Haga – co zobaczyć, hotele, noclegi, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Haga – Den Haag – w języku niderlandzkim – to miasto, w którym znajduje się główna siedziba rządu Holandii, chociaż nie jest ono stolicą kraju. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w tym kraju po Amsterdamie oraz Rotterdamie. Główny rozwój Den Haag nastąpił w 1200 roku, kiedy to zbudowano Binnenhof (który stoi do dziś), który pełnił funkcję królewskiej rezydencji myśliwskiej.

To wspaniałe, nowoczesne miasto wciąż posiada wiele ze swojego historycznego uroku dzięki ważnym budynkom, takim jak Pałac Pokoju i Ridderzaal, ale także wykorzystuje nowe technologie oraz swoją rolę w polityce międzynarodowej. Muzea, piękne parki i fascynująca architektura sprawiają, że Haga jest niezwykle popularnym celem podróży, ustępującym jedynie Amsterdamowi i Brugii. Co warto zobaczyć w Hadze? Gdzie zarezerwować nocleg? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Haga – najciekawsze atrakcje

Muzeum Mauritshuis

Muzeum Mauritshuis to muzeum sztuki, które znajduje się w centrum Hagi, obok Binnenhof. Budynek ten zbudowano w 1636 roku w stylu holenderskiego klasycyzmu. Wystawa sztuki w tym muzeum jest obszerna i posiada ona słynne dzieła takich artystów jak na przykład: Rembrandt, Rubens oraz Vermeer. W kolekcji znajduje się ponad 800 dzieł sztuki, z których większość pochodzi z tak zwanego „holenderskiego złotego wieku”. Zbiory są podzielone na różne sekcje, takie jak: „W domu w Holandii”, „Hojny gest” oraz „Najważniejsze wydarzenia z przeszłości”. Muzeum Mauritshuis nieustannie pozyskuje nowe dzieła sztuki i okresowo organizuje tematyczne wystawy czasowe.

Muzeum Escher in Het Paleis

W muzeum tym, znajduje się imponująca kolekcja dzieł artysty M. C. Eschera. Budynek muzeum sam w sobie jest historyczną atrakcją jednak to właśnie stałe kolekcje są tutaj największą atrakcją. Wewnątrz znajduje się około 150 oryginalnych wydruków i litografii przedstawiających najsłynniejsze dzieła M. C. Eschera. Dostępne są tu wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim, a także przydatne przewodniki audio. Na terenie obiektu znajduje się również kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. 

Pałac Pokoju – Vredespaleis

Pałac Pokoju – Vredespaleis jest zabytkowym budynkiem, w którym mieści kilka różnych organów prawnych i sądowych, w tym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Budynek zbudowano w 1913 roku i charakteryzuje się neorenesansową architekturą, z dużą dzwonnicą i ozdobną łukową fasadą frontową. Wnętrze pałacu także jest bardzo wystawne i posiada wiele posągów oraz popiersi znanych osób, takich jak Gandhi czy Nelson Mandela. Co ważne, Pałac Pokoju oraz otaczające go piękne ogrody można zwiedzać.

Binnenhof

Ten duży parlament jest najstarszym wciąż używanym budynkiem parlamentu na świecie. Pierwotnie zbudowano go w 1200 roku, jednak niewiele wiadomo o wczesnej historii tego miejsca. W 1600 roku ponownie stał się ważnym miejscem spotkań politycznych i pełni on swoją funkcję do dziś. Parlament można zwiedzać, w tym legendarną Salę Rycerską. Dostępne są również wycieczki z przewodnikiem po Izbie Reprezentantów.

Ridderzaal

Ridderzaal jest centralnym punktem w Binnenhof i znajduje się na dziedzińcu, wewnątrz kompleksu. Budynek jest wykorzystywany jako miejsce, w którym holenderski parlament jest otwierany przez premiera, a także odbywają się tu królewskie przyjęcia. Wnętrze Ridderzaal jest bardzo dekoracyjne, z kilkoma ładnymi witrażami oraz ozdobnym tronem, który znajduje się w centrum. Dziedziniec na zewnątrz Ridderzaal jest otoczony z trzech stron łukami, a pośrodku znajduje się neogotycka fontanna z 1600 roku.

Scheveningen

Nadmorski kurort Scheveningen jest jednym z najbardziej znanych w Holandii i jest doskonałym miejscem do odpoczynku od zgiełku miasta. Plaża rozciąga się na wiele kilometrów od miejscowości Hook van Holland aż do portu w Ijmuiden. Na tej piaszczystej plaży znajduje się także ładna promenada, molo z diabelskim młynem oraz mnóstwo sklepów z pamiątkami, barów, kawiarni oraz restauracji. Jest to doskonałe miejsce do leniuchowania na piasku, pluskania się w morzu lub delektowania się drinkiem lub lodami na promenadzie. Z pewnością sporą atrakcją dla starszych dzieci jak i ich rodziców jest przejażdżka ogromnym diabelskim młynem, który potrzebuje 20 minut, aby wykonać pełny obrót!

Gemeentemuseum Den Haag

Jest to jedno z najważniejszych muzeów w Hadze. Muzeum to posiada dużą kolekcję dzieł sztuki. Oprócz bogatych zbiorów na uwagę zasługuje także fascynujący budynek zaprojektowany przez H.P. Berlage. Muzeum to znajduje się niedaleko głównej promenady. Kolekcja sztuki obejmuje dzieła, takich artystów jak na przykład: Degasa, Picassa, Moneta oraz Mondriaana ( największa na świecie).

Wieżowiec Het Strijkijzer

Het Strijkijzer to duży wieżowiec, który znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Den Haag HS, niedaleko dzielnicy Chinatown. Wewnątrz budynku znajduje się wiele biur, ale mieści także restauracja, klub nocny oraz platforma widokowa. Budynek ma 132 m wysokości, 43 pietra i jest trzecim najwyższym budynkiem w Hadze. Ze szczytu można podziwiać panoramiczne widoki na miasto Haga, a nawet zobaczyć miejscowość Hook van Holland. Przejazd windą na platformę widokową zajmuje około 40 sekund. Na szczycie znajduje się również recepcja oraz kawiarnia, w której można wypić drinka lub zjeść słodką przekąskę w chmurach.

Muzeum Bramy Więziennej – Gevangenpoort 

Jest to stare więzienie z 1420 roku, w którym kary odbywali przestępcy, którzy popełnili najcięższe przestępstwa. Muzeum daje wnikliwe spojrzenie na kary i wymiar sprawiedliwości na przestrzeni lat oraz na to, jak wyglądały stare bloki i cele więzienne. Wycieczka z przewodnikiem po tym dawnym więzieniu jest wliczona w cenę biletu i jest dostępna zarówno w języku holenderskim, jak i angielskim ( wycieczki w języku angielskim są jednak dostępne tylko w wybrane dni). Muzeum Gevangenpoort jest dobrym miejscem do odwiedzenia, aby zapoznać się z ciekawą historią wymiaru sprawiedliwości i kar na przestrzeni wieków.

Sint Jacobskerk

Kościół św. Jakuba to godny uwagi budynek sakralny, który znajduje się na Torenstraat, w centrum starego miasta. Jest to jeden z najstarszych budynków w Hadze, który zbudowano w XV wieku. Na uwagę zasługuje także wysoka dzwonnica z Carillionem i mechanicznym zegarem z 15 dzwonami. Wewnątrz kościoła znajduje się także kilka pięknych drewnianych rzeźb, w tym zabytkowa ambona oraz kilka kolorowych witraży, które upamiętniają różne postacie religijne na przestrzeni dziejów. Znajduje się tu również grób Jacoba van Wassenaera Obdama (1610 -1665), który był znanym holenderskim dowódcą marynarki wojennej.

Pałac Noordeinde

Noordeinde jest budynkiem pałacowym należącym do holenderskiej rodziny królewskiej i jednym z trzech oficjalnych pałaców, których są oni właścicielami. Warto wiedzieć, że w 1500 roku znajdowało się na jego terenie średniowieczne gospodarstwo rolne. Z czasem wybudowano piękny pałac, który przez lata gościł wielu różnych królów i znakomitości.

Park Landgoed Clingendael

Ten wspaniały park jest otwarty tylko w określonych porach roku ze względu na cenny i trudny w utrzymany ogród japoński. Clingendael to XVII-wieczny dwór i otaczający go park w miejscowości Wassenaar. Park i ogród przez wiele lat były chronionym obszarem Hagi. Spacer po przepięknych ogrodach japońskich, pozwoli Ci poznać inną kulturę i piękne gatunki roślin oraz drzew. Jeśli zdarzy ci się odwiedzić Hagę w czasie gdy ogród jest otwarty, nie możesz go przegapić!

Haga – gdzie smacznie zjeść?

Simonis aan de Haven

Świeże ryby oraz owoce morza przyrządzone w holenderskim stylu można zjeść w restauracji Simonis aan de Haven w Scheveningen. Ryby pochodzą od jednego z najbardziej znanych sprzedawców ryb w Hadze, dlatego też możesz spodziewać się wysokiej jakości dań w atrakcyjnych cenach. Jest to zatem doskonałe miejsce na smażoną rybę z frytkami i nie tylko. 

Horeca Academie

Tuż obok stacji Den Haag Laan van NOI znajduje się mały budynek ze szkołą gotowania wewnątrz. Kilka razy w tygodniu, szkolący się szefowie kuchni serwują trzydaniowy posiłek na najwyższym restauracyjnym poziomie za około 18 euro. Zdecydowanie polecamy zarezerwować tu miejsce z wyprzedzeniem. Szefowie kuchni dostosowują się do najwyższych standardów kulinarnych i co tydzień zmieniają menu, aby korzystać wyłącznie z sezonowych składników.

Bik Friteswerk

Po wypróbowaniu kilku różnych miejsc z rybami i frytkami w Hadze, warto się także wybrać do Bik. Każdego ranka świeże frytki są krojone i wstępnie smażone na miejscu. To świetne miejsce, aby zatrzymać się na chwilę podczas zwiedzania Hagi. 

Haga pogoda – czyli kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie?

Klimat Hagi – trzeciego co do wielkości miasta w Holandii jest pod wpływem prądów z Atlantyku i Morza Północnego, dlatego też jest często tu pada i wieje. Zimy są mroźne i wietrzne, natomiast lata przyjemnie ciepłe, bez upałów. Miasto to jest stolicą prowincji Holandia Południowa i znajduje się na wybrzeżu Morza Północnego. Wiatr wieje tu często i momentami może być bardziej silny, szczególnie od listopada do marca.Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca – stycznia wynosi około 3,9 °C, natomiast najcieplejszych miesięcy (lipca i sierpnia) wynosi 17,6 °C.

Haga – parkowanie – co warto wiedzieć?

Do Hagi bez problemu dojedziesz z Polski własnym samochodem. Masz także do wyboru opcję dojazdu autobusem, pociągiem lub samolotem. Jeśli podróżujesz po Holandii bez samochodu, polecamy wypożyczyć samochód w jednej z wielu wypożyczalni w Hadze lub bezpośrednio na lotnisku.

Bezpłatne i tanie parkowanie w centrum Hagi nie jest obecnie łatwe. Co więcej, parkowanie w Hadze może szybko stać się drogie, jeśli nie zwracasz uwagi na to, gdzie parkujesz lub jeśli nie znasz przepisów dotyczących parkowania w tym mieście. 

  • W odległości 20 minut spacerem od Van Lennepweg znajduje się bezpłatna strefa parkowania (tzw. zielona strefa parkowania).
  • Pomarańczowa strefa parkowania znajduje się przy Scheveningseweg. Tańsze parkowanie jest możliwe także w okolicy Hillebrant Jacobsplein, o ile jest to tylko 1 lub 2 godziny, w przeciwnym razie parkowanie tam również będzie bardzo drogie.
  • Jeśli chcesz zaparkować za darmo w pobliżu dworca, w Het Kleine Loo znajduje się zielona strefa parkowania. Jest to około 30 minut spacerem od stacji lub 10 minut transportem publicznym. Zielona strefa oznacza, że można tam parkować za darmo bez ograniczeń czasowych.

TOP 3 Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w Hadze

Voco The Hague, an IHG Hotel

Voco The Hague, an IHG Hotel to doskonałe miejsce na zwiedzanie Hagi z dziećmi. Ten czterogwiazdkowy hotel oferuje między innymi: pokoje rodzinne, centrum fitness, ogród, restaurację, taras, obsługę pokoju, całodobową recepcję oraz bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach hotelu. Voco The Hague oddalony jest o około 1,5 km od interaktywnego parku miniatur Madurodam oraz o 700 metrów od centrum miasta Haga.

Hotel Des Indes

Des Indes to luksusowy pięciogwiazdkowy hotel, który położony jest przy ulicy Lange Voorhout, w centrum Hagi. Do dyspozycji Gości jest ekskluzywne  centrum odnowy biologicznej z basenem oraz pokoje rodzinne. Ponadto obiekt ten oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu we wszystkich pomieszczeniach. Pokoje są urządzone elegancko i dysponują częścią wypoczynkową oraz telewizorem oraz łazienką z prysznicem.

Hotel Riva Den Haag – Delft

Hotel Riva Den Haag – Delft znajduje się w Hadze i oferuje między innymi: restaurację, bezpłatny prywatny parking, kasyno, całodobową recepcję oraz przechowalnię bagażu. Ten czterogwiazdkowy hotel oferuje również bezpłatne WiFi  oraz przestronne pokoje rodzinne.

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Hadze

La Paulowna Boutique Hotel

La Paulowna Boutique Hotel oferuje luksusowe zakwaterowanie w Hadze. Każdy pokój posiada telewizor oraz łazienkę z wanną lub prysznicem, szlafrokami oraz suszarką do włosów. Niektóre pokoje posiadają także część wypoczynkową, w której można się zrelaksować po całym dniu zwiedzania Hagi. 

Boutique Hotel Corona

Butikowy hotel Corona mieści się w trzech zabytkowych, XVII-wiecznych budynkach znajdujących się obok parku Buitenhof, 600 metrów od przystanku tramwajowego Centrum. Ten luksusowy, butikowy hotel oferuje całodobową recepcję oraz nowocześnie urządzone pokoje. Pokoje posiadają dostęp do bezpłatnego WiFi oraz zestaw do parzenia kawy i herbaty. Hotelowa restauracja B.I.T. Grill and Café serwuje swoim Gościom śniadania, lunche, kawę i kolacje.

’t Goude Hooft

’t Goude Hooft oferuje luksusowe apartamenty w pobliżu centrum Hagi. Główny dworzec kolejowy w Hadze oddalony jest o niecały kilometr od 't Goude Hooft. Każdy apartament w tym obiekcie posiada telewizor, aneks kuchenny z lodówką i czajnikiem elektrycznym oraz łazienkę z wanną z hydromasażem i prysznic. Z okien roztacza się widok na miasto. Na terenie 't Goude Hooft znajduje się także taras, przechowalnia bagażu oraz restauracja. Hotel oddalony jest o niecałe 1,7 km od Madurodam oraz o 29 km od lotniska Schiphol.

TOP 3 noclegi w Hadze w przystępnej cenie

Hotel Social Hub Delft w Delft

Hotel Social Hub Delft oferuje komfortowe zakwaterowanie w przystępnej cenie, restaurację, centrum fitness, bar oraz wspólny salon. Ten trzygwiazdkowy hotel oferuje także całodobową recepcję. Wszystkie pokoje posiadają również klimatyzację, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, prysznic, czajnik, ekspres do kawy, suszarkę do włosów, biurko, szafę oraz łazienkę z prysznicem.

Hotel Van der Valk Delft A4

Czterogwiazdkowy hotel Van der Valk Delft A4 znajduje się w miejscowości Den Hoorn, około 6 km od Uniwersytetu Technicznego w Delft. Miejsce to oferuje ogród, bezpłatny parking, taras oraz restaurację. Do dyspozycji Gości jest także obsługa pokoju, bar oraz całodobowa recepcja. 

Pink Flamingo Boutique Hostel

Pink Flamingo Boutique Hostel położony jest praktycznie w samym centrum Hagi, około 2 km od Madurodam. W ofercie hostelu znajdują się między innymi: wspólny salon, ogród, taras oraz pokoje i dormitoria z dostępem do WiFi. Obiekt ten oferuje także wspólną kuchnię, usługi konsjerża oraz przechowalnię bagażu.

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Hotele w Liège – lista TOP rekomendowanych noclegów

Wycieczka do Baarle-Nassau – czy warto zwiedzić, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz