Zwiedzanie miasteczka Larochette, atrakcje, przewodnik

Tagi , , , ,

Wielkie Księstwo Luksemburga ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji, jedną z nich jest historyczne miasteczko Larochette, znane chyba najbardziej z ruin średniowiecznego zamku. Prawda jest jednak taka, że można tutaj zobaczyć znacznie więcej ciekawych rzeczy. Co dokładnie zwiedzicie w miasteczku Larochette, gdzie się ono znajduje i jak dojechać na miejsce – o tym traktuje poniższy artykuł.  

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się miasteczko Larochette

Miasteczko Larochette (zwane też Fiels) położone jest w centralnym regionie Wielkiego Księstwa Luksemburga, w kantonie Merch. Leży malowniczo nad doliną rzeki Ernz Blanche (Biała Ernz), która jest dopływem rzeki Sauer. Larochette otaczają zielone wzgórza i interesujące formacje skalne.

Jak dojechać do Larochette w Luksemburgu     

Posiadaczom własnego samochodu najłatwiej podążać trasą szybkiego ruchu N14. Inni turyści, po dotarciu z Polski do stolicy Luksemburga, mogą skorzystać z bezpłatnego!) autobusu. To kwestia 50 kilometrów, aby dotrzeć tym sposobem na miejsce. Alternatywą jest przejazd pociągiem ze stacji Pfaffenthal-Kirchberg w mieście Luksemburg. Trwa to około półtorej godziny, a bilet jest niedrogi – 13 złotych na dzień dzisiejszy.     

I jeszcze jedna ważna informacja dla zmotoryzowanych turystów. na samych obrzeżach miasteczka znajduje się niewielkim bezpłatny, parkingu na około 6 aut. W samym mieście jest jeszcze kilka takich komfortowych stref parkowania – wszystkie są odpowiednio oznaczone. 

Historia i ciekawostki na temat Larochette

Po raz pierwszy źródła historyczne wspominają o Larochette w XI wieku. Z tamtego okresu pochodzą ruiny tutejszego zamku. Miasto było niegdyś prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, a w XVIII wieku kwitło tutaj zwłaszcza rzemiosło sukiennicze. Fabryki sukna działały tutaj zresztą aż do połowy XX wieku. Przy ulicy Rue de Medernach znajdowała się przykładowo przędzalnia, która sto lat temu stała się fabryką szczotek, a obecnie jest nowoczesnym kompleksem apartamentowym.  

Co ciekawe, Luksemburczycy stanowią mniejszość w tej miejscowości, a gro mieszkańców to Portugalczycy. Fanów piłkarza Ronaldo można spotkać tutaj praktycznie na każdym kroku. 

Zwiedzanie Larochette 

Najbardziej charakterystycznym miejscem miasteczka, takim o wielkich walorach turystycznych, jest z pewnością Zamek Larochette. Pierwsza zabudowa pochodziła z XI wieku i znajdowała się na cyplu wykonanym z piaskowca, górując 150 metrów nad doliną Ernz Blanche, tuż nad dopływem rzeki Sauer. Wielki pożar w 1565 roku obrócił niestety wszystkie budynki w ruinę. Nadal można jednak zwiedzać to miejsce, choć do dzisiejszych czasów przetrwał z pierwotnej zabudowy tylko Dom w Créhange, który skrupulatnie odrestaurowano w latach 80-tych XX wieku. Zgodnie z legendą do tutejszej studni wrzucono pewnego zdrajcę, który w co roku w Wielki Piątek nawiedza okolicę, ale nie pod postacią konwencjonalnego ducha lecz… smoka!  Dzisiaj odbywają się tutaj także wystawy sztuki i rozmaite okazjonalne koncerty. 

Całkiem niedaleko, trzeba przejść ścieżką przez malowniczy wąwóz około 2 kilometrów, znajduje się drugi, mniejszy zamek. To Meysembourg otoczony bukowymi lasami. To też stara budowla z XII wieku, choć przebudowana od podstaw w wieku XIX w stylu neo-renesansowym. Niestety nie jest ten zamek udostępniony do zwiedzania, jak swój nieco starszy brat, dzisiaj mieści się tutaj prywatna rezydencja. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle stojącej na skale pięknej, historycznej budowli.    

Miasteczko Larochette było niegdyś częścią kolei wąskotorowej na trasie Larochette – Cruchten, która działała od 1882 do 1948. Do dziś widoczne są budynki starej stacji kolejowej i pozostałości zajezdni, która obecnie została zaadaptowana do potrzeb miejscowej stacji benzynowej. W okolicy jest także kilka historycznych mostów kolejowych. W budynku dworca mieści się obecnie muzeum, otwarte do zwiedzania. Wiele odcinków dawnej trasy kolejki stanowi obecnie część krajowej sieci ścieżek rowerowych. 

Cała okolica miasta zachęca do spacerów! W pobliskich lasach bukowych można podziwiać prawdziwe „skalne miasto”. Sprawcą całego zamieszania są tutejsze skałki z piaskowca, które przybierały z wiekiem bardzo wymyślnych kształtów. Magicznego klimatu dodają wszędobylskie mchy i bluszcze. Natknąć się można też na pozostałości starożytnej twierdzy rzymskiej. 

Dlaczego warto odwiedzić Larochette

To jedno z tych miejsc, w których wydaje się, że czas się zatrzymał. Dwa zamki, otoczone zabudowaniami starego, przemysłowego miasteczka, a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. W odróżnieniu od typowych kurortów wakacyjnych, okolica Larochette zyskuje na pięknie w okresie jesiennym. Bukowe lasy złocą się liśćmi, a mury historycznych zabudowań dostają tej niezwykłej, posępnej (ale pięknej) aury. To prawdziwa turystyczna perełka! 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Zwiedzanie miasteczka Echternach, atrakcje, przewodnik

Zamek Beaufort, zwiedzanie, jak dojechać, bilety, godziny

Następny

Dodaj komentarz