Zwiedzanie miasteczka Clervaux, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , , ,

Kto nie chciałby cofnąć się w czasie do średniowiecza i poczuć atmosferę XII-wiecznego zamku? Pewnie większość z nas. Niestety wehikuły czasu nie istnieją (jeszcze), ale namiastkę epoki bez problemu można odnaleźć w małej miejscowości znajdującej się na terenie Luksemburga. O jakim miasteczku mowa? Zapraszam do lektury poniższego artykułu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się miasteczko Clervaux

Miasteczko o którym mowa w powyższym akapicie nazywa się Clervaux i znajduje się w północnej części Luksemburga. Wznosi się ok. 520 metrów nad poziomem morza. To małe miasteczko położone bezpośrednio nad malowniczą rzeką Clerve, otoczone jest zewsząd lasami i malowniczymi rzecznymi dolinami. Miasteczko do 2015 roku znajdowało się w dystrykcie Diekrich.  

Jak dojechać do Clervaux w Luksemburgu

Aby dotrzeć do Luksemburga z Polski można wybrać jedną z wielu opcji. Zaliczamy do nich podróż samolotem, autokarem lub busem, pociągiem oraz samochodem. Gdy dotrzemy już do Luksemburga i do jego stolicy najwygodniejszym sposobem dostania się do miasteczka Clervaux jest kolej. Dzielą je dokładnie 52 kilometry, a bezpośrednia podróż pociągiem bez przesiadek trwa niewiele ponad godzinę zegarową. Ilość połączeń jest bardzo duża i praktycznie odjazdy zaczynają się od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Dodatkowo istnieje możliwość zarezerwowania biletów na pociąg z wyprzedzeniem, dzięki czemu możliwe jest zakupienie biletu w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Historia i ciekawostki na temat Clervaux

Jak już zostało napisane na początku artykułu warto odwiedzić XII-wieczny zamek Château de Clervaux, który położony jest na skalnym wierzchołku. Pierwsze wzmianki na temat tego zamku datowane są na XII wiek, kiedy to zaczęto stawiać pierwsze drewniane warownie. Osobą, która zleciła budowę zamku był Gerhard von Sponheim. Na XV wiek datowane są umocnienia murów obronnych zamku. Niestety V wieków później, podczas bitwy o Ardeny, która odbyła się w czasie drugiej wojny światowej twierdza spłonęła w pożarze. Jednak pożar nie pogrzebał pod gruzami warowni. Została ona odbudowana i odrestaurowana do stanu sprzed pożaru. Obecnie została udostępniona do zwiedzania dla turystów. Dodatkową atrakcją jest znajdujące się w murach zamku muzeum, w którym zwiedzający odnajdą na zamku chwile grozy, które rozegrały się podczas bity o Ardeny. 

Ciekawostką i wartą zapamiętania informacją jest fakt, iż twierdza jest zamknięta na okres 2 miesięcy w roku, które przypadają na początek roku kalendarzowego tj. styczeń oraz luty. 

Warto również zwrócić uwagę na ciekawy w swej prostocie herb miasta, który jest w kształcie trójkątnej tarczy i posiada dwa kolory: żółty i czerwony. Na żółtym kolorze znajdują się 3 czarne ptaki, bardzo zbliżone swoim wyglądem do polskich szpaków. 

W kościele Św. Kosmy i Damiana znajdują się relikwie obu świętych. Podarowane około 1700 roku hrabiemu Albertowi z Lannoy.

Zwiedzanie Clervaux

Niewątpliwie dodatkową atrakcją, z której słynie miasteczko jest frapująca wystawa fotografii autorstwa Edwarda Steichena urodzonego w Luksemburgu słynnego amerykańskiego fotografia szeroko artysty. „The Family of Man”,  którą można przetłumaczyć na język polski jako „Rodzina człowiecza”  bo taką nazwę nosi wspomniana wyżej wystawa, to zbiór amatorskich zdjęć, które ukazują ludzkie perypetie od momentu narodzin aż po śmierć. Zdjęcia pokazują symbolikę złożoności ludzkiego życia. Każdy zwiedzający odnajdzie w niej coś niepowtarzalnego. 

Poznając tajniki miasteczka Clervaux oprócz opisanego wcześniej zamku warto odwiedzić opactwo benedyktynów pod wezwaniem św. Maurycego (Abbaye Saint-Maurice-et-Saint-Maur) oraz neoromańską świątynię Św., Kosmy i Damiana, które znajdują na tych ziemiach od XIX wieku. Opactwo założono przez benedyktyńskich mnichów pochodzących z francuskiego klasztoru Glanfeuil. Mury opactwa i kościoła zaprojektowane przez Johannes Franziskus Klomp w taki sposób, aby jak najbardziej odwzorować styl średniowiecznych budowli.

Dlaczego warto odwiedzić Clervaux

Małe miasteczko Clervaux jest bardzo urokliwym miejscem. Posiada bogatą historię i niepowtarzalny klimat. Dlaczego warto je odwiedzić? Ponieważ urzeka swoimi malowniczymi krajobrazami, a dodatkowo możliwość zobaczenia prac słynnego artysty stanowi niepowtarzalną gratkę dla wszystkich zwiedzających. 

Poprzedni

Zamek Beaufort, zwiedzanie, jak dojechać, bilety, godziny

Wycieczka nad jezioro Lac de la Haute-Sûre, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz