Piwo w Brukseli, Lambic, Lambiek, co warto wiedzieć, gdzie kupić?

, Tagi , , ,

Bruksela może pochwalić się bardzo bogatą historią piwowarską i rzemieślniczą. Jednym z jej flagowych wytworów są piwa Lambic, które zaskakują niebanalnym smakiem i lekką kwaskowością. Jaka jest historia powstania tego trunku i gdzie dokładnie udać się w Brukseli, by go spróbować?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Piwa Lambic – skąd się wzięły?

Piwa Lambic uznawane są za jedne z najstarszych wytworów piwowarskich na świecie, a jego historia sięga już średniowiecza. Ten wyjątkowy belgijski trunek charakteryzuje się głównie samoistną fermentacją, dzięki czemu nie wymaga tak wielkiego zaangażowania w procesie fermentacji. Piwo przy odpowiednich warunkach praktycznie powstaje samo. Średniowieczne początki tego piwa wskazują, że charakterystyczny proces fermentacji piwa wynikał głównie z ograniczonego dostępu do klasycznych drożdży piwowarskich i konieczności wykorzystania dzikich drożdży i bakterii z powietrza, co rozpoczynało proces fermentacji. Piwo jest wyraźnie kwaskowate, przypomina nieco w smaku cydr czy wino musujące. Dodatkowo smakując ten trunek, będzie można odczuć zróżnicowany aromat i smak, nawet zepsutych owoców, skóry czy serów pleśniowych.

Najpopularniejsze odmiany piwa Lambic – czym się charakteryzują?

Belgian lambic (geuze) beer glass in hand.
Szklanka belgijskiego piwa Lambic, Bruksela, licencja: shutterstock/By Alexey+Pevnev

Na przestrzeni lat powstało całe mnóstwo rodzajów piwa Lambic. Choć podstawowy proces fermentacji pozostaje najczęściej niezmieniony, to udoskonalano smak piwa różnymi dodatkami. Obecnie odmian piwa Lambic jest kilkanaście, i każdy z nich charakteryzuje się nieco odmiennym smakiem i aromatem. Do najpopularniejszych należą m.in. Gueuze, czyli mieszanka dwóch rodzajów piw dająca lekko musujący, wytrawny smak, Fruit Lambic, czyli piwo z dodatkiem owoców, np. malin czy wiśni, a także Faro, nieco słodszy i delikatniejszy w smaku trunek, który dosładzany jest za pomocą karmelizowanego cukru. Wszystkie rodzaje piwa Lambic są jednak fermentowane w ten sam sposób. Nadaje im to wyjątkowego charakteru i smaku, który ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie.

Co jest wyjątkowego w Lambicu, czyli o smaku i sztuce przyrządzania

BRUSSELS, BELGIUM - APR 2: Bottles with craft Belgium beer, different sorts and many breweries in local bar for drinkers on April 2, 2018. More than 1,200,000 people lives in Brussels
Wystawka piw Lambic, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By radiokafka

Lambic jest obecnie jednym z niewielu piw na świecie, które wciąż stosują metodę fermentacji spontanicznej, przy użyciu naturalnych mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Składnikiem odpowiedzialnym za fermentację tego trunku są natomiast dzikie drożdże Saccharomyces, które nadają piwu specyficznego smaku oraz aromatu. Dodatkowo piwo warzone jest na bazie mieszanki słodu jęczmiennego i pszenicy, ale także starego chmielu. Musi on najpierw utracić swoją goryczkowatość, stąd konieczność jego wcześniejsze obróbki i upewnienia się, że nie jest on świeży. Piwo umieszczane jest w specjalnych drewnianych beczkach i leżakuje nawet do 3 lat – po tym czasie jest już gotowe do spożywania. Najlepiej smakuje na świeżo, tuż po rozlaniu go z beczek.

Poprzedni

Belgijskie Centrum Komiksu w Brukseli, bilety, zwiedzanie

Pałac Królewski (Palais de Bruxelles) w Brukseli, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz