Wiosna w Brukseli – jaka pogoda w Brukseli marcu, kwietniu i maju?

Tagi , , , , ,

Bruksela jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Nic zresztą dziwnego, biorąc pod uwagę jej niesamowite widoki i atrakcje. Ale czy warunki pogodowe w trakcie wiosny sprzyjają wyjazdowi do tego pięknego miasta? Wiosna w Brukseli – jakiej pogody możemy spodziewać się w marcu, kwietniu i maju?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wiosna w Brukseli – jakich temperatur możemy się spodziewać?

Temperatura w Brukseli w trakcie wiosny będzie wynosić od około 5 do aż 20 stopni Celsjusza. Dla fanów kąpielisk warto wspomnieć, że temperatura wody to przedział od 3 do 15 stopni. Tak duży rozrzut zależy oczywiście od pory wiosny, na którą patrzymy. W chłodne, marcowe dni możemy oczekiwać temperatury na poziomie 2 – 5 stopni. Natomiast w słoneczne majowe popołudnia, może to być nawet do 22 stopni! Nie możemy zapominać też o największej zmorze Belgijskiej stolicy – deszczu. Opady nawiedzają Brukselę średnio 200 dni w roku! Jak zapewne możesz sobie wyobrażać, tej statystyce nie sprzyja okres wiosenny.

Przyjrzyjmy się dokładnie pogodzie w tym pięknym mieście na przestrzeni wiosennych miesięcy:

Pogoda w Brukseli w marcu

Zapewne się nie zdziwisz, gdy powiem, że marzec to najzimniejszy wiosenny miesiąc w Brukseli. Średnia temperatura powietrza w marcu wynosi 10 stopni Celsjusza w dzień i 5 stopni w nocy. Oczywiście te liczby zależeć będą od dokładnych dni, w które zamierzasz odwiedzić stolicę. W pierwszym tygodniu temperatura będzie kształtować się bliżej 6 stopni Celsjusza. Jeśli jednak masz plany na środek lub końcówkę marca, możesz oczekiwać temperatury nawet do 15 stopni!

Temperatura wody w tym miesiącu zaczyna się od około 3 stopni Celsjusza, a w najwyższym punkcie osiąga jedynie 9 stopni. Świetny miesiąc na morsowanie, na inne aktywności niekoniecznie. Jest to również okres, w którym zobaczymy najmniejszą ilość słońca i największą ilość deszczu. W marcu 2023 Belgijskie niebo było wolne od chmur jedynie 3 razy! Pogoda w Brukseli w marcu jest zdominowana przez słabe i umiarkowane opady. Deszcz pada tam przez około 70% miesiąca. W pierwszych dniach nie powinien zdziwić Cię także deszcz ze śniegiem.

Średnia intensywność opadów nie wykracza poza umiarkowaną granicę 8 mm, lecz zdarzają się dni z intensywnym deszczem. W takim wypadku musisz przygotować się na spadek nawet 12 mm wody! Podczas zdecydowanej większość marcowych dni w Brukseli możesz oczekiwać też umiarkowanego lub silnego wiatru. Jego prędkość wynosi średnio od 15 do 25 km/h, lecz niekiedy dochodzi nawet do 40 km/h! Na takie okazje warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwwiatrową.

Pogoda w Brukseli w kwietniu

Kwiecień nie przynosi ogromnej zmiany w porównaniu z końcowymi tygodniami marca. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosi 13 stopni Celsjusza. W tym okresie możemy jednak liczyć na trochę większą przewidywalność, gdyż zdecydowana większość dni zmieści się w temperaturze od 10 do 14 stopni. Jedynie kilka pierwszych dób zejdzie o 2 – 3 stopnie poniżej, a w ostatnie dni na liczniku zobaczymy nawet do 17 stopni!

Temperatura wody wzrośnie niewiele, bo zaledwie o 1 – 2 stopnie. Wahać się ona będzie od 4 do 11°C. Niezmienny pozostaje też wiatr oraz niebo, które prawie każdego dnia będzie całkowicie lub częściowo zachmurzone.Zmieni się jednak częstotliwość i intensywność opadów. W kwietniu w Brukseli pada o około 5 dni mniej niż w marcu. Średnia ilość opadów nie przekracza także 5 – 6 mm, trzymając się niskich 2 – 4 mm dla większości dni. To oznacza dużo przyjemniejszą pogodę na zwiedzanie, ale nadal nie zwalnia z obowiązku posiadania parasola!

Pogoda w Brukseli w maju

Maj bez zaskoczenia jest najlepszym miesiącem wiosny na wyjazd do Brukseli. Średnia temperatura w maju wynosi już aż 17 stopni Celsjusza, a w najcieplejsze dni termometr pokaże nawet do 23 stopni. Najgorzej wyglądają 2 pierwsze tygodnie. Mimo że temperatura będzie się utrzymywać na poziomie 16 – 20 stopni, to nadal będzie tu duże zachmurzenie oraz częste opady.

Dużo lepiej natomiast prezentuje się reszta miesiąca, podczas której to zobaczymy pierwsze oznaki lata. Większość dni w tym okresie jest praktycznie wolna od chmur, a deszcz zdarza się okazjonalnie i w małej ilości. Temperatura oscyluje w okolicach 18 do 22 stopni Celsjusza, a temperatura wody wzrośnie drastycznie do okolic 8 – 15 stopni. Zmniejszy się też intensywność wiatru, nie przekraczając 25 km/h w najsurowsze dni. 

Wiosna w Brukseli, czy warto jechać wtedy do stolicy Belgii?

Okres wiosenny jest najlepszym czasem, w którym możesz odwiedzić stolicę Belgii. Jednym z największych plusów wyjazdu w tych miesiącach jest mniejsza liczba turystów. Wpływa to chociażby na niższe koszty zakwaterowania i lotów oraz mniejsze tłumy i spokojniejsze doświadczenie. Wiele osób uzna pogodę w kwietniu i maju za “idealną pogodę na spokojne zwiedzanie”. Średnia temperatura w wysokości 15 stopni sprawia, że nie jest zbyt zimno na bluzę, ale nie pocimy się w gorącym słońcu.

Częsty lecz lekki deszcz może natomiast nadać miastu uczucia komfortu i spokoju, jednocześnie wprowadzając wręcz poetycki nastrój. Perfekcyjny układ na długie i relaksujące spacery po ulicach miasta lub alejkach w parku. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci cieplejsze, słoneczne dni, ale chcesz uniknąć turystycznego szału – najbezpieczniej będzie, jeśli postawisz na ostatnie 2 tygodnie maja.

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Brukseli – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Dlaczego warto jechać do Amsterdamu?

Następny

Dodaj komentarz