Plac Dam w Amsterdamie, zwiedzanie i atrakcje, przewodnik

Tagi , , , ,

Historia powstania Amsterdamu sięga początków XIII wieku. Niesprzyjające oraz rozległe podmokłe tereny u ujścia rzeki Amstel stanowiły świetną perspektywę dla rozwoju handlu. Wymagało to jednak ogromu pracy w wybudowaniu zapory wodnej, dzięki której osada nie będzie zagrożona powodziami. Powstanie tamy przyczyniło się do rozkwitu miasta. Centralnym jego puntem został plac Dam, który w język holenderskim oznacza tamę. Miasto w znacznej części leży poniżej poziomu morza i wysoki poziom wody nie stanowi zagrożenia tylko dzięki skomplikowanej sieci 165 kanałów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac Dam w Amsterdamie – jak do niego dojechać?

Plac Dam znajduje się w historycznym centrum Amsterdamu, w pobliżu Dworca Centralnego. Majestatyczny budynek dworca zbudowano w połączeniu stylu gotyku i renesansu. Podążając w kierunku placu niewątpliwie, zdumiewa nieuporządkowana architektura rozstrzałem stylistycznych kamieniczek, które sprawiają wrażenie postawionych wręcz przypadkowo. Turystom ze względów ekologicznych poleca się wybieranie publicznych środków transportu, które umożliwiają dotarcie niemal do każdego zakątka miasta. Po wyjściu z pociągu lub kolejki miejskiej wystarczy zaledwie kilka minut na dojście spacerkiem do głównego miejsca spotkań wielu wycieczek. Zdecydowanie najłatwiej poznać miasto od strony wody wykupując rejs wycieczkowy po kanałach. Niemal każda wycieczka dociera do głównego placu, stanowiącego punkt zbiorczy dla wszystkich zainteresowanych historią miasta. Niewątpliwie łatwość w wypożyczeniu dwukołowego pojazdu i możliwość dotarcia do wszelkich zaułków starego miasta zachęca do rowerowych wycieczek. Rower stał się on powszechnym środkiem lokomocji pośród bardzo wąskich uliczek oraz niezliczonej ilości mostów łączących podzielone miasto poprzez sieć kanałów wodnych.

Historia i ciekawostki na temat Placu Dam w Amsterdamie

Powstanie tamy w 1250 roku oraz jej rozbudowa na przestrzeni wieków stanowią podwaliny placu, w którego kształcie obecnie trudno doszukiwać się dawnej zapory wodnej. W wyniku zasypania rzeki i zaprzestania regulacji poziomu wody pomiędzy dwoma brzegami wykorzystano teren tamy do funkcji publicznego i miejskiego placu. Różnorodność kulturowa stolicy tulipanów wpłynęła na rozkwit Amsterdamu. Plac Dam jest swoistym tego przykładem. Wokół głównego placu wznoszą się ważne dla miasta imponujące budynki oraz budowle. Swoista architektura malutkich i kolorowych kamienic oraz wąskich uliczek pośród dużych gmachów zadziwia różnorodnością. Sam plac jest miejscem wydarzeń i ciekawych imprez kulturowym. Z przyjemnością można odpocząć w pobliskiej restauracji i skosztować ulubionego dania z różnych regionów świata.

Zwiedzanie Placu Dam w Amsterdamie

Przy Placu Dam znajduje się Pałac Królewski, który kiedyś pełnił funkcję ratusza. W wieku XIX został przemieniony na rezydencję królewską. Część reprezentacyjnych sal udostępniono również dla zwiedzających. Tuż obok Pałacu Królewskiego znajduje się Nieuwe Kerk. Nowy Kościół, chociaż tylko z nazwy, nie jest miejscem kultu oraz wyznań religijnych. Aktualnie pełni funkcję galerii malarstwa holenderskiego. W obrębie placu znajduje się cieszący niezwykłą  popularnością gabinet figur woskowych Madame Tussaud. Nie sposób ominąć tego miejsca i  z perspektywy czasu zaznajomić się z wielkimi osobistościami z całego świata. W centralnym miejscu placu znajduje się  pomnik poświęcony Pamięci Ofiar II Wojny Światowej. Każdego roku w Dniu Poległych, który przypada na 4 maja, przedstawiciele korony składają wiązanki kwiatów. Warty poświęcenia uwagi jest również dawny budynek poczty, w którym obecnie działa ekskluzywny dom handlowy Bijenkorf.

Poprzedni

Zwiedzanie dworca kolejowego Amsterdam Centraal, co wiedzieć?

Pałac Królewski (Koninklijk Paleis) w Amsterdamie, bilety

Następny

Dodaj komentarz