Czy Luksemburg jest bezpieczny? Na co uważać w Luksemburgu?

Tagi , , ,

Luksemburg znajduje się w gronie najmniejszych państw znajdujących się w zachodniej części Europy. Jednocześnie Luksemburg jest finansowym centrum starego kontynentu, a obywatele płacą dość niskie podatki. Luksemburg jest bardzo często wybieranym kierunkiem turystycznym, ponieważ oferuje bardzo dużo różnych atrakcji turystycznych. Cieszy się zainteresowaniem bardzo wielu miłośników zabytków. Równolegle w Luksemburgu świetnie prosperują renomowane restauracje. Luksemburg jest także centrum politycznym ze względu na ulokowanie w tym kraju trybunałów Unii Europejskiej. Czy w Luksemburg jest bezpieczny? Czy turyści powinni na coś szczególnie uważać?`

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Luksemburg?

Luksemburg jest często wybieranym kierunkiem na weekendową wycieczkę. Sama podróż może odbyć się w bardzo atrakcyjnych cenach, choć same ceny noclegów nie znajdują się w gronie najtańszych. Zazwyczaj pobyt w weekend będzie mniejszym wydatkiem niż w trakcie tygodnia, ponieważ w ciągu tygodnia jest tam mnóstwo politykó z całej Unii Europejskiej. 

W Luksemburgu dostrzegalny jest podział na dolne i górne części miasta. Choć główne atrakcje turystyczne znajdują się w jednym obszarze, dlatego można się pomiędzy nimi poruszać pieszo. Przebywając w mieście można udać się do bezpłatnych muzeów, a następnego dnia można udać się na wycieczki po okolicach stolicy. Wówczas można dostrzec znakomite krajobrazy i odwiedzić warownie np. Zamek Vianden. Zdecydowanie poza miastem Luksemburg można poruszać się komunikacją turystyczną, która jest w pełni dostosowana do potrzeb kreowanych przez turystów. Zdecydowanie w Luksemburgu z dużą łatwością można porozumieć się po angielsku, czyli języku, który jest znany przez większość obywateli. 

Bezpieczeństwo stolicy Luksemburgu

Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się sama stolica tego kraju – Luksemburg. Jest to miasto o bardzo bogatej historii. Najbardziej popularna jest najstarsza część, która sąsiaduje z malowniczymi wzgórzami. Wzgórza w kontekście przeszłych wydarzeń stanowiły naturalne zabezpieczenie przed atakami ze strony państw zachodnich. Obecnie charakteryzuje się ogromną otwartością na turystów, którzy bardzo chętnie odwiedzają także pozostałości wzmocnień, a w jaskiniach nadal pozostawione nieczynne już działa. Te miejsca są bezpieczne w są w nich stosowane najpopularniejsze i skuteczne środki bezpieczeństwa. W konsekwencji turyści coraz rzadziej stają się ofiarami przestępstw, także ze względu na zwiększoną czujność. Bez znaczenia nie pozostają wzmożone patrole tamtejszej policji. 

Sam Luksemburg jest spostrzegany jako bezpieczny kraj. Status kraju określany jest na poziom 1, czyli turyści jak i mieszkańcy muszą zachować zwykłą ostrożność. W Luksemburgu sprawnie funkcjonuje prawo, a także tamtejszy rząd można określić jako stabilny. Wszystkie ewentualne zagrożenia mogą przytrafić się z dość niskim prawdopodobieństwem. Jako podróżny będąc w obcym państwie możesz być świadkiem ataków terrorystycznych, niepokoi społecznych czy pospolitych przestępstw. Jednak państwo wdraża wiele, różnych mechanizmów, które umożliwiają skuteczne zapobieganie im i duszenie wszelkich niepokojów w zarodku. W przypadku ich ewentualnego wystąpienia, turyści mogą liczyć na sprawną i bezzwłoczną pomoc ze strony różnych organów państwowych. 

Czy Luksemburg jest bezpieczny?

Luksemburg ze względu na zamożność obywateli, co równolegle rzutuje na bogactwo samego państwa znajduje się w gronie stosunkowo bezpiecznych państw. Wśród mieszkańców Luksemburga dostrzegalne jest bardzo przyjazne nastawienie wobec turystów, ale także osób, które przybywają do Luksemburga w celach zarobkowych. W Luksemburgu nie występuje zjawisko prześladowania ludzi ze względu na ich narodowość czy orientację. Zdecydowanie częściej popełniane są tam przestępstwa finansowe. W Luksemburgu, tak jak w innych krajach Europy Zachodniej, problemem jest zjawisko handlu ludźmi występujące przede wszystkim pod postacią zmuszania do prostytucji. 

W Wielkim Księstwie Luksemburga obowiązuje drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Opracowana skala składa się z aż czterech stopni zagrożenia terrorystycznego, dlatego w Luksemburgu występuje swoiste zagrożenie zamachu terrorystycznego, jednak nie jest ono wyższe niż w przypadku innych zachodnich państw europejskich. Turyści muszą się liczyć z sytuacjami, że będą miały miejsce nasilone kontrole, a także będą bardziej rygorystycznie przeprowadzane odprawy. Jednym z najlepszych posiadanych środków zabezpieczeń jest przede wszystkim zachowanie czujności i ostrożności podczas przebywania w miejscach publicznych. Warto regularnie kontrolować, czy władze porządkowe nie wydały jakichkolwiek komunikatów. Jeżeli one by wystąpiły to należy ich bezwzględnie przestrzegać. Może to się wiązać ze zmianą planów, jednak wówczas kluczowe jest posiadanie bezpieczeństwa. 

Każdy polski turysta, który udaje się w podróż zagranicę kraju powinien przede wszystkim zarejestrować swój wyjazd w systemie Odyseusz. Wprowadzenie swoich danych do rejestru zapewnia odpowiednim służbom dostęp do informacji o pobycie i możliwości kontaktu, w sytuacji, gdy mają miejsce nadzwyczajne sytuacje. Doskonałym przykładem może być okres pandemii i konieczność zamknięcia granic wielu państw, co zdecydowanie skomplikowało kwestię powrotu do ojczyzny. 

Czy Luksemburg jest bezpieczny? Jakie zagrożenia czekają na turystów w Luksemburgu?

Turyści podczas pobytu w Luksemburgu powinni być w szczególności wyczuleni na tzw. drobną przestępczość. Są to przede wszystkim kradzieże i włamania. Użytkownicy samochodów powinni wystrzegać przed pozostawianiem na wierzchu wartościowych przedmiotów czy widocznych bagażów, które byłyby swoistą zachętą do włamania do samochodu. Jednocześnie należy także dbać o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu w miejscach publicznych. Kradzieże kieszonkowe nie należą do rzadkości, a dodatkowo z każdym rokiem odnotowywanych jest ich coraz więcej. Istotne jest, aby w szczególności zadbać o posiadane dokumentu tożsamości, katy kredytowe, a także o gotówkę. 

Poprzedni

Durbuy w Belgii – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje

Kortrijk – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz