Ser w Holandii – Szlakami sera w Gouda, Edam & Alkmaar

Tagi , , , , , ,

Holandia jest krajem na turystycznej mapie świata, który chętnie odwiedzany jest przez ogromną ilość turystów z różnych zakątków świata. Jak każdy kraj czy region na świecie, także Holandia posiada swoje najbardziej charakterystyczne symbole. Najbardziej znanym są wszechobecne wiatraki. To kraj, który jest pionierem w dziedzinie elektrowni wiatrowych. Z tym państwem kojarzymy także buty – chodaki, które pozwalają na niezwykłą wygodę i zdrowie stóp. Każdy kojarzy również holenderski ser. Któż nie zna takich odmian sera jak Gouda czy Edam? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska, wyruszając we wspólną podróż szlakiem holenderskich serów. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ser holenderski i jego krótka charakterystyka

Holenderski ser cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona użytkowników na całym świecie. Holendrzy uwielbiają swoje wyroby. Spożywają ich ogromne ilości, pokrojone w plastry jako dodatki do wielu potraw, w kanapkach, daniach głównych czy kolacjach. Sery często dodaje się także do musztardy, pokrojone w drobną kostkę. Co uważne jest za jedne ze specjałów, który, gości na holenderskich stołach. Co więcej, sery z Holandii cechuje wielowiekowa tradycja. Takie miasta na mapie kraju jak Gouda, Edam, Alkmaar, od niepamiętnych czasów trudnią się produkcją serów, które w dzisiejszych czasach cieszą się popularnością na całym świecie. Co więcej, wiele osób nie wyobraża sobie ulubionych kanapek czy dań głównych bez dodatku Goudy albo Edamu.

W związku z tym najsławniejsze miejscowości po dziś dzień organizują tzw. kaasmarkten, a więc holenderskie targi serów, które są niezwykle chętnie odwiedzane przez wielu turystów i miłośników serowych smaków. Na targach można zobaczyć, jak przebiega produkcja serów, jak również zakupić dla siebie, rodziny czy najbliższych, ulubione gatunki i rodzaje serów. Najczęściej sprzedawcy serów ubierają się w swoje tradycyjne, regionalne stroję, co pozwala na piękny, wyjątkowy klimat całego wydarzenia. To, co charakteryzuję słynne serowe targi, to pewne rytuały, które każdy chciałby zobaczyć na własne oczy. Do jednych z najbardziej popularnych należy wożenie przez tragarzy, drewnianymi, tradycyjnymi taczkami ogromnych krążków serowych. Zaznaczyć należy, że krążki serowe są naprawdę potężne. Jeden egzemplarz waży co najmniej 15 kg. Trudno więc nawet wyobrazić sobie skale wydarzenia, biorąc pod uwagę fakt, że każdy wystawca posiada kilka bądź kilkanaście tego typu produktów. 

Edam – „serowe” miasteczko w Holandii

Edam to bardzo niewielkie, niepozorne miasteczko w Holandii, położone przy jeziorze Markermeer, niedaleko Amsterdamu. To właśnie od miasta Edam znamy niezwykle popularne, wszędzie dostępne żółte sery o zbliżonych nazwach, takich jak np. edamski. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że ta powszechnie znana nazwa wzięła się od holenderskiego miasteczka. 

Warto sięgnąć do początku miasteczka Edam. Przez wiele, długich lat, miasto było przede wszystkim portem, w którym handlowano serami oraz drewnem. W związku z tym, że z roku na rok, miasto gości coraz większą ilość turystów, po dziś dzień organizuje się tam targi serów. Na targach każdy może skosztować i zakupić wyśmienitych, lokalnych przysmaków, które wpisują się w oczekiwania najbardziej wymagających kustoszy serowych smaków. 

Co więcej, w związku z tym, że Edam trudni się przede wszystkim produkcją serów, na terenie miasteczka funkcjonuje muzeum holenderskich serów. To miejsce, w którym możemy poznać tradycję wyrobów, nie tylko najbardziej znanego Edamu. Wystawa i całe wydarzenie mieści się w budynku de Kaaswaag Edam, które nie jest przypadkowe. Wybudowano je w XVII wieku. 

Alkmaar – mniej znany holenderski ser

Alkmaar to mniej znana nazwa niż Gouda czy Edam. Jednak przez Holendrów sery z tego regionu cieszą się również dużą popularnością i zainteresowaniem. Małe, niezwykle atrakcyjne turystycznie miasto, otacza fosą. Co więcej, to właśnie targ serów w tym miasteczku wiedzie niekwestionowany prym wśród turystów odwiedzających znane państwo. Targ organizuje się tutaj już od 1365 roku, kiedy do miasteczko posiadało już własną wagę serową. To, co wyróżnia targ serowy w Alkmaar na tle innych, to przede wszystkim jego tradycyjny, klasyczny charakter. Dzięki temu biorąc udział w wydarzeniu, będziemy mogli przenieść się oczami wyobraźni kilkaset lat wstecz, kupując sery wyrabiane w oparciu o receptury przekazywane z pokolenie na pokolenie.

By móc uczestniczyć w słynnym targu, należy odwiedzić miasto od kwietnia do września. W tych miesiącach, w każdy piątek, organizowany jest słynny targ na placu Waagplein. W tym wyjątkowym miejscu co tydzień rozstawiają się lokalni przedsiębiorcy, którzy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, ubrani są w swoje regionalne, tradycyjne stroje. Tragarze ubierają się na biało. Nic więc dziwnego, że cały targ zamienia się w barwne, starodawne widowisko, w którym „pierwsze skrzypce” odgrywają sery i ich wyjątkowy smak, jak również niezwykle atrakcyjny, przyciągający, apetyczny wygląd. 

Sam zakup sera należy także do pewnego rodzaju rytuału. Wybrany rodzaj sera w pierwszej kolejności jest smakowany. Następnym krokiem jest spektakularne odcinanie kawałka o zbliżonej do preferowanej gramaturze, jego skrupulatne ważenie, a następnie zapakowanie, najczęściej w naturalny, ekonomiczny pergamin, który pozwoli na zachowanie doskonałej świeżości i smaku wybranego sera. Na targu sprzedaje się różnorodne rodzaje serów. Najczęściej są to zarówno młode, jak i dojrzałe czy stare sery. Generalnie zasada jest bardzo prostsza. Im starszy ser, tym bardziej dojrzały w smaku i twardszy. Nic więc dziwnego, że każdy miłośnik żółtych krążków odnajdzie propozycję dopasowaną do własnych, indywidualnych upodobań i preferencji. 

Gouda – miasto, od którego nazwę wziął jeden z najpopularniejszych serów całego świata 

Gouda jest malutkim miasteczkiem, a mimo to, zna je chyba każdy na całym świecie. Trudno znaleźć osobę, która chociaż raz w życiu nie miała we własnych ustach popularnego sera, który nosi nazwę Gouda. Z takim stwierdzeniem możemy sięgnąć do naprawdę dawnych czasów. To rodzaj sera, który produkowany jest już od czasów średniowiecza. Co więcej, niezwykle ciekawe jest tłumaczenie nazwy miasta i sera. W języku niderlandzkim Gouda oznacza złoto. Nic więc dziwnego, że małe, holenderskie miasto nazywane jest przez wielu rodaków czy turystów jako stolica złotego przysmaku. Podobnie jak w przypadku dwóch pozostałych miast, także w Goudzie, nieprzerwanie od ponad 300 lat, od kwietnia do września organizuje się słynne serowe targi. Do tego celu wybrano także nieprzypadkowe miejsce. Gouda posiada piękny ratusz, których cechuje się stylem brabanckim.

Zaznaczyć jednak należy, że targ serowy w Goudzie różni się od tych, który organizowane są stricte dla turystów w dwóch pozostałych miastach (w Edamie i Alkamaar). Gouda stawia przede wszystkim na producentów serów i sprzedawców z całego świata. Dzięki temu w związku ze zorganizowanym wydarzeniem dokonuje się bardzo wielu, niezwykle intratnych transakcji, które często bywają bardzo owocnym początkiem długoletniej współpracy, bez względu na region świata, z którego pochodzą producenci. 

Ser Gouda, który pochodzi ze znanego miasteczka, charakteryzuje się intensywnym smakiem. Potocznie wśród regionalnej ludności, Gouda nazwana jest tzw. serem chłopskim. Jego oryginalna nazwa to Boerenkaas. Produkuje się go tradycyjną metodą – z surowego mleka. Powszechnie znana Gouda sprzedawana jest także pod inną – Stolwijker. Nic więc dziwnego, że warto poznać podstawowe informacje o serach przed wyjazdem do Holandii, by później nie szukać w pośpiechu niezbędnych danych dotyczących słynnych przysmaków.

Kilka niezbędnych faktów o holenderskich serach

Chcąc podążać serowym szlakiem po Holandii, warto znać kilka niezbędnych faktów na ich temat. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na miano państwa, które słynie z doskonałych serów, Holandia pracowała od niepamiętnych czasów. Holenderscy rolnicy eksportują żółte sery do innych krajów już od ponad 500 lat. Największe ilości żółtego sera trafiały do Anglii. Najwcześniej zaczęto produkować Goudę. W dzisiejszych czasach słynne żółte sery produkowane w Holandii są stale eksportowane aż do ponad 130 krajów na całym świecie, a prym w tej praktyce w obecnych czasach wiodą Niemcy. 

Skąd w Holandii tyle serów? Na terenie państwa każdego dnia wypasa się około 1,6 mln krów mlecznych. To właśnie dzięki nim rolnicy uzyskują mleko niezbędne do produkcji żółtego sera. Co ciekawe, jedna przeciętna krowa mleczna daje swoim właścicielom około 8 tys. litrów mleka rocznie. Dla porównania, z 10 litrów mleka uzyskiwany jest 1 kg żółtego sera (typu Gouda). W zależności od typu sera, litry mleka potrzebne do uzyskania 1 kg mogą się od siebie różnić. 

Co ciekawe, Holandia jest pionierem w zastawieniu rocznej produkcji żółtego sera. W całym kraju w przeciągu tylko jednego roku powstaję około 675.000.000 kg sera różnego typu. Nic więc dziwnego, że każdy, kto kocha smak żółtego sera, chociaż raz w swoim życiu powinien odwiedzić Holandię, by poznać niepowtarzalny smak świeżych wyrobów. Jedną z ciekawostek może być także fakt, że Holendrzy kochają swoje sery. Jeden obywatelek Holandii zjada w ciągu roku około 15 kg tego wybitnego przysmaku, który dodawany jest do niezliczonej ilość dań, potraw czy przekąsek. 

Podsumowanie – ser w Holandii

Chcąc nacieszyć się serowym szlakiem wybierając się do Holandii, z całą pewnością warto w tym celu wybrać okres w roku od kwietnia do września. To właśnie w tych miesiącach organizowane są targi serowe w najbardziej popularnych miastach Holandii, takich jak m.in.: Gouda, Edam czy Alkamaar. Zaznaczyć jednak należy, że nie są to jedyne miejsca na mapie tego kraju, gdzie będziemy mogli napotkać targi serowe. Nic więc dziwnego, że Holandia jest prawdziwym rajem dla wszystkich, którzy kochają ser, a ich smak potrafi dodać wyrazu i kolorytu dla każdej potrawy. 

Poprzedni

Jesień w Holandii – na jaką pogodę należy się przygotować?

Czy Luksemburg jest drogi?

Następny

Dodaj komentarz