De Hoge Veluwe – zwiedzanie parku krajobrazowego w Holandii

Tagi , , ,

Ktokolwiek dłużej mieszka w dużym, zatłoczonym mieście, ma w końcu dość miejskiej dżungli i marzy o choć kilku chwilach wytchnienia na łonie natury. Warto wtedy docenić zalety parków krajobrazowych, których na szczęście póki co nie brakuje na świecie. Poza oferowaniem miejsca do odpoczynku i relaksu, parki takie przynoszą naszym społecznościom wiele innych korzyści środowiskowych i społecznych. Jedną z takich lokalizacji godnych odwiedzenia jest z pewnością De Hoge Veluwe – park krajobrazowy położony w środkowej Holandii. To spory teren bogaty w tajemnicze wrzosowiska, zielone wzgórza, lasy i piaskowe zaspy. W poniższym artykule wyjaśniamy dlaczego jest to tak wyjątkowe miejsce na geograficznej mapie „krainy tulipanów”. Podpowiadamy również jak tam dojechać i w jaki sposób najlepiej spędzić czas. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się park krajobrazowy De Hoge Veluwe?

Park Narodowy De Hoge Veluwe znajduje się w prowincji Geldria, czyli w środkowej części Holandii. Teren jest częścią większego rezerwatu przyrody o nazwie Veluwe, stanowiącego największe w Europie Zachodniej wrzosowisko o powierzchni ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Park De Hoge Veluwe zajmuje około 55 kilometrów kwadratowych. W jego pobliżu znajdują się większe miasta Arnhem i Apeldoorn oraz kilka malowniczych wiosek. 

Warto tutaj dodać, że ziemie, na których znajduje się ten park były zasiedlane od tysięcy lat, a teren porastały przed wiekami gęste lasy. Jednak z czasem ekspansywna gospodarka człowieka zniwelowała połacie zieleni do tego stopnia, że znaczna część zmieniła się w nieużytki. Miejsce obszarów leśnych zastąpiły rozległe wrzosowiska, które nadal jednak zaskakują bogactwem flory i fauny.   

Jak dojechać do parku De Hoge Veluwe?

Aby dotrzeć na miejsce z Polski trzeba oczywiście pokonać te kilkaset kilometrów do samej Holandii. Najlepiej chyba skorzystać z szybkich niemieckich autostrad – to dobra alternatywa dla wszystkich posiadających własne cztery kółka. Nie ma też problemu z wynajęciem firmy przewozowej. Spod granicy polsko niemieckiej kursują do Holandii busy, a podróż taka trwa około 10 godzin. Na trasie Warszawa – Amsterdam kursują pociągi, a tanie loty na tej samej trasie można znaleźć już za około 100 złotych. 

W taki czy inny sposób docieramy zatem do „krainy tulipanów”, ale co dalej? Z samej stolicy Holandii prowadzi tam autostrada A1, więc nie ma większego problemu dla tych, którzy dysponują własnym środkiem transportu. Można w Amsterdamie, przy samym lotnisku wynająć na przykład auto. Koszt od 120 złotych za dzień w górę i najlepiej to zrobić na kilka dni przed planowaną podróżą, by trafić na okazyjne ceny. Kursuje też kolejka podmiejska i w niecałe 3 godziny możemy być na miejscu. Mamy do pokonania około 90 kilometrów ze stolicy.      

Co warto zobaczyć w parku?

Głównym miejscem przeznaczonym dla zwiedzających De Hoge Veluwe jest ośrodek De Aanschouw, znajdujący się w samym centrum parku. Dla turystów przygotowano tutaj dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Nie braknie restauracji i kawiarenek. Są sklepiki sprzedające upominki i pamiątki, można się także zaopatrzyć w ekwipunek przydatny do zwiedzania okolicy – mapki, lornetki i przewodniki turystyczne.

Na samym wstępie warto odwiedzić podziemne muzeum Museonder, w którym można poznać historię parku oraz jego najcenniejsze zabytki przyrodnicze i geologiczne. To dobre wprowadzenie do dalszego zwiedzania, a wirtualna podróż do wnętrza ziemi to coś, co po prostu trzeba przeżyć! Podziwiać tutaj także można kompletny system korzeniowy 135-letniego drzewa oraz kamienie, które po przyłożeniu ręki opowiadają o swoim pochodzeniu. Specjalna ekspozycja archeologiczna prezentuje kości zwierząt, które wymarły tysiące lat temu, ale kiedyś wędrowały po obszarze Parku Narodowego De Hoge Veluwe. Wizyta w Museonderze jest wliczona w cenę biletu wstępu do samego Parku. 

Sztuka w De Hoge Veluwe

Miejscem szczególnym jest domek myśliwski, który na początku XX wieku zakupili tutaj Helene Muller i Anton Kroller, zamożna para z Rotterdamu. Pani Muller była zapaloną kolekcjonerką dzieł sztuki i założyła nawet muzeum, w którym przechowywała i eksponowała swoją ogromną i stale powiększającą się kolekcję sztuki współczesnej. Od jej śmierci w 1939 roku muzeum jest otwarte dla publiczności. Miłośnicy dzieł Vincenta van Gogha, Claude’a Moneta czy Pabla Picassa na pewno nie będą zawiedzeni. Pamiętajmy tylko, iż miejsca należy zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem strony internetowej. Chociaż wycieczki są prowadzone tylko w języku niderlandzkim, audioprzewodniki są dostępne w języku angielskim czy francuskim. W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum sztuki znajduje się wyjątkowy park rzeźby. Na 25 hektarach powierzchni podziwiać można ponad 160 dzieł najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie.  

Z czego jeszcze słynie Park Narodowy De Hoge Veluwe? Oczywiście z obserwowania ptaków! To zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do tego rodzaju aktywności  w całej Holandii. Miłośnicy ornitologii poczują się jak w swoistym raju, gdyż gniazduje tutaj ponad sto gatunków ptaków lęgowych. Niektóre z nich są naprawdę unikalne, czego przykładem może być dzięcioł czarny czy miejscowa odmiana lelka – sporo cierpliwości wymaga wyśledzenie tych pięknych ptaków. Na całej połaci parku znajduje się wiele kryjówek służących do obserwacji ptaków, a w centrum turystycznym De Aanschouw można się wcześniej zaopatrzyć w specjalistyczne przewodniki. 

Sposoby poruszania się po terenie parku

Tej kwestii też warto poświecić chwilę. Otóż w przeciwieństwie do wielu innych parków w Holandii, Park Narodowy De Hoge Veluwe jest w dużej mierze niedostępny dla samochodów. Najlepszym zatem sposobem na zwiedzanie są piesze wycieczki (można wynająć przewodnika) lub trasy rowerowe. Wydaje się, że optymalną opcją jest wypożyczenie jednego z bezpłatnych białych rowerów, które są dostępne w wielu miejscach na terenie parku – między innymi tuż przy bramach wejściowych i przy muzeum.

Dla lubiących chodzić też jest dobra informacja. W Parku De Hoge Veluwe znajduje się również wiele wspaniałych pieszych szlaków turystycznych, łącznie z ponad czterokilometrową ścieżką krajobrazową, obejmującą wszystkie główne atrakcje. Po drodze można się natknąć na jelenie, dziki (trzeba uważać) oraz lisy. Takie podróżowanie przez lasy, moczary i wrzosowiska może być męczące, więc nie wolno zapominać o wodzie i czymś na ząb. 

Bilety do parku De Hoge Veluwe – ceny

Aktualna cena biletów do Parku Narodowego De Hoge Veluwe to 12,30 euro, czyli około 55 złotych. Dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat przewidziano zniżkę – obecnie 6,15 euro. Cena biletów obejmuje wstęp do samego parku, korzystanie z białych rowerów na jego terenie oraz wizytę w muzeum Museonder. Za dodatkowe atrakcje, takie jak wstęp do muzeum dzieł sztuki Kroller-Muller czy do zameczku myśliwskiego należy płacić oddzielnie. 

Dodajmy jeszcze, że przy wejściu do parku znajduje się porządny parking strzeżony, na którym można zostawić swój samochód. Cena wynosi w tym wypadku nieco ponad 4 euro na dzień. Stąd też odjeżdżają turystyczne autokary.     

Poprzedni

Ile kosztują wakacje w Holandii, co warto wiedzieć?

Wynajęcie samochodu w Holandii – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz