Targ Rybny Vismarkt w Brugii, ceny, co warto wiedzieć

, Tagi , , , ,

W dawnych czasach świeże ryby oraz inne owoce morza z Morza Śródziemnego były uważane powszechnie za wielkie rarytasy. Były one chętnie spożywane przez możnych tego świata. Początkowo owoce morza były sprzedawane na rynku. Jednak po jakimś czasie, w XVIII wieku uznano, że zapach ryb i innych morskich przysmaków jest zbyt odpychający i handlarze ryb musieli się wynieść z rynku. W ten oto sposób powstał pomysł stworzenia m.in.: targu rybnego Vismarkt w Brugii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Targu Rybnego Vismarkt w Brugii

Targ rybny Vismarkt w Brugii został zaprojektowany w 1820 roku przez architekta miejskiego Jeana-Roberta Callouagne w postaci klasycznej kolumnady. Podobno rozkaz wzniesienia targu rybnego wydany został przez samego Napoleona, który skierował go do burmistrza miasta. Obecnie uchodzi on za najstarszy zachowany targ rybny w całej Belgii. Dawniej, w Brugii znajdował się także drugi targ rybny Huidenvettersplein, którego angielska nazwa brzmiała Tanners Square. Vismarkt pełnił w tamtych czasach rolę targu rybnego dla ludzi bogatych, z kolei Huidenvettersplein był chętnie odwiedzany przez tych uboższych.

Gdzie znajduje się Targ Rybny Vismarkt?

Bruges, West Flanders/ Belgium - 6/8/2018 : The covered fish market ( Vismarkt) in the centre of Bruges or Brugge, Belgium. This is still in use every day from Mon-Sat for the sale of fresh fish
Targ Rybny, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By Colin+Burdett

Targ rybny Vismarkt leży w bardzo dobrej lokalizacji, po wschodniej stronie kanału Groenerei. Naprzeciwko niego znajduje się też plac Burg. Z kolei po drugiej stronie znajduje się park Koningin Astrid.

Targ rybny Vismarkt w dalszym ciągu jest ładnie utrzymany. Wypełniające zabytkową strukturę zewnętrzną placu stare stragany, pozwalają wyobrazić sobie plac w czasach jego świetności. Był on wtedy znacznie większy oraz bardziej aktywny. W dawnych czasach ów stragany wypełnione były świeżymi owocami morza, przy których z ożywieniem targowali się handlarze oraz kupcy.

Jak dostać się do Targu Rybnego?

Targ Rybny Vismarkt znajduje się przy ulicy Vismarkt. Obok targu znajdują się parkingi, dlatego można na miejsce udać się samochodem, nie martwiąc się o znalezienie miejsca postojowego. Najbliżej targu leży parking Langestraat. Targ Rybny Vismarkt leży praktycznie w samym sercu miasta, co oznacza, że okolica jest bardzo dobrze skomunikowana. Na miejsce można się zatem dostać także, jadąc komunikacją miejską. Blisko targu leży też stacja Brugge dla tramwajów.

Jak prezentuje się Targ Rybny Vismarkt obecnie?

Bruges, Belgium - December 26, 2014: Paintings for sale on the fish market Vismarkt in Bruges
Stoiska artystów na Targu Rybnym w Brugii, Belgia, licencja: shutterstock/By olgacov

Obecnie wciąż w określone dni tygodnia, a konkretnie od środy oraz do soboty niektórzy handlarze dalej ustawiają tutaj swoje stragany, aby móc pohandlować owocami morza. W pozostałych przypadkach można znaleźć przynajmniej kilka straganów. Głównie sprzedawane jest tam rękodzieło oraz różnego rodzaju pamiątki w całkiem okazyjnych cenach.

Ponadto w lipcu oraz sierpniu, w każdą niedzielę można spotkać na targu rybnym Vismarkt tancerzy z lokalnej szkoły tańca tango, którzy ćwiczą tutaj swoje układy taneczne. Okazjonalnie organizowane są także tutaj różne festyny i wydarzenia jak np. festyn ostryg, bądź koncert gitarowy. Turyści chwalą atmosferę, jaka panuje na targu Vismarkt. Natomiast dla mieszkańców jest to doskonała okazja, aby się spotkać i spędzić razem trochę czasu.

Czy warto odwiedzić Targ Rybny Vismarkt?

Mimo że Targ Rybny Vismarkt w Brugii nie jest już tak imponujący, jak w dawniej, to wciąż jest wart odwiedzenia, zwłaszcza gdy jesteśmy w owym mieście. Można pochodzić też po znajdujących się tam straganach, pooglądać rękodzieło i inne pamiątki, wystawione na sprzedaż, a nawet kupić dla siebie do skosztowania owoce morza. Ponadto, istnieje także możliwość, aby wziąć udział w jakimś festynie, czy wydarzeniu, które okazjonalnie są tam organizowane.

Poprzedni

Bramy miejskie w Brugii, historia, zwiedzanie

Wieża Beffroi w Brugii, co zobaczyć, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz