Park rozrywki Efteling – czy warto, jak dojechać, atrakcje

Tagi , ,

Park rozrywki Efteling to największy park rozrywki w Holandii. Znajduje się on około 115 km od Amsterdamu. Jest to jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, który zdobył kilka nagród i wyróżnień dla najlepszego parku rozrywki w Europie. Park ten oficjalnie otwarto w1952 roku. Pierwotnie był to park przyrody z placem zabaw dla dzieci, który z biegiem czasu przekształcił się w park z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych. Park rozrywki Efteling czy warto tam pojechać? Odpowiedzi znajdziesz oczywiście w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park rozrywki Efteling – co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Park Efteling jest największym parkiem rozrywki w krajach Beneluksu oraz najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Pierwotnie Efteling był przeznaczony głównie dla dzieci, natomiast obecnie atrakcji nie brakuje dla młodych i starszych. W ciągu ponad sześćdziesięciu lat Efteling przekształcił się z parku przyrody z placem zabaw w unikalny park rozrywki.

Efteling słynie z dużej dbałości o szczegóły, ogromnej ilości zieleni i atrakcji po zmroku. Park rozrywki Efteling znajduje się w czołówce popularności europejskich parków rozrywki wraz z Disneyland we Francji i Europa Park w Niemczech. Miejsce to co roku odwiedza ponad cztery miliony turystów. 

Artysta Anton Pieck i wynalazca Peter Reijnders postanowili stworzyć wysokiej jakości bajkowy las. Niezwykły, nostalgiczny styl Piecka w połączeniu z pomysłowością Reijndersa i wykorzystaniem „prawdziwych” materiałów spowodowało, że nie ma takiego drugiego miejsca na świecie. 

Park rozrywki Efteling atrakcje

Szukasz ekscytujących rollercoasterów, bajkowych atrakcji lub spektakularnych pokazów w parku? W Efteling każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Wiosną park porasta tysiące tulipanów i innych wiosennych kwiatów. Co ciekawe, park ten ma nawet własną odmianę tulipana, który nazywa się „Tulipan Efteling”. W parku rozrywki Efteling znajdują się atrakcje dla najmłodszych dzieci a także dla całych rodzin. Cały park podzielony jest na kilka krain, oczywiście warto odwiedzić je wszystkie!

Fantasierijk (Kraina Fantazji)

W  tej części parku o nazwie Fantasierijk (Kraina Fantazji) znajdziesz m.in.:

 • Het Huis Van De Vijf Zintuigen (Dom Pięciu Zmysłów)
 • Dwarrelplein
 • Efteldingen – sklep z pamiątkami
 • Teatr Efteling – teatr
 • Pinokkios (dawniej Applaus) – restauracja wieczorna
 • Aquanura – oferująca pokaz fontann z muzyką i ogniem
 • Hollandsche Gebakkraam – holenderskie stoisko z ciastami i przekąskami
 • Ścieżka prowadząca z Dwarrelplein do Symbolica
 • Polle’s Keuken (Kuchnia Polle) – restauracja serwująca naleśniki
 • Symbolica – pałac.

Marerijk (Kraina Lore)

Marerijk (Kraina Lore) to kraina, w której przeniesiesz się do świata bajek. Znajdziesz tu m.in.:

 • Diorama – miniaturowy świat, w którym poczujesz się jak Guliwer
 • Stoomcarrousel – zabytkowa karuzela
 • De Sprookjessprokkelaar (Zbieracz bajek) 
 • Sprookjesbos (Bajkowy Las). W miejscu tym spotkasz: Doornroosje (Śpiącą Królewnę), Roodkapje (Czerwonego Kapturka), Pinokkio (Pinokia), De Trollenkoning (Króla trolli), Het Stoute Prinsesje (Niegrzeczną księżniczkę) i wiele innych bajkowych postaci.

Reizenrijk (Kraina Podróży)

W Reizenrijk (Krainie Podróży) znajdziesz m.in.:

 • Jokies Wereld (Świat Jokies) – sklep z pamiątkami
 • Vogelrok – kolejka górska (dla nieco starszych dzieci)
 • Panorama – restauracja
 • Kleuterhof (plac zabaw dla dzieci)
 • T’Korfje  – stoisko z przekąskami
 • Avonturen Doolhof (Labirynt przygód)
 • De Gondoletta – zrelaksuj się i podziwiaj wspaniałe ogrody parku podczas 20-minutowej przejażdżki łodzią po jeziorze.

Ruigrijk 

Z kolei, w Ruigrijk warto odwiedzić m.in.:

 • De Flierefluiter – stoisko z przekąskami
 • Kinderspoor 
 • De Meermin (Syrenka) 
 • De Halve Maen (Półksiężyc)
 • De Verleiding (Pokusa) – sklep ze słodyczami
 • De Plaetjesmaker (The Imagemaker) – sklep fotograficzny

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, w parku odbywa się wiele pokazów na żywo. Goście są także zachwyceni występami odbywającymi się każdego dnia w centrum parku. Dodatkowo Efteling posiada także własne muzeum. W okresie świątecznym park zamienia się w zimową „Krainę czarów” z lodowiskiem.

Godziny otwarcia parku rozrywki Efteling

Park jest otwarty przez cały rok. Godziny otwarcia zmieniają się, więc przed wizytą w parku warto sprawdzić kalendarz na stronie internetowej. W sezonie letnim i zimowym godziny otwarcia są zwykle dłuższe niż wiosną i jesienią. Do parku możesz wejść 1 godzinę przed jego oficjalnym otwarciem, aby zajrzeć do sklepu z pamiątkami, coś przekąsić, napić się kawy, wziąć mapę i zaplanować swój dzień. Jednak przed otwarciem nie będziesz mieć dostępu do żadnych atrakcji, dopóki park nie zostanie oficjalnie otwarty, chyba że zatrzymasz się w zakwaterowaniu należącym do Efteling. W takim przypadku można uzyskać dostęp do niektórych atrakcji na pół godziny przed oficjalnym otwarciem parku Efteling. Niektóre lokale gastronomiczne również pozostają otwarte znacznie dłużej niż przewidują godziny otwarcia parku. Park rozrywki Efteling jest otwarty każdego dnia w roku i ogólnie godziny otwarcia wyglądają następująco:

 • czerwiec 10:00-19:00
 • lipiec i sierpień 10:00-22:00

Uwaga! Godziny otwarcia parku zależą od okresu, w którym odwiedzasz park, dlatego też sprawdź kalendarz na stronie internetowej Efteling, aby zobaczyć aktualne godziny otwarcia w dniu swojej wizyty. 

Ceny biletów wstępu do parku rozrywki Efteling

Cena biletu do Efteling zależy od dnia oraz sezonu, w którym chcesz odwiedzić ten park rozrywki. Bilety kosztują od 27 euro do 48 euro za osobę. Warto jednak wiedzieć, że dzieci w wieku 0-3 lat wchodzą na teren parku za darmo.

Jak dojechać do parku rozrywki Efteling?

Bez problemu można dojechać do parku Efteling pociągiem, autobusem a także własnym samochodem. 

Pociągiem

Efteling znajduje się w Kaatsheuvel, w prowincji Brabancja Północna. Park oddalony jest o około 1 godzinę 35 minut jazdy pociągiem od głównego dworca kolejowego w Amsterdamie.

Autobusem

Aby do Efteling dojechać autobusem musisz znaleźć przystanki linii autobusowych 300, 301, 136 i 800. Wysiądź na przystanku autobusowym Efteling.Możesz także podróżować bezpośrednio do Efteling z Amsterdam Bijlmer/Arena i Almere w poniedziałki, piątki, soboty i niedziele autobusem Flixbus (linia autobusowa 811). 

Samochodem 

Dokładny adres parku rozrywki to Efteling, Holandia, Europalaan 1, 5171 KW Kaatsheuvel. Polecamy skorzystać z nawigacji, aby uzyskać dokładne wskazówki dojazdu do Efteling (wraz z aktualnymi utrudnieniami na drodze). Trzymaj się kierunku Utrecht (A2), jedź drogą E25 do 's-Hertogenbosch, zjedź zjazdem Waalwijk (A59), a następnie zjazdem Waalwijk/Kaatsheuvel (N261) podążaj za znakami do parku rozrywki Efteling.

Parking w parku Efteling

Najwygodniejszą opcją dojazdu do tego parku jest własny lub wynajęty samochód. Efteling oferuje wystarczającą liczbę miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i kamperów. Miejsce parkingowe kosztuje  około 12,00 euro za dzień. Goście hotelu Efteling a także ośrodków wakacyjnych Efteling Bosrijk i Efteling Loonsche Land mogą parkować bezpłatnie na wyznaczonych miejscach parkingowych.

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Wycieczka do ogrodu Keukenhof w Holandii – przewodnik

Ile kosztują wakacje w Brukseli, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz