Ostenda, będąca niegdyś skromną rybacką wioską położoną u brzegów Morza Północnego, dziś jawi się, jako dynamiczne miasto z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, która nie mogłaby się rozwinąć bez bogatej historii, z jaką jest ono związane.
Na początku tego artykułu dowiesz się jak dotrzeć do tej wyjątkowej, nadmorskiej miejscowości z największych belgijskich miast – Brukseli, Antwerpii i Gandawy. Druga część artykułu poświęcona będzie odkrywaniu największych atrakcji Ostendy, z ikoniczną plażą na czele.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dojechać do Ostenda z Brukseli
Pociągi
Belgijską koleją SNCB/NMBS podróż ze stolicy Belgii do Ostendy zajmuje około półtorej godziny. Bilety normalne w jedną stronę na tej trasie kosztują 83 złote.
Samochód
Podróż samochodem z Brukseli do Ostendy zajmuje z kolei nieco ponad godzinę. Trasa obejmuje przede wszystkim podróż drogą E40 w kierunku Gandawy, a następnie Brugii.
Jak dojechać do Ostenda z Antwerpii
Pociągi
Bilet normalny na pociąg z Antwerpii do Ostendy kosztuje około 89 złotych. Bezpośrednia podróż pociągiem na tej trasie zajmuje jedną godzinę i pięćdziesiąt minut.
Samochód
Podróż samochodem z Antwerpii do Ostendy trwa półtorej godziny. Trasa obejmuje podróż drogą E17, a następnie E40, podobnie jak w przypadku podróży z Brukseli.
Jak dojechać do Ostenda z Gandawy
Pociągi
Podróż z Gandawy do Ostendy pociągiem kosztuje 47 złotych, a podróż trwa od 40 do 50 minut, w zależności od typu pociągu i ewentualnych przesiadek.
Samochód
W czterdzieści parę minut dojedziemy z Gandawy do Ostendy samochodem, kierując się drogą E40.
Atrakcje w mieście Ostenda
Plażowanie
Odkrywając uroki Ostendy, nie sposób pominąć jej największej atrakcji – malowniczej plaży. Charakteryzuje się ona drobnym piaskiem oraz wyjątkową infrastrukturą, obejmującą instalacje sanitarne, w tym prysznice i toalety, co zdecydowanie podnosi komfort plażowania. Dodatkowo, plaża w Ostendzie wyróżnia się obecnością licznych restauracji, barów i różnorodnych udogodnień. Przybrzeżne molo, dom belgijskiego malarza Jamesa Ensora, hotele i nawet kasyno stanowią integralną część nadmorskiego krajobrazu.
Nieopodal plaży wznosi się również imponujący pomnik żeglarzy, znany jako Nationaal Monument voor de Zeelieden, który wzniesiono, aby oddać hołd marynarzom, którzy stracili życie na morzu. W okresie letnim i wczesnojesiennym, plażowicze mogą podziwiać monumentalne rzeźby piaskowe, stanowiące prawdziwe dzieła sztuki. Dodatkowo, teren plaży ozdobiony jest różnorodnymi instalacjami artystycznymi (w tym Rock Strangers), które również wpływają na estetykę tego miejsca.
Festiwal
Jedną z głównych atrakcji przyciągających tłumy na plażę w Ostendzie jest coroczny festiwal organizowany w lipcu. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego wydarzenia, warto odwiedzić oficjalną stronę internetową imprezy, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na temat programu, atrakcji i cen biletów.
Atlantikwall Raversyde
Inną fascynującą atrakcją w Ostendzie jest Atlantikwall Raversyde, kompleks muzealny, na którego terenie znajdują się fortyfikacje z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, zbudowane w ramach słynnego Wału Atlantyckiego. Odcinek fortyfikacji na terenie muzeum składa się z ponad sześćdziesięciu bunkrów oraz trzech kilometrów okopów, stanowiąc jednocześnie jedną z najlepiej zachowanych stref obronnych w Europie. Poza prezentowaniem militarnych pozostałości, muzeum organizuje różnorodne wydarzenia, w tym wystawy. Szczególnie istotne są tutaj obchody Dnia Bunkra, które odbywają się 2 czerwca. Rok 2024 będzie wyjątkowy, gdyż przypada na 80. rocznicę wyzwolenia tego obszaru spod niemieckiej okupacji.
Leopoldpark
Leopoldpark to kolejne miejsce na mapie Ostendy, które cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców i turystów. Jego wyjątkową cechą jest kiosk muzyczny, charakterystyczny rodzaj altany, pochodzący z roku 1885. Park ten oferuje odwiedzającym także jeziorko i liczne rzeźby, które nadają mu artystycznego charakteru. Leopoldpark jest również znany z organizowanych tam jarmarków bożonarodzeniowych oraz florystycznego zegara.
Museum Amandine
Oprócz wspomnianych atrakcji, w Ostendzie warto odwiedzić Museum Amandine, niezwykłe muzeum zlokalizowane na autentycznym statku rybackim, który niegdyś żeglował po Morzu Północnym. Obecnie stanowi on fascynującą przestrzeń, oferującą unikalną możliwość zanurzenia się w historii rybołówstwa oraz poznania realiów życia na pokładzie statku rybackiego. Wewnątrz muzeum zachowano autentyczne pomieszczenia, w których załoga niegdyś żyła i pracowała, co umożliwia realistyczne doświadczenie życia na morzu.
W ramach ekspozycji prezentowane są fascynujące prezentacje audiowizualne, a także udostępnione interaktywne wystawy, które rzucają światło na surowe warunki życia na morzu. Museum Amandine oferuje również bogaty zbiór obiektów historycznych oraz fotografii, opowiadających barwną historię rybołówstwa morskiego. Cena biletu normalnego, bez zniżek, wynosi 30 złotych.
Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.