Dom Anne Frank w Amsterdamie, zwiedzanie, bilety

Tagi , , ,

Dom Anne Frank to jedno z najbardziej znanych muzeów w Amsterdamie i w całej Europie. Planujesz zwiedzanie tego miejsca? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania Domu Anny Frank w Amsterdamie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Muzeum Dom Anne Frank w Amsterdamie?

Muzeum Domu Anny Frank znajduje się przy ulicy Westermarkt 20, 1016 DK, w centrum Amsterdamu.

Jak dojechać do Muzeum Dom Anne Frank w Amsterdamie?

Muzeum Domu Anny Frank usytuowany jest około dziesięciu minut spacerem od placu Dam. Aby dostać się tam z dworca Amsterdam Centraal, musisz przejść pieszo około 20 minut. Możesz także skorzystać z tramwaju numer 13 lub 17 i wysiąść przy Westermarkt. Tuż obok muzeum znajduje się także jeden z przystanków wielu wycieczek po Kanale Amsterdamskim.

Historia i ciekawostki na temat Dom Anne Frank w Amsterdamie

Anne Frank ukrywała się wraz z rodziną w Amsterdamie przez dwa lata. W tym czasie rodzina mieszkała w małej przybudówce nad fabryką, w środku miasta. Dom po zakończeniu II wojny światowej pozostawał w bardzo złym stanie, ale na szczęście uratowano go przed rozbiórką, a pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku utworzono w nim muzeum. Głównym celem Domu Anne Frank jest zachowanie pamięci o rodzinie Frank i miejscu, w którym mieszkała Anne i pisała swoje słynne pamiętniki. Zwiedzanie muzeum jest przejmującym i kontemplacyjnym doświadczeniem. Pozwala także poznać życie nastolatki – autorki słynnego pamiętnika i jej rodziny w Tajnym Aneksie (tak nazywało się mieszkanie, w którym mieszkali). Muzeum, które co roku odwiedza ponad milion osób, jest jednym z najważniejszych miejsc w Amsterdamie. Blizny wojenne są nadal bardzo odczuwalne w Europie, a Dom Anny Frank ma na celu edukowanie ludzi, aby powstrzymać tak straszny okres historii przed powtórzeniem się. 

Zwiedzanie Dom Anne Frank w Amsterdamie

Aby uzyskać jak najlepsze wrażenia z wizyty w Domu Anny Frank, gorąco polecamy przeczytanie Dziennika Domu Anny Frank lub sprawdzenie kilku istotnych informacji online przed wizytą w tym miejscu. Wizyta w Domu Anny Frank różni się od wizyty w zwykłym muzeum. Zwiedzanie Domu Anny Frank oznacza nie tylko poznanie historii Anny, ale i jest przypomnieniem horroru II wojny światowej. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania Domu Anne Frank?

Pokój z pamiętnikiem

Słynny pamiętnik Anne z czerwoną kratką jest wystawiony w tym właśnie muzeum. Otrzymawszy go w prezencie na 13. urodziny, nastolatka spędzała czas w ukryciu, pisząc swój pamiętnik. Wiosną 1944 roku Anne dowiedziała się, że rząd planuje zebrać pamiętniki pisane po zakończeniu wojny. Słysząc o tym planie, Anne zaczęła przepisywać swój pamiętnik. Jej marzeniem było zostać znaną pisarką i dziennikarką. Ta poprawiona wersja pamiętnika Anne składa się z 215 kartek papieru. Notatki te, wraz z dwoma innymi notatnikami, książką z jej ulubionymi cytatami i książką z jej własnymi opowiadaniami, są wystawione w Domu Anny Frank.

Biura i magazyny w budynku głównym

Pierwsza część domu to budynek główny. To tutaj znajdowała się fabryka, biura, kuchnia i magazyny. W ciągu dnia pełno było tu pracowników, ale w nocy rodzina mogła korzystać z niektórych z tych pomieszczeń. Na przykład biuro Otto Franka było miejscem, w którym słuchał radia i spotykał się z innymi kolegami. Dziś w biurze znajdują się jego osobiste przedmioty i dokumenty.

Tajny Aneks

Tajny Aneks to miejsce, w którym w tajemnicy mieszkało osiem osób. Wejście do Aneksu sprawia wrażenie cofnięcia się w czasie do 1942 roku. Jak wspomniałem wcześniej, niestety Otto Frank był jedynym ocalałym członkiem rodziny. Kiedy wrócił z Auschwitz w czerwcu 1945 roku, zastał swoją starą kryjówkę splądrowaną oraz pustą. Otto chciał zachować budynek jako pamiątkę udręk, przez które przeszła jego rodzina. Na szczęście budynek został uratowany przed wyburzeniem, a w 1960 roku w Dom Anny Frank otwarto muzeum. Decyzją Otto było usunięcie wszystkich mebli, które znajdowały się w Tajnym Aneksie, więc dom wydaje się dość pusty.

Podest i regał na książki

W tym skądinąd niepozornym korytarzu słynny obrotowy regał kryje wejście do sekretnej kryjówki Anny. Za regałem znajduje się korytarz wejściowy do kryjówki. Pokój należący do rodziny Franków znajduje się po lewej stronie, a pokój zajmowany przez Pelsów usytuowany jest na górze schodów. Na prawo od korytarza znajduje się łazienka.

Pokój dzienny rodziny Frank

W ciągu dnia salon był miejscem, w którym rodzina spędzała razem czas, a w nocy ta wspólna przestrzeń przekształcała się w sypialnię dla Otto, Edith i Margot Frank.

Pokój Anny Frank

Pokój Anne był jej przestrzenią w domu, ale musiała go dzielić z Fritzem Pfefferem. Dzielenie pokoju z mężczyzną w wieku jej ojca spowodowało pewne napięcia i doprowadziło do kłótni. Jednak zdecydowano, że nie będzie dzielić pokoju ze swoją siostrą Margot, ponieważ obie były znane z kłótni i mogło to spowodować problemy podczas ukrywania się rodziny. Anne udekorowała swój pokój, jak każda inna nastolatka, zdjęciami znanych holenderskich członków rodziny królewskiej i słynnych amerykańskich gwiazd filmowych.

Ile czasu zwiedza się Dom Anne Frank w Amsterdamie?

Muzeum jest małe, więc nie potrzeba wiele czasu. Poza tym, przy zakupie biletów rezerwuje się przedział czasowy. Większość ludzi przebywa w Domu Anny Frank przez około godzinę, ale można zostać tak długo, jak się chce. Średnio warto zarezerwować sobie około 90 minut.

Dlaczego warto odwiedzić Dom Anne Frank w Amsterdamie?

Dom Anny Frank w Amsterdamie jest wart odwiedzenia, jeśli interesujesz się II wojną światową lub historią Żydów w Europie. Jest to miejsce, gdzie Anne ukrywała się podczas nazistowskiej okupacji Amsterdamu. Gorąco polecamy przeczytanie książek przed wizytą, aby lepiej zrozumieć, co się stało. 

Godziny otwarcia Dom Anne Frank w Amsterdamie

Anne Frank Huis jest otwarte codziennie od 9:00 do 22:00, z wyjątkiem określonych świąt państwowych, kiedy jest zamykane o 17:00, 1 stycznia, kiedy jest otwierane o 12:00 oraz Jom Kippur, kiedy pozostaje zamknięte przez cały dzień. Zwiedzanie popołudniem oraz w godzinach wieczornych jest spokojniejsze i nie ma tylu tłumów turystów.

Bilety i ceny do Dom Anne Frank w Amsterdamie

Bilety do Domu Anny Frank należy kupić z wyprzedzeniem. Muzeum jest niewielkie i jednorazowo może do niego wejść ograniczona liczba osób. Oznacza to, że powinieneś kupić bilety, gdy tylko będą dostępne na oficjalnej stronie internetowej. Bilety do Domu Anny Frank można kupić online wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej muzeum i są one zwykle wystawiane na sprzedaż w każdy wtorek, na 6 tygodni przed dniem planowanej wizyty.

Po wejściu na stronę, aby kupić bilet, będziesz mógł wybrać preferowany przedział czasowy wizyty. Zachowaj ostrożność przy wyborze daty i godziny, ponieważ po zakupie biletów nie są dozwolone żadne zmiany ani zwroty. Ceny biletów do Domu Anny Frank kształtują się następująco:

  • standardowe bilety dla dorosłych kosztują 16,00 €;
  • młodzież w wieku 10-17 lat 7,00 €;
  • dzieci w wieku 0-9 lat są bezpłatne.

Nie ma minimalnego wieku, aby odwiedzić muzeum, ale jako rodzic możesz zdecydować, czy Twoje dzieci są odpowiednie do odwiedzenia Muzeum. Zalecany minimalny wiek jednak to 10 lat.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Stedelijk, muzeum sztuki w Amsterdamie, zwiedzanie, bilety

Dzielnica Joordan – najdroższa dzielnica w Amsterdamie

Następny

Dodaj komentarz