Belgijskie Centrum Komiksu w Brukseli, bilety, zwiedzanie

, Tagi , , , ,

Dzieci w całej Europie, również te zupełnie dorosłe, znają doskonale postaci najszybszego rewolwerowca na dzikim Zachodzie Lucky Luke’a czy sympatycznych, niebieskich Smerfów. Za sukcesem tych bohaterów stoją belgijscy rysownicy, którzy swego czasu tchnęli zupełnie nowe życie w świat literatury komiksowej. Nic zatem dziwnego, że w Brukseli istnieje Belgijskie Centrum Komiksu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego kraju. W poniższym artykule znajdziecie Państwo przydatne informacje na temat tego miejsca.    

BRUSSELS, BELGIUM -8 JAN 2022- View of the Belgian Comic Strip Center, aka Comics Art Museum (Centre Belge de la Bande Dessinee) located in an Art Nouveau Horta building in Brussels.
Smerfy w Belgijskim Centrum Komiksu, Bruksela, licencja: shutterstock/By EQRoy
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Belgijskie Centrum Komiksu w Brukseli

Budynek Belgijskiego Centrum Komiksu znajduje się niecały kilometr od centralnego Wielkiego Placu stolicy. W pobliżu mieszczą się zatem największe zabytki Brukseli – katedra św. Michała i św. Guduli. Dokładny adres Cetrum to: Zandstraat, Rue des Sables, 20.

Jak dojechać do Belgijskiego Centrum Komiksu w Brukseli 

Punktem odniesienia powinien być wspomniany Wielki Plac w Brukseli. Dojeżdżają tam linie 1 i 6 miejskiego metra, można także skorzystać z 93 linii tramwajowej (najtańsza opcja). Droższą alternatywą jest miejski autobus lub taksówka. Będąc na Wielkim Placu, można bez problemu dojść do Belgijskiego Centrum Komiksu piechotą – trzeba się kierować na północny wschód, a spacer zabierze niecały kwadrans czasu.     

Historia i ciekawostki na temat Belgijskiego Centrum Komiksu w Brukseli 

BRUSSELS, BELGIUM - 24 APRIL, 2016: Art Nouveau palace and Belgian Comic Strip Center. Art Nouveau in Brussels and comics in Belgium is a world phenomenon. Building designed by Victor Horta
Eksponaty w Belgijskim Centrum Komiksu, Bruksela, licencja: shutterstock/By botondhorvath

Belgijskie Centrum Komiksu powstało w roku 1984. Wcześniej, u progu XX wieku, w tym secesyjnym gmachu mieścił się magazyn tekstylny, z czasem obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Za jednego z twórców Centrum uchodzi Bob de Moor, jeden z pionierów belgijskiego komiksu, współpracownik słynnego rysownika Herge, twórcy przygód młodego reportera Tintina i sympatycznego psa Milusia (podobieństwo imion do smoka Kajka i Kokosza czysto przypadkowe).   

Oficjalne otwarcie tego radosnego przybytku nastąpiło w 1989 roku, a Centrum od początku było wspierane przez belgijski dwór królewski. Nie było żadną tajemnicą, że na dworze znajdowali się także koneserzy komiksowej twórczości. 

Zwiedzanie Belgijskiego Centrum Komiksu w Brukseli

Kluczowym punktem zwiedzania powinna być wizyta w salach, w których funkcjonują stałe ekspozycje. Opowiadają one historię komiksu, nie tylko zresztą belgijskiego. Można się tutaj także zapoznać z techniką powstawania zeszytów komiksowych, ujawnione są niektóre sekrety rysowników. Największą popularnością cieszą się wystawy tematyczne, dotyczące twórczości belgijskich mistrzów gatunku. Poznajemy pracę Hergo, twórcy Tintina, Peyo, twórcy smerfów i Morrisa, który powołał do życia Lucky Luke’a. 

To jednak nie wszystko. W Belgijskim Centrum Komiksu znajduje się także bogato wyposażona biblioteka połączona z czytelnią. Na jej półkach można znaleźć… ponad 3000 komiksów z całego świata – pisanych w blisko 40 językach! Całość zbiorów Centrum określa się na 60 000 eksponatów.   

Dlaczego warto odwiedzić Belgijskie Centrum Komiksu w Brukseli

BRUSSELS, BELGIUM -8 JAN 2022- View of the Belgian Comic Strip Center, aka Comics Art Museum (Centre Belge de la Bande Dessinee) located in an Art Nouveau Horta building in Brussels.
Wnętrze Belgijskiego Centrum Komiksu, Bruksela, licencja: shutterstock/By EQRoy

Goście kochający tą formę literacką będą bardzo zadowoleni z wizyty w Belgijskim Centrum Komiksu. Można tutaj poczuć niewysłowioną nostalgię i cofnąć się do czasów dzieciństwa, gdy zaczytywano się w przygodach ulubionych bohaterów komiksowych. Miejsce opowiada w końcu historię komiksu europejskiego od jego początków, aż po dzień dzisiejszy. Służą do tego różnorodne kolekcje, zarówno stałe, jak i tymczasowe. Świat „dziewiątej sztuki” staje otworem!  

Godziny otwarcia Belgijskiego Centrum Komiksu w Brukseli 

Belgijskie Centrum Komiksu jest otwarte codziennie (poza poniedziałkami) od godziny 10 do 18. O aktualnych ekspozycjach tymczasowych najlepiej dowiedzieć się na stronie internetowej Centrum. Wcześniejsza rezerwacja nie jest konieczna.  

Bilety do Belgijskiego Centrum Komiksu w Brukseli 

Ceny biletów różnią się w zależności od wieku odwiedzających Centrum. Dla osób dorosłych wstęp kosztuje 10 euro, ale już osoby w wieku od 12 do 25 lat zapłacą tylko 7 euro. Bilet dla najmłodszych to koszt 3,50 euro. 

Poprzedni

Królewskie Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli

Piwo w Brukseli, Lambic, Lambiek, co warto wiedzieć, gdzie kupić?

Następny

Dodaj komentarz