Pałac Królewski (Palais de Bruxelles) w Brukseli, zwiedzanie, bilety

, Tagi , , , , ,

Pałac Królewski w Brukseli można określić jako kwatery główne belgijskiej monarchii konstytucjonalnej, mimo że minęły już więcej niż stulecie od czasu, gdy na co dzień mieszkała tam rodzina królewska. Będąc latem w Brukseli, warto udać się do Pałacu Królewskiego. Jest to piękny „brylant” w koronie miasta, który trzeba zobaczyć na własne oczy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Pałac Królewski w Brukseli?

Pałac Królewski znajduje się w samym centrum Brukseli. Naprzeciwko niego jest położony plac brukselski, a ok. 900 metrów na południowy-wschód leży Wielki Plac.

Jak dojechać do Pałacu Królewskiego w Brukseli?

Łatwo, szybko i przyjemnie można dojechać do Pałacu Królewskiego w Brukseli komunikacją miejską. Na miejsce zabiorą nas m.in.: linie metra Parc 1 i 5, linie tramwajowe 92 i 94, czy też autobus miejski Royale linie 38 i 71, bądź Ducale linie 21, 27, 71 i 95.

Historia i ciekawostki na temat Pałacu Królewskiego w Brukseli

Royal Palace of Brussels (Palais Royal de Bruxelles, 1783 - 1934) - official palace of King and Queen of Belgians in centre of nation's capital Brussels, Belgium.
Widok na Pałac Królewski w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By dbrnjhrj

Pałac Królewski został wzniesiony na fundamentach Zamku Coudenberg, a jego budowa rozpoczęła się dokładnie w 1783 roku. Pałac przez kolejne wieki przeszedł wiele, różnych renowacji. W 1814 roku król Wilhelm nakazał słynnemu architektowi Tilmanowi-François Suys nową fasadę w neoklasycystycznym stylu. W czasie panowania króla Leopolda II Pałac był niejednokrotnie powiększany, a także przyozdabiany. Na początku XX wieku architekt Henry Mace wykonał nową fasadę pałacu, którą można podziwiać do dzisiaj.

Kilka ciekawostek na temat Pałacu Królewskiego w Brukseli:

Pałac Królewski w Brukseli jest oficjalną siedzibą monarchii Belgów, natomiast nie jest on używany jako rezydencja dla rodziny królewskiej. Król i jego najbliżsi mieszkają bowiem w pałacu w Laeken, znajdującym się w północnej części miasta.

– W obecnych czasach Pałac w Brukseli służy głównie jako miejsce do organizowania uroczystych przyjęć, pogrzebów, ślubów królewskich oraz imprez politycznych.

– W momencie, gdy w Pałacu Królewskim znajduje się król, naprzeciw głównego wejścia znajduje się warta honorowa.

Zwiedzanie Pałacu Królewskiego w Brukseli

Pałac Królewski praktycznie przez cały rok jest zamknięty dla zwiedzających. Istnieje jednak tradycja, pielęgnowana od 1965 roku, która sprawia, że co lato, a konkretnie w dniach od 23 lipca do 28 sierpnia Pałac jest otwierany do zwiedzania dla chętnych osób. Należy jednak z wyprzedzeniem zarezerwować dla siebie miejsca. Pałac Królewski jest dostępny do zwiedzania za darmo, z wyjątkiem poniedziałków, kiedy jest on zamykany. Odwiedzający otrzymują w ramach zwiedzania dostęp do niektórych części pałacu. Z powodu przeprowadzanych prac renowacyjnych pałac nie został otwarty dla zwiedzających w 2023 roku. Latem 2024 roku tradycja powinna ponownie być kontynuowana.

Dlaczego warto odwiedzić Pałac Królewski w Brukseli?

Royal Palace of Brussels (Palais Royal de Bruxelles, 1783 - 1934) - official palace of King and Queen of Belgians in centre of nation's capital Brussels, Belgium.
Ogrody w Pałacu Królewskim w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By dbrnjhrj

Pałac Królewski w Brukseli warto odwiedzić przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest on bardzo dobrze utrzymany i w dalszym ciągu robi znakomite wrażenie na odwiedzających. Po drugie, dlatego że posiada on długą i interesująca historię, którą warto poznać. I finalnie, po trzecie, dlatego, że w jego środku znajduje się mnóstwo dzieł sztuki i mebli wystawionych na pokaz, które warto zobaczyć na własne oczy.

Godziny otwarcia Pałacu Królewskiego w Brukseli

Godziny otwarta Pałacu Królewskiego w Brukseli są dla każdego dnia takie same. Jest to od 10:30 rano do 17:00 po południu.

Pałac Królewski w Brukseli – bilety

Bilety do Pałacu Królewskiego w Brukseli są darmowe, natomiast należy pamiętać o tym, aby zarezerwować sobie miejsca do zwiedzania z wyprzedzeniem.

Poprzedni

Piwo w Brukseli, Lambic, Lambiek, co warto wiedzieć, gdzie kupić?

Manneken Pis w Brukseli, gdzie się znajduje, historia i ciekawostki

Następny

Dodaj komentarz