Leuven – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Najsłynniejsze belgijskie miasto uniwersyteckie – Leuven (po francusku Louvain), położone jest nad brzegiem rzeki Dijle, na wschód od Brukseli. Tutejszy katolicki uniwersytet założono w 1425 roku, z czasem zyskał on sławę jednego z najbardziej cenionych miejsc nauki w Europie. Miejscowość ma także wiele innych atrakcji do zaoferowania. Malownicze centrum miasta, piękne zabytki i bogata historia tego tętniącego życiem miasta zasługują, aby się tu zatrzymać na minimum kilka dni. Co warto zobaczyć w Leuven? Gdzie warto się zatrzymać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Leuven atrakcje

Ratusz – Stadhuis Leuven

Najbardziej charakterystycznym budynkiem w Leuven jest bez wątpienia miejski ratusz – Stadhuis. Budynek ten jest doskonałym przykładem późnogotyckiej architektury. Stadhuis charakteryzuje się ładnymi wieżyczkami oraz kamiennymi elementami, które dodają mu imponującego, ale i niesamowitego wyglądu. Na zewnątrz budynku znajduje się łącznie 235 posągów upamiętniających wybitnych mieszkańców miasta. Dodano je w XIX wieku. Niezwykły jest także fakt, że budynek zostałby praktycznie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej, ponieważ bomba, która spadła w pobliżu fasady budynku, nie wybuchła.

Universiteitsbibliotheek – Biblioteka Uniwersytecka

Universiteitsbibliotheek jest niezwykle wyjątkowym budynkiem, którego zwiedzanie warto umieścić w swoim planie podróży. Budynek zbudowano w stylu renesansowym, z ceglaną wieżą zwieńczoną kopułą. Biblioteka została zniszczona, podczas niemieckiej okupacji Leuven w 1914 roku i co ciekawe od tego czasu została dwukrotnie odbudowana. Budynki biblioteczne można zwiedzać tylko w określonych godzinach, ale na szczyt wieży można wejść przez cały rok.

Lakenhal 

Historyczna hala uniwersytecka w Leuven – Lakenhal znajduje się w samym sercu kompleksu administracyjnego uniwersytetu i jest obecnie używana przez uniwersytet. Halę zbudowano w XIV wieku i przez wiele lat była miejscem handlu suknem w Leuven. Budynek pasuje do renesansowego stylu pozostałych budynków uniwersytetu i jest warty odwiedzenia podczas spaceru po okolicy.

Groot Begijnhof Leuven

Groot Begijnhof to całkowicie odrestaurowana zabytkowa dzielnica Leuven, która położona jest w południowej części tego miasta. Dzielnica zaczęła się rozrastać w XIII wieku dzięki beginkom, które pozostały tu do końca XVII wieku. Od tego czasu domy zostały odrestaurowane i są obecnie dzielnicą mieszkalną głównie dla studentów Uniwersytetu w Leuven. Co ciekawe jest to miejsce, które jest również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym daje możliwość, aby zobaczyć, jak wyglądało życie w Leuven 300 lat temu.

Sint Jan De Doperkerk

Ten kościół znajduje się w wyżej opisanej dzielnicy Begijnhof. Zbudowano go w stylu gotyckim, jednak posiada przepiękne barokowe wnętrze. Kościół jest otwarty od początku kwietnia do końca września, od wtorku do piątku w godzinach od około 13:30 do 16:30. Przed planowanym zwiedzaniem warto sprawdzić godziny otwarcia.

Opactwo Keizersberg

Miasto ma wiele wspaniałych opactw, ale na szczycie listy znajduje się Opactwo Keizersberg. Opactwo zbudowali benedyktyni w Mardsous w 1872 r. Dzięki otaczającemu opactwo murowi, wygląda bardziej jak forteca niż miejsce kultu. Tutejsze ogrody, które są obecnie parkiem publicznym, są doskonałym miejscem na spacer i podziwiania widoków na miasto.

Oude Markt Leuven

Miejsce to może wydawać się „najdłuższym” barem na świecie, ale w rzeczywistości składa się z kilku różnych barów tworzących jeden wielki, na placu Oude Markt. Niezależnie od tego, czy lubisz chińskie jedzenie, belgijskie czy śródziemnomorskie to na placu Oude Markt znajdziesz po prostu wszystko. Latem jest to idealne miejsce, aby usiąść na jednym z wielu stolików wzdłuż placu i obserwować mieszkańców Leuven i wielu turystów pijących tu piwo. 

Ogród botaniczny w Leuven

Ten najstarszy ogród botaniczny w Belgii powstał w 1738 roku, dla studentów Uniwersytetu w Leuven jako ogród roślin leczniczych dla ich szkoły medycznej. Jego nazwa – Krudituin, tłumaczy się jako „ogród ziołowy”. Odwiedzający nadal znajdą tu wiele ziół leczniczych. W dużej szklarni rośnie wiele różnorodnych roślin, w tym egzotycznych gatunków subtropikalnych i tropikalnych, a także roślin wodnych i kaktusów. Natomiast w ogrodach na świeżym powietrzu można podziwiać kwiaty i rośliny, które dobrze rozwijają się w klimacie Leuven. Ogrody i szklarnia są otwarte codziennie, bezpłatnie.

Leuven – gdzie zjeść?

Leuven jest bez wątpienia stolicą piwa. Na początku ubiegłego wieku w mieście działało około 30 browarów. Obecnie nadal można odwiedzić te browary, które znajdują się w samym mieście lub na jego obrzeżach. W wielu takich browarach można także smacznie zjeść. Restauracje oferują wszystko, od tradycyjnej kuchni belgijskiej po najlepsze dania wegetariańskie.

Brouwerij De Hoorn

Brouwerij De Hoorn znajduje się w dzielnicy Vaartkom. Co ciekawe, to właśnie tutaj uwarzono pierwsze piwo Stella. Pomiędzy starymi kotłami warzelnymi można skosztować belgijskich klasyków, takich jak na przykład: tatar wołowy lub gulasz flamandzki z piwem St Bernardus Abt 12. W słoneczne dni można zjeść posiłek na tarasie z widokiem na park Sluispark, który dzieci z pewnością pokochają!

De Troubador

Jest to doskonałe miejsce, jeśli szukasz czegoś bardziej klasycznego. Zachowano tu autentyczną atmosferę patrycjuszowskiej rezydencji w Leuven. Możesz spróbować tu słynnych potraw przygotowanych zgodnie z tradycją belgijską, takich jak: gulasz flamandzki, belgijska cykoria zawijana w szynkę z sosem serowym, steki, małże, szparagi, „paling in 't groen” (węgorz w zielonym sosie) czy królika ze śliwkami.

De Abdijmolen

Park Abbey to jedno z najlepiej zachowanych opactw w Europie, położone na obrzeżach Leuven. Po interesującym spacerze z przewodnikiem po opactwie pochodzącym z XII wieku można zjeść tu pyszny posiłek w odrestaurowanym młynie opactwa. Jest to doskonałe miejsce do delektowania się belgijskimi przysmakami, takimi jak na przykład: szparagi po flamandzku, gulasz flamandzki, vol-au-vent czy gofry.

Leuven – pogoda i temperatura w ciągu roku, kiedy jechać?

Najcieplejszym miesiącem w roku w Leuven jest lipiec, ze średnią temperaturą wynoszącą około 23°Celsjusza. Pora chłodna trwa zazwyczaj około 4 miesiące. Chłodniej zaczyna się robić w połowie listopada i do około połowy marca, średnie dzienne temperatury wynoszą do 9°Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem w roku w Leuven jest styczeń, ze średnią temperaturą na poziomie 1,5°Celsjusza.

Gdzie zaparkować w Leuven?

W Leuven polecamy zaparkować na parkingach:

  • Parking Servotte: Parkstraat 53, 3000 Leuven
  • Parking Bethlehem: Redingenstraat 25, 3000 Leuven
  • Parking De Molen: Celestijnenlaan, 3001 Heverlee

Jeśli chcesz zaparkować w pobliżu stadionu sportowego lub cmentarza, możesz zostawić samochód na Tivolistraat. Jest to niebieska strefa, co oznacza, że można tam parkować za darmo przez 2 godziny.

Warto wiedzieć, że samochód możesz wypożyczyć na każdym belgijskim lotnisku. Jest to najwygodniejsza forma zwiedzania tego pięknego kraju. W samym mieście znajduje się także kilka znanych w Europie wypożyczalni samochodowych.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Leuven

Hotel Park Inn by Radisson

Hotel Park Inn usytuowany jest naprzeciwko głównego dworca kolejowego. Obiekt ten posiada w swojej ofercie komfortowo urządzone pokoje z telewizorem i przestronną łazienką. Pokoje posiadają duże okna z widokiem na miasto. Goście mają do swojej dyspozycji klimatyzację, biurko oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty.

Hotel The Shepherd

Hotel The Shepherd położony jest w samym sercu uniwersyteckiego miasta. The Shepherd oferuje nowocześnie urządzone pokoje z łazienką, bar, prywatny parking oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu we wszystkich pomieszczeniach. Hotel The Shepherd posiada w swojej ofercie także pokoje rodzinne.

B&B Lodging At 8

B&B Lodging At 8 znajduje się w zabytkowej kamienicy, pochodzącej z 1918 roku. Spacer do starego miasta zajmuje nie więcej niż 15 minut. W ofercie są komfortowo urządzone pokoje rodzinne z bezpłatnym dostępem do WiFi oraz rowery do wypożyczenia na czas zwiedzania okolicy.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Leuven

Hotel Begijnhof

Luksusowy hotel Begijnhof położony jest około 200 metrów od XIII-wiecznego Grand Beguinage. Z każdego pokoju w obiekcie Begijnhof roztacza się łądny widok na hotelowy ogród, rzekę Dijle oraz miasto. W każdym pokoju znajduje się dostęp do WiFi, telewizor oraz łazienka.

Pentahotel Leuven

Pentahotel Leuven to kolejne luksusowe miejsce, w którym warto się zatrzymać podczas wizyty w Leuven. Pokoje w hotelu są klimatyzowane i wyposażono je w biurko, telewizor, WiFi oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty. Wszystkie pokoje posiadają dodatkowo łazienkę z suszarką do włosów i bezpłatny zestaw kosmetyków. Na terenie obiektu dostępne jest także centrum fitness, usługi pralni, bar oraz zaplecze konferencyjne.

The Heart of Leuven

Hotel to przepiękny apartament, który oferuje taras oraz widok na miasto. W tym przestronnym apartamencie znajdują się dwie sypialnie, dwie łazienki, jadalnia, telewizor, kuchnia oraz balkon z ładnym widokiem na ogród.

TOP 3 noclegi w Leuven w przystępnej cenie

B&B Daya

B&B Daya oferuje zakwaterowanie w przystępnej cenie. Do dyspozycji Gości są m.in.: dźwiękoszczelne pokoje i apartamenty, wspólna kuchnia, salon oraz słoneczny taras. Klimatyzowane apartamenty posiadają telewizor, ekspres do kawy, łazienkę z prysznicem, biurko, pościel i ręczniki.

Boutique Guesthouse Leuven-Quiet Concept

Boutique Guesthouse Leuven-Quiet Concept oferuje pokoje z oddzielnym wejściem i możliwością samodzielnego zameldowania, około 600 metrów od centrum miasta. W pobliżu dostępnych jest kilka dobrych restauracji i sklepów. Obiekt oferuje komfortowe zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi na terenie całego budynku.

Guesthouse Alizée

Pensjonat Alizée znajduje się w centrum zabytkowej części miasta, około 600 metrów od rynku i ratusza. Ten nowocześnie urządzony pensjonat oferuje pokoje w przystępnych cenach, z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu. 

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Antwerpia – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Ceny w Holandii i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz