Czy Bruksela jest bezpieczna? Na co uważać w Brukseli?

, Tagi , , , , ,

Nazywana często stolicą Europy Bruksela jest częstym celem podróży służbowych, biznesowych i oczywiście turystycznych. Każdego roku do miasta przybywają miliony ludzi świadomych wyjątkowej pozycji Brukseli na politycznej mapie świata. To właśnie tu swój dom znalazły Unia Europejska, NATO i Euroatom. Ale Bruksela to nie tylko wielka polityka i globalne interesy. Jest tu na czym zawiesić oko, bo lista światowej klasy zabytków i dzieł sztuki, wydaje się nie mieć końca. W końcu jest co przekąsić. Bo jak wiadomo, Belgia frytkami i czekoladą stoi, a sława tych produktów niesie się daleko poza granice Europy. Nie można też zapomnieć o belgijskim piwie, które jest jasne, mocne i szybko uderza do głowy. Z pewnością do Brukseli wpaść warto, chociażby na kilka dni i chociażby po to, aby zanurzyć się w życiu prawdziwie kosmopolitycznej metropolii. Ale czy Bruksela jest bezpieczna? Na co uważać w tej Europejskiej stolicy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z Warszawy do Brukseli to tylko 1300 km

Polacy zadomowili się już w Brukseli na dobre. Jeżdżą tam służbowo, biznesowo i dla przyjemności. Często są to kilkudniowe albo tylko weekendowe wypady, które przy dobrej organizacji pobytu pozwalają zasmakować i przyjrzeć się życiu w Belgii i Brukseli od podszewki. Wycieczkom do tego małego, ale urokliwego kraju sprzyja względnie bliska odległość i możliwość wyboru pomiędzy środkami transportu.Podróżować można tanio i dość kosztownie, zależnie od środka transportu. Można oczywiście błyskawicznie, jak wtedy, gdy wybierze się samolot. Lot z Okęcia trwa 2 godziny, czyli tyle, co nic. Podróż samochodem potrwa dłużej, przy dobrych wiatrach około 12 godzin. Podobnie jest w przypadku autobusu rejsowego, który w porównaniu z własnym autem wypada znacznie taniej. Najwolniej, ale za to najwygodniej podróżuje się pociągiem, przy czym warto zaznaczyć, że niestety nie jest wcale opcja najtańsza.

Po dotarciu na miejsce nie da się nie zauważyć, że Bruksela jest gęsto zaludnioną metropolią. Ze wszystkimi, jak można się domyślać, bolączkami właściwymi dużym miastom. Automatycznie rodzi się pytanie, czy Bruksela, cel naszej podróży, okaże się miastem bezpiecznym? Warto przyjrzeć się tej kwestii, szczególnie że w świetle ostatnich doniesień prasowych, w Brukseli są takie sytuacje i takie miejsca, gdzie przeciętny turysta może stać się ofiarą ataku.

Czy Bruksela jest bezpieczna? Tylko bez paniki, proszę

Temu nie da się zaprzeczyć, że tak jak każda wielka metropolia, tak i Bruksela, zmaga się z plagą przestępczości. Jednak na tle innych krajów europejskich nie wypada wcale źle. Z pewnością pod względem bezpieczeństwa Bruksela plasuje się wyżej niż Polska. W istocie w najnowszym rankingu Światowego Indeksu Pokoju (The Global Peace Index) Belgia zajmuje miejsce się o kilka oczek wyżej, niż Polska, co oznacza, że uchodzi za kraj bezpieczniejszy od naszego. Każdy, kto czuje się bezpiecznie w naszym kraju, nie powinien odczuwać zagrożenia w Belgii. Tak przynajmniej wskazuje ranking Światowego Indeksu Pokoju.Nie znaczy to jednak, że po przybyciu na miejsce nie trzeba zachować ostrożności. Nie, Belgia, a szczególnie Bruksela stały się domem dla wysokiej klasy kieszonkowców, prawdziwych zawodowców. Należy się wystrzegać, a można to zrobić, zachowując spokój, zdrowy rozsądek i jak to się mówi, mając oczy dookoła głowy.

Kradzieże kieszonkowe

Kradzieże kieszonkowe nie są belgijską specjalnością. To przestępczość pospolita i trudna do wyplenienia i nie inaczej wygląda to w Brukseli. Kieszonkowcy pracują w grupach i są to zawodowcy. Grasują wszędzie, niezależnie od tego, czy jest to biedna, czy bogata dzielnica Brukseli. Operują w miejscach zatłoczonych, gdzie generują sztuczny ścisk i tłok. Dlatego najlepiej jest unikać tłumu i tłoku, a gdy nagle stworzy się zamieszanie, trzeba zachować czujność, trzymać swoje rzeczy blisko ciała i jak najszybciej opuścić zatłoczone miejsce. Szczególną ostrożność należy zachować w metrze i na stacjach metra. Kieszonkowcy szczególnie upodobali sobie stacje metra Brussels North Station i Brussels South Station. Tak więc turysto, bądź ostrzeżony.

Kieszonkowcy, zanim przypuszczą atak, zwykle najpierw upatrują sobie ofiarę. Dlatego najlepiej jest nie prowokować ich w żaden sposób i nie ułatwiać im zadania. Nie nosi portfela w kieszeni, bo w ten sposób można się z nim szybko rozstać. Torby i torebki najlepiej jest zawiesić na krzyż, a nie trzymać ręku, tak aby nie można było ich wyrwać z dłoni. Bagaż trzeba mieć blisko siebie i nie wolno spuszczać z niego oka. Cenne przedmioty, takie jak aparat fotograficzny, kamerę, czy laptop nosi ze sobą tylko wtedy, gdy jest to konieczne i nie wolno afiszować się posiadaniem cennych gadżetów. W kawiarni czy restauracji nigdy i pod żadnym pozorem nie odkłada się telefonu na blat stolika. Jest to nieodparta pokusa dla złodzieja, który jest szybki, porywa zdobycz i wtedy szukaj wiatru w polu.

Unikaj parków, szczególnie po zmierzchu, i pewnych dzielnic

Napady w parkach najczęściej mają podłoże o charakterze rabunkowym. Spacery w pojedynkę, szczególnie w porze, gdy alejki pustoszeją, niosą ze sobą ryzyko ataku. Trochę inaczej rzecz się ma z dzielnicami owianymi złą sławą takim jak Sint-Jans-Molenbeek, Schaarbeek, Anderlecht, Marollen, Saint-Josse-ten-Noode i Anneessens w nocy. Lepiej tam w ogóle nie chodzić, a już szczególnie wtedy, gdy zapadnie noc.

Bądź bezpieczny w swoim samochodzie

Jadąc samochodem, należy zamknąć drzwi od środka. To nie wymaga wielkiego wysiłku, a w sytuacji zagrożenia może powstrzymać złodzieja. Zdarza się, że podczas postoju na czerwonym świetle ktoś nagłym szarpnięciem otworzy drzwi, które pozostały niezabezpieczone, i jednym ruchem zgarnie wszystko, co jest na widoku. Po czym szybko się ulotni i wtedy szukaj wiatru w polu. Tak znikają torby, aktówki, telefony, laptopy itp.

Czy Bruksela jest bezpieczna? Telefony alarmowe w Brukseli

  • 112 – dzwoń w sytuacji zagrożenia; jest to ogólnoeuropejski numer alarmowy, którego używamy również w naszym kraju; połączenie jest bezpłatne z telefonu stacjonarnego lub komórkowego (w całej Unii Europejskiej)
  • 100 – pogotowie ratunkowe – 100
  • 101 – policja
Poprzedni

Szpitale w Brukseli – Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Najbardziej instagramowe miejsca w Belgii – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Następny

Dodaj komentarz