Budynek Wagi w Amsterdamie, zwiedzanie, co warto wiedzieć

Tagi , , ,

Turyści przybywający do Amsterdamu zazwyczaj kierują się do tych najbardziej znanych miejsc: Pałacu Królewskiego, Muzeum van Gogha, domu Rembrandta i Anny Frank, czy… jakiegoś popularnego cofeeshopu z marihuaną. I choć w ostatniej z tych lokacji można zobaczyć prawdziwe wagi, to jest pewien budynek w stolicy Holandii, za którym stoi wielowiekowa tradycja i ciekawa historia z ważeniem właśnie związana. To publiczny Budynek Wagi. Zapraszamy do jego zwiedzania! 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Budynek Wagi w Amsterdamie

Budynek Wagi (Waag) to XV-wieczny gmach położony przy placu Nieuwmarkt w samym sercu Amsterdamu, a dokładniej w dzielnicy Chinatown. Sam plac to wyjątkowe, historyczne miejsce – podczas II wojny światowej to właśnie tutaj ludzie byli zbierani przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych. Obecnie znajduje się tutaj, poza interesującym nas Budynkiem Wagi w centrum, dużo świetnych kawiarni, pubów i restauracji. Całkiem niedaleko stąd jest osławiona Dzielnica Czerwonych Latarni. 

Jak dojechać do Budynku Wagi w Amsterdamie

Zdecydowanie najszybciej (z uwagi na zakorkowane czasami ulice) dostaniesz się do Budynku Wagi metrem. Kursuje tutaj linia 51, a dojazd z głównej stacji kolejowej Amsterdam Centraal kosztuje około 7 złotych i zabiera zaledwie minutę czasu. Ta sama 2-kilometrowa trasa zabiera miejskiej taksówce 3 minuty, ale trzeba liczyć się z wydatkiem około 50 złotych (!) za jeden taki kurs. Piechotą trasę z dworca do placu Nieuwmarkt można przebyć przez niecały kwadrans, a mieszkańcy na pewno chętnie pomogą w dotarciu do celu.

Historia i ciekawostki na temat Budynku Wagi w Amsterdamie

Zacznijmy od tego, że pierwotnie (czyli w XV wieku – dokumenty wskazują rok 1488) była to brama miejska św. Antoniego, stanowiąca część fortyfikacji średniowiecznego Amsterdamu. Obecna nazwa nawiązuje do jego późniejszej funkcji jako miejskiej wagi. Przez kolejne stulecia budynek adoptowany był do kolejnych zadań. Znajdował się tutaj ratusz, remiza strażacka, muzeum, a nawet scena teatru anatomicznego. 

XVII wiek to okres, kiedy Budynek Wagi nabrał ostatecznie swojego dzisiejszego kształtu. Stworzono kopułową przestrzeń, całość założenia zwieńczono centralna wieżą. Wówczas „Dom Ważenia” stał się również siedzibą kilku miejskich cechów – kowali, malarzy, murarzy i chirurgów (to tutaj na piętrze wykonywano publiczne sekcje zwłok, które uwiecznił na swych płótnach wielki Rembrandt). Każdy z cechów miał osobną bramę wejściową w formie niewielkich baszt. Otaczają one do dzisiaj cały budynek, a nad wejściami nadal można zobaczyć znaki cechowe. Natomiast parter przeznaczony był odtąd do ważenia rozmaitych towarów. Dzisiejszy plac Nieuwmarkt stał się jednocześnie głównym miejscem targowym. 

Warto dodać, że w XIX wieku tuż przed Budynkiem Wagi odbywały się publiczne egzekucje. Właśnie tutaj stała gilotyna i dyby, wymierzano też na oczach mieszkańców inne kary cielesne. Budynek odrestaurowano za blisko 3 miliony Euro w latach 2014-2015, gdyż jedna z wieżyczek groziła zawaleniem. Dzisiaj jest w pełni bezpiecznie.  

Dlaczego warto odwiedzić Budynek Wagi w Amsterdamie

Dzisiaj w Budynku Wagi mieści się siedziba holenderskiego stowarzyszenia „Waag Society”, dbającego o rozwój kulturalny i technologiczny miasta. Jest to również jedno z najciekawszych miejsc turystycznych w stolicy Holandii. Czuć powiew kilku wieków historii. Na parterze znajduje się obecnie przytulna kawiarenka i restauracja.   

Warto przybyć tutaj wiosną. Co roku w kwietniu organizowane są specjalne targi wokół Budynku Wagi z okazji święta „Konigsdag”, czyli „dnia króla”. Wówczas ludzie mogą sprzedawać swoje zbędne przedmioty na ulicy, bez konieczności opłacania podatków lub uiszczania dodatkowych opłat miejskich.   

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

De Wallen – dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie, atrakcje

Zwiedzanie Rijksmuseum w Amsterdamie, bilety, godziny

Następny

Dodaj komentarz