Plein, zwiedzanie placu miejskiego na starym mieście w Hadze

Tagi , , ,

To z pewnością jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc holenderskiego miasta Haga. Plac miejski Plein wyróżnia nie tylko malownicze położenie, ale i ilość aktywności, jakich może tam doświadczyć każdy turysta. Czy zamierzasz tam wpaść na szybki posiłek, spacerkiem obejść okolicę podziwiając bogatą zabudowę, czy może potańczyć w jednym z klubów do późnych godzi nocnych… plac Plein jest właśnie tym miejscem! Poniżej znajdziesz kilka informacji o jego atrakcjach, historii i współczesności. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plac miejski Plein w Hadze – gdzie się znajduje?

Plac Plein położony jest w starym centrum holenderskiej Hagi i pełni obecnie rolę rynku miejskiego. Znaleźć go można w bezpośrednim pobliżu innego charakterystycznego punktu na mapie miasta, a mianowicie Binnenhof – zespołu tutejszych budynków parlamentarnych i siedziby Stanów Generalnych Holandii. Łatwo tam dotrzeć za pomocą środków komunikacji miejskiej (autobusy lub tramwaje), a właściciele samochodów mogą zostawić pojazd na pobliskim dużym (piętrowym) parkingu miejskim Q-Park Grote Mark. 

Historyczne oblicze placu Plein w Hadze 

Faktycznie, ów plac miejski przechodził liczne metamorfozy przez ostatnie stulecia. Pierwotnie istniał tutaj piękny ogród, stanowiący część zamku Binnenhof, rezydencji hrabiów Holandii. To właśnie tam  uprawiano owoce i  warzywa na potrzeby dworskiej kuchni. Ogród zaś otoczony był wówczas szerokim pierścieniem malowniczych kanałów wodnych. 

Generalna zmiana nastąpiła w roku 1632, kiedy to tereny ogrodowe zaadoptowano na potrzeby rynku miejskiego rozbudowującej się coraz bardziej Hagi. Architektoniczne inspiracje do tego założenia plenerowego zaczerpnięto wprost z królewskiej Francji – wzorem był Place des Vosges w Paryżu. Z biegiem lat dodawano kolejne budynki i infrastrukturę miejską. Dzisiaj to nowoczesny skwer z wieloma restauracjami i pubami. Aczkolwiek nie sposób nie zauważyć nadal swoistego kontrastu między historycznymi budynkami na placu Plein, a współczesnymi drapaczami chmur górującymi w tle.

Zwiedzanie placu Plein – co warto zobaczyć

Takie zwiedzanie ma w zasadzie dwa podstawowe oblicza. Jeżeli wybierzesz się tutaj za dnia, bez trudu zauważysz jak senna potrafi być okolica. Natkniesz się też pewnie na wielu urzędników ministerialnych, którzy zwykli po godzinie 17 (po pracy) udawać się tutaj na drinka. To najlepszy czas na oglądanie historycznych budynków, o których za chwile opowiemy. Z kolei wieczorna, czy wręcz nocna wizyta na placu Plein, rzuci Ciebie wprost w ramiona beztroskiej zabawy – słychać tutaj muzykę z kilku modnych klubów, a impreza trwa czasami do białego rana. Ale przejdźmy już do samego zwiedzania… 

Pomnik milczącego władcy

W 1848 roku na środku placu ustawiono pomnik Wilhelma Cichego, wykonany przez holenderskiego rzeźbiarza Lodewyka Royera. Owa postać mocno zapisała się w historii Niderlandów, choć jak wskazują kroniki faktycznie niezbyt wiele mówiła, stąd przydomek. Książę Wilhelm I Orański walczył dzielnie w XVI wieku z Hiszpanią o niepodległość swojej prowincji. Do dzisiaj jest wyjątkowo cichy, ale dzięki temu nie przeszkadza w robieniu instagramowych fotek na swoim tle. Zwróć uwagę na dokument, jaki trzyma w marmurowej ręce – to lista miast wrogich niegdyś Holandii. Uważaj też na psa uwiecznionego przy nodze księcia – zgodnie z legenda, nie raz już obronił swego pana.  

Muzeum sztuki Mauritshuis  

Ten ciekawy obiekt turystyczny znajduje się pod adresem Plein 29. W muzeum można podziwiać przede wszystkim obrazy niderlandzkich oraz flamandzkich mistrzów. W zbiorach znajdują się między innymi wybrane dzieła Rembrandta. Ozdobą kolekcji jest słynna „Lekcja anatomii doktora Tulpa” z 1632 roku. Samo muzeum mieści się zresztą w zabytkowym pałacu z XVII wieku. 

Budynek Izby Reprezentantów

Fakt, że siedziba rządowa znajduje się właśnie w Hadze to wynik swoistego kompromisu pomiędzy tym miastem a Amsterdamem, gdzie jest oczywiście stolica Holandii. Pod numerem Plein 2 wznosi się ów budynek parlamentarny, zaprojektowany w latach 80-tych XX wieku przez architekta Dicka Apona. Ze względu na schodkową konstrukcję budowli, ale i nazwisko samego projektanta obiekt zyskał ciekawy przydomek – Małpia Skała. Raczej nazwa ta nie odnosi się do zasiadających w gmachu reprezentantów… Ciekawe miejsce instagramowe. 

Inne atrakcje na placu Plein w Hadze

Spacer po miejskim placu Hagi to oczywiście tylko część przyjemności czekających na turystę. Jak wspomnieliśmy, wieczorami miejsce naprawdę ożywa – otwierają się przytulne kawiarenki, restauracje, a także kluby nocne. Tak, Plein to jedno z głównych miejsc życia nocnego w Hadze! W pełni sezonu turystycznego można trafić tez na rozmaite eventy organizowane na placu w ciągu dnia. Reasumując – naprawdę warto tutaj trafić podczas wizyty w tym holenderskim mieście.     

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Jeden dzień w Hadze, co zobaczyć i zwiedzić, atrakcje

Pałac Królewski (Noordeinde Palace) w Hadze, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz