Zamek Vianden, zwiedzanie, bilety, atrakcje, przewodnik

Tagi , , ,

Na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga znajduje się wiele pięknych zamków i twierdz. Jednym z najbardziej znanych jest Zamek Voanden, który znajduje się w mieście Vianden. Planujesz zwiedzanie Zamku Vianden w Luksemburgu? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Zamek Vianden?

Zamek Vianden znajduje się w północnej części Wielkiego Księstwa Luksemburga, w regionie Éislek, w samym środku bujnych luksemburskich Ardenów, w średniowiecznym mieście Vianden. Praktycznie rzecz biorąc, jest to 50 minut jazdy samochodem lub 1h16 jazdy pociągiem/autobusem od stolicy Luksemburga. Dokładny adres jaki należy wpisać w nawigację, aby dojechać do Zamku Vianden to: Mnt du Château, 9408 Vianden, Luksemburg.

Jak dojechać do Zamku Vianden?

Jeśli spędzasz w Luksemburgu tylko kilka dni i nie planujesz zobaczyć zbyt wiele poza miastem Luksemburg i Zamkiem Vianden, skorzystaj z bezpłatnego  transportu publicznego. Całkowity czas podróży to nieco ponad godzina. Jest to idealna jednodniowa wycieczka z Luksemburga. Wystarczy wsiąść w pociąg w Gare de Luxembourg i wysiąść w Gare de Ettelbruck. Następnie przesiądź się w autobus 570 z Garde de Ettelbruck jadący w kierunku Obereisenback.

Historia i ciekawostki na temat Zamku Vianden

Zamek Vianden został zbudowany w XI-XIV wieku na fundamentach rzymskiego fortu. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych rezydencji feudalnych okresu romańskiego oraz gotyckiego w Europie. Do początku XV wieku była to siedziba wpływowych hrabiów Vianden, którzy mogli pochwalić się bliskimi powiązaniami z rodziną królewską Francji i niemieckim dworem cesarskim. W 1820 roku, za panowania króla Holandii Wilhelma I, zamek został sprzedany, w wyniku czego popadł w ruinę. Był kupą gruzu, dopóki rodzina Wielkiego Księcia Luksemburga nie wykupiła go na własność państwa w 1977 roku. Po przywróceniu dawnej świetności zamek jest obecnie zabytkiem o znaczeniu nie tylko regionalnym, ale i europejskim.

Zwiedzanie Zamku Vianden

Zwiedzanie rozpoczyna się i kończy na dużym dziedzińcu zamkowym. Po uiszczeniu opłaty za wstęp odwiedzający przechodzą obok centrum informacyjnego z toaletami i miejscem, w którym można kupić jedzenie oraz napoje. Po wejściu do zamku można rozpocząć zwiedzanie z przewodnikiem lub samodzielnie podążając ponumerowaną trasą. Jest tu wiele do zobaczenia. Zamek składa się z trzech pięter, na których znajduje się wiele sal i pomieszczeń. Warto zobaczyć Górną kaplicę (spektakularna), Sala bizantyjską i dobrze zaopatrzone kuchnie.

Parter

Na parterze znajdują się m.in.: Sala Broni, Dolna Kaplica, Gabinet Rycerski, Wielka Kuchnia, Jadalnia, Krypta Archeologiczna, Studnia oraz Sala Rycerska.

I piętro

Na I piętrze dostępne są m.in.: Chemin de Ronde, Sala Bizantyjska, Sala Bankietowa, Górna Kaplica,  Sypialnia, Sala Hrabiów i Wieża Nassau. Na tym piętrze znajdują się toalety publiczne.

II piętro

Na II piętrze można zobaczyć m.in.: różne modele zamku Vianden, a także historyczne fotografie i szczegółowe informacje na temat renowacji samego zamku.

Dlaczego warto odwiedzić Zamek Vianden?

Zamek Vianden jest niewątpliwie główną atrakcją każdej wycieczki do miejscowości Vianden. Niezwykle malowniczy i urzekający zamek w swojej historii przeszedł jednak kilka modernizacji, w tym znaczącą renowację w latach 70-tych XX wieku. Jest to piękne miejsce, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Wielkiego Księstwa Luksemburga. Wewnątrz znajdują się piękne pomieszczenia, które zostały starannie odrestaurowane. Miłośnicy historii znajdą tu informacje na temat historii tego miejsca i rodziny, która mieszkała w zamku na przestrzeni wieków. 

Godziny otwarcia Zamku Vianden

 • Styczeń i luty codziennie od 10:00 do 16:00
 • Marzec i październik codziennie od 10:00 do 17:00
 • Kwiecień – wrzesień codziennie od 10:00 do 18:00
 • Listopad i grudzień codziennie od 10:00 do 16:00.

Zamek Vianden zamknięty jest dla zwiedzających 1 stycznia oraz 25 grudnia.

Bilety i ceny do Zamku Vianden

 • Dorośli – 10 €
 • Dzieci (6-12 lat) 2,50 €
 • Studenci (13-25 lat) 5 €
 • Grupy (min. 15 osób):
  * Dorośli – 8 €
  * Studenci (13 – 25 lat) – 4€
  * Dzieci (6-12 lat) – 2€
 • Posiadacze Karty Luxembourg –  Wstęp wolny

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Zwiedzanie Schengen, przewodnik po historii

Karta LuxembourgCard ceny, czy warto, jak kupić?

Następny

Dodaj komentarz