Ile kosztują mieszkania w Brukseli, Antwerpii, Gandawie i Brugii

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podczas planowania dłuższego pobytu za granicą, jedną z kluczowych kwestii, którą będziemy zainteresowani są aspekty związane z rynkiem nieruchomości, zarobkami oraz ogólną sytuacją mieszkaniową. Szczególnie istotne są ceny wynajmu i zakupu mieszkań, ponieważ bez wątpienia wpływają one na jakość życia i komfort naszego pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bieżącej sytuacji mieszkaniowej w Belgii oraz w jej największych miastach, analizując zmienne takie jak ceny zakupu nieruchomości, koszty wynajmu apartamentów oraz średnie zarobki. Pozyskane informacje pozwolą lepiej zrozumieć, jak te aspekty kształtują życie codzienne w poszczególnych regionach Belgii i jakie wyzwania stawiają przed mieszkańcami oraz przed osobami planującymi w przyszłości pobyt w tym kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rynek nieruchomości w Belgii

Kryzys mieszkaniowy

Rynek nieruchomości w Belgii znajduje się obecnie pod silną presją z powodu kilku czynników, które wpływają na ogólną sytuację mieszkaniową w kraju. W ostatnich latach wzrost stóp procentowych, a także cen domów i zaostrzenie przepisów dotyczących efektywności energetycznej składają się na trudną sytuację dla osób poszukujących przystępnych cen na belgijskim rynku nieruchomości.

Problem mieszkaniowy wśród młodych

Dla wielu młodych ludzi zakup własnego mieszkania stał się nieosiągalny ze względu na wygórowane ceny, które zmuszają ich do dłuższego pozostawania na rynku wynajmu. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez ING, aż 64% najemców wyraża chęć posiadania własnego domu, ale brakuje im wystarczającego kapitału własnego, co znacząco utrudnia realizację tego marzenia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej (EPC)

Energy label on a tablet with a house in the background
Energy label on a tablet with a house in the background, licencja: shutterstock/By mahc

Na belgijskim rynku nieruchomości można zaobserwować trend związany z rosnącym zainteresowaniem zakupem mieszkań wymagających remontu. Choć jeszcze kilka lat temu słaby wynik w ocenie charakterystyki energetycznej (EPC) był kluczowym czynnikiem przy zakupie domu, obecnie wiele rodzin coraz częściej rozważa inwestycje w tego typu nieruchomości ze względów finansowych. We Flandrii, od początku 2023 roku, wprowadzono obowiązek renowacji, zgodnie z którym nabywcy domów z oceną EPC E lub F są zobowiązani do przeprowadzenia remontu w celu uzyskania co najmniej etykiety D w ciągu pięciu lat.

W dążeniu do ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej do 2050 roku, każdy dom w Belgii będzie zobowiązany posiadać etykietę EPC A. Obecnie jednak mniej niż 5% domów spełnia ten wymóg, co jest powodem pesymistycznego nastawienia wśród Belgów, którzy w dużej mierze są zdania, że trudno będzie im osiągnąć te cele.

Ceny nieruchomości w Brukseli

The Grand Place in Brussels in a beautiful summer nigth, Belgium
The Grand Place in Brussels in a beautiful summer nigth, Belgium, licencja: shutterstock/By bloodua

Ceny wynajmu

Apartament jednopokojowy

Za wynajem jednopokojowego apartamentu w centrum miasta trzeba liczyć się z wydatkiem około 4474 złotych. Poza centrum cena wynajmu wynosi z kolei średnio 3849 złotych.

Apartament trzypokojowy

Średnia, miesięczna cena wynajmu większego, trzypokojowego mieszkania wynosi 7920 złotych w ścisłym centrum. Apartamenty poza śródmieściem Brukseli mogą kosztować zaś 6713 złotych.

Ceny kupna (za metr kwadratowy)

Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum Brukseli wynosi średnio 17 809 złotych, podczas gdy poza nim około 15 110 złotych.

Średnia zarobków

Jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie netto w Brukseli, wynosi ono około 12 364 złote miesięcznie.

Ceny nieruchomości w Antwerpii

The City Hall (Dutch: Stadhuis van Antwerpen) of Antwerp, Belgium
The City Hall (Dutch: Stadhuis van Antwerpen) of Antwerp, Belgium, licencja: shutterstock/By jackf

Ceny wynajmu

Apartament jednopokojowy

Wynajem jednopokojowego mieszkania w centrum Antwerpii kosztuje średnio 3870 złotych. Poza centrum można spodziewać się wydatków na poziomie 3131 złotych.

Apartament trzypokojowy

Średnia cena wynajmu mieszkania z trzema pokojami w centrum miasta wynosi 6079 złotych, z kolei 4985 złotych poza nim.

Ceny kupna (za metr kwadratowy)

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości w Antwerpii, cena za metr kwadratowy w centrum miasta wynosi średnio 17 923 złote, a w bardziej oddalonych dzielnicach 12 928 złotych.

Średnia zarobków

Średnie miesięczne wynagrodzenie netto mieszkańców Antwerpii wynosi około 10 098 złotych.

Ceny nieruchomości w Gandawie

Malownicze średniowieczne budynki z widokiem na „port Graslei” na rzece Leie w Gandawie, Belgia, Europa.
Malownicze średniowieczne budynki z widokiem na „port Graslei” na rzece Leie w Gandawie, Belgia, Europa., licencja: shutterstock/By kasto80

Ceny wynajmu

Apartament jednopokojowy

Średnia cena wynajmu jednopokojowego mieszkania w centrum Gandawy wynosi około 3857 złotych. Poza centrum suma ta spada do 3227 złotych.

Apartament trzypokojowy

Osoby poszukujące większych, trzypokojowych apartamentów muszą być gotowe na wydatek rzędu średnio 5755 złotych miesięcznie, jeśli planują mieszkać w centrum miasta. Poza śródmieściem cena za tego typu mieszkanie wynosi około 4552 złote.

Ceny kupna (za metr kwadratowy)

Średnia cena za metr kwadratowy w samym centrum miasta wynosi 15 683 złote, a poza nim 14 013 złotych.

Średnia zarobków

Średnie zarobki mieszkańców Gandawy wynoszą około 10 684 złote netto miesięcznie.

Ceny nieruchomości w Brugii

Bruges, BELGIA — 7 sierpnia 2014 r.: Krajobrazy z kanałem wodnym w Brugii, „Wenecja Północy”, krajobraz Flandrii, Belgia.
Bruges, BELGIA — 7 sierpnia 2014 r.: Krajobrazy z kanałem wodnym w Brugii, „Wenecja Północy”, krajobraz Flandrii, Belgia., licencja: shutterstock/By ecstk21

Ceny wynajmu

Apartament jednopokojowy

Za wynajem jednopokojowego apartamentu w centrum miasta trzeba liczyć się ze średnią opłatą w wysokości 2930 złotych. W bardziej oddalonych dzielnicach cena ta spada do 2571 złotych.

Apartament trzypokojowy

Cena wynajmu trzypokojowego apartamentu wynosi średnio 4329 złotych w centrum miasta i 3197 złotych poza nim.

Ceny kupna (za metr kwadratowy)

Cena za metr kwadratowy nieruchomości w centrum miasta wynosi około 11 752 złote, podczas gdy poza nim 8747 złotych.

Średnia zarobków

Średnie zarobki mieszkańców Brugii są zbliżone do kosztów metra kwadratowego mieszkania poza centrum.

Podsumowanie

Aktualna sytuacja na belgijskim rynku nieruchomości może stanowić nie lada wyzwanie dla wielu mieszkańców, skłaniając ich do zrezygnowania z zakupu mieszkań na rzecz dłuższego wynajmowania apartamentów lub akceptacji nieruchomości wymagających remontu. Analogicznie do polskiego rynku, najwyższe ceny mieszkań obserwuje się w stolicy kraju, czyli Brukseli. To zjawisko wynika przede wszystkim z większych możliwości zatrudnienia oraz atrakcyjności kulturalno-rozrywkowej tego miasta.

W Antwerpii i Gandawie, po Brukseli największych miastach w Belgii, ceny nieruchomości są dość zbliżone. Stutysięczna Brugia wyróżnia się z kolei, jako najbardziej przystępne pod względem cen miasto. Warto jednak zaznaczyć, że różnice w zarobkach między poszczególnymi miastami wpływają na ogólny obraz przystępności cenowej dla mieszkańców. Średnie zarobki w Brukseli są o około cztery tysiące złotych wyższe niż w Brugii, co może być zachętą, nawet przy uwzględnieniu wyższych kosztów wynajęcia mieszkania w stolicy.

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Jak dojechać z Gandawy do Brukseli

Ostenda, belgijskie Miami, zwiedzanie i plażowanie

Następny

Dodaj komentarz