Czarna Wieża (Black Tower) w Brukseli, historia, ciekawostki

, Tagi , , ,

Stolica Belgii kojarzy się głównie z uwagi na siedzibę Parlamentu Europejskiego. Jednakże prócz tego, Bruksela ma do zaoferowania naprawdę sporo zabytkowych miejsc wartych odwiedzin. Jednym z nich jest Czarna Wieża, tzw. Black Tower, znajdująca się praktycznie w ścisłym centrum miasta, i zdecydowanie wyróżnia się spośród nowoczesnego otoczenia. Jaka jest jej historia, i na czym polega jej wyjątkowość?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czarna Wieża – historia powstania

We współczesnej Brukseli nie sposób przejść obojętnie obok Czarnej Wieży. Średniowieczna budowla stojąca samotnie pośród nowoczesnych budynków i biurowców zdecydowanie zwraca uwagę. Jej historia rozpoczyna się jednak już w XIII wieku, bowiem ta samotna wieża jest jedyną pozostałością po pierwotnych fortyfikacjach obronnych miasta, gdzie prawdopodobnie służyła za punkt obserwacyjny na okolicę. Niemniej jednak z czasem powstania drugich fortyfikacji miejskich Czarna Wieża nie była już użytkowana. Według historyków najprawdopodobniej przeszła w prywatne ręce. Tłumaczyłoby to fakt doskonałego zachowania oryginalnego budownictwa i przetrwania do czasów współczesnych. Z upływem lat pojawiały się pomysły wyburzenia budynku na rzecz nowoczesnych hoteli czy biurowców, jednak dzięki wielokrotnym interwencjom działaczy publicznych oraz samego burmistrza Wieża obecnie jest ciekawą atrakcją dla turystów i stanowi bardzo ciekawy kontrast znajdując się w pobliżu nowoczesnych zabudowań.

The Black Tower is one of the best conserved remains of the first fortifications of Brussels, built at the start of the 13th century.
Idealnie zachowana Czarna Wieża w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By ruzanna

Czarna Wieża w Brukseli – dokładna lokalizacja

Czarna Wieża znajduje się za kościołem św. Katarzyny przy Rue de la Vierge Noire/Zwarte Maagdstraat. Dokładny adres budowli to Zwarte Lievevrouwstraat 32, Rue de la Vierge Noir Bruxelles-Ville (Dansaert). By dojechać do wieży możemy skorzystać z kilku bezpośrednich tras tramwajowych, nieopodal znajduje się również przystanek metra. Dodatkowo można się tam udać spacerem z samego centrum. 

Zwiedzanie Czarnej Wieży – o czym warto wiedzieć?

Turyści zainteresowani zwiedzaniem Czarnej Wieży z pewnością będą niepocieszeni faktem, że Czarną Wieżę można obejrzeć jedynie z zewnątrz. Na ten moment nie ma możliwości wejścia do środka. Niemniej jednak Czarna Wieża na stałe zapisała się nie tylko w krajobrazie śródmieścia, ale również w kulturze Średniowieczny budynek otoczony nowoczesnymi murami hotelu robi naprawdę niesamowite wrażenie. Porośnięty pnącym się w górę bluszczem, zachowany w doskonałym stanie mimo upływu lat, cieszy oko nie tylko turystów, ale również lokalnych mieszkańców i traktowany jest jako wyjątkowy skarb miasta. Wieża jest celem wielu wycieczek z przewodnikiem. Warto rozważyć dołączenie do takiej grupy, by dowiedzieć się więcej ciekawostek na temat tego zabytku.

Jak najwygodniej dojechać do Czarnej Wieży?

BRUSSELS, BELGIUM - JULY 31: Brussels Black Tower (XIII century) and modern environment. This tower is part of the remains of the first city walls, july 31, 2015.
Widok na Czarną Wieżę, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By WavyBxl

Bez względu na to jaki środek transportu wybierzemy, Czarna Wieża znajduje się w dość ścisłym centrum miasta. Dlatego znajdując się w tej okolicy, dość szybko możemy dotrzeć do niej nawet pieszo. Bruksela jest doskonale skomunikowana, do wyboru mamy sporo autobusów, tramwaje oraz metro, które dowiezie nas również w nieco dalsze części miasta. Dodatkowo sama komunikacja miejska jest dość przystępna cenowo, co dodatkowo zachęca do skorzystania i nieprzepłacania za taksówki. By dojechać bezpośrednio do Czarnej Wieży najwygodniej będzie skorzystać z metra, a dokładnie Sainte-Catherine/Sint-Katelijne i De Brouckère na liniach 1 i 5. Dokładne instrukcje dojazdu i mapę metra znajdziemy bez problemu na rozkładach jazdy w Internecie, jak również w samej Brukseli na dworcach czy przystankach.

Poprzedni

Kijk-Kubus, Cube Houses w Rotterdamie, przewodnik

Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli w Brukseli, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz