TOP 20 atrakcji w Holandii, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , ,

Holandia – większości turystów może się ona kojarzyć z wiatrakami, liberalnym podejściem, a także liczną siecią kanałów, które przecinają największe miasta. Księstwo Niderlandów również znane jest z tego, że wielu mieszkańców wybiera rowery, zamiast samochodów czy komunikacji miejskiej. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że Holandia jest krajem wyjątkowo interesującym i obfitującym w różnorodne zabytki i inspirujące miejsca. Jeśli planujesz swoje wakacje w Holandii, to nie musisz się ograniczać do odwiedzenia jednego miasta. Możesz zaplanować dla siebie wycieczkę objazdową, która z pewnością Cię zachwyci. Zanim jednak wyruszysz w podróż, poznaj TOP 20 atrakcji w Holandii, których nie możesz pominąć!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Amsterdam – najbardziej liberalna stolica Europy

Księstwo Niderlandów ma swoją stolicę w Amsterdamie. Jest to jednocześnie największa metropolia kraju, którą zamieszkuje ponad 800 tysięcy mieszkańców. Amsterdam słynie z wysokiego poziomu uprzemysłowienia, a także z wielu zabytków, których nie możesz przegapić podczas swojej podróży. Tak naprawdę ciężko jest zwiedzać Holandię, nie składając uprzednio wizyty w Amsterdamie. Miasto to jest tętniącym życiem sercem kraju, które obfituje w liczne zabytki i inne atrakcje. To właśnie tam narodziła się holenderska giełda papierów wartościowych, a liberalne podejście od wszystkich kwestii zauważysz na każdym kroku. Z czego słynie Amsterdam? W pierwszej kolejności warto tu wskazać na sieć kanałów oraz całą masę urokliwych kamieniczek. Przechadzając się po centrum miasta, będziesz mógł poczuć wyjątkowy i oryginalny klimat. W Amsterdamie koniecznie musisz się zatrzymać przy:

  • Muzeum van Gogh’a – jest to muzeum poświęcone w całości sztuce tego artysty;
  • Rijiksmuseum – jest to muzeum narodowe Holandii. Możesz w nim zapoznać się z największymi skarbami kraju – zarówno pod względem kultury jak i sztuki.
  • Heineken Experience – to z kolei muzeum zorganizowane w dawny, obecnie nieużywanym już browarze;
  • domu Anne Frank;
  • pierścieniach kanałów – są one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oczywiście nie zapomnij o tym, by wybrać się na spacer uliczkami Starego Miasta w Amsterdamie. Przy wąskich, kamiennych uliczkach będziesz mógł podziwiać oryginalne zabudowania, a także szereg innych obiektów, które reprezentują sobą odmienne style architektoniczne. Dzięki takiemu spacerowi poznasz o wiele lepiej oryginalną kulturę i nietuzinkowość Holandii.

2. Zamek Muiderslot – jedna z ważniejszych atrakcji w Holandii

Kolejną atrakcją Holandii, której absolutnie nie możesz przegapić jest Zamek Muiderslot. Okazuje się, że znajdziesz tę majestatyczną budowlę tylko kilka minut od stolicy kraju – Amsterdamu. Co ciekawe, zamek ten w 2021 roku – wraz z innymi fortyfikacjami w okolicy Amsterdamu – został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Faktem jest, że zamek nie zawsze robi piorunujące, pierwsze wrażenie na turystach. Jest on nieco mniejszych od dobrze Ci znanych zamków, jednak swoją oryginalną konstrukcją może Cię zachwycić. Zamek ten wykonany jest w całości z surowej, pomarańczowej cegły i wykończony jest niewielkimi kopułami. Obecnie – jako turysta – możesz bez większych problemów wejść do środka i zwiedzić jego pomieszczenia. Będziesz potrzebował biletu wstępu, który możesz zakupić wygodnie online. Jednak nawet w momencie, kiedy nie zdecydujesz się na zwiedzanie wnętrza Zamku Muiderslot, warto obejrzeć tę niesamowitą konstrukcję z zewnątrz. Z pewnością nie będziesz tego żałować!

3. Skansen Zaanse Schaans

Holandia znana jest ze swojego zamiłowania do wiatraków. Znajdziesz je praktycznie w każdym większym i mniejszym mieście. Okazuje się, że podczas wizyty w tym kraju koniecznie musisz odwiedzić także skansen Zaanse Schaans. Jak łatwo możesz się domyślić, jest to skansen wiatraków. To właśnie one do czasów rewolucji przemysłowej napędzały holenderskie młyny i tartaki. Co więcej. holenderskie władze zgodnie szacują, że obecnie w kraju nadal działa ponad 100 wiatraków. W czasie ich największej świetlności, w Holandii było ich ponad 10 tysięcy. Jednak skansen Zaanse Schaas to miejsce, którego pod żadnym pozorem nie możesz pominąć w czasie swojej wycieczki. Zabierze Cię on w niesamowitą podróż do przeszłości. Skansen znajduje się jedynie kilka kilometrów od Amsterdamu i bez większego problemu będziesz mógł dostać się tam za pomocą komunikacji miejskiej.

4. Keukenhof – jedna z wiosennych atrakcji Holandii

Holandia słynie nie tylko z wiatraków i rowerów. Jak będziesz się mógł przekonać, kraj ten zasłynął także z szeregu zielonych terenów. Władze Holandii przykładają dużą uwagę do ekologii i zalesiania swojego kraju. Wobec tego, podczas swojej podróży koniecznie musisz odwiedzić także Keukenhof. Jest to jeden z najsłynniejszych, wiosennych ogrodów w Księstwie Niderlandów. Pamiętaj jednak, że ogród ten możesz odwiedzić jedynie w okresie od 23 marca do 14 maja. W pozostałych miesiącach jest on zamknięty. Każdego roku ogród ten wypełnia się tysiącem różnorodnych roślin – tradycyjnych oraz egzotycznych. Jest to całkowicie darmowa atrakcja, do której w prosty sposób możesz dojechać z Amsterdamu.

5. Haarlem oraz jedno z najstarszych muzeów w Holandii

Będąc w Amsterdamie nie możesz także pominąć jednej z najpopularniejszych miejscowości jaką jest Haarlem. Może ona Ci się kojarzyć z obszarem Nowego Jorku, jednak jest to jedno z najbardziej malowniczych miast, jakie tylko będziesz mógł odwiedzić podczas podróży po Księstwie Niderlandów. Haarlem liczy sobie ponad 750 lat historii i położone jest zaledwie 20 kilometrów od Amsterdamu. Możesz więc zdecydować się na krótki wypad, a nawet możesz zostać tam na noc. Z pewnością nie będziesz tego żałować. W Haarlem koniecznie zatrzymaj się przy kościele św. Bawona. Dawniej był on uznawany za katedrę, jednak dość szybko tę godność stracił. Musisz jednak wiedzieć, że świątynia ta jest jednym z największych i najważniejszych obiektów sakralnych w Haarlem. Dodatkowo możesz zatrzymać się także na zwiedzanie muzeów, w tym jednego, które uznawane jest za najstarsze w Holandii. Koniecznie zatrzymaj się więc przy:

  • Muzeum Teylresa – to właśnie wspomniane już najstarsze muzeum w Holandii. Jest ono również jednym z najciekawszych i posiada interesujące zbiory w tym dzieła sztuki wykonane przez Michała Anioła.
  • The Corrie ten Boom – to muzeum mieści się w domu chrześcijan, którzy dawniej ratowali Żydów w czasie II wojny światowej/
  • Muzeum Fransa Halsa – to niewielkie muzeum poświęcone artyście Fransowi Halsanowi.

Nie zapomnij także z bliska obejrzeć jedyny wiatrak w Haarlem, który wciąż działa!

6. Haga – holenderska stolica

Z pewnością wiesz, że Księstwo Niderlandów ma dwie stolice, a oprócz Amsterdamu godność ta przynależy również do miasta Haga. To właśnie tu rezyduje parlament oraz król. Haga jest nieco mniejszym, aczkolwiek równie silnie zurbanizowanym miastem. Znajdziesz tam wiele atrakcji. Najważniejszym miejscem do odwiedzenia w mieście wydaje się być Królewska Galeria Malarstwa Mauritshius. W jego zbiorach będziesz mógł podziwiać słynną „Dziewczynę z Perłą” oraz inne arcydzieła, które zostały stworzone przez holenderskich mistrzów malarstwa i rzeźbiarstwa. Co więcej, podczas pobytu w Hadze musisz także odwiedzić Muzeum M.C Eschera. To słynny, holenderski grafik, który przełamywał w swoich pracach logiczne stereotypy i kierował się w nich wyłącznie fantazją.

7. Scheveningen – kurort wypoczynkowy

Wydawać by się mogło, że plaże w Grecji czy w Hiszpanii nie mają sobie równych. Jednocześnie musisz mieć na uwadze to, że Scheveningen również ma Ci wiele do zaoferowania. Jest to popularny kurort wypoczynkowy w kraju, gdzie będziesz mógł beztrosko wypoczywać na piaszczystych plażach. Co więcej, Scheveningen słynie z molo, które zabierze Cię około 400 metrów w głąb morza. Dodatkowo w Scheveningen możesz wypoczywać na fragmentach piaszczystego wybrzeża i po prostu dobrze się bawić. Miasto to nie jest jedną z większych metropolii kraju, jednak może Cię ono zaskoczyć w wyjątkowy sposób.

8. Delft – niewielkie, urokliwe miasteczko w Holandii

Zwiedzając Księstwo Niderlandów wielu turystów kieruje się głównie do największych metropolii. Ulice Amsterdamu czy też Hagi wypełniają się podróżnymi. Okazuje się jednak, że podczas swojej podróży powinieneś zatrzymać się także w skromnym miasteczku Deft. Tak naprawdę wielu turystów uważa, że jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Księstwie Niderlandów. W Delft znajdziesz manufakturę fajansu, a także zabytkowy rynek Grote Markt, na środku którego znajduje się ratusz wzniesiony w stylu renesansowym. Oczywiście w Delft będziesz mógł także zwiedzić unikalne budowle sakralne i po prostu wtopić się w odprężający klimat teg wyjątkowego miasteczka.

9. Rotterdam

Rotterdam często nazywane jest miastem odrodzonym z ruin. Jednocześnie jeśli jesteś turystą skupiającym się głównie na wartościach poznawczych, wówczas Rotterdam może Cię nieco rozczarować. Tak naprawdę, próżno jest tu szukać zabytków i śladów średniowiecznej architektury. Rotterdam jest miastem modernizmu i nowoczesności i to właśnie dlatego powinieneś je odwiedzić. Znajdziesz tam również kilka muzeów, które z całą pewnością Cię zainteresują!

10. Kinderdijk – jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Holandii

Jeśli już zwiedzasz Rotterdam, to wybierz się koniecznie do niewielkiej miejscowości Kinderdijk zlokalizowanej na jego obrzeżach. Jest to prawdziwe, wiatrakowe zagłębie. Znajdziesz tam ponad 20, zabytkowych wiatraków, które w 1997 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

11. Gouda  jedna z serowych atrakcji w Holandii

Gouda z pewnością kojarzy Ci się z rodzaje wyjątkowo smacznego sera żółtego. Okazuje się, że jest to także jedno z najpiękniejszych miast Holandii, które może pochwalić się wieloletnią tradycją. Gouda to faktycznie miasto sera, w którym możesz być świadkiem inscenizacji teatralnej, nawiązującej do kultury serowego miasta. Wydarzenie to odbywa się w każdy czwartek, o poranku, na centralnym placu w Goudzie.  Dzięki niemu dowiesz się, jak dawniej targowano się o cenę, a także jak kupcy próbowali sprzedawać swoje towary.

12. Alkmaar

Alkmaar jest jednym z mniej znanych miast w Holandii. Jednocześnie tuż po przyjeździe przekonasz się o tym, że miasto to jest miniaturową wersją Amsterdamu. Alkmaar – podobnie jak stolica Księstwa Niderlandów – obfituje w liczne kanały, cieki wodne, a mieszkańcy chętnie stawiają na rowery, a nie własne samochody. Co więcej, w Alkmaar możesz wybrać się także w krótki rejs kanałami i podziwiać w między czasie zabytkowe mosty. Zwiedź również koniecznie kościół Grote Kerk, gdzie będziesz mógł podziwiać najstarsze organy w całym kraju. Podobnie jak w Goudzie, w Alkmaar również produkuje się ser, który możesz kupić na lokalnych targach.

13. Lejda – egipskie mumie

Lejda to również jedno z tych miast w Holandii, które nie przyciąga zbyt dużej ilości turystów. Jednak nie powinieneś go pomijać. Lejda to miasteczko uniwersyteckie, w którym znajdziesz Narodowe Muzeum Antyków. To właśnie w nim przechowywane są egipskie mumie, a także liczne eksponaty z okresu rzymskiego i greckiego. W mieście działa również Muzeum Historii Naturalnej, które koniecznie powinieneś odwiedzić.

14. Utrecht 

Utrecht jest miastem, które może Ci się kojarzyć z klubem piłkarskim. Jednak w historii Holandii jest to jedna z najważniejszych miejscowości. Niestety w okresie „złotego wieku” Utrecht stracił swoją istotną pozycje w państwie właśnie na rzecz Amsterdamu. W mieście możesz jednak zwiedzić słynną katedrę św. Marcina. Jedna z jej ścian zawaliła się w 1674 roku za sprawą tornado. Przylega do niej dzwonnica, która stanowi panoramiczny punkt widokowy na miasto. Co więcej, tuż za miastem znajdziesz jeden z największych zamków w Holandii – De Haar, który również możesz odwiedzić!

15. Efteling – park rozrywki jedna z atrakcji dla lubiących adrenalinę

Będąc w Holandii możesz wygospodarować także nieco więcej wolnego czasu na rozrywkę. Wówczas odwiedź Efetling i pozwól sobie na powrót do dzieciństwa. W tym parku rozrywki znajdziesz atrakcje zarówno dla nieco starszych jak i dla najmłodszych. Wobec tego, jeśli podróżujesz do Holandii ze swoimi pociechami, to koniecznie będziesz musiał się tam zatrzymać!

16. Hoorn

Hoorn to miasto, które niegdyś rywalizowało z Amsterdamem o pozycję dominującą w całym kraju. Niestety, miasteczko przegrało, aczkolwiek w dalszym ciągu jest ono jednym z największych „skarbów” w Holandii.  Hoorn to niewielka miejscowość, więc jej zwiedzanie z pewnością nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Zobaczysz tam wąskie, kamienne uliczki, prowadzące do centrum, a także zabytkowe kamieniczki. Najważniejszym punktem zwiedzania powinno jednak być Muzeum Zachodniofyzyjskie, którego konstrukcja wzbogacona jest o dwie wieże widokowe. Jeśli jednak nie zostajesz w kraju tulipanów na dłużej, wówczas możesz to miasteczko podczas zwiedzania pominąć. Oprócz wyjątkowego klimatu i słynnego muzeum, nie ma ono wiele do zaoferowania.

17. Edam, Volendam oraz Marken

Te trzy miasteczka tworzą ze sobą jedną koniugację. Znajdują się one na tyle blisko siebie, że możesz zdecydować się na ich odwiedzenie nawet w ciągu jednego dnia. Edam to miasto sera, co z pewnością Cię nie zaskakuje. Możesz wybrać się tam na targ serowy i kupić wyroby od lokalnych producentów. Volendam jest z kolei nadmorskim miasteczkiem, które pełni rolę niewielkiego kurortu turystycznego. W sezonie letnim aż roi się tam od turystów, a na plażach ciężko jest znaleźć wolne miejsce. Marken zaś to dawna, wyspiarska osada rybacka, która obecnie jest połączona ze stałym lądem. W Marken znajdziesz niewielki skansen oraz charakterystyczne, drewniane zabudowania mieszkańców.

18. Staphorst – protestancka wioska jedna z atrakcji w Holandii pozwalająca zatrzymać czas

Jeśli podczas pobytu w Holandii chcesz odwiedzić miejsce, w którym czas całkowicie się zatrzymał, to wybierz się do Staphorst. Jest to niewielka wioska położona w otoczeniu lasów i dzikiej przyrody. Dojazd do niej nie jest taki oczywisty, więc będziesz musiał bacznie pilnować znaków. Wioska ta słynie z tego, że hołduje ona wiernie tradycji. Znajdziesz w niej zabytkowe sklepiki, tradycyjne, protestanckie kościoły, a także mieszkańców, którzy nie zrezygnowali z regionalnego ubiory. Staphorts to niesamowita podróż do przeszłości. Wszystko tam toczy się swoim tempem, a mieszkańcy żyją nieco w odosobnieniu nie tęsknią za postępem technologicznym. Mimo wiernego trzymania się tradycji, mieszkańcy Staphorts są wyjątkwo przyjaźnie nastawieni do turystów. Chętnie podzielą się z Tobą ich historią i wprowadzą w tajniki typowego, wiejskiego życia. Takiej podróży w czasie z pewnością nie będziesz mógł długo zapomnieć.

19. Plaże w Westduinpark

Westduinpark to niewielki obszar piaszczystego wybrzeża, który znajduje się w bezpośredniej bliskości Hagi. Jednocześnie to właśnie tam możesz podziwiać piaszczyste wydmy i wypocząć bez tłumów wszędobylskich turystów. Faktem jest, że dokładnie cała Holandia może pochwalić się piaszczystym wybrzeżem, jednak Westduinpark to miejsce absolutnie wyjątkowe. Możesz je nieco porównać do Sopotu. Piaszczyste plaże są osłonięte dziką roślinnością i panuje na nich wyjątkwo spokojny klimat. Plaże te nie są tak chętnie odwiedzane przez turystów, z tego też powodu Westduinpark jest uznawany za oazę spokoju. Miejsce to będzie dla Ciebie idealne, jesli liczysz na sielski wypoczynek w samotności. Co więcej, Westduinpark znajduje się tuż przy samej Hadze, więc będziesz miał blisko do najważniejszych punktów usługowych i restauracji.

20. Park Narodowy De Hoge Veluwe – jedna z naturalnych atrakcji w Holandii

Holandia to kraj, który słynie z restrykcyjnych zasad odnośnie ochrony klimatu i nie tylko. Mieszkańcy z uwagą dbają o tereny zielone i stale skupiają się na zwiększeniu ich ilości. Jeśli chcesz odwiedzić dziki i całkowicie naturalny zakątek Księstwa Niderlandów, wówczas wybierz się do Parku Narodowego De Hoge Veluwe. Jest to niesamowite miejsce i prawdopodobnie jedyny, naturalny las, jaki zachował się w całym kraju. Znajdziesz tam nie tylko wyjątkowe gatunki roślinności, ale także dzikie zwierzęta i różnorodne gatunki ptaków. To miejsce pozwala na wypoczynek i oddychanie czystym powietrzem. W samym sercu parku znajduje się ogromne Muzeum Sztuki, które również będziesz mógł odwiedzić.

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Luksemburgu – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Zima w Luksemburgu, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz