Wycieczka nad jezioro Lac de la Haute-Sûre, przewodnik

Tagi , , , ,

Jezioro Lac de la Haute-Sûre leży w samym sercu parku Parc Naturel de la Haute-Sûre i jest jednym z najpiękniejszych obszarów turystycznych w Luksemburgu. Planujesz zwiedzić to malowniczo położone jezioro? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące najciekawszych atrakcji, historii i zwiedzania tego miejsca. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się jezioro Lac de la Haute-Sûre?

Lac de la Haute-Sûre 1 km na zachód od miejscowości Esch-sur-Sûre, w samym sercu parku Parc Naturel de la Haute-Sûre w Luksemburgu. Jezioro to dostarcza wodę pitną i energię elektryczną dla dużej części kraju. Jest to również popularny obszar rekreacyjny w Luksemburgu.

Jak dojechać do jeziora Lac de la Haute-Sûre w Luksemburgu?

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Insenborn Plage 1, więc w nawigację należy wpisać adres 11 Insenborn, 9660 Ënsber Esch-Sauer, gdzie znajduje się bezpłatny parking w pobliżu plaży. 

Ciekawostki na temat jeziora Lac de la Haute-Sûre

Jezioro Upper Sûre to sztucznie utworzony wodny zbiornik znajdujący się w północno-zachodniej części Luksemburga. Poza tym jest to największy zbiornik wodny w tym kraju. Swoją nazwę zawdzięcza gminie Lac de la Haute-Sûre. Jezioro oddalone jest o zaledwie 1 km na zachód od miejscowości Esch-sur-Sûre. To ponad 380-hektarowe jezioro nie tylko dostarcza wodę pitną i energię elektryczną, ale także zapewnia wspaniały teren rekreacyjny. 

Utworzone podczas budowy zapory Esch-sur-Sûre w latach 50 w celu zaspokojenia zapotrzebowania Luksemburga na wodę pitną i energię elektryczną.  W Esch-sur-Sûre/Esch-Sauer rzeka została spiętrzona, tworząc zbiornik hydroelektryczny rozciągający się na około 10 kilometrów w górę doliny. Co ciekawe, jego powierzchnia zajmuje około 0,15% całkowitej powierzchni Luksemburga. Poza obszarem chronionym, około 5 km od głównej tamy (należy przestrzegać regulaminu parku), można uprawiać całą gamę sportów wodnych, w tym pływanie, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing i żeglarstwo. Podczas wycieczek można skorzystać z łodzi solarnej, ponieważ korzystanie z łodzi motorowych jest zabronione.

Zwiedzanie jeziora Lac de la Haute-Sûre

Jezioro dostarcza wodę pitną mieszkańcom Luksemburga, dlatego też z tego powodu istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać podczas wizyty nad jeziorem. Ponieważ Lac de la Haute-Sûre to nie tylko obszar rekreacyjny, jego pojemność i liczba miejsc parkingowych są ograniczone. Latem Lac de la Haute-Sûre odwiedza duża liczba osób. Aby uniknąć problemów z parkowaniem, warto skorzystać z bezpłatnych autobusów kursujących wokół jeziora – „Stauséi-Navette”. 

Zasady obowiązujące na plażach

Podobnie jak na terenie wszystkich rezerwatów i parków zabronione jest śmiecenie ponieważ zanieczyszcza to wodę. Jeśli po pikniku nad jeziorem pozostaną jakieś śmieci, należy wrzucić je do dostępnych pojemników i zgodnie z sugestią na niektórych plażach, odpowiednio posortować w celu recyklingu. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ pojemniki są zbyt pełne, odpady należy zabrać ze sobą i wyrzucić w najbliższym śmietniku.

Grillowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach, a mianowicie Fuussefeld w Insenborn. Na plażach Insenborn „Fuussefeld” i Lultzhausen znajdują się również foodtrucki. Rozpalanie ognisk na plażach jest surowo zabronione. Słuchanie muzyki na plażach jest dozwolone tylko w słuchawkach! Ponadto psy nie mogą przebywać na żadnej z plaż wokół Lac de la Haute-Sûre. Warto wiedzieć, że biwakowanie jest zabronione w całym Luksemburgu. Dotyczy to również Haute-Sûre. Z plaż można korzystać wyłącznie w godzinach od 7:00 do 23:00, od 1 maja do 30 września, kiedy trwa sezon. 

Dlaczego warto odwiedzić jezioro Lac de la Haute-Sûre?

Jezioro Lac de la Haute-Sûre położone jest w samym sercu parku. Otoczone bujną roślinnością jezioro jest idealnym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu.  Aby odkryć jego piękną okolicę, można wypożyczyć kajaki lub SUP. Warto jednak wiedzieć, że uprawianie sportów wodnych jest zabronione w strefie ochrony wód. Rozciąga się ona na pięć kilometrów od głównej ściany tamy. Teren wokół jeziora zachęca do aktywności lub odpoczynku.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie miasteczka Clervaux, atrakcje, przewodnik

Zamek Bourscheid, zwiedzanie, jak dojechać, bilety, godziny

Następny

Dodaj komentarz