TOP 15 najlepszych atrakcji w Rotterdamie

Tagi , , , , ,

Rotterdam to drugie co do wielkości miasto w Holandii, tuż po stolicy kraju – Amsterdamie. Miasto dzięki swojemu położeniu (w delcie rzek Ren-Moza-Skalda) od wieków posiada duże znaczenie gospodarcze, ponieważ znajduje się tu duży port. Od 1300 roku port w Rotterdamie rozwijał się główny port Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Podczas II wojny światowej Rotterdam uległ dużemu zniszczeniu na wskutek rozległych bombardowań, jednak po tym wydarzeniu miasto powoli odbudowano i ponownie stało się nowoczesnym portem. Oprócz fascynującego portu, Rotterdam oferuje także interesującą architekturę, taką jak na przykład wieża Euromast, ale także różnorodność muzeów, restauracji oraz innych atrakcji. Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule TOP 15 najlepszych atrakcji w Rotterdamie

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zoo w Rotterdamie

Zoo  – Diergaarde Blijdorp istnieje od wielu lat, pomimo że musiało zmienić lokalizację podczas II wojny światowej, aby uniknąć bombardowań. Na terenie zoo znajduje się także ogród botaniczny i Oceanium. W miejscu tym prowadzone są także programy hodowlane, aby pomóc zagrożonym gatunkom, takim jak na przykład czerwona panda.

Zoo podzielone jest na kilka różnych obszarów tematycznych, w tym ogród chiński, las malajski, stepy mongolskie oraz rzekę krokodyli. Wśród dzikich zwierząt warto zobaczyć nosorożca czarnego, kudu wielkie, tygrysa sumatrzańskiego, słonia azjatyckiego oraz lamparta amurskiego. To zoo jest atrakcyjnym  miejscem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, natomiast duży wybór wybiegów zapewni wiele godzin zabawy.

Most Erasmusa

Ten monumentalny most rozciąga się na rzece Nieuwe Maas, będącej dopływem Renu. Długość tego imponującego mostu sięga aż 802 m, co czyni go drugim co do wielkości mostem w Holandii. Most jest także nazywany Łabędziem ze względu na duży pionowy maszt, który przypomina nieco szyję łabędzia. Co ciekawe jest to most zwodzony (w środkowej części), który otwiera się, aby umożliwić większym statkom przepłynięcie pod mostem. Most ten doskonale wpisuje się w krajobraz Rotterdamu i jest interesującą konstrukcją do fotografowania i spacerowania.

Laurenskerk Rotterdam

Protestancki kościół Świętego Wawrzyńca jest jedynym zachowanym fragmentem średniowiecznej architektury, który przetrwał w Rotterdamie bombardowania podczas II wojny światowej. Kościół zbudowano w 1449 roku i był on jednym z pierwszych całkowicie kamiennych budynków, które powstały w Rotterdamie. Laurenskerk położony jest w samym centrum starego miasta, w pobliżu Muzeum Morskiego i Mostu Erazma. Budynek ten wyróżnia się na tle stosunkowo nowoczesnej panoramy Rotterdamu. Wnętrze kościoła posiada wiele zdobionych łuków, wysokie sklepienia i różnorodne kamienne płaskorzeźby.

Muzeum Morskie w Rotterdamie – jedna z największych atrakcji w Rotterdamie

Muzeum Morskie w Rotterdamie jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Znajdziesz tu ogromną kolekcję map, kartografii, pamiątek morskich oraz sztuki. Muzeum to usytuowane jest w centrum Rotterdamu, w pobliżu Markthal oraz Cube. Niektóre z wystaw prezentują obraz bitwy pod Trafalgarem, kolekcję figur z różnych statków, mundury marynarki wojennej oraz flagi z bitew morskich. Jest to naprawdę interesujące miejsce, szczególnie dla miłośników morza.

Wycieczka łodzią po Rotterdamie

Wycieczka łodzią po porcie w Rotterdamie jest jedną z ciekawszych atrakcji w tym mieście. Port jest tak rozległy i ogromny, że potrzeba by wielu godzin spaceru, aby zobaczyć zaledwie jego fragment, dlatego też wycieczka łodzią jest wygodną formą zwiedzania. Istnieje wiele firm oferujących wycieczki łodzią, zazwyczaj trwają one około 75 minut. Łodzie są nowoczesne, z dużą ilością miejsc siedzących wewnątrz i na zewnątrz oraz fantastycznymi szerokimi oknami zapewniającymi ładny widok. Na pokładzie można również coś przekąsić i się napić. Komentarze kapitana są zarówno w języku niderlandzkim, jak i angielskim. 

Depot Boijmans-van Beuningen

To spokojne i urocze muzeum znajduje się w dzielnicy Dijkzigt w Rotterdamie i jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki w kraju. Muzeum prezentuje ekspozycję rzeźb, obrazów różnych artystów, w tym dzieła Van Gougha, Dalego oraz Rembrandta. Zwiedzając to muzeum warto zwrócić uwagę na dzieła, takie jak na przykład: „Wieża Babel” Pietera Bruegela i „Para z głowami pełnymi chmur” Salvadora Dali. Oprócz bogatej kolekcji dzieł sztuki, budynek i teren dookoła muzeum są przyjemnym miejscem do spacerowania.

Witte Huis

Ten wspaniały budynek jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały Blitzkrieg podczas II wojny światowej. Znajduje się w centrum Rotterdamu i dumnie przypomina o bogatej historii tego miasta. Typowy secesyjny styl tego budynku sprawia, że jest on łatwo rozpoznawalny, nawet z pewnej odległości. Natomiast biała fasada, ozdobne wieżyczki i dekoracyjny dach nadają mu wyjątkowego wyglądu. Piękna architektura tego budynku oraz jego długa historia sprawiły, że wpisano go na Listę dziedzictwa narodowego. Co ciekawe, Witte Huis był także pierwszym wieżowcem w Europie.

Markthal Rotterdamhala targowa – jedna z atrakcji w Rotterdamie

Markthal to interesująca architektonicznie hala targowa i budynek biurowy, który zbudowano w 2009 roku. Budynek ten posiada dużą, półokrągłą fasadę i również dużych rozmiarów część z oknami wychodzącymi na otaczający dziedziniec. Wewnątrz budynku znajduje się interesująca grafika autorstwa Arno Coenena, przedstawiająca różne kolorowe owoce, rośliny, owady i kwiaty. W części targowej Markthal znajduje się ogromna liczba sklepów, straganów, restauracji i barów. To tętniące życiem miejsce jest idealne do próbowania lokalnych potraw.

Wieża Euromast

Jest to stacja obserwacyjna, którą zbudowano w 1960 roku. Wieża ma 185 metrów i wraz z anteną jest najwyższym budynkiem w Rotterdamie. W wieży znajduje się restauracja, sala konferencyjna i oczywiście taras widokowy. Jest to idealny sposób na zobaczenie rozległej panoramy Rotterdamu i jego portów. Opłata za wstęp jest nie jest zbyt wygórowana. Euromast jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w tym mieście. 

Dworzec główny – jedna z unikalnych atrakcji w Rotterdamie

Rotterdam to miasto pełne nowoczesnej oraz unikalnej architektury i dworzec centralny jest jednym z takich budynków. Nowy terminal dworca otwarto w 2014 roku. Budynek ma trójkątny kształt, który skierowany jest w stronę nieba. Zegar i duże litery umieszczone na wejściu do stacji zostały przeniesione ze starej stacji, aby zachować część historii tego miejsca. Stacja ta jest dogodnie połączona z innymi miejscami w całym kraju, w tym z Amsterdamem, Den Haag, Groningen oraz Tilburgiem. Co ciekawe, codziennie przez jej drzwi przechodzi ponad 100 000 pasażerów.

Europort

Europort to obszar portów w Rotterdamie, który uważa się za jeden z najbardziej ruchliwych portów na świecie i główny punkt przeładunkowy w Europie. Port jest niewiarygodnie duży i z pewnością jest fascynującym miejscem do odwiedzenia. Dzięki wizycie w porcie (najlepiej z łodzi) można zrozumieć jego znaczenie i rolę, jaką odgrywa w gospodarce miasta, kraju oraz Europy. Wycieczki łodzią to doskonały sposób na zwiedzanie portu, podczas których można zobaczyć wiele ogromnych statków towarowych, dużą liczbę nabrzeży, magazynów oraz stoczni.

Wereldmuseum 

Wereldmuseum, czyli tak zwane „Muzeum Świata” to kolejne interesujące muzeum w Rotterdamie. Miejsce to powstało w 1883 roku i jako muzeum etnograficzne oferuje ponad 1800 różnych artefaktów pochodzących z całego świata. Prezentowana jest tu większość starożytnych i współczesnych kultur, dzięki czemu masz możliwość zobaczyć ewolucję tych kultur. Muzeum organizuje również różne wydarzenia w ciągu roku, w tym zajęcia przyjazne rodzinom z dziećmi. Dostępne są także wycieczki z przewodnikiem. Na terenie obiektu znajduje się restauracja oraz sklep z pamiątkami.

Wiatraki w Kinderdijk

Wiatraki są ikoniczną strukturą, która kojarzy się z Holandią. Około 20 km na wschód od centrum Rotterdamu znajduje się mała miejscowość Kinderdjik, która sama w sobie jest uroczym miejscem do odwiedzenia. Jednak to, co czyni tę miejscowość szczególnie wyjątkowym miejscem to liczne wiatraki, które otaczają tutejsze kanały. Można zobaczyć tu z bliska 19 wiatraków, które odrestaurowano i są one obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo interesujące miejsce, warte odwiedzenia.

SS Rotterdam

SS Rotterdam to duży liniowiec oceaniczny, który zbudowano w latach 50-tych XX wieku. Liniowiec ten  wyruszył w pierwszy rejs do Nowego Jorku w 1959 roku. Z biegiem lat statek ten nosił wiele nazw. Od 2000 roku statek nie pełni już swojej służby i cumuje w Rotterdamie. Na jego pokładzie znajduje się hotel oraz muzeum. Dostępne są wycieczki z przewodnikiem po mostku statku i maszynowni, które zapewniają ciekawy wgląd w to, jak statek działał w czasach swojej świetności.

Ratusz w Rotterdamie i ulica Coolsingel 

Centralnym punktem głównej ulicy miasta – Coolsingel  jest ratusz (Stadhuis). Zbudowano go w latach 1914-1920 w stylu holenderskiego renesansu. Mieszkańcy uważają, że cudem uniknął zniszczenia podczas bombardowania miasta w czasie II wojny światowej. Chociaż nie można samodzielnie zwiedzić jego bogato zdobionego wnętrza, to warto wybrać się na takie zwiedzanie z przewodnikiem (wycieczkę można zarezerwować za pośrednictwem miejskiego biura turystycznego).

Z kolei, naprzeciwko ratusza, w Stadhuisplein, znajduje się pomnik, który zaprojektował Mari Andriessen. Inne atrakcje Coolsingel to między innymi: Beurs-World Trade Center – wieżowiec z ciekawą fasadą oraz dom towarowy Bijenkorf („Beehive”), który zaprojektował Marcel Breuer w 1958 roku. Naprzeciwko Bijenkorf znajduje się także 26-metrowa rzeźba Construction (z 1957r.) autorstwa Nauma Gabo – francuskiego rzeźbiarza rosyjskiego pochodzenia.

Ulice handlowe Lijnbaan oraz Koopgoot także znajdują się w pobliżu Coolsingel. Kilka przecznic na północny zachód od Bijenkorf znajduje się De Doelen, sala koncertowa i centrum kongresowe, które odbudowano w 1966 roku po bombardowaniu w 1940 roku. W pobliżu znajduje się także Teatr Rotterdam Schouwburg, który otwarto w 1988 roku.

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Hotele w Ostenda – lista TOP rekomendowanych noclegów

Gdzie spać w Luksemburgu? Jakie wybrać dzielnice, noclegi?

Następny

Dodaj komentarz