Bruksela – atrakcje, zabytki, noclegi i jedzenie

Tagi , , , , ,

Żadna podróż do Europy Zachodniej nie byłaby kompletna bez odwiedzenia Brukseli, stolicy Belgii. W Brukseli jest wiele rzeczy, które sprawiają, że jest to miasto wyjątkowe. To stolica Unii Europejskiej, działająca w dwóch ojczystych językach – francuskim i holenderskim. Co warto zobaczyć, zjeść i odwiedzić w Brukseli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bruksela atrakcje turystyczne dla każdego

Bruksela to urocze miasto z bogatą historią i mnóstwem ciekawych rzeczy do zrobienia. Miasto jest stosunkowo małe, więc świetnie nadaje się na weekendową wycieczkę z innych pobliskich krajów europejskich. Ponieważ jest to mały kraj, znajduje się zaledwie kilka godzin drogi od Holandii, Francji, Luksemburga, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Warto więc przy okazji odwiedzić kilka ciekawych miejsc w Brukseli.

Old street with tables of cafe in center of Brussels, Belgium. Cozy cityscape of Brussels (Bruxelles). Architecture and landmarks of Brussels.
typowa uliczka w Brukseli, licencja: shutterstock/By CCatarina Belova

Grand Place

Grand Place to główny plac Brukseli i jest z pewnością jedną z najznamienitszych atrakcji miasta. Wokół placu można podziwiać wykończone złotem budynki. Najbardziej znanym budynkiem na Wielkim Placu jest wspaniały Ratusz, który został zbudowany na początku XV wieku. Architektura i historyczne znaczenie Grand Place jest bardzo imponujące, a miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Brukseli za darmo, a także jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Brukseli podczas Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie tutaj można zobaczyć urocze, świąteczne targowiska.

Brussels, Belgium. Grand Place. Market square surrounded by guild halls.
Grand Place w Brukseli, licencja: shutterstock/By SSCStock

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Brukseli

Za niewielką opłatą 6 euro możesz wejść do Muzeum Instrumentów Muzycznych i wyruszyć w podróż w czasie. W muzeum znajdują się instrumenty z wielu różnych okresów historii, niektóre małe i proste, inne masywne i wspaniałe. Do obejrzenia jest ponad 7000 instrumentów, znajdziesz przy każdym zestaw słuchawkowy, z którego wybrzmiewa muzyka grana na danym instrumencie. Jest to warte przeżycia uczucie, ponieważ widząc nietypowy, stary instrument nie musisz jedynie wyobrażać sobie jak brzmiał naprawdę.

Atomium

Pierwotnie stworzony na Światowe Targi w Brukseli w 1958 roku, Atomium jest obecnie ważnym punktem orientacyjnym i muzeum miasta. Masywne żelazne kule mają pokazać skład kryształu żelaza. Natomiast cała konstrukcja ma 102 metry wysokości.

Zaprojektowany przez inżyniera André Waterkeyna punkt orientacyjny symbolizuje znaczenie nauki. Wejście do Atomium kosztuje 12 euro i można odwiedzić wszystkie poza trzema sferami. Wewnątrz znajduje się wystawa, która zmienia się z roku na rok. Górna sfera ma przyjemną restaurację, znajdują się również pomieszczeniami na różne wydarzenia w Brukseli. Atomium jest otwarte codziennie od 10:00 do 18:00.

Muzeum Kakao i Czekolady

Lokalnie znane jako Le Musée du Cacao et du Chocolat, Muzeum Czekolady jest niesamowitym miejscem do odwiedzenia, jeśli jesteś fanem czekolady lub po prostu miłośnikiem jedzenia. Wszak belgijska czekolada jest wszędzie znana, dlaczego więc nie dowiedzieć się więcej o tym, jak dokładnie powstają słynne na całym świecie czekoladki? Muzeum Kakao i Czekolady ma wiele ciekawych czekoladowych rzeźb i eksponatów informacyjnych, a także mnóstwo darmowych próbek i kołowrotek wylewający rozpuszczoną czekoladę. Możesz także obejrzeć pokaz, aby zobaczyć dokładnie, jak wygląda proces produkcji czekolady.

Jest otwarte codziennie od 10:00 do 17:00, a opłata za wstęp wynosi 6 euro.

Chocolate confectioner doing a chocolate presentation with cocoa beans, cocoa pods and chocolate molds at chocolate museum in Brussels, Belgium
muzeum czekolady i czekolada, Bruksela, licencja: shutterstock/By Great Pics Worldwide

Targ Place du Jeu de Balle

Ten pchli targ na świeżym powietrzu jest również znany mieszkańcom jako „stary targ”, być może dlatego, że działa on od 1873 roku. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych rynków w Brukseli i jest otwarty każdego dnia. Pchli targ jest ogromny i można tu znaleźć wszystko, od starych ubrań, butów i akcesoriów, po książki, płyty CD i płyty, oraz rzeźby i dzieła sztuki. Tematyka targu skłania się ku stronie vintage, więc znajdziesz tu mnóstwo antyków i unikatowych przedmiotów.

Manneken Pis

To jeden z najdziwniejszych i najsłynniejszych zabytków Brukseli. Manneken Pis to mały, brązowy posąg małego chłopca sikającego do fontanny poniżej. Miejscowi ubierają chłopca na imprezy w mieście i chociaż posąg może nie wydawać się czymś poważnym, stał się istotną częścią struktury Brukseli. Reprezentuje radość i beztroskę mieszkańców Brukseli, a turyści gromadzą się, aby zrobić zdjęcie małego chłopca. Jest to łatwe miejsce do odwiedzenia w Brukseli za darmo, więc jeśli jesteś w okolicy, warto jest odhaczyć to miejsce.

Manneken Pis (Mały człowiek Pee) lub le Petit Julien, punkt orientacyjny mała rzeźba z brązu w Brukseli, Belgia
Manneken Pis (Mały człowiek Pee) lub le Petit Julien, punkt orientacyjny mała rzeźba z brązu w Brukseli, Belgia, licencja: shutterstock/By Anibal Trejo

Park Bois de la Cambre

Na południe od centrum miasta znajduje się Bois de la Cambre, publiczna zielona przestrzeń, która zapewnia ucieczkę od ruchliwego miasta. Park graniczy z Lasem Sonian i zajmuje ponad 100 hektarów. Możesz tu przyjechać na jeden dzień, aby zwiedzić las i jego szlaki, urządzić piknik na trawie wśród lokalnych rodzin lub wybrać się na krótką przejażdżkę łodzią po jeziorze. Park jest zamknięty dla samochodów w weekendy, więc jest to świetne miejsce do jazdy na rowerze, biegania lub jazdy na rolkach bez obaw o ruch samochodowy. Zwiedzanie jest również całkowicie bezpłatne!

Gotycka katedra św. Michała i św. Guduli

Ten gotycki kościół rzymskokatolicki znajduje się na wzgórzu Treurenberg i jest pięknym dodatkiem do miejskiego krajobrazu Brukseli. Oprócz Wielkiego Placu jest to również jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Brukseli podczas Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ często można tu znaleźć kolędników i koncerty.

Wejście do katedry kosztuje tylko 1 euro, a otwarte jest od 7:30 do 18:00 od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30 w soboty i od 14 do 18 w niedziele.

Brussels, Belgium. National Basilica of the Sacred Heart. Early morning, Aerial View
katedra w Brukseli, licencja: shutterstock/By Maykova Galina

Galerie Royales Saint-Hubert

Dla tych, którzy lubią robić zakupy, jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Brukseli. Zbudowane w połowie XIX wieku, kryte centrum handlowe jest znacznie piękniejsze niż przeciętne centrum handlowe. Ozdobna dekoracja, łukowate okna i rustykalna stylistyka sprawiają, że centrum handlowe jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia, nawet jeśli nie planujesz zakupów.

Istnieją trzy sale: Galeria Króla, Galeria Królowej i Galeria Książęca. Wszystkie trzy są długie i przestronne, z wysokimi sufitami, więc jest to idealne miejsce na odwiedziny w deszczowy dzień.

Park Cinquantenaire

Ta szeroka zielona przestrzeń, znana również jako Jubelpark, ma wiele muzeów i zabytków, a także piękne ogrody, stoły piknikowe i fontanny. Park został zbudowany w XIX wieku przez króla Leopolda II z okazji 50-lecia niepodległości Belgii. W parku znajdują się trzy muzea: Autoworld, Royal Military Museum i Cinquantenaire Museum of Art. Najbardziej znanym punktem w parku Cinquantenaire jest Arcade du Cinquantenaire, który jest wspaniałym i królewskim potrójnym łukiem w samym środku parku.

Pałac Królewski w Brukseli i Warandepark

Pałac Królewski w Brukseli był niegdyś domem rodziny królewskiej, ale teraz mieszkają w Pałacu Królewskim w Laeken na obrzeżach miasta. Jednak król Belgii używał Pałacu Brukselskiego jako swojej siedziby, więc jest to bardzo ważny budynek dla miasta i kraju. Pałac jest otwarty dla publiczności tylko latem. W lipcu i sierpniu wstęp do pałacu jest bezpłatny w godzinach od 10:30 do 17:00 (w poniedziałki nieczynne). To świetna okazja, aby zobaczyć okazałość jednego z najważniejszych budynków Brukseli. Nawet przez resztę roku, kiedy pałac jest zamknięty dla zwiedzających, nadal można podziwiać budynek z zewnątrz. Brussels Park, znany również jako Warandepark, znajduje się tuż obok pałacu i jest największym parkiem publicznym w centrum miasta. Więc jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zapuścić się do jednego z dalszych parków, jest to świetny przystanek w mieście na piknik lub spacer.

The Royal Palace in center of Brussels, view from Place des Palais, Belgium
Pałac Królewski, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By skyfish

Train World i stacja Schaerbeek

Train World to stosunkowo nowe muzeum w Brukseli. Otwarto je 2015 roku na stacji Schaerbeek, rustykalnej stacji kolejowej w czerwono-białe paski, która jest słynnym punktem orientacyjnym w mieście. Muzeum dotyczy oczywiście pociągów. Na wystawie znajduje się najdłużej zachowany pociąg w Europie, a także wiele innych imponujących lokomotyw w całej historii. Jest to miejsce dla osób, które kochają pociągi i historie. Train World jest otwarty od 10:00 do 17:00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Ostatnie wejście jest o 15:30, ponieważ zwiedzanie trwa około 2 godzin. Bilety kosztują 12 euro dla osób w wieku 18-64 lat i 9 euro dla osób spoza tego przedziału wiekowego.

Zimowe Cuda – wydarzenie podczas świąt Bożego Narodzenia

Jeśli odwiedzasz Brukselę zimą, musisz zahaczyć o jarmarki bożonarodzeniowe. Całe zjawisko wydarzenia „Zimowych cudów” jest zbiorem różnych wydarzeń i miejsc o tematyce bożonarodzeniowej, a w sferze tej organizacji znajdują się wszystkie miejsca do odwiedzenia w Brukseli podczas Świąt Bożego Narodzenia. Grand Place to jedna z najbardziej ekscytujących części Zimowych Cudów do odwiedzenia. Inne place publiczne w mieście, które stają się świąteczne, to Place de la Monnaie, Place Sainte-Catherine, Place de Brouckère i Marché aux Poissons. Typowe znaleziska podczas tej imprezy to tętniące życiem jarmarki bożonarodzeniowe, na których sprzedawane są bibeloty, jedzenie i napoje, choinki, bilety na diabelski młyn, karuzele i inne przejażdżki karnawałowe, występy muzyczne i parady. Jeżeli uwielbiasz świąteczne wydarzenia, powinieneś wybrać się na Zimowe Cuda w Brukseli.

Christmas tree in Grand Place, Brussels, Belgium
Choinka, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By CRM

Wyjazd do Brukseli – konieczne zobacz dzielnicę Europejską

Bruksela jest siedzibą Unia Europejska. Jest to wpływowa część europejskiej kultury i historii, więc warto jest zobaczyć miejsce, w którym dzieje się cała magia. Dystrykt Europejski to obszar, na którym znajdują się wszystkie urzędy Unii Europejskiej, w tym Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Ministrów. Wieczorami wielu pracowników UE spędza czas w pobliskich parkach i barach, więc jest to bardzo tętniące życiem miejsce, gdzie można spotkać wielu znanych polityków.

Parlament Europejski w Brukseli o wschodzie słońca
Parlament Europejski w Brukseli o wschodzie słońca, licencja: shutterstock/By Gus Martinie

Pozostałe atrakcje Brukseli – Mont des Arts

Następne przyjemnie miejsce do odwiedzenia w Brukseli za darmo jest Mont des Arts, co tłumaczy się jako „Góra Sztuki”. Wybudowane na rozkaz Leopolda II. Król ten miał duży wpływ na miasto i stworzył wiele zabytków, które pozostają we współczesnej Brukseli. W Mont des Arts można znaleźć ogrody krajobrazowe, posągi, fontanny i inne pokazy sztuki publicznej, schody prowadzące do spektakularnego widoku, wiele muzeów, Bibliotekę Królewską Belgii i Archiwum Narodowe Belgii. Wiele innych brukselskich atrakcji znajduje się w niedalekiej odległości od tego centralnego węzła, więc z pewnością jest to miejsce, dla którego nie trzeba nadkładać drogi podczas zwiedzania Brukseli. Mont des Arts jest świetnym miejscem do robienia zdjęć i stanowi punkt wyjścia do dalszej podróży po tym wyjątkowym mieście.

Wyjazd do Brukseli – gdzie jeść? Oto popularne restauracje!

Chez Leon

Chez Leon serwuje podstawowe produkty od 1893 roku, co czyni ją jedną z najstarszych restauracji w mieście. To czcigodne miejsce znajduje się w samym sercu starego centrum Brukseli przy Rue des Bouchers, zaledwie kilka kroków od Wielkiego Placu.

Wchodząc do środka, można znaleźć kolorowy i zabawny zbiór akcesoriów związanych z Belgią – przerośnięte posągi Smerfów, dzieła sztuki Tintin i malowidła ścienne flamandzkich kamienic. Niesamowite jedzenie, które jest mieszanką muli (małży), podwójnie ugotowanych frytek, tatara i serowej zapiekanki.

La Marée

La Marée to obowiązkowa wizyta dla miłośników owoców morza odwiedzających Brukselę. Ładny front z czerwonej cegły z niebieskimi pokrywami i kwitnącymi kwiatami – przynajmniej latem – przyciąga gości w modnej dzielnicy Dansaert, pomiędzy brukowanymi uliczkami i kanałami w północno-zachodniej części miasta.

Przystawki obejmują surowe małże, ostrygi Zeeland i wędzonego łososia. Dania główne to dorsz z tatarem na miejscu, małże z białego wina i żabnica pokryta porem.

Restaurant Vincent

Restauracja Vincent znajduje się przy Rue des Dominicains, zaledwie kilka minut pieszo na północ od Grand Place. Jedną ścianę zdobią kafelkowe malowidła przedstawiające belgijskie krowy pasące się na flandryjskich trawach, a drugą – żeglarzy z regionu Low Country walczących z falami. Restauracja Vincent to jedno z najpopularniejszych miejsc, jeśli chodzi o lokalną kuchnię w sercu belgijskiej stolicy. Belgijska kuchnia to przede wszystkim ekspozycja mule-frytek (małże i frytki), soczystych steków, tatara – i wiele, wiele innych.

Belgian frites or french fries with mayonnaise in Brussels, Belgium. Female tourist holds two portions of fries in hands in the street.
frytki belgijskie licencja: shutterstock/By OOleksandr Berezko

Wyjazd do Brukseli – gdzie nocować?

TOP 3 najbardziej luksusowe noclegi w Brukseli

Hotel Le Plaza Brussels

Elegancja, restauracje i najlepsze co można wyciągnąć z pobytu w hotelu – to jest właśnie Hotel Le Plaza Brussels. Umieszczony w zabytkowym budynku jest zdecydowanym ulubieńcem ludzi goszczących w Brukseli. Wszystkie możliwe udogodnienia takie jak telewizor, prywatna łazienka, restauracja serwująca pyszne potrawy, centrum fitness a dodatkowo luksusowe tkaniny i wysokie sufity w pokojach sprawiają, że pobyt jest niezapomnianym doświadczeniem. Atrakcyjnym elementem może być również teatr, który mieści się w tym samym budynku.

Rocco Forte Hotel Amigo

Od eleganckich pokoi po apartamenty prezydenckie, hotel Amigo bez wysiłku łączy eleganckie wzornictwo, współczesne udogodnienia z dziełami sztuki i doskonałą obsługą. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Brukseli, ze wspaniałą okolicą, restauracją i wszelkimi udogodnieniami. Ten pięciogwiazdkowy hotel jest z pewnością ulubieńcem wśród turystów którzy nie szczędzą Sobie na komforcie i hotelowych atrakcjach.

Radisson Collection obok Grand Place Bruksela

Jedna z najdroższych propozycji, która z pewnością zadba o gości tak jak to tylko możliwe. Spodziewaj się najwyższej klasy usług. W tym także szybkiego Wi-Fi, centrum biznesowego i dobrze wyposażonego centrum fitness, które jest również bezpłatne dla gości. Osoby nocujące w tym miejscu mają zapewnioną godną pozazdroszczenia lokalizację: Grand Place, butiki projektantów i niezapomniane miejsca kulturalne znajdują się nieopodal budynku.

TOP 3 noclegi w Brukseli w przystępnej cenie

Meininger Hotels Bruxelles

Tani, wygodny i czysty hotel, który znajduje się w samym centrum Brukseli. Wychodząc z hotelu, dzieli nas jedynie 1,5 kilometra od słynnego Grand Place i innych ciekawych miejsc, z których słynie Bruksela. Jest świetny dla osób z ograniczonym budżetem, którzy cenią Sobie wysoką jakość miejsca, w którym nocują. Pokoje w tym hotelu posiadają prywatną łazienkę, telewizor z płaskim ekranem oraz bezpłatne Wi-Fi.

Marrespension

Marrespension to 1-pokojowy apartament usytuowany 3.7 km od fontanny Manneken Pis. Apartament ma również kuchnię z lodówką, piekarnikiem i pralką. Coś w sam raz dla osób, którzy lubią mieć widok miasta prosto z własnego okna. Dzięki w wyposażonej kuchni, która znajduje się w apartamencie, można zaoszczędzić na posiłkach przygotowując je samemu.

Hostel Bruegel

Idealna propozycja dla osób, którzy podróżują w pojedynkę. Ten hostel mieści w Sobie pokoje współdzielone z innymi turystami. Hostel Bruegel jest międzynarodowym hotspotem w odległości spaceru od Dworca Centralnego i Grote Markt. Najważniejsze atrakcje Brukseli są w zasięgu ręki. Ponadto wystrój hostelu jest w całości inspirowany motywem malarza Pietera Bruegla. Dlatego też to czyni go idealnym miejscem na wieczorny wypoczynek.

TOP 3 najlepszych noclegów dla rodzin z dziećmi w Brukseli

Appart’City Confort Bruxelles Centre Midi

Jest to to 3 gwiazdkowy hotel, położony w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, tuż przy fontannie Manneken Pis. Na terenie obiektu znajduje się darmowe Wi- Fi, parking oraz możliwy jest zakup wyżywienia. Aby pozostać blisko swoich dzieci, jest możliwość zarezerwowania pokoju rodzinnego. Hotel posiada nowoczesne apartamenty w stylu brukselskim, dzięki czemu jeszcze mocniej można odczuć atmosferę Brukseli.

Dansaert Hotel

Hotel ten znajduje się w atrakcyjnej okolicy, otoczony eleganckimi uliczkami Brukseli. Niedaleko znajduje się Grand Place i jego Ratusz. Telewizor w pokoju zapewni rozrywkę w godzinach wieczornych, a bezpłatne Wi-Fi pozwoli czuć się bezpiecznie i komfortowo. W pobliżu Hotelu Dansaert można znaleźć różnego rodzaju bary, restauracje, kawiarnie oraz sklepy, dzięki czemu nie trzeba przepłacać za transport.

Motel One Brussels

Nocleg, przy którym nie trzeba wydawać fortuny, wyglądający nie gorzej niż super jakości hotele oraz utrzymujący podobny komfort mieszkania. Znajduje się w świetnej okolicy najwybitniejszych atrakcji Brukseli, dzięki czemu podróż z dziećmi jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Pokoje są dźwiękoszczelne, wyposażone w telewizory z płaskim ekranem oraz potrzebne kosmetyki dla gości. W hotelu znajduje się bar oraz jest możliwość wykupienia wyżywienia.

Najlepszy czas na zwiedzanie Brukseli – jaki miesiąc wybrać

Ponieważ Bruksela ma łagodny klimat oceaniczny, goście mogą odwiedzać miasto przez cały rok (w odpowiednim ubraniu). Warto wybrać się do Brukseli szczególnie między majem a wrześniem. Dlaczego? Ponieważ wtedy temperatury są zwykle cieplejsze, a przez to zwiedzanie jest przyjemniejsze. Natomiast pamiętaj, że wtedy będzie więcej turystów.

Brussels, Belgium with traffic along Boulevard de Waterloo at night.
Bruksela nocą, licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Jeśli nie przeszkadza ci zimno, zima może być ciekawym czasem na odwiedzenie stolicy Belgii. Bilety lotnicze w tym czasie mogą być bardzo tanie, do tego warto zobaczyć rozświetloną na Boże Narodzenie stolicę Belgii. Co więcej, Bruksela ma pewien melancholijny urok, gdy pada deszcz, co sprawia, że zima może być atrakcyjna dla turystów.

Co kupić w Brukseli i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz