Stadion Ajaksu Amsterdam, zwiedzanie, bilety, godziny

Tagi , , , , ,

Johan Cruijff, Marco van Basten, Dennis Bergkamp, Ronald Koeman… Co łączy te wszystkie wielkie postaci świata piłki nożnej. Wszyscy oni zdobywali gole dla drużyny Ajaksu Amsterdam, a kilku z nich nawet trenowało ten zespół. Miejscem bliskim sercu każdego kibica ekipy z holenderskiej stolicy jest również stadion Ajaksu, na którym ta odnosiła wiele ze swoich największych sukcesów. Nie jest to może turystyczna wizytówka Amsterdamu, ale miejsce które na pewno warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli jest się fanem światowej klasy futbolu. W poniższym przewodniku informujemy jak dotrzeć na miejsce, co można zobaczyć, w jakich godzinach i ile kosztują bilety. Znajdzie się także kilka ciekawostek… 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Stadion Ajaksu Amsterdam

Stadion ten, znany szerzej jako Johan Cruyff Arena (od nazwiska znanego piłkarza i trenera) mieści się przy Arena Boulevard, w amsterdamskiej dzielnicy Zuidoost. Okolica ta znana jest także z jej międzynarodowego charakteru, znajdują się tutaj kościoły wielu wyznań. Odpowiednie miejsce dla treningów międzynarodowych gwiazd Ajaksu! Dokładny adres stadionu to Johan Cruijff Boulevard 1 – to dla tych, którzy by chcieli wysłać list. 

Jak dojechać do Stadionu Ajaksu Amsterdam

Chociaż dzielnica Zuidoost, w której stadion się mieści, oddzielona jest od reszty miasta, to znajdują się tutaj bardzo dobre połączenia sieci metro. Z każdego punktu Amsterdamu można bez większych trudności dotrzeć tu zatem podziemną koleją. Dosłownie kilkadziesiąt kroków od stacji metra Amsterdam-Bijlmer-ArenA możemy już wkroczyć na tą sportową arenę. Najlepiej skorzystać z linii metra numer 50 lub 54. I jeszcze jedna istotna informacja dla zmotoryzowanych – obok stadionu mieści się pokaźny i nowoczesny parking na 8500 samochodów.    

Historia i ciekawostki na temat Stadionu Ajaksu Amsterdam

Historia stadionu ma już ponad 30 lat, bo budowa rozpoczęła się na wiosnę roku 1993, a do użytku został oddany w marcu roku 1996 roku. Cała inicjatywy kosztowała Klub i sponsorów blisko 250 milionów guldenów (waluta, która już wyszła z użycia, więc trudno przeliczyć na złote). Obiekt zajmuje 35 tysięcy metrów kwadratowych, ma wysokość 75 metrów (wyższy o 5 metrów od naszego Narodowego), a na trybunach może kibicować blisko 55 tysięcy widzów. Do stadionu wiedzie aż 65 wejść!  Dodajmy, ze był to pierwszy w historii stadion holenderski z rozsuwanym dachem. Dookoła dobudowano zaś kompleks handlowy nazwany ArenA Boulevard – świetne miejsce na zakupy. 

Oczywiście jest to stadion klubowy, ale szybko nabrał znaczenia międzynarodowego. Wiele meczów rozegrała tutaj drużyna narodowa Holandii. Bramki strzelali tez tutaj Polacy. ponadto obiekt stał się areną wielu kulturalnych wydarzeń. to tutaj koncertowała Madonna, zespoły Metallica i U2 czy (coś z zupełnie innej beczki) Luciano Pavarotti. 

 Zwiedzanie Stadionu Ajaksu Amsterdam

Jak już podaliśmy na stadion wiedzie aż 65 wejść, ale wszelkiego rodzaju wycieczki zaczynają się przy wejściu E. Tuż obok znajduje się przytulna restauracja i sklep klubowy, gdzie nabyć można proporczyki czy zdjęcia drużyny Ajaksu. 

W ramach zwiedzania turyści mają okazję odwiedzić szatnię drużyny oraz dłużej sali konferencyjnej, gdzie zwykle odbywają się przedmeczowe odprawy Ajaksu, a zawodnicy po meczu udzielają wywiadów dla mediów. Można się też poczuć jak zawodowy piłkarz wkraczając z przewodnikiem poprzez tunel na murawę boiska. Czasami słyszeć można puszczane z taśmy wiwaty kibiców! W całym obiekcie podziwiać można zdjęcia na ścianach i w gablotach układające siew historię Klubu oraz puchary i inne nagrody.  

Ile czasu zwiedza się Stadion Ajaksu Amsterdam 

Generalnie do wyboru są dwie podstawowe formy zwiedzania., Na własną rękę i obchód taki powinien zamknąć się w czasie jednej godziny. Natomiast lepiej usystematyzowane jest zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem. Trwa ono 75 minut i można zobaczyć wszystko, albo prawie wszystko. Ciekawa alternatywą jest przewodnik w formacie audio. 

Dlaczego warto odwiedzić Stadion Ajaksu Amsterdam

Chyba każdy polski kibic zechce zobaczyć miejsce, w którym grał i trenował nasz Arkadiusz Milik, zresztą z niezłym skutkiem. Poza tym obcowanie w miejscu tak kultowym dla fanów piłki nożnej, gdzie największe gwiazdy wylewały pot i łzy na boisku – no jest w tym coś magicznego. Tutaj można kupić sobie także oryginalne pamiątki, które na pewno przyozdobią niejedną polską ścianę czy półkę. 

Godziny otwarcia Stadionu Ajaksu Amsterdam, zwiedzanie

Z oczywistych względów zwiedzanie jest możliwe tylko w dni, gdy nie odbywają się tutaj żadne mecze czy treningi. Najlepiej dostępność wycieczek sprawdzić na oficjalnej stronie obiektu. Tam także zabukować można sobie godzinę zwiedzania.  

Bilety i ceny zwiedzania Stadionu Ajaksu Amsterdam

Ceny zależą od formy zwiedzania. Samodzielna wycieczka po obiekcie kosztuje 20 Euro (około 85 złotych), natomiast taka z profesjonalnym przewodnikiem to wydatek rzędu 30 Euro. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Beginaż w Amsterdamie przy placu Spui, zwiedzanie

Spacerem po ulicy Zeedijk w Amsterdanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz