TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii

Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Belgia to mały i niezwykle piękny kraj położony pomiędzy Francją a Niemcami. Turyści zazwyczaj odwiedzają wyłącznie stolicę tego kraju – Brukselę, natomiast inne miasta są często pomijane. Jednak Belgia posiada także wiele innych przepięknych i pełnych atrakcji miast, które warto odwiedzić.  Państwo to zawsze odgrywało ważną rolę w historii i polityce Europy Zachodniej. Napoleon walczył tu ze swoim oddziałem w bitwie pod Waterloo i dodatkowo przez terytorium Belgii przebiegały linie frontu zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wojny światowej. W prawie każdym belgijskim mieście można znaleźć zabytki, począwszy od pomników wojennych, wielkich pałaców, średniowiecznych twierdz po pola bitew. Z pewnością w Belgii nie brakuje miast z bogatą historią i zabytkami. Poniżej znajdziesz listę TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bruksela

Stolica Belgii – Bruksela jest pierwszym miejscem, które powinno się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia w tym kraju. W Brukseli nigdy nie będziesz się nudzić, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, podróżujesz z rodziną, czy odkrywasz stolice Europy. Warto wiedzieć, że w Brukseli znajduje się siedziba NATO oraz Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do zabytkowych miast takich jak na przykład Brugia czy Gandawa, Bruksela jest głównym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjnym Belgii.Chociaż Bruksela może i nie ma tak znanych atrakcji turystycznych jak inne belgijskie miasta, to i tak znajdziesz tu wiele rzeczy do zrobienia oraz zobaczenia. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem światowej klasy muzeów i galerii sztuki, warto zatrzymać się na degustację słynnej brukselskiej czekolady i gofrów.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Antwerpia

Podczas gdy Bruksela jest oficjalną stolicą Unii Europejskiej, Antwerpia jest światową stolicą diamentów. Antwerpia ma wiele do zaoferowania ze swoimi modnymi butikami oraz eklektyczną mieszanką średniowiecznej i współczesnej architektury. Miasto to położone jest tuż przy granicy z Holandią i jest dobrze skomunikowane z innymi europejskimi miastami. Dodatkowo dworzec kolejowy Antwerpia Centralna jest jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie. W pobliżu dworca centralnego znajduje się Zoo, które warto zwiedzić, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. Z pewnością największą atrakcją jest spacer po tzw. Diamentowej dzielnicy i podziwianie przepięknej biżuterii, wystawionej w sklepowych oknach.

Brugia

Brugia to bajkowe miejsce, które urzeka odwiedzających swoim malowniczym średniowiecznym urokiem. Miejscowość ta nazywana jest także często „Wenecją Północy”. Z pewnością, Brugia jest jednym z najpiękniejszych miast w Belgii. Warto wybrać się tu na wycieczkę łodzią po urokliwych kanałach, spacer po brukowanych uliczkach (zatrzymując się po drodze w czekoladziarni) i robić zdjęcia urzekającej architektury Brugii. Dodatkowo jedne z najbardziej znanych belgijskich zabytków znajdują się w Brugii, co czyni ją jednym z najbardziej znanych miast w tym kraju. 

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Leuven

Pomimo wielu zniszczeń podczas ostatnich wojen światowych, wiele z najbardziej imponujących historycznych budynków w Leuven wciąż można podziwiać. Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć w centrum starego miasta – Grote Markt, który jest także centrum aktywności społecznej Leuven. Warto zobaczyć tu m.in.: kościół Sint-Pieterskerk, który jest imponującym przykładem brabanckiego gotyku oraz stary ratusz – Stadhuis z 236 figurami na fasadzie. Warto wiedzieć, że od XV wieku Uniwersytet w Leuven ma reputację jednej z najbardziej szanowanych instytucji w Europie. To właśnie tutaj, na rozległym kampusie, wzdłuż Naamsestraat, znajduje się wiele budynków, które zbudowano na przestrzeni wieków. Kolejną fascynującą grupę zabytkowych domów można znaleźć w Groot Begijnhof, którą założono w XIII wieku.

Gandawa

Stare miasto w Gandawie obfituje w piękne zabytkowe budynki, z których wiele to domy cechowe usytuowane wzdłuż kanału Graseli. Najstarszym z tych budynków jest romański Koornstapelhuis, który zbudowano około 1200 roku. Dom Masonów (Gildehuis der Metselaars) i Dom Wolnych Żeglarzy (Gildehuis der Vrije Schippers) pochodzą z początku XVI wieku, natomiast Izba Celna (Tolhuisje) zbudowano w 1682 roku. Stare miasto w Gandawie znajduje się w pobliżu kanałów i znajdują się tu zabytkowe budynki, w tym: Groot Vleeshuis (Targ Mięsny), który jest przykładem średniowiecznej architektury z 1410 roku. Obok znajduje się Vismarkt (Targ rybny), który powstał w 1689 roku. W pobliżu usytuowany jest także stary ratusz miejski (Stadhuis), z dużą różnorodnością stylów architektonicznych z wielowiekowych dodatków.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w BelgiiIeper 

Miasto Ypres (po flamandzku „Ieper”) kojarzy się głównie z jednymi z najbardziej zaciętych bitew I wojny światowej, kiedy to samo miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Samo Ypres założono w X wieku i w średniowieczu było jednym z najważniejszych miast Belgii (obok Gandawy i Brugii) dzięki dobrze prosperującemu sukiennictwu. Miasto to zdołało zachować większość swoich starożytnych budynków i dowodów dawnej świetności aż do czasów wybuchu I wojny światowej, kiedy to Ypres stanęło na linii ognia. Po wojnie miasto odbudowano zgodnie z oryginalnymi planami, natomiast ciekawa architektura Ieper jest główną atrakcją turystyczną.

Spa

Miejscowość Spa należy do historycznych miast termalnych, takich jak na przykład Bath czy Vichy. Spa jest idealnym miejscem dla osób potrzebujących spokojnego odpoczynku i regeneracji. Miejscowość położona jest w sercu regionu Fagnes. Spa cieszy się dużym zainteresowaniem kuracjuszy już od czasów rzymskich. Jednak największa popularność tego miasta rozpoczęła się w XVIII wieku. Car Piotr I zatrzymał się tu nawet w 1717 roku i zachwycony swoim pobytem tutaj, przywiózł wiele drewnianych przedmiotów, a także projekt otwarcia centrum termalnego w Rosji. Główna fontanna uzdrowiska Pouhon Pierre le Grand jest pamiątką po tym wydarzeniu. Z kolei, królowa Maria Henrietta Anna Austriaczka znalazła w Spa swoją przystań, aż do końca swoich dni.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Mechelen

Mechelen to kolejne urocze, zabytkowe miasto położone we Flandrii, w Belgii. Znajduje się ono mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Antwerpią a Brukselą,  około 20 minut pociągiem od obu miast. Najbardziej znaną atrakcją tego miasta jest XV-wieczna katedra św. Rumbolda i wieża, która ma oszałamiającą wysokość 118 metrów. Warto pokonać 500 schodów prowadzących na szczyt, aby zostać nagrodzonym  wspaniałymi widokami. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wejść na szczyt wieży, możesz na dole podziwiać piękną barokową architekturę świątyni i dzieła sztuki Antoona van Dijka. Miłośnicy sztuki powinni się również udać do pobliskiego kościoła św. Jana, aby podziwiać dzieła Petera Paula Rubensa. Kolejną ważną atrakcją w Mechelen jest Kazerne Dossin – pomnik upamiętniający 26 000 Żydów, których wywieziono z Mechelen do Auschwitz podczas okupacji hitlerowskiej. Jeśli podróżujesz z dziećmi warto abyś odwiedził Speelgoed Museum (Muzeum Zabawek), a także ZOO Planckendael, mieszczące się na terenie zabytkowego zamku.

La Roche-en-Ardenne

Z pewnością największą atrakcją jest zamek La Roche-en-Ardenne, który daje wgląd w średniowieczną przeszłość z rycerzami, lordami i duchami. Zbudowany w pobliżu La Roche-en-Ardenne w IX wieku zamek posiada bogatą historię. Ze względu na swoje położenie nad rzeką Ourthe pełnił on strategiczną funkcję twierdzy obronnej. Zamek w 1944 roku podczas bombardowań alianckich został praktycznie w całości zniszczony. Obecnie można zobaczyć pozostałości zamku, z którego roztacza się malowniczy widok na małe miasteczko La Roche-en-Ardenne. Co ciekawe, według legendy, nocami po zamku wędruje duch Berthe de la Roche. W ciągu roku organizowane są tu także różne wydarzenia, takie jak na przykład: pokazy sokolnictwa, średniowieczne jarmarki czy zawody strzelania z łuku.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Durbuy

Durbuy to kolejne z najpiękniejszych miast w Belgii. Miasto to urzeka odwiedzających swoją bogatą historią, pięknym krajobrazem i krętymi, wąskimi brukowanymi uliczkami. W Durbuy znajduje się także imponujący zamek i kilka innych zabytków oraz pomników. Jest to miasto, które powinno znaleźć się na Twojej liście miast wartych odwiedzenia w Belgii. Warto wybrać się na Rocher de la Falize – szlak pieszy, który oferuje wspaniałe widoki na dolinę La Warche. 

Mons

Miasto Mons znajduje się w pobliżu granicy z Francją. Podobnie jak wiele innych belgijskich miast, centrum miasta to tętniący życiem plac pełen sklepów, restauracji oraz kawiarni. Jest to także doskonałe miejsce na podziwianie zabytkowych budynków, w tym ratusza (znanego również jako Hôtel de Ville). W pobliżu centrum, na wzgórzu znajduje się punkt, z którego można podziwiać miasto Mons i dzwonnicę zwaną także El Catiau. Ma ona wysokość 87-metrów i  znajduje się na niej carillon z 47 dzwonami. Jeśli interesujesz się historią wojskowości, odwiedź Muzeum Pamięci Mons, aby dogłębnie poznać historię miasta i życie jego mieszkańców, zwłaszcza podczas I i II wojny światowej.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Tournai

Tournai to jedno z najstarszych belgijskich miast, w którym urodził się Chlodwig I (466-511), założyciel dynastii Merowingów. Miasto to posiada centralny plac, który został zrekonstruowany po nalotach bombowych w 1940 roku. Na placu tym znajdują się także dwa obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Tournai znajdują się m.in.: zabytkowe kościoły, średniowieczny most obronny, romańskie domy oraz interesujące muzea sztuki.

Dinant

Małe miasteczko Dinant jest jednym z piękniejszych miast w Belgii. Znajduje się ono w walońskiej prowincji Namur, nad rzeką Mozą. W Dinant urodził się także Antoine Joseph Sax – konstruktor saksofonu. Zwiedzając Dinant, nie możesz pominąć zwiedzania cytadeli, która majestatycznie wznosi się na wysokim klifie górującym nad rzeką. Warto również odwiedzić kościół Notre Dame de Dinant.

TOP 15 najpiękniejszych miast i miasteczek w Belgii – Kortrijk

W średniowieczu, w mieście Kortrijk leżącym nad rzeką Leie kwitł lukratywny przemysł lniany, generujący handel z Anglią oraz Francją. Kortrijk ma również pewien prestiż ze względu na wygraną bitwę pod Złotymi Ostrogami (pod Courtrai) w 1302 r. Dzień zwycięstwa Flandrii nad Francuzami jest obecnie obchodzony jako święto narodowe Wspólnoty Flamandzkiej. Kilka wieków później podpisano w Kortrijk traktat (1820), który wyznaczył granicę pomiędzy Belgią a Francją. 

Namur 

Namur to jedno z mniejszych belgijskich miast, które podobnie jak Mons, było miejscem wielu zbrojnych konfliktów ze względu na swoje strategiczne położenie. Największą atrakcją tego miasta jest Cytadela Namur, która położona jest na wzniesieniu pomiędzy rzekami Meuse i Sambre. Jeśli masz mało czasu na zwiedzanie Namur, w pierwszej kolejności udaj się do tej starej fortyfikacji, koszar i podziemnych tuneli. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Wakacje w Luksemburgu – z biurem podróży czy na własną rękę?

Lejda – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz