conscience (XIX wiek) to prawdziwy ukryty skarb ziemi flandryjskiej.    

Jak dojechać do Kortrijk w Belgii? 

Aby znaleźć się na miejscu, najlepiej skorzystać z tanich linii lotniczych i kierować się bezpośrednio do stolicy kraju Brukseli. Taki lot na trasie Warszawa-Bruksela trwa nie dłużej niż 3 godziny godziny na trasie 1060 kilometrów. Najtańsze bilety można zakupić już w cenie około 70 złotych w jedną stronę. 

Gdy już jesteśmy w stolicy Belgii to najlepiej skorzystać z linii kolejowej. Pociągi odchodzą tutaj bezpośrednio do Kortrijk, które posiada dworzec obsługujący także międzynarodowe połączenia. Z Brukseli można również udać się na miejsce za pomocą wynajętego autobusu (propozycja dla zorganizowanych wycieczek) lub wypożyczonym przy lotnisku samochodem – główne autostrady kraju przebiegają niedaleko docelowej miejscowości, są także świetnie utrzymane.    

Warto tutaj podkreślić doskonały stan komunikacji miejskiej w samym mieście Kortrijk.  

Zabytki i atrakcje, które warto obejrzeć w mieście Kortrijk  

Co robić na miejscu? Atrakcji z pewnością nie zabraknie! Ustaliliśmy już historyczne korzenie miasta, ale te sięgają znacznie głębiej. Kortrijk posiada przebogatą historię i kulturę, jego początki znajdujemy w dziejach Imperium Romanum. Nic zatem dziwnego, że tyle tutaj historycznych monumentów, zabytków i muzeów. Już podczas pierwszego spaceru po miasteczku jesteśmy na każdym kroku zaskakiwani ciekawymi miejscówkami. 

Prawdziwym symbolem miasta jest most Broel, zniesiony w 1385 roku i spuentowany z dwóch stron wyniosłymi wieżami o ciekawych nazwach: Speytorre i Inghelburgtorre (ta druga, nie do wymówienia!). Być może to właśnie tutaj turysta powinien skierować swoje pierwsze kroki i odpocząć nad brzegiem rzeki po podróży. Ławeczka i oglądanie kaczek? Dlaczego nie! Niedawne renowacje w mieście obejmowały obniżenie nabrzeży, w wyniku czego powstał bardzo ładny plac, na którym znajdują się małe kawiarenki. Niezwykłą atrakcją miejską jest pobliska figura świętego Nepomucena, czyli… patrona topielców.  

Wracając do samej historii miasta… Muzeum Kortrijk 1302 mieści się we wspaniałym zabytkowym budynku, dawnym opactwie Groeninge i jest miejscem, w którym można przeżyć raz jeszcze jedną z największych bitew w historii Flandrii. W pakiecie dostępna jest bezpłatna wycieczka audio oraz zabawny program interaktywny dedykowany dzieciom. Dorośli zapłacą za wstęp 6 euro. W Muzeum znajdziemy oręż wojenny z XIV wieku oraz obrazy nawiązujące do batalii pod Courtrai. 

Dzwonnica w Kortrijk jest jeszcze starsza niż słynna bitwa! Byłą częścią starych sukiennic, zbudowanych około 1248 roku. Jako pamiątka tamtych czasów została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego Unesco w 1999 roku. Dzwonnicy nie można zwiedzać co prawda samodzielnie, ale zwiedzanie z przewodnikiem jest już jak najbardziej możliwe. Na wspomnianej liście Unesco znalazł się przy okazji cały rynek miejski (Grote Markt z XIV wieku), renesansowy ratusz, ozdobionym rzeźbami hrabiów Flandrii oraz XVII-wieczny klasztor beginek (zachwycają małe barokowe domki, w których mieszkały zakonnice). 

Miłośnicy sztuki na światowym poziomie z pewnością zechcą skierować swoje kroki do Kościoła Najświętszej Marii Panny w Kortrijk. Podziwiać tutaj można (a nawet trzeba) zachwycający obrazem flamandzkiego malarza epoki baroku Antona van Dycka po tytułem”Podniesienie krzyża”. Wszystkie te zabytki są na wyciągnięcie ręki!

Gdzie i za ile można zjeść w Kortrjik? 

Tak naprawdę, to wiele belgijskich miast oferuje urocze centrum ze średniowieczną architekturą, nie brakuje też przytulnych miejsc, w których można się uraczyć (programowa przerwa w zwiedzaniu) dobrym drinkiem lub czymś do jedzenia. 

Restauracji i kawiarni w Kortrijk nie brakuje. Jednak jest jedna ważna informacja – ceny w Belgii są nieco wyższe niż w Polsce. Oblicza się, że za żywność trzeba tutaj zapłacić około półtora razy więcej. Typowy posiłek typu fast food kosztować tu może około 30 złotych, ale za najtańsze danie w restauracji, złożone z lokalnych potraw, sięgniemy do portfela po 60 złotych. Piwoszy zainteresuje wiadomość, że lokalne piwo beczkowe podawane w pół litrowych kuflach kosztuje średnio około 18 złotych. Drogo? Może i nie za tanio, ale na pewno smacznie. 

A co w miejscowym menu? Na pewno trzeba spróbować potrawy o nazwie (znowu trudna do wymówienia) breydelham. Jest to suszona szynka, podawana najczęściej z sosem pomidorowym. Smakosze nie pogardzą również smaczną zupą waterzooi, skonfigurowaną na bazie śmietany, z dodatkiem ryb, mięsa z kurczaka i rozmaitych warzyw. Na deser obowiązkowo słodkie ciasto kalletaart.    

Baza hotelowa w mieście Kortrijk

Oczywiście ostateczny wybór miejsca noclegowego zależy od osobistych preferencji, ale z powodów strategicznych warto celować w hotele znajdujące się w centrum miasta – stąd wszędzie jest blisko! Poniżej turyści znajdą propozycje kilku rozwiązań w tym aspekcie. 

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Kortrijk 

Luksusowy Parkhotel położony jest rzut kamieniem od centrum handlowego miasta i niedaleko od Rynku Głównego, zaraz naprzeciwko dworca kolejowego. Obiekt wart jest swojej ceny i 4 gwiazdek – posiada kryty basen, saunę, łaźnię parową i centrum fitness. Dostępna jest bezpłatna sieć WIFI.

Historyczny hotel w historycznym mieście. Zbudowany w XVIII wieku Hotel Damier wyróżnia się zabytkową fasadą z elementami wystroju Decoene. Znajduje się na samym Grote Markt. Pokoje kategorii Executive mają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Goście chwalą tutejsze śnaidania do łózka oraz odpoczynek przy kominku w lobby. 

Zaledwie 350 metrów od centrum miasta położony jest hotel Broel4. Turystów przyciąga tutaj piękny ogród z tarasem, dający widok na historyczną część miasta. Obiekt uczestniczy czynnie w popularnym programie „zrównoważone podróże”.    

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Kortrijk 

Jeśli wybieramy się do miasta z cała rodziną to warto przycumować w zaciszu B&B Elementum. Obiekt posiada tylko 7 pokoi, za to urządzonych w stylu domowym, dzięki czemu można liczyć na iście sielską atmosferę. Rano obsługa serwuje znakomite śniadania – dubry start do zwiedzania.

Podobnie prorodzinny jest Hostel Groeninghe. Znajdziemy tam wspólny salonik i coś co uwielbiają dzieci – łózka piętrowe! Dodajmy, że obiekt dysponuje pokojami przyjaznymi alergikom. Pełna kontrola za przyzwoitą cenę. 

Prawdziwie domowa atmosfera to atrybut prywatnego obiektu Studio 3. Do dyspozycji rodziny jest apartament zawierający sypialnie i prywatną kuchnię. Do tego bezpłatny parking i wi-fi.  

TOP 3 noclegi w Kortrijk w przystępnej cenie 

Wreszcie, propozycje zakwaterowania dla bardziej oszczędnych osób. Nie można tutaj liczyć na kryte czy otwarte baseny, ale na pewno na miły pobyt po małych kosztach. Przykładem niech będzie obiekt o znamiennej nazwie Place to be – naprawdę warto tutaj być, tym bardziej, że możliwa jest zniżka Genius, wystarczy zalogować się na stronie booking.com. Do tego mamy taras i pokoje rodzinne.

Niska półka cenowa, ale świetne recenzje. Hotel pod nazwą (nomen omen) Focus Budget jest faktycznie przyjazny dla budżetu turysty. Można liczyć na pokoje dla niepalących. 

I wreszcie Ibis Centrum – witajcie w miejscu, gdzie doba hotelowa kosztuje tylko 79 dolarów. W między czasie warto wypić drinka w tutejszym barze.  

Pogoda w Kortrijk – kiedy warto pojechać?

Pozostaje pytanie kiedy… Generalnie w Kortrijk lata wyrózniają się komfortem termicznym i raczej nikłym zachmurzeniem. Pogoda rzadko przekracza 28 stopni, więc trudno mówić o uciążliwych upałach – dla wielu jest to plus. Z kolei zimy potrafią być długie i stosunkowo zimne, a do tego dochodzi jeszcze wietrzna aura. Nie ma za to mowy o siarczystych mrozach. Średnio, graniczne temperatury w ciągu roku mieszczą się w zakresie pomiędzy 1 a  23 stopni Celsjusza. 

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się że najlepszy czas na odwiedzenie „miasta złotych ostróg” to okres między końcem czerwca, a początkiem września. Zatem letnie wakacje jak najbardziej…  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Czy Luksemburg jest bezpieczny? Na co uważać w Luksemburgu?

TOP 20 atrakcji must see w Belgii – co zobaczyć i zwiedzić w Belgii?

Następny

Dodaj komentarz