Dzielnica Joordan – najdroższa dzielnica w Amsterdamie

Tagi , , , ,

Jordaan to bezapelacyjnie jedna z najdroższych, a zarazem także najbardziej modnych dzielnic holenderskiej stolicy. Ten rejon miasta cechuje się zabytkową zabudową, a w poszczególnych budynkach znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, puby, ale też drogie butiki czy sklepy z antykami biżuterią. Gdzie znajduje się dzielnica Jordaan? Jak do niej dojechać i co warto odwiedzić? Oto garść informacji na temat jednej z najstarszych dzielnic Amsterdamu!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Dzielnica Jordaan w Amsterdamie

Dzielnica Jordaan znajduje się w centralnej części Amsterdamu, nieopodal głównej stacji przesiadkowej miejscowej komunikacji miejskiej, autostrady A10 oraz portu morskiego. Przez wzgląd na fakt, że jest to jedna z najstarszych dzielnic holenderskiej stolicy, jej lokalizacja w centralnej części miasta nie jest przypadkowa. Warto wspomnieć przy tym, że obecnie na terenie całej dzielnicy Jordaan zamieszkuje zaledwie kilkanaście tysięcy osób, resztę lokali zajmują usługi, czy też handel.

Jak dojechać do Dzielnicy Jordaan w Amsterdamie

Ten obszar Amsterdamu jest doskonale skomunikowany z innymi regionami miasta. Planując wizytę w Jordaan, możemy wybrać tramwaj lub autobus. Na terenie dzielnicy znajduje się sporo przystanków, a sama częstotliwość kursowania poszczególnych linii jest na tyle duża, że zapewnia szybką i wygodną komunikację. Inną możliwością jest podróż rowerem. Na terenie całego Amsterdamu funkcjonuje wiele wypożyczalni jednośladów, które umożliwiają stosunkowo tanie korzystanie z roweru. Ponadto do Jordaan możemy dostać się taksówką lub własnym samochodem. 

Historia i ciekawostki na temat Dzielnicy Jordaan w Amsterdamie

Początki istnienia obszaru obecnej dzielnicy Jordaan datuje się na początek XII wieku, kiedy to Amsterdam cieszył się największym wzrostem liczby ludności. Notki historyczne często wspominają jednak o roku 1612 jako o początku budowy dzielnicy. W początkowej fazie swojego istnienia Jordaan był ubogą dzielnicą miasta, w które zamieszkiwali głównie ubodzy ludzie. Po wielu latach sytuacja uległa znaczącej zmianie, bowiem dziś dzielnica zamieszkiwana jest wyłącznie przez bogatą część społeczeństwa, a klasyczny wygląd zabytkowych budynków przyciąga do Jordaan wiele dochodowych biznesów, takich jak wspomniane wcześniej butiki, restauracje czy kawiarnie. Warto wspomnieć także o etymologii nazwy dzielnicy. Według opinii mieszkańców oraz badaczy historycznych Jordaan pochodzi od słowa „jardin”, które w tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza nic innego jak ogród. Ta teza może być prawdziwa, bowiem zdecydowana większość ulic na terenie dzielnicy nosi nazwę pochodzące właśnie od kwiatów, krzewów, czy drzew, śliśle związanych z ogrodem.

Atrakcje Dzielnicy Jordaan w Amsterdamie

Odwiedzając Jordaan, możemy liczyć przede wszystkim na piękno lokalnego krajobrazu. Urokliwe, wąskie uliczki i stara zabudowa urozmaicona przez liczne kanały wodne stwarzają wyjątkowy klimat. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele bogatych restauracji czy kawiarni, będących doskonałym miejscem na przerwę w trakcie zwiedzania. Główne atrakcje to jednak liczne zabytkowe budynki oraz muzea. Warte uwagi są chociażby takie obiekty jak Muzeum Vincenta van Gogha, Dom Anny Frank czy Muzeum Jordaan, w którym znajdziemy liczne ciekawostki historyczne na temat dzielnicy. Ciekawym punktem zwiedzania może być także kościół Oude Kerk, który powstał na początku XIII wieku, a co za tym idzie, jest najstarszym kościołem w całym Amsterdamie.

Dlaczego warto odwiedzić Dzielnicę Jordaan w Amsterdamie

Jordaan to jedna z historycznych dzielnic Amsterdamu, w której po dziś dzień zachowała się zabytkowa zabudowa. Urokliwy klimat okolicy, które tworzą zadbane uliczki oraz kanały wodne sprawia, że Jordaan jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek. Na terenie dzielnicy dostępnych jest wiele atrakcji, związanych przede wszystkim z historią miasta oraz postaci związanych z Amsterdamem. Wizytując w Jordaan, warto więc przeznaczyć odrobinę czasu na wizytę w najważniejszych obiektach muzealnych, aby nieco poszerzyć swój zakres wiedzy. Z kolei po zwiedzaniu dobrą propozycją może być kawa lub obiad w jednej z luksusowych restauracji, jakie działają w okolicy.

Poprzedni

Dom Anne Frank w Amsterdamie, zwiedzanie, bilety

Plac Noordermarkt – miejsce targów w Amsterdamie

Następny

Dodaj komentarz