Bramy miejskie w Brugii, historia, zwiedzanie

Tagi , , , , ,

Brugia – niewielkie, ale niezwykle malownicze miasteczko położone w Belgii. Miasto jest poprzecinanie dziesiątkami kanałów wodnych i bywa nazywane „flamandzką Wenecją”. Jedną z jego największych atrakcji jest kolorowe Stare Miasto, w którym do dziś można podziwiać m.in. zabytkowe bramy miejskie. Gdzie ich szukać i jaką mają historię?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Brugia – historia ukryta w średniowiecznych murach

W średniowieczu miasto otaczały kamienne mury, a do jego centrum prowadziło aż dziewięć bram zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Mury miejskie już dawno zostały rozebrane, podobnie jak większość bram, jednak cztery z nich przetrwały do dziś. Dwie z nich mieszczą się w zachodniej, a dwie we wschodniej części miasta. Wspomniane bramy to Gentpoort, Ezelpoort, Kruispoort oraz Smedenpoort, każda z nich była niegdyś częścią miejskich murów obronnych.

Bramy pochodzą z początku XV wieku i są dziś jedną z największych atrakcji Brugii. Zostały wzniesione niemal w tym samym czasie, a za projekt trzech odpowiadają ci sami architekci, mistrzowie murarstwa – Maarten van Leuven i Jan van Oudernaerde. Wszystkie cztery ocalałe bramy miejskie zostały odrestaurowane. Teraz są częścią historycznego obszaru, który w 2000 roku trafił na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bramy miejskie Brugii – lokalizacja i zwiedzanie

Bramy miejskie w Brugii to cenne pamiątki pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku, relikty średniowiecznych fortyfikacji, które w czasach swojej świetności stanowiły pierwszą linię obrony na wypadek ataku wroga. W czasie pokoju służyły do pobierania podatków i pomagały w kontroli przewożonych towarów. Cztery doskonale zachowane i odrestaurowane bramy z pewnością zainteresują miłośników historii i wielbicieli architektury.

Bramy miejskie w Brugii: Gentpoort – Brama Gandawska

Bruges, Belgium - November 12, 2021:  - The Gentpoort or Ghent Gate, a 15th Century part of the citys defences.
Brama miejska Gentpoort, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By karsol

Genpoort to okazała brama zwieńczona dwiema wieżyczkami, której podświetlana fasada wspaniale prezentuje się po zmroku. Wewnątrz do 2020 roku mieściło się niewielkie muzeum z wystawą broni i ekspozycjami poświęconymi fortyfikacjom Brugii. Tuż nad bramą można dostrzec posąg przedstawiający postać św. Adriana, który miał strzec miasto i jego mieszkańców przed plagami. Znajduje się tu również taras, z którego odwiedzający mogą podziwiać widoki na centrum miasta i przedmieścia Assebroek. 

Adres: Boninvest 113, Brugia

Ezelpoort – Ośla Brama

Ezelpoort (Donkey's gate), fortified gate on the river, in the medieval city of Bruges, Belgium
Brama miejska Ezelpoort Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By J2R

Ezelpoort to brama nieco oddalona od ścisłego centrum, otoczona wodą i stojąca na szlaku kupieckim prowadzącym do Ostendy – zapewne stąd jej nazwa. Na przestrzeni lat brama była kilkukrotnie odnawiana – z pierwotnej budowli ocalała jedynie dolna, ceglana część. Początkowo brama pełniła rolę wartowni, a dziś w jej wnętrzu mieści się siedziba orkiestry Anima Eterna.

Adres: Ezelstraat 122, Brugia

Bramy miejskie w Brugii: Kruispoort – Brama Krzyżowa

Front view one of the four surviving city gates (Stadspoorten van Brugge). This gate Ezelpoort, Before the gate called Ostends as he was on the road to Ostende. They are completely surrounded by water
Brama miejska Kruispoort, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By AESphoto

Kruispoort, nazywana Bramą Świętego Krzyża, to monumentalna budowla przypominająca kształtem mały zamek. Stanęła ona w miejscu wcześniejszej, pochodzącej z przełomu XIII i XIV wieku. Została wzniesiona jako brama miejska i to właśnie przez nią do Brugii weszli Karol V, Napoleon oraz armia niemiecka. W późniejszych latach budowla służyła jako dom stróża, a do 1988 roku mieściło się w niej muzeum historii wojny. Turyści wierzą, że trzykrotne przejście bramą pomaga spełniać życzenia.

Adres: Langestraat 191, Brugia

Smedenpoort – Brama Kowalska

Smedenpoort, one of the four remaining city gates of Bruges.
Brama miejska Smedenpoort, Brugia, Belgia., licencja: shutterstock/By NAPA

Smedenpoort to brama w centrum, która zajęła miejsce swojej poprzedniczki z końca XIII wieku. Brama jest otoczona wodą i ozdobiona rzeźbą czaszki z brązu, która ma upamiętniać wydarzenie z 1961 roku. Chodzi o spisek jednego z marynarzy, który wprowadził do miasta francuskich żołnierzy.

Adres: Smedenstraat 71, Brugia

Poprzedni

Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii, zwiedzanie, bilety

Targ Rybny Vismarkt w Brugii, ceny, co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz