Flamandzkie beginaże w Brugii, zwiedzanie, co warto wiedzieć

Tagi , , ,

Pomimo swoich skromnych rozmiarów, Brugia oferuje wiele interesujących zabytków i miejsc, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz dobrze znanych atrakcji turystycznych, istnieje również kilka fascynujących miejsc, które znajdują się poza utartym szlakiem. Jednym z takich miejsc są flamandzkie beginaże w Brugii. Czym są beginaże, gdzie się znajdują i jak wyglądała ich historia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym są flamandzkie beginaże?

Zanim przyjrzymy się dokładniej flamandzkim beginażom w Brugii, zróbmy krok wstecz i zastanówmy się, czym dokładnie jest béguinage. Mówiąc najprościej, béguinage przypomina klasztor. Jest to zamknięta, czasem odosobniona wspólnota religijna dla niezamężnych kobiet, w której żyły i pracowały jako grupa. W przeciwieństwie jednak do klasztoru, jego mieszkanki (zwane beginkami) nie były zakonnicami. Chociaż ich życie było poświęcone Bogu i pracy, beginki nie składały ślubów zakonnych. Nie zbierały też jałmużny i mogły swobodnie opuszczać béguinage, kiedy tylko chciały.

The famous beguinage in Bruges, Belgium
Beginaże w Brugii, Belgia, licencja: shutterstock/By Bas+Blok

Flamandzkie beginaże to zespoły architektoniczne składające się z domów, kościołów, budynków pomocniczych i terenów zielonych, zbudowane w stylach charakterystycznych dla flamandzkiego regionu kulturowego. Są one fascynującym miejscem, w którym można poznać średniowieczne tradycje béguines, w północno-zachodniej Europie.

Flamandzkie beginaże w Brugii

Prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym ze wszystkich flamandzkich beginaży jest ten znajdujący się w Brugii, choć wielu odwiedzających prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że odwiedzają jeden z obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w Belgii! Ten położony w południowej części Brugii beginaż znacznie różni się od Grand Béguinage w Leuven. Beginaż w Brugii ufortyfikowany jest wysokim murem z trzech stron i kanałem. Cały kompleks zbudowano wokół pięknego centralnego ogrodu z zielonymi trawnikami i drzewami. Kompleks wyróżnia się także pod względem wizualnym. Wszystkie budynki są bielone i mają duże okna, dzięki czemu wyglądają zupełnie inaczej niż wysokie ceglane domy w Leuven. Jest to niezwykle spokojne miejsce, w którym można odpocząć od turystycznego zgiełku Brugii. 

Co warto zobaczyć podczas zwiedzania flamandzkiego beginażu w Brugii?

Bruges, Belgium - OCT 19 2019: Ten Wijngaerde (Begijnhof Brugge) is the only preserved beguinage in the Belgian city of Bruges
Beginaże z zewnątrz, Brugia, Belgia, licencja: shutterstock/By Olena+Kosynska

Już w XIII wieku beginki zamieszkiwały książęcy beginaż „Ten Wijngaarde” w Brugii. Sam spacer po flamandzkim beginażu w Brugii jest niezwykle przyjemnym doznaniem, który pozwala odpocząć od zgiełku miasta. Podczas spaceru warto zobaczyć m.in.:

  • Begijnhofkerk – ten XVII-wieczny kościół jest pięknym przykładem architektury barokowej. Wewnątrz znajduje się ołtarz poświęcony św. Elżbiecie Węgierskiej i obraz Sądu Ostatecznego autorstwa Jana Garemijna. Begijnhofkerk jest prosty i skromny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale warto go odwiedzić.
  • Ogród Begijnhof to oaza spokoju w samym sercu Brugii. To idealne miejsce na spacer, relaks wśród kwiatów i drzew.
  • Muzeum Begijnhof mieści się w XVII-wiecznym domu i oferuje fascynujący wgląd w codzienne życie beginek. Można tu zobaczyć ich pomieszczenia mieszkalne, kuchnie i warsztaty, a także artefakty religijne oraz dzieła sztuki.

Wskazówki dotyczące zwiedzania flamandzkich beginaży w Brugii

Książęcy klasztor Ten Wijngaerde jest jedynym zachowanym klasztorem w Brugii. Dziś mieszkają w nim siostry z zakonu św. Benedykta i samotne brugijskie kobiety. Dlatego też podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Szanuj spokój – flamandzki beginaż to spokojne miejsce odosobnienia dla mieszkających tam zakonnic. Podczas wizyty należy uszanować ich prywatność i spokojną atmosferę tego miejsca.
  • Ubierz się odpowiednio – ponieważ beginaż jest miejscem kultu religijnego, ważne jest, aby ubierać się skromnie. Unikaj noszenia szortów, bluzek bez rękawów itp.
  • Sprawdź godziny otwarcia – beginaż jest otwarty dla zwiedzających, ale godziny mogą się różnić w zależności od dnia i pory roku. 
  • Nie spiesz się – flamandzki beginaż w Brugii jest niewielki, ale jest tu wiele do zobaczenia. 

Ile kosztuje zwiedzanie i gdzie znajduje się beginaż w Brugii?

Z centrum Brugii można dojść pieszo do beginażu w około 10-15 minut od Grote Markt i wieży Belfort van Brugge. Dokładny adres to Begijnhof 24, 8000 Brugge. Co ważne wstęp do tego miejsca jest bezpłatny. 

 

Poprzedni

Plac Burg w Brugii, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Gdzie spać w Brugii, najlepsze hotele i noclegi w przystępnych cenach

Następny

Dodaj komentarz