Wycieczka do La Roche-en-Ardenne – wypoczynek na łonie natury

Tagi , , ,

La Roche-en-Ardenne jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Ardenach, we wschodniej Belgii. Miejscowość ta jest także często nazywana „La Roche” przez miejscowych. Jest to niezwykle malowniczo położona miejscowość w zakolu rzeki Ourthe, z przepięknym zamkiem, która jest idealnym miejscem na wypoczynek na łonie natury. La Roche jest także doskonałym miejscem do odwiedzenia dla miłośników historii, szczególnie tej dotyczącej II wojny światowej. Znajduje się tu Muzeum Bitwy o Ardeny, które jest miejscem pamięci dla poległych żołnierzy i mieszkańców La Roche-en-Ardenne.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się La Roche-en-Ardenne?

La Roche-en-Ardenne to małe miasteczko leżące w belgijskich Ardenach, w dystrykcie Marche, w prowincji Luksemburg. Miejscowość leży w samym sercu belgijskich Ardenów, wśród zielonych lasów, dolin i uprawnych pól.

Jak dojechać do La Roche-en-Ardenne?

Do La Roche-en-Ardenne najwygodniej jest dojechać samochodem, jednak komunikacja autobusowa jest równie wygodna.

Samochodem

  • Z Brukseli i Namur drogą N4
  • Z Liège drogą E25

Autobusem

Z Marloie kursują bezpośrednie autobusy firmy Le TEC do La-Roche-en-Ardenne. Autobus nr 15 jest to bezpośredni autobus, który dojeżdża w 30 minut.  Linia autobusowa nr 11 jedzie przez Hotton, dlatego też czas podróży jest dłuższy i wynosi 1 godzinę. weekendy. Można go złapać, jeśli weźmiesz IC o 6:32 z Brussels Midi (6:50 w Schuman). Jeśli planujesz jednodniową wycieczkę do La-Roche-en-Ardenne z Brukseli to czeka Cię podróż pociągiem a następnie autobusem. Pomimo tego i tak będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie La-Roche-en-Ardenne. 

Pociągiem

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w:

  • Melreux (19 km)
  • Marloie (25 km)

Samolotem

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w:

  • Lotnisko Liège (80 km)
  • Port lotniczy Bruksela-Południe Charleroi (102 km)
  • Lotnisko Bruksela (129 km)

Zamek feudalny La Roche-en-Ardenne

Jest to prawdopodobnie najważniejsze miejsce do odwiedzenia w La-Roche-en-Ardennes. Historia zamku La-Roche-en-Ardenne ma swoje początki już w epoce neolitu. Pierwszy zamek zbudowano w tym miejscu w połowie IX wieku n.e.. W połowie XIV wieku Jan Luksemburski, upoważnił mieszkańców La-Roche do wzmocnienia murów obronnych tego zamku. Jednak Ludwik XIV stracił go na rzecz Hiszpanii, która o niego nie dbała i powoli popadał w ruinę. Do ruin zamku prowadzi ścieżka. Ze szczytu zamku roztacza się malowniczy widok na całe miasto i rzekę. Znajduje się tu kilka miejsc do odpoczynku, w których można także urządzić piknik. Według opowieści, w niektóre wieczory, po zmroku, z wyjątkiem złej pogody, można tu zobaczyć ducha hrabiny Berthe de La Roche, który spaceruje po ruinach zamku – miejscu jej śmierci.

Atrakcje w La Roche-en-Ardenne

Muzeum Bitwy pod Ardenami

W La-Roche-en-Ardennes oprócz zamku warto zwiedzić także Musée de la Bataille des Ardennes. To ogromne muzeum posiada 3 piętra, na których znajdują się interesujące wystawy. Warto mieć na uwadze, że zwiedzenie całego muzeum zajmie Ci sporo czasu. W muzeum znajduje się wiele sztuk oryginalnych broni, mundurów i nie tylko, z których wiele zostało podarowanych przez weteranów i ich rodziny. Na ponad 100 manekinach prezentowane są mundury żołnierzy amerykańskich, angielskich i niemieckich różnych stopni, a także innych osób, takich jak lekarzy czy pielęgniarek. Oprócz mundurów i broni w Musée de la Bataille des Ardennes można zobaczyć dokumenty, fotografie oraz kilka przedmiotów osobistych. Na uwagę zasługuje także kilka pojazdów wojskowych, począwszy od ogromnej cysterny, która znajduje się tuż przy wejściu do tego muzeum.

La-Roche-en-Ardennes było strategicznym miejscem podczas II wojny światowej i to właśnie tutaj miała miejsce ofensywa w Ardenach tzw. „bitwa o wybrzuszenie” (Battle of the Bulge). Bitwa trwała od grudnia 1944 do stycznia 1945 roku. Armia niemiecka planowała przekroczyć rzekę Ourthe w tym miejscu, a następnie przekroczyć rzekę Mozy i udać się do portu w Antwerpii. Region ten należał do wojsk alianckich. Armia niemiecka przeprowadziła atak z zaskoczenia i zdobyła to miejsce. Alianci wycofali się tylko po to, by wrócić i zbombardować obszar tuż po Bożym Narodzeniu, ale zła pogoda i słaba widoczność pokrzyżowały plany. Na początku stycznia alianci przeprowadzili ostrzały artyleryjskie, które zakończyły niemieckie oblężenie La-Roche, jednak ostrzały te całkowicie zniszczyły to miasto i zabiły ponad 100 cywilów. Jest to najkrwawsza bitwa z udziałem amerykańskich żołnierzy podczas II wojny światowej, dlatego też La-Roche-en-Ardenne jest ważnym miejscem pamięci dla Amerykanów!

Szlaki piesze

W La-Roche-en-Ardennes znajduje się wiele szlaków turystycznych. Należy pamiętać, że choć odległości mogą wydawać się niewielkie, to jest to region pagórkowaty i jest tu wiele wzniesień, dlatego też niektóre podejścia mogą być trudne. Pomimo tego jest kilka szlaków pieszych, które nadają się do wózków.Przy jednym ze szlaków znajduje się urocza mała kaplica zwana kaplicą Sainte-Marguerite. Prawdopodobnie istnieje ona od 1600 roku. Pierwotnie znajdowały się tu 2 figury – Matki Boskiej Bolesnej i św. Małgorzaty, które niestety zostały skradzione. Kiedy w kaplicy znajdowały się figurki, było to specjalne miejsce modlitwy dla kobiet w ciąży o bezpieczny poród.

Tamy zbudowane przez bobry

Podczas spacerów na łonie przyrody w La-Roche-en-Ardennes być może uda Ci się zobaczyć tamę zbudowaną przez bobry. Znajdują się tu dwie takie tamy, które rozciągają się od jednego brzegu rzeki do drugiego! Obie znajdują się po drugiej stronie rzeki Ourthe. Jeśli masz szczęście, możesz nawet dostrzec bobry podczas swojej pracy!

Park dzikich zwierząt Giber

Parc à Gibier to miniaturowa wersja Parku Dzikich Zwierząt w Grottes de Han! Park Giber zajmuje powierzchnię około 10 hektarów. W tym ogrodzie zoologicznym żyją jelenie, kozy górskie, dziki, wilki rysie, lisy, puchacze itp. Szlak spacerowy wewnątrz Parc à Gibier ma około 1,2 km, ale jest dość stromy. 

Najlepsze hotele w La Roche-en-Ardenne

Hôtel Moulin de la Strument

Hotel Moulin w Ardenach usytuowany jest kamiennym budynku, który otoczony jest sosnami. Obok znajduje się zabytkowy młyn, który jest obecnie siedzibą muzeum. Do dyspozycji Gości jest klimatyczna restauracja z kominkiem, która serwuje dania kuchni lokalnej i międzynarodowej. Hôtel Moulin de la Strument oferuje zakwaterowanie w przestronnych pokojach z dostępem do bezprzewodowego Internetu oraz częścią wypoczynkową z telewizorem. W każdym z nich dostępna jest także łazienka z bezpłatnym zestawem kosmetyków. Niektóre pokoje oferują malowniczy widok na okolicę. Codziennie rano w sali śniadaniowej serwowane jest śniadanie w formie bufetu.

Ardn-bnb Bike n Bed

Ardn-bnb Bike n Bed to kolejne miejsce warte polecenia w miejscowości La-Roche-en-Ardenne. Wszystkie apartamenty są klimatyzowane i posiadają część wypoczynkową, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, jadalnię, kuchnię oraz łazienkę z kabiną prysznicową i bezpłatnym zestawem kosmetyków. Do dyspozycji Gości jest słoneczny taras, z którego można podziwiać widoki na okolicę oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Ardn-bnb Bike n Bed  to przyjazny dla środowiska hotel, który zachęca swoich Gości do obcowania z naturą. Atutem tego miejsca jest bliska odległość od zamku feudalnego w La-Roche-en-Ardenne – spacer zajmuje około 2 minuty. W okolicy warto zwiedzić także Labirynt w Barvaux-sur-Ourthe, który jest oddalony o około 17 km oraz Plopsa Coo oddalone o około 26 km.

Hotel Le Chalet 

Tradycyjny hotel Le Chalet oferuje przytulne zakwaterowanie w pięknym La Roche-en-Ardenne. Do dyspozycji Gości są klimatycznie urządzone pokoje z dostępem do WiFi oraz duży salon. Le Chalet oferuje pobyt w dolinie, w samym sercu Ardenów. Hotel urządzony jest w klasycznym stylu, który zdobią obrazy pochodzące z XIX i XX wieku. Le Chalet usytuowany jest w pobliżu centrum miasta, dlatego też jest to doskonałe miejsce do zwiedzania okolicy La-Roche-en-Ardenne. Goście codziennie rano mogą skosztować pysznego, bezpłatnego śniadania w formie bufetu.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Hotele w Mechelen – lista TOP rekomendowanych noclegów

Temperatury i pogoda w Holandii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz