Rynek (Grote Markt) w Brugii, co zobaczyć, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , ,

Grote Markt to centralny plac w Brugii, leżący w zachodniej Flandrii, w Belgii. Plac ten znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię około 1 ha. W południowej części placu stoi jeden z najsłynniejszych zabytków miasta – XII-wieczna dzwonnica – Belfort van Brugge. Planujesz odwiedzić Brugię i zastanawiasz się, co zobaczyć na Grote Markt? W artykule podpowiadamy między innymi gdzie znajduje się Rynek, co zobaczyć, gdzie zjeść itp. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Rynek (Grote Markt) w Brugii?

Rynek znajduje się w centrum Brugii. Na placu tym znajduje się wiele zabytków, w tym średniowieczna dzwonnica Belfort van Brugge i mnóstwo klimatycznych kawiarni. Dokładny adres Rynku to: Markt, 8000 Brugia. 

Jak dojechać do Rynku (Grote Markt) w Brugii?

Po przyjeździe do Brugii, zazwyczaj na dworzec kolejowy, można w 20 minut dojść uroczymi uliczkami prowadzącymi bezpośrednio do placu Grote Markt. Możesz także wsiąść do autobusu numer 12 lub numer 3. Szukaj autobusów jadących w kierunku „Centrum” i wysiądź na stacji oznaczonej „Brugge Markt”. Przystanek autobusowy znajduje się w obrębie placu, więc można się domyślić, kiedy należy wysiąść.

Historia i ciekawostki na temat Rynku (Grote Markt) w Brugii

Bruges, Belgium - May 29, 2018: Bruges Grote markt square famous tourist place with many cafe and restaurants
Rynek w Brugii wypełniony kawiarniami i restauracjami, Belgia, licencja: shutterstock/By f9photos

Na placu tym targ organizowano już od X wieku, natomiast pierwszy międzynarodowy doroczny jarmark odbył się około 1200 r. Pierwszą halę z drewnianymi budynkami zbudowano około 1220 r. i pełniła ona funkcję miejsca sprzedaży towarów kupieckich. Około 1240 roku zbudowano z kolei większy budynek z drewnianą wieżą. W 1280 roku został on zniszczony przez pożar. Po kilkunastu latach odbudowano wieżę i podjęto również decyzję o budowie „Waterhall”, nad rzeką Reie, po wschodniej stronie placu. Waterhall był wówczas zadaszonym miejscem rozładunku i przechowywania łodzi z Damme.

Co ciekawe, Grote Markt w latach 1807-1810 nosiło nazwę „Place Napoléon”. Zmiana nazwy na „Markt” miała miejsce dopiero w 1936 r. Plac ten całkowicie odnowiono w latach 1995-96. Miejsca parkingowe na placu zostały całkowicie usunięte, dzięki czemu obszar ten jest w większości wolny od ruchu samochodowego. 

Zwiedzanie Rynku w Brugii, co warto zobaczyć, atrakcje

Na Rynku Grote Markt znajduje się kilka historycznych budowli, w tym XII-wieczna dzwonnica, Museum – Gallery XPO Salvador Dalí i Sąd Prowincjonalny. Pod numerem 16 historycznie znajdował się dwór, w którym arcyksiążę Maksymilian, spadkobierca imperium Habsburgów, był więziony w 1488 roku. W centrum placu znajduje się pomnik Jana Breydela i Pietera de Conincka, walczących w bitwie pod Złotymi Ostrogami w 1302 roku. 

Dlaczego warto odwiedzić Rynek (Grote Markt) w Brugii?

Wide angle view on the Grote Markt square with Brabo fountain in Atwerpen city, Belgium. Long exposure image technic with motion blurred people and clouds
Fontanna Brabo na rynku w Brugii, Belgia, licencja: shutterstock/By RossHelen

Spacerując urokliwymi uliczkami Brugii, nieuchronnie trafisz na Grote Markt, tętniący życiem rynek, który leży w samym sercu tego malowniczego miasta. Ilość zabytków, kawiarni, restauracji oraz wyjątkowa atmosfera panująca w tym miejscu sprawiają, że jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego, kto zwiedza Brugię. 

Dzięki oszałamiającym średniowiecznym budynkom, tętniącym życiem kawiarniom na świeżym powietrzu i mnóstwu straganów sprzedających wszystko, od świeżych produktów po pamiątki, każdy odwiedzający znajdzie na Grote Markt coś dla siebie. Jedną z głównych atrakcji Grote Markt jest bez wątpienia imponująca średniowieczna dzwonnica Belfort. Ta wznosząca się wysoko nad placem dzwonnica oferuje zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na Brugię i okolicę. Jeśli się odważysz, wejdź na szczyt i rozkoszuj się majestatyczną scenerią dookoła.

Gdzie zjeść blisko Rynku (Grote Markt) w Brugii?

Bohemian Burgers Brugge

Jest to restauracja słynąca z bardzo dobrych burgerów, która znajduje się w pobliżu Grote Markt, w Brugii. 

Vlaminck ’14

Restauracja Vlaminck ’14 w Brugii, to doskonałe miejsce, aby spróbować lokalnych smaków w nowoczesnym wydaniu. 

Het Rand Restaurant and Bar

Pyszne i sycące potrawy w rozsądnych cenach oraz niesamowita gościnność to cechy charakterystyczne tej restauracji. 

Najlepsze kawiarnie z czekoladą na Rynku (Grote Markt) w Brugii

Belgia słynie z wyśmienitych czekoladek, a Brugia jest idealnym miejscem, aby zaspokoić swój czekoladowy apetyt. Miasto szczyci się mnóstwem sklepów i kawiarni z czekoladą, z których każda oferuje przepyszną gamę wykwintnych smakołyków. 

Pol Depla

Pol Depla to belgijski rzemieślnik czekolady, który produkuje czekoladki i słodycze od ponad pięćdziesięciu lat. Specjalizuje się w ręcznie robionych, eleganckich słodyczach i gofrach serwowanych w uroczej kawiarni.

Olivier’s Chocolate Shop & Bar

Jest to doskonałe miejsce, aby napić się pysznej belgijskiej czekolady. Tutejsza czekolada wykonywana jest z wyjątkowej ciemnej, mlecznej lub białej belgijskiej czekolady, którą można znaleźć tylko w Brugii.

Chocolate Bar Brugge/Belgian waffles&ChocoKebab

Jest to kolejne miejsce w Brugii, w którym można napić się doskonałej belgijskiej czekolady. 

Poprzedni

Szpital św. Jana (Sint-Janshospitaal) w Brugii, zwiedzanie

Brugia, Gandawa, Antwerpia, perły w koronie Flandrii

Następny

Dodaj komentarz