Jednodniowe wycieczki z Amsterdamu, zwiedzanie, przewodnik

Tagi , , , ,

Amsterdam, stolica Holandii, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Ze swoimi uniwersytetami, akademiami i instytutami badawczymi, a także licznymi teatrami, muzeami, miejscami rozrywki miasto to jest również wiodącym ośrodkiem kulturalnym w kraju. Jeśli już zwiedzisz najważniejsze atrakcje Amsterdamu, wybierz się do innych miejsc w pobliżu. Co warto zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Amsterdamu? W artykule opisujemy TOP 7 atrakcji leżących w pobliżu Amsterdamu. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Skansen Zaanse Schans

W Skansenie Zaanse Schans jest wystarczająco dużo do zobaczenia, aby spędzić tam cały dzień. Podczas pobytu w Zaanse Schans, warto zobaczyć słynne wiatraki, z których najpopularniejsze są m.in.:

  • De Huisman: Magazyn, w którym można spróbować różnych przypraw.
  • De Gekroonde Poelenburg: Wielowiekowy tartak drewna.
  • De Bleeke Dood: Najstarszy młyn w Holandii, używany do mielenia mąki.
  • De Bonte Hen: Olejarnia działająca od 1693 roku!
  • De Zoeker: Tartak oleju, farb i kakao.
  • Het Jonge Schaap: Unikalna replika drewnianego tartaku.
  • De Os: Wiatrak, który przekształcono w młyn napędzany silnikiem wysokoprężnym.
  • Het Klaverblad: Mały drewniany młyn warsztatowy.
  • De Ooievaar: Stara olejarnia, którą przeniesiono w okolice Zaan.
  • Mini-młyny na Schans: Miniaturowe wiatraki, które były używane do pompowania wody z polderu.

Oprócz tego warto zobaczyć Muzeum Czasu, w których znajduje się wiele różnych holenderskich czasomierzy. W Muzeum poznasz także holenderską historię zegarów z XVI wieku. 

Zamek Muiderslot

Muiderslot zbudowano w XIII wieku. Obecnie w jego murach ma swoją siedzibę Muzeum Narodowe. Zwiedzając mury obronne i XVII-wieczne sale można poczuć się jak w bajce z dzielnymi rycerzami i smokami. Po przekroczeniu imponującego mostu zwodzonego nad rzeką, na uwagę zasługuje brukowany dziedziniec zamku. Na centralnym dziedzińcu można także odebrać bezpłatny audioprzewodnik. Zawiera on wiele przydatnych informacji na temat oglądanych pomieszczeń i słynnych mieszkańców, takich jak tajemniczy Muiderking. Znajduje się tu również sklep z pamiątkami, przytulna kawiarnia serwująca kawę i lekkie przekąski, szatnia i toalety. Sercem zamku jest Sala Wielkiego Rycerza – Ridderzaal. Było to miejsce, w którym władca spotykał się ze swoimi gośćmi, wydawał wyroki w sporach oraz w którym odbywały się wielkie przyjęcia. 

Haarlem

Haarlem to stolica prowincji Noord-Holland, która leży pomiędzy Amsterdamem a Morzem Północnym, zaledwie siedem kilometrów od wybrzeża, nad rzeką Spaarne. Jest to typowe holenderskie miasto, które słynie z uprawy i sprzedaży roślin cebulowych, takich jak na przykład: tulipany, hiacynty, krokusy i żonkile.
Haarlem ma długą i bogatą historię. Od XI do XIII wieku był siedzibą hrabiów Holandii i otrzymał prawa miejskie w 1245 roku, co czyni go drugim najstarszym miastem. W XVII wieku miasto słynęło z dużej aktywności artystycznej i było rezydencją wielu malarzy, w tym Fransa Halsa, Philipsa Wouwermana, Jacoba van Ruisdaela i Adriaena van Ostade. Muzeum Fransa Halsa to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Haarlem, które co roku przyciąga wielu turystów. Oprócz tego w mieście tym warto zobaczyć położony w samym sercu Grote Markt – głównego placu miejskiego Haarlemu, kościół św. Bawona, czyli Grote Kerk. Ta późnogotycka bazylika w kształcie krzyża ma 140 metrów długości i 40-metrową wieżę.

Edam

Edam to małe miasto położone w prowincji Holandia Północna w Holandii, które słynie z tradycyjnej holenderskiej architektury oraz słynnego sera Edam. Miasto położone jest nad brzegiem IJsselmeer – słodkowodnego jeziora utworzonego w latach trzydziestych XX wieku. Edam słynie także z kilku historycznych zabytków, w tym Grote Kerk (Wielki Kościół) i Speeltoren (Dzwonnica), które zbudowano w XVI wieku. Edam jest popularnym miejscem dla turystów, którzy przyjeżdżają, aby poznać jego bogatą historię i cieszyć się piękną scenerią. Miasto to słynie przede wszystkim z produkcji sera, dlatego też warto wziąć udział w tradycyjnych targach serowych, które odbywają się w każdą środę w miesiącach letnich.

Marken

Marken w Holandii to dawna wyspa ( do 1957r.), która co roku przyciąga wielu turystów. Obecnie wyspa połączona jest z lądem tamą. Tradycyjne drewniane domy są wizytówką tej miejscowości, ponieważ zbudowano je na palach, aby uniknąć zalania. Od malowniczych wycieczek łodzią i pieszych wycieczek po muzea kultury i fabrykę drewnianych butów, Marken jest naprawdę niesamowity. Ale nie tylko atrakcje turystyczne sprawiają, że Marken jest tak wyjątkowe. Wioska ma silne poczucie wspólnoty, a miejscowi zawsze chętnie witają gości i dzielą się swoimi historiami oraz tradycjami.

Piesza wycieczka po Marken to świetny sposób na odkrycie uroczej okolicy i jej bogatej historii. Muzeum Marker w Marken to obowiązkowa atrakcja dla miłośników historii i kultury tej uroczej holenderskiej miejscowości. Położone w samym sercu Marken Muzeum oferuje fascynujące spojrzenie na przeszłość tego miejsca, od jej początków jako wioski rybackiej po jej obecną rolę jako popularnego miejsca turystycznego. Jedną z głównych atrakcji Muzeum jest kolekcja tradycyjnych strojów i odzieży, która oferuje wgląd w codzienne życie mieszkańców Marken na przestrzeni ostatnich kilku stuleci. Muzeum posiada również eksponaty dotyczące przemysłu rybnego w wiosce, z pokazami tradycyjnych łodzi i sprzętu używanego przez rybaków z Marken.

Volendam

Jeśli szukasz miejsca na jednodniową wycieczkę z Amsterdamu wybierz się do Volendam. Wioska rybacka Volendam jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc turystycznych w Holandii Północnej. Volendam słynie z połowu węgorzy, muzyków, którzy pochodzą z tej miejscowości, FC Volendam i grobli De Dijk. Grobla ta oprócz ochrony miejscowości przed zalaniem wodą jest także ważnym punktem orientacyjnym. Ta mała wioska rybacka nad Morzem Północnym istnieje co najmniej od XIV wieku i pozostała w dużej mierze niezmieniona do czasów obecnych. Volendam to malownicza wioska położona zaledwie 21 kilometrów od stolicy Holandii, Amsterdamu. Podczas zwiedzania tej miejscowości odwiedź Muzeum Volendam, które mieści się w dawnym ratuszu. Na wystawie znajduje się bogata kolekcja historycznych przedmiotów, zdjęć i map przedstawiających wczesną historię Volendam. Zwiedzający mogą również odwiedzić odrestaurowany wiatrak De Haer, który pochodzi z 1673 roku.

Keukenhof 

Myśląc o Holandii, nieuchronnie na myśl przychodzą Ci pola porośnięte tulipanami, które są symbolem tego kraju. Jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Holandii, które prezentuje te i inne wiosenne cebulki w całej okazałości jest Keukenhof. Biorąc pod uwagę dogodną lokalizację w stosunku do Amsterdamu – 45 minut jazdy samochodem lub niecałą godzinę transportem publicznym – jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z największego miasta w kraju. Keukenhof zwany jest również „Ogrodem Europy” i znajduje się na obrzeżach miasta Lisse, powszechnie uważanego za „pas cebulowy” Holandii. Jest to największy publiczny ogród na świecie, który zajmuje ponad 70 akrów dawnego ogrodu kuchennego (lub „keuken”) dużej wiejskiej posiadłości. Keukenhof prezentuje ponad 700 odmian tulipanów, które osiągają szczyt kwitnienia w kwietniu i maju. Podczas zwiedzania można podziwiać niekończące się rzędy kwitnących tulipanów, a także tysiące hiacyntów, krokusów oraz żonkili.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Zamek Muiderslot, zwiedzanie, bilety, godziny

Port lotniczy Bruksela-Charleroi, jak dojechać, opis

Następny

Dodaj komentarz