Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Jeden z najstarszych zachowanych budynków szpitalnych w Europie – Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal), z arcydziełami flamandzkiego prymitywisty Hansa Memlinga i dziełami sztuki współczesnej artystów takich jak Berlinde De Bruyckere jest niezwykle interesującą atrakcją na mapie Brugii. Planujesz zwiedzanie Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal)? W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wizyty w tym wyjątkowym miejscu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii?

Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) znajduje się w centrum Brugii, dzięki czemu można z niego łatwo dotrzeć pieszo. Dokładny adres to Mariastraat 38, 8000 Brugia. Istnieją dwa różne wejścia do tego szpitala: przez bramę przy Mariastraat 38 lub przez Zonnekemeers, gdzie znajduje się również parking.

Jak dojechać do Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii?

The Hospital of St. John (Oud Sint-Janshospitaal), a medieval hospital in the old town of Bruges (Brugge), Belgium
Szpital św. Jana, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By bhidethescene

Do Szpitala św. Jana najlepiej dojechać komunikacją miejską, samochodem lub dojść pieszo. Osoby podróżujące samochodem mogą zaparkować na parkingu Zonnekemeers. W pobliżu znajdują się także inne parkingi: Parking Centrum Zand lub Parking Centrum Station.

Szpital św. Jana oddalony jest także o 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego. Po wyjściu z dworca (od strony centrum miasta) należy przejść przez plac dworcowy i podążać za drogowskazami przez Oostmeers, aż do Zonnekemeers.

Historia i ciekawostki na temat Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii

Szpital św. Jana założono w połowie XII wieku i był miejscem, w którym opiekowano się chorymi pielgrzymami i podróżnymi. Miejsce to zostało później rozbudowane o klasztor. W XIX wieku dalsza rozbudowa doprowadziła do powstania szpitala z ośmioma oddziałami wokół centralnego budynku.

W szpitalnej kaplicy znajdują się dzieła Hansa Memlinga, znanego flamandzkiego malarza prymitywisty, który żył i tworzył w Brugii w XV wieku. Memling stworzył niektóre ze swoich najważniejszych arcydzieł dla szpitala, w tym słynne „Sanktuarium Urszuli”. W muzeum znajduje się sześć wyjątkowych dzieł Memlinga, z których cztery zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca i znajdują się tu od końca XV wieku.

Zwiedzanie Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii, co warto zobaczyć, atrakcje

Bruges, Belgium - October 6, 2018: The Hospital of St. John (Oud Sint-Janshospitaal) was a medieval hospital in Bruges. It was founded in the mid-12th century.
Wnętrze szpitala św. Jana, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By picsfactory

Szpital św. Jana jest jednym z najstarszych zachowanych budynków szpitalnych w Europie, a jego początki sięgają XII wieku. Wizyta w tym historycznym miejscu pozwala podróżnym poznać dawne praktyki medyczne i zobaczyć, jak wyglądały oddziały szpitalne w połowie XVII wieku. Dodatkowo imponująca kolekcja dzieł sztuki i instrumentów medycznych prezentowanych w szpitalu opowiada fascynującą historię wczesnej opieki zdrowotnej. Oprócz zabytkowego szpitala warto odwiedzić także starą aptekę ogród ziołowy, aby dogłębnie poznać historię opieki zdrowotnej w średniowiecznej Brugii.

Apteka Szpitala Świętego Jana (Apotheek Sint-Janshospitaal)

Apteka Szpitala Świętego Jana (Apotheek Sint-Janshospitaal) znajduje się w dawnym klasztorze obok muzeum. Została założona w 1643 roku po śmierci ostatniego mnicha. Prowadzona przez zakonnice do 1971 roku apteka dostarczała leki zakupione od lokalnych brugijskich aptekarzy, a także produkowała własne leki przy użyciu składników uprawianych w ogrodzie ziołowym. Wizyta w tej wyjątkowej i historycznej aptece jest obowiązkowa dla podróżnych zainteresowanych historią medycyny i opieki zdrowotnej w Brugii.

Dlaczego warto odwiedzić Sint-Janshospitaal w Brugii?

Średniowieczny Szpital św. Jana był niegdyś największą instytucją w mieście zajmującą się opieką nad chorymi, biednymi i potrzebującymi. Dzięki zachowanym księgom, artefaktom i dziełom sztuki odwiedzający Muzeum Szpitala św. Jana Memlinga mogą spojrzeć wstecz na 800 lat historii medycyny.

Z czasem w tym samym miejscu zbudowano nowy szpital. Od XIX wieku do 1976 roku Stary Szpital św. Jana był jedną z głównych placówek medycznych w Brugii, z dużymi wspólnymi oddziałami do leczenia pacjentów. Oddziały te zostały obecnie odnowione i przekształcone w wielofunkcyjne przestrzenie, których unikalne tło nadaje ciekawego charakteru każdemu wydarzeniu.

Godziny otwarcia Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii

Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii można zwiedzać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00- 17:00. Wyjątkiem są poniedziałki, wówczas Sint-Janshospitaal jest zamknięty dla odwiedzających.

Bilety do Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii

Bruges (Brugge), Belgium - March 22, 2018 - Scene of the Hospital of St. John (Oud Sint-Janshospitaal), a medieval hospital in the old town of Bruges
Zabytkowy szpital św. Jana, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By bhidethescene

Bilety można kupić w kasie lub online. Jeśli chcesz mieć pewność wolnych miejsc zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów online. Bilety dostępne są w pawilonie muzealnym w Muzeum Gruuthuse, w centralnym sklepie muzealnym (Dijver 16) oraz we wszystkich innych muzeach (z wyjątkiem Muzeum Garncarstwa i Kościoła Matki Bożej). Zwiedzając Szpital św. Jana w cenę biletu wliczone jest także zwiedzanie Apteki – Apotheek. Ceny kształtują się następująco:

  • Dzieci do 12 lat zwiedzają za darmo
  • Nastolatkowie od 13 do 17 lat – €7.00
  • Studenci od 18 do 25 lat – €13.00
  • Dorośli od 26 do 65 lat – €15.00
Poprzedni

Rejsy kanałami w Brugii, ile kosztują, ceny, co warto wiedzieć

Rynek (Grote Markt) w Brugii, co zobaczyć, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz