Zwiedzanie Rijksmuseum w Amsterdamie, bilety, godziny

Tagi , , ,

Rijksmuseum w Amsterdamie jest największym muzeum sztuki w Holandii i posiada imponującą kolekcję światowej sławy dzieł mistrzów, takich jak Vincent van Gogh, Frans Hals, Johannes Vermeer oraz Rembrandt van Rijn. Wykorzystując zarówno dzieła sztuki, jak i przedmioty historyczne, Rijksmuseum w Amsterdamie prezentuje 800 lat holenderskiej historii sztuki.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Rijksmuseum w Amsterdamie?

Budynek Rijksmuseum znajduje się w samym sercu amsterdamskiego Museumplein, gdzie usytuowane są również Muzeum Stedelijk, Muzeum Van Gogha, a także Royal Concertgebouw, która jest uważana za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Dokładny adres Rijksmuseum to Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Holandia.

Jak dojechać do Rijksmuseum w Amsterdamie?

Droga dojazdowa do Rijksmuseum jest otwarta tylko dla pieszych i rowerzystów. Do wejścia nie można dojechać samochodem. Około 100 metrów od wejścia do muzeum znajduje się punkt „kiss & ride”. Jest to najlepsze miejsce na podwiezienie zwiedzających. Punkt znajduje się na rogu ulic Jan Luijkenstraat i Stadhouderskade.

Historia i ciekawostki na temat Holenderskiego Muzeum Narodowego Rijksmuseum

Kolekcja Rijksmuseum w Amsterdamie obejmuje ponad milion dzieł i prezentuje około ośmiu tysięcy obrazów, rzeźb i historycznych artefaktów, od 1200 roku do dnia dzisiejszego. Niektóre z najbardziej znanych dzieł sztuki na wystawie obejmują Straż nocną Rembrandta (1642), Mleczarkę Vermeera (1647) i jeden z autoportretów Van Gogha bez tytułu (1887). Rijksmuseum zostało otwarte po raz pierwszy 200 lat temu, jednak nie w Amsterdamie! Muzeum opowiada historię Holandii od 1200 roku do dziś.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego Rijksmuseum w Amsterdamie

Rijksmuseum oferuje podróż od średniowiecza do dzieł Mondriaana. Oprócz pięknych dzieł sztuki, w muzeum znajduje się również kolekcja domków dla lalek, modeli statków i broni. Biblioteka Cuypers jest największą i najstarszą biblioteką historii sztuki w Holandii. Obecny budynek Rijksmuseum, zaprojektowany przez holenderskiego architekta Pierre’a Cuypersa, po raz pierwszy otworzył swoje podwoje w 1885 roku. Został on wpisany na listę dziedzictwa narodowego w 1970 roku. Atrium ma wysoki szklany sufit i przestronną, współczesną architekturę, która w wyjątkowy sposób łączy się z tradycyjnymi ścianami z czerwonej cegły.

Straż Nocna, Rembrandt w Amsterdamie

Najbardziej znane arcydzieło Rembrandta z 1642 r., które stanowiło punkt zwrotny w karierze artysty, zajmuje honorowe miejsce w Rijksmuseum. Ten wielkoformatowy obraz (363 cm × 437 cm) przedstawia gwardzistów ustawiających się w szyku, z młodą kobietą na pierwszym planie, która podobno była wzorowana na zmarłej żonie Rembrandta. Bogata przestrzeń poświęcona jest wizji i talentowi Rembrandta, wraz z fryzem upamiętniającym kluczowe momenty w życiu artysty.

Ile czasu zwiedza się Muzeum Narodowe Rijksmuseum?

W tym muzeum jest tak wiele do zobaczenia, że z pewnością spędzisz tu kilka godzin. Jeśli chcesz cieszyć się muzeum w spokoju, polecamy około 3 godzin. Warto wcześniej ustalić sobie to, co chciałbyś zobaczyć. W ten sposób nie poczujesz się przytłoczony podczas wizyty w Rijksmuseum. Polecamy również zatrzymać się na lunch w restauracji RIJKS lub przekąskę w kawiarni.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Narodowe Rijksmuseum?

Nie ma lepszego miejsca, aby zobaczyć najlepsze dzieła sztuki holenderskiej niż Rijksmuseum. Dzięki imponującej kolekcji dzieł sztuki reprezentujących setki lat historii, jest tu wiele do zobaczenia. Podczas wizyty w Rijksmuseum koniecznie zobacz te obrazy:

  • „Straż nocna” 1642, Rembrandt
  • „Mleczarka” 1657–1658, Jan Vermeer
  • „Krajobraz z dwoma dębami” 1641, Jan Josephszoon van Goyen
  • „Spłoszony łabędź” 1650, Jan Asselijn
  • „Autoportret w szarym pilśniowym kapeluszu”, marzec 1887–kwiecień 1887, Vincent van Gogh

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego Rijksmuseum

Muzeum Narodowe w Amsterdamie otwarte jest codziennie od 9:00 do 17:00, w tym we wszystkie święta państwowe.

Bilety i ceny do Muzeum Narodowego Rijksmuseum

  • Bilety dla dorosłych kosztują 22,50 €
  • Bezpłatny wstęp dla zwiedzających do 18 roku życia

Bilet do Rijksmuseum można kupić na oficjalnej stronie internetowej muzeum. Podczas zakupu biletu należy wybrać konkretną godzinę wizyty. Upewnij się, że będziesz na czas i nie przegapisz godziny rozpoczęcia, w przeciwnym razie bilet straci ważność. Możesz jednak pozostać tak długo, jak chcesz w godzinach otwarcia. Nie musisz martwić się o drukowanie biletów. W muzeum można zeskanować bilet z telefonu komórkowego. Należy również pamiętać, że Rijksmuseum jest bezgotówkowe, więc trzeba być przygotowanym na płatność kartą lub inną metodą cyfrową.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Budynek Wagi w Amsterdamie, zwiedzanie, co warto wiedzieć

Muzeum van Gogha w Amsterdamie, zwiedzanie, bilety, godziny

Następny

Dodaj komentarz