Weekend w Amsterdamie, co zwiedzić w 3 dni

Tagi , , ,

Planujesz weekend Amsterdamie i zastanawiasz się co zwiedzić w 3 dni? Przy odrobinie zaplanowania, będziesz w stanie zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje w Amsterdamie w ciągu kilku dni, doświadczyć holenderskiej kultury i cieszyć się lokalnym jedzeniem. Światowej klasy muzea sztuki, zabytki, kanały i niesamowite jedzenie wypełnią Twój 3-dniowy plan podróży po Amsterdamie. W naszym artykule znajdziesz opisany każdy dzień, tak abyś zobaczył atrakcje, które znajdują się w miarę blisko siebie. Załóż wygodne buty i ruszaj z nami na odkrywanie Amsterdamu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dzień 1. Amsterdam Centraal, Plac Dam, Pałac Królewski i Nieuwe Kerk

Większość zabytków znajduje się w odległości krótkiego spaceru d siebie, więc w wielu przypadkach nie musisz korzystać z lokalnego transportu. Jeśli jednak chcesz skorzystać z transportu publicznego to tramwaje, metro, autobusy i promy są częścią dobrze zaplanowanej lokalnej infrastruktury. Aby podróżowanie było jeszcze łatwiejsze, kup kartę miejską „I Amsterdam City Card”. Dzięki tej karcie będziesz mógł przemieszczać się lokalnym transportem bez konieczności kupowania dodatkowych biletów.

Amsterdam Centraal

Większość osób zaczyna swoją wycieczkę po stolicy Holandii na zabytkowej stacji Amsterdam Centraal. Zbudowany w latach 1881-1889 Dworzec już sam w sobie jest zabytkiem historycznym. Jak sama nazwa wskazuje – Amsterdam Centraal, stacja znajduje się w centrum miasta, w odległości krótkiego spaceru od większości największych zabytków miasta. Przejdź przez kanał na moście Dworca Centralnego i idź dalej główną ulicą Damrak. W ciągu kilku minut znajdziesz się w samym sercu miasta.

Plac Dam

Z Dworca Amsterdam Centraal można w 10 minut dojść do placu Dam. Plac ten jest najbardziej rozpoznawalnym punktem w mieście. Znajdziesz tu mnóstwo straganów z jedzeniem, ulicznych artystów, sklepów i gołębi. Poświęć kilka minut, aby wejść do jednego z wielu sklepów z holenderskimi serami. Na południowym krańcu placu Dam znajdują się bardzo turystyczne muzea takie jak: Madame Tussauds oraz Ripley’s Believe or Not. Jeśli czas Ci na to pozwoli lub jeśli podróżujesz z dziećmi, warto zajrzeć do środka. W przeciwnym razie te dwie atrakcje możesz zostawić na dłuższy pobyt w Amsterdamie. Po wschodniej stronie placu stoi Pomnik Narodowy, który upamiętnia poległych holenderskich żołnierzy i bojowników ruchu oporu, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Co ciekawe, pomnik ten był popularnym miejscem spotkań hipisów w latach 60-tych ubiegłego wieku, którzy postrzegali go jako symbol wolności. Z placu Dam skieruj się w stronę zachodniej krawędzi placu i imponującego Placu Królewskiego.

Pałac Królewski w Amsterdamie

Ta niezwykła budowla nie zawsze pełniła funkcję pałacu. Budynek zaprojektował Jacob van Campen i zbudowano go w XVII wieku. Wówczas pełnił funkcję ratusza. Pierwszy holenderski król, Wilhelm I zamieszkał tym pałacu w 1813 roku. Obecnie Pałac Królewski jest nadal używany przez monarchę do oficjalnych funkcji oraz wizyt państwowych. Gdy króla nie ma w Pałacu jest on otwarty dla zwiedzających.

Nieuwe Kerk

Z Pałacu Królewskiego można łatwo dojść do Nieuwe Kerk, czyli Nowego Kościoła. Nie daj się zwieść nazwie, ten kościół nie jest nowy. Kościół pierwotnie konsekrowano w 1409 roku i od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany oraz odnawiany. W świątyni tej odbywały się królewskie śluby i ceremonie inwestytury. Wszyscy odwiedzający Nieuwe Kerk, w tym osoby posiadające przepustki lub kartę miejską „I Amsterdam”, muszą zarezerwować datę i godzinę online przed swoim przyjazdem.

Targ kwiatowy

Z kościoła można w 10 minut dojść do targu kwiatowego – Bloemenmarkt, który znajduje się nad kanałem Singel. Jeśli wolisz skorzystać z lokalnego transportu, wsiądź do tramwaju nr 2 lub 12. Targ kwiatowy jest otwarty przez cały rok i sprzedaje świeże kwiaty cięte oraz cebulki, które możesz zabrać do domu, ponieważ są one specjalnie pakowane na eksport. Stąd w zaledwie pięć minut spacerem możesz dojść do następnej atrakcji, jednego z ukrytych sekretów Amsterdamu – Begijnhof.

Begijnhof

Begijnhof jest ukryty w samym sercu miasta i zapewnia spokojne wytchnienie od ruchliwych ulic Amsterdamu. Początkowo było to miejsce, w którym mieszkały Beginki, które prowadziły proste życie, podobne do życia w klasztorze. Obecnie domy otaczające dziedziniec są prywatnymi rezydencjami, więc musisz zachować spokój i ciszę podczas zwiedzania tego miejsca.

Kalverstraat

Z Begijnhof można w dwie minuty dostać się do następnego miejsca. Kalverstraat to prawdopodobnie najbardziej ruchliwa ulica handlowa w Amsterdamie. Znajdziesz tu duże domy towarowe i małe markowe butiki z odzieżą, perfumami, prezentami i pamiątkami. To również w tej okolicy miał miejsce Cud Eucharystyczny z 1345 roku. Zachowano kilka przedmiotów Cudu Eucharystycznego i są one obecnie wystawione w Muzeum Historycznym w Amsterdamie. Każdego roku, w przeddzień Niedzieli Palmowej, odbywa się cicha procesja upamiętniająca ten Cud.

Oude Kerk

Wraz z konsekracją Nieuwe Kerk – Nowego Kościoła w 1409 roku, ten historyczny budynek stał się Oude Kerk – Starym Kościołem. Co ciekawe, wewnątrz podłoga kościoła wykonana jest z nagrobków, oznaczających miejsce spoczynku ponad 10 000 osób. Warto zwrócić uwagę na nagrobek Saskii van Uylenburgh – żony Rembrandta. Otoczony licznymi barami i kawiarniami kościół stoi w centrum cieszącej się złą sławą Dzielnicy czerwonych latarni w Amsterdamie. Odwiedzający są mile widziani przez cały tydzień, a nabożeństwa odbywają się tu w każdą niedzielę.

Dzielnica czerwonych latarni

Żadna wycieczka do Amsterdamu nie byłaby kompletna bez spaceru po legendarnej. Zachowaj szacunek podczas spaceru i nie rób zdjęć. Aby uzyskać lepszą perspektywę na historię tego obszaru, warto rozważyć wycieczkę z przewodnikiem. Lokalni przewodnicy zapewniają zabawny i wnikliwy komentarz na temat historii prostytucji wzdłuż tych brukowanych kamiennych alejek.

Dzień 2. Dom Anny Frank, Westerkerk, Rijksmuseum i Leidseplein

Dom Anny Frank

Poranek drugiego dnia weekendu w Amsterdamie warto zacząć od zobaczenia Domu Anny Frank, przy Westermarkt 20. Była to kryjówka Anny Frank, jej rodziny i czterech innych osób podczas II wojny światowej. Dom jest obecnie Muzeum, natomiast wycieczka audio zapewnia wgląd w życie mieszkańców, którzy ukrywali się tutaj przez dwa lata. Muzeum przyciąga ponad milion odwiedzających każdego roku. Dlatego też planując zwiedzanie tego miejsca musisz wcześniej kupić bilety i określić godziny Twojego zwiedzania. Bilety należy kupić, z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Westerkerk

Naprzeciwko domu Anny Frank znajduje się największy kościół w Amsterdamie – Westerkerk. Warto wiedzieć, że Westerkerk jest miejscem wiecznego spoczynku Rembrandta. Chociaż rzeczywisty grób nie jest znany, wewnątrz kościoła znajduje się tablica pamiątkowa. Jest to również kościół, w którym była królowa Beatrix wzięła swój ślub w 1966 roku. W miesiącach letnich można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem na szczyt wieży Westerkerk. Wejście do kościoła jest bezpłatne i otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do soboty, ale zamknięte w niedzielę na nabożeństwa.

Muzeum Van Gogha

W 1973 roku powstało muzeum poświęcone życiu i twórczości Vincenta van Gogha. Muzeum stworzył bratanek artysty – Vincent Willem van Gogh. Chciał on, aby dostępna była przetrzeń, w której kolekcja artysty mogłaby pozostać razem i być dostępna dla zwiedzających. W muzeum znajduje się najobszerniejsza kolekcja dzieł Van Gogha, obejmująca ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 jego listów. Bilet wstępu musisz kupić online z wyprzedzeniem.

Rijksmuseum

Jeśli możesz odwiedzić tylko jedno muzeum w Amsterdamie, to powinno to być właśnie Rijksmuseum. Wewnątrz tego imponującego budynku możesz zobaczyć dzieła wielkich holenderskich mistrzów, takich jak Rembrandt, Vermeer oraz Van Gogh. W Rijksmuseum znajduje się ponad milion dzieł sztuki. Na wystawie znajdują się również unikalne przedmioty, w tym trzy XVII-wieczne zabytkowe domki dla lalek. Przed przyjazdem należy zakupić bilet online. Bilet czasowy jest obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających to muzeum, w tym osób posiadających kartę miejską „I Amsterdam”.

Leidseplein

Zakończ dzień wizytą na Leidseplein, tętniącym życiem placu w Amsterdamie. W odległości krótkiego spaceru od placu znajdują się kluby nocne, kina, dyskoteki oraz kasyno. Wiele barów w okolicy oferuje miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu w ciepłe letnie miesiące, gdzie możesz zrelaksować się przy drinku. Wiele linii tramwajowych przecina się tutaj w węźle komunikacyjnym Leidseplein, dzięki czemu jest to świetne miejsce na wycieczkę po mieście tramwajem.

Dzień 3. Wycieczka rowerowa po najciekawszych atrakcjach Amsterdamu: Albert Cuyp, De Pijp, Dom Rembrandta i Muzeum Nauki NEMO

W ciągu trzech dni w Amsterdamie z pewnością zauważyłeś, że mieszkańcy Holandii mają „bzika” na punkcie rowerów. Co najmniej połowa mieszkańców Amsterdamu jeździ na rowerze każdego dnia. Płaski teren i brak wzgórz sprawiają, że jest to idealne miejsce do jazdy rowerem. Dlatego też, trzeciego dnia wypożycz rower i ruszaj w trasę. Jeśli zatrzymujesz się w hotelu lub hostelu, poproś w recepcji o sugestię gdzie najlepiej wypożyczyć rower. Jeśli korzystasz z karty miejskiej „I Amsterdam” bezpłatne wypożyczenie roweru na 24 godziny jest wliczone w cenę. Listę wypożyczalni znajdziesz na stronie „I Amsterdam”. Możesz także dołączyć do zorganizowanej wycieczki rowerowej dla małych grup po centrum Amsterdamu.

Targ Albert Cuyp

Jeśli jesteś miłośnikiem lokalnych targów i ulicznych straganów z jedzeniem, Albert Cuyp Market jest miejscem, do którego powinieneś się udać. Wizyta na tym targu jest absolutną koniecznością podczas zwiedzania Amsterdamu. Dzięki wielu straganom z żywnością, odzieżą, antykami, artykułami gospodarstwa domowego, z pewnością znajdziesz coś, co wypełni Twoją walizkę. Zaparkuj rower w wyznaczonej strefie lub stojaku na rowery, aby móc wędrować po straganach. Targ to świetne miejsce, aby spróbować wszystkich lokalnych potraw. Jeśli jeszcze nie jadłeś śniadania, zacznij od jednego z poffertjes – małych puszystych holenderskich naleśników. Jeśli naprawdę chcesz poczuć lokalną atmosferę, spróbuj surowego śledzia pokrojonego w plastry i podawanego z cebulą lub piklami. Często śledź ten jest podawany jako broodje haring: w kanapce z bułki.

De Pijp

Z targu Albert Cuyp wybierz się do dzielnicy cyganerii De Pijp, która jest popularna wśród twórców i studentów ze względu na swój artystyczny klimat. Wybierz się także na krótki spacer po pięknym ogrodzie krajobrazowym Sarphatipark. Koniecznie przejedź obok „huis met de kabouters” nazywanego także domem krasnali. Krasnale na szczycie tego małego budynku mieszkalnego wydają się rzucać do siebie piłką. Dom krasnali znajduje się pod adresem 251 Ceintuurbaan. Warto także wiedzieć, że wiele ulic w dzielnicy De Pijp nosi nazwy znanych holenderskich malarzy.

Dom Rembrandta

Wskocz na rower i wybierz się na krótką przejażdżkę do domu i pracowni jednego z najsłynniejszych malarzy Amsterdamu – Rembrandta van Rijn. W latach 1639-1658 Rembrandt mieszkał w tym domu i namalował niektóre ze swoich największych dzieł. Dom jest pieczołowicie odrestaurowany i umeblowany tak, jak wyglądał za jego czasów. Jego najbardziej znane dzieła sztuki są wystawiane w muzeach sztuki na całym świecie, w tym kilka w Rijksmuseum, to większość jego akwafort jest wystawiona właśnie tutaj.

Muzeum Nauki NEMO

Podczas pobytu w Amsterdamie z pewnością mijałeś ten duży budynek z oksydowanej miedzi, który przypomina statek. Muzeum Nauki NEMO oferuje interaktywne eksponaty poświęcone nauce i technologii. Dzięki ekspozycjom przyjaznym dzieciom, Muzeum to oferuje coś dla wszystkich grup wiekowych. Przed przyjazdem należy kupić bilet online.

Wiatrak De Gooyer i browar Brouwerij´t IJ

Ostatnim przystankiem na naszej trasie zwiedzania rowerem jest najwyższy wiatrak w Amsterdamie – De Gooyer. Ten drewniany wiatrak ma 26,6 metra wysokości i jest zarejestrowany jako zabytek narodowy. Niestety wiatrak nie jest otwarty dla zwiedzających, jednak znajdujący się obok browar jest dostępny dla pełnoletnich osób. Brouwerij’t IJ to mały browar mieszczący się w dawnej łaźni Funenkade. Browar jest otwarty codziennie, a w miesiącach letnich dostępne są miejsca siedzące na zewnątrz. Oferowane są wycieczki z przewodnikiem i degustacje.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Gdzie kupić holenderski ser w Amsterdamie, najlepsze adresy

Kościół zachodni Westerkerk w Amsterdamie, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz