Wielki Rynek (Grote Markt) w Antwerpii, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , , , , ,

Antwerpia to jedno z największych i najciekawszych miast w Belgii, wyróżniające się długą historią i fascynującym dziedzictwem kulturowym, które najwyraźniej widać w świetnie zachowanej architekturze.

Jedną z najbardziej kultowych atrakcji tego urokliwego miejsca jest Wielki Rynek, czyli Grote Markt, cechujący się obecnością wielu flagowych zabytków i żywą atmosferą, gwarantowaną dzięki odbywaniu się w tym miejscu wielu imprez. W tym artykule będziesz miał okazję poznać bliżej ten historyczny, antwerpski plac.

Zaczniemy od praktycznych informacji ułatwiających jego lokalizację na mapie Antwerpii.

Następnie sprawdzimy jak dojechać do Grote Markt, analizując dostępne trasy z dworca i lotniska oraz przedstawiając różne środki transportu dostępne dla podróżnych.

W dalszej części artykułu przeniesiemy się w głąb historii tego miejsca, podążając za śladami jego dziejów oraz eksplorując ciekawostki związane z charakterystyczną zabudową i organizowanymi tam wydarzeniami.

Później sprawdzimy atrakcje dostępne w bliskiej okolicy rynku, w tym liczne instytucje kulturalne, takie jak muzea, teatry, a także inne miejsca turystyczne, które z pewnością wzbogacą doświadczenie zwiedzania starej części Antwerpii.

Na koniec przyjrzymy się zaś najlepszym miejscom gastronomicznym w pobliżu Grote Markt, oceniając je pod kątem charakteru gastronomicznego i panującej tam atmosfery, cen posiłków, godzin otwarcia oraz lokalizacji. Do każdej restauracji będą załączone ponadto linki do stron internetowych lokali, gwarantujące dostęp do większej ilości informacji.

Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się o urokliwej atmosferze Grote Markt i jego okolic.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Wielki Rynek (Grote Markt) w Antwerpii

Antwerp, Belgium. Cathedral of Our Lady of Antwerp. (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen). Bright cartoon style illustration. Aerial view
Antwerp, Belgium. Cathedral of Our Lady of Antwerp. (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen). Bright cartoon style illustration. Aerial view, licencja: shutterstock/By Maykova+Galina

Wielki Rynek (Grote Markt) w Antwerpii zlokalizowany jest na starym mieście, w bliskiej odległości od rzeki Skaldy (około trzysta metrów). W bliskiej okolicy znajduje się wiele zabytkowych atrakcji, w tym Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii (Onze-Lieve-Vrouwekathedraal).

Jak dojechać do Wielkiego Rynku (Grote Markt) w Antwerpii

Grande Place, Grote Markt, Brussels, Belgium, Europe
Grande Place, Grote Markt, Brussels, Belgium, Europe, licencja: shutterstock/By anadel

Jeśli znajdujemy się w historycznej części miasta nie powinniśmy mieć problemów z dotarciem na rynek, zwłaszcza jeśli orientujemy się w lokalizacji kluczowych atrakcji w centrum Antwerpii.

Z dworca kolejowego Antwerpen-Centraal na rynek dostaniemy się w około dwadzieścia minut (dystans: półtora kilometra). Do starego miasta dojedziemy także w dziesięć minut komunikacją miejską z dworca, podróżując tramwajem. Nieco dłużej zajmie nam przejazd samochodem, bowiem będziemy musieli wybrać bardziej okrężną trasę, aby tam dojechać.

Z portu lotniczego w Antwerpii (Internationale Luchthaven Antwerpen) dojedziemy samochodem w dwadzieścia minut. Miejsce to jest także dostępne z lotniska komunikacją publiczną, choć wymaga przesiadek (podróż tramwajem i autobusem), bądź dłuższych spacerów.

Wielki Rynek (Grote Markt) w Antwerpii, historia i ciekawostki

Dzieje rynku

Wielki Rynek, znany również jako Grote Markt, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w sercu Antwerpii. Jego początki sięgają XIV wieku. W okresie średniowiecza obszar ten pełnił funkcję placu oraz miejsca publicznych wystąpień, zlokalizowanego na obrzeżach średniowiecznej dzielnicy mieszkalnej. Już na początku XIV wieku, rozpoczęto organizować w tym miejscu coroczne jarmarki i targi, przyciągające kupców z różnych zakątków regionu. Plac stał się wówczas centrum handlowym, gdzie sprzedawcy mogli bez problemu bogacić się, prowadząc swoje interesy. W XVI wieku miejscu nadano nazwę Grote Markt.

Ciekawostki

The Grote Markt Antwerp Belgium
The Grote Markt Antwerp Belgium, licencja: shutterstock/By davidewing
 • charakterystyczny dla renesansu flamandzkiego, plac zachwyca tradycyjną brukowaną nawierzchnią i sąsiadującymi z nim budowlami. Ich architektura ukazuje piękno i bogactwo tej epoki
 • w samym sercu Grote Markt dominuje majestatyczny ratusz miasta Antwerpia, emanujący bogatą historią i architektonicznym splendorem. Obok niego znajduje się giełda papierów wartościowych, która podkreśla biznesowo-handlową pozycję miasta. Nieopodal góruje z kolei XVII-wieczny posąg legendarnego założyciela miasta – Brabo. Rzeźba-fontanna przedstawia bohatera rzucającego odciętą rękę olbrzyma Druona Antigoona do rzeki Skaldy
 • Grote Markt to nie tylko świadek burzliwej historii Antwerpii, ale także centrum kulturalnego życia miasta. Plac do dzisiaj gości liczne festiwale, targi i inne wydarzenia, przyciągając zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Jest to popularne miejsce, gdzie uliczne przedstawienia cieszą się uznaniem, a kawiarnie zapraszają do kosztowania lokalnych przysmaków i jednoczesnego podziwiania malowniczego otoczenia

Podsumowując, warto odwiedzić Grote Markt, ponieważ jest to wyjątkowe miejsce, gdzie współczesność splata się z tradycją, a piękno architektoniczne współgra z atmosferą radosnych wydarzeń.

Co warto zobaczyć w okolicach Wielkiego Rynku (Grote Markt)

W okolicach Grote Markt rozciągają się atrakcje godne uwagi entuzjastów zróżnicowanych doświadczeń turystycznych, świadczące o bogactwie kulturowym tego miasta.

Fakkeltheater

Jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty i szukasz miejsca, w którym będziesz mógł podziwiać widowiskową sztukę, koniecznie odwiedź teatr Fakkeltheater, położony przy ulicy Hoogstraat 12.

Ruihuis

Jeśli fascynuje Cię zaś historia miasta, zdecyduj się na fascynującą wycieczkę po historycznych kanałach miejskich (Ruihuis).

DIVA

Przechadzając się ulicą Suikerrui, łączącą Grote Markt ze wschodnim brzegiem Skaldy, zatrzymaj się w muzeum diamentów DIVA. Kolekcja muzeum, licząca ponad pięćset eksponatów, szczegółowo ukazuje historię Antwerpii związaną z diamentami i kamieniami szlachetnymi.

Vleeshuis

Będąc w okolicach rynku warto również zajść w okolice Vleeshuis, dawnego ratusza, obecnie przekształconego w muzeum przy ulicy Vleeshouwersstraat. Ten zabytkowy budynek, pochodzący z początku XVI wieku, od 1913 roku gromadzi sztukę użytkową, w tym unikalne instrumenty muzyczne. Od 2006 roku muzeum w całości poświęcone jest 800-letniej historii życia muzycznego w Antwerpii i Niderlandach.

Het Steen

Statue of Lange Wapper in front of the castle in Antwerpen. Lange Wapper is a legend about a giant who irritates people, children, drunkards, and loose women. The sculptor is Albert Poels (1903-1984).
Statue of Lange Wapper in front of the castle in Antwerpen. Lange Wapper is a legend about a giant who irritates people, children, drunkards, and loose women. The sculptor is Albert Poels (1903-1984)., licencja: shutterstock/By claudinevanmassenhove

W bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się także Het Steen, ikoniczny kompleks zamkowy. W średniowieczu pełnił on kluczową rolę jako miejsce gromadzące szereg ważnych instytucji, w tym dwór lokalnych władców i budynki sakralne. Następnie przez pięćset lat służył jako więzienie, a dzisiaj, odbudowany i odrestaurowany, przyciąga turystów zainteresowanych lokalnym dziedzictwem kulturowo-historycznym. To fascynujące miejsce stanowi obecnie atrakcję dla wszystkich, którzy pragną zgłębić tajemnice bogatej historii Antwerpii.

Gdzie zjeść blisko Wielkiego Rynku (Grote Markt) w Antwerpii

Widok na plac Grote Markt z tarasem kawiarni w centrum Antwerpii, Belgia
Widok na plac Grote Markt z tarasem kawiarni w centrum Antwerpii, Belgia, licencja: shutterstock/By RossHelen

Lento

Nicoise salad, fried tuna with lettuce, egg benedict and crackers, top view
Nicoise salad, fried tuna with lettuce, egg benedict and crackers, top view, licencja: shutterstock/By lenaivanova

Przedział cenowy: od 100 do 340 złotych

Adres: Oude Koornmarkt 44A, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • nowoczesna kuchnia fusion, w innowacyjny sposób wykorzystująca świeże owoce i warzywa
 • wegetariański i wegański charakter serwowanych dań

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: zamknięte
 • Wtorek: 17:30–21:00
 • Środa: 17:30–21:00
 • Czwartek: 17:30–21:00
 • Piątek: 17:00–22:00
 • Sobota: 17:00–22:00
 • Niedziela: zamknięte

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Jean sur Mer Harbor Cafe

Włoski street food grillowane owoce morza ryby, krewetki, kalmary i warzywa
Włoski street food grillowane owoce morza ryby, krewetki, kalmary i warzywa, licencja: shutterstock/By AlexShalamov

Przedział cenowy: od 20 do 100 złotych

Adres: Groenplaats 15, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • lokal gastronomiczny serwujący posiłki w street foodowym stylu
 • dania przyrządzane z lokalnych ryb i owoców morza, podawane w przystępnej formie

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: zamknięte
 • Wtorek: 12:00–14:30 i 17:30–21:00
 • Środa: 12:00–14:30 i 17:30–21:00
 • Czwartek: 12:00–14:30 i 17:30–21:00
 • Piątek: 12:00–21:00
 • Sobota: 12:00–21:00
 • Niedziela: 12:00–21:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Brasserie Appelmans

Low angle close up perspective of old fashion absinthe fountain filled with wormwood liquor and ice cubes pouring beverage into two glasses over sugar cube on stainer with blurry bar scene background
Low angle close up perspective of old fashion absinthe fountain filled with wormwood liquor and ice cubes pouring beverage into two glasses over sugar cube on stainer with blurry bar scene background, licencja: shutterstock/By Peter+Vandenbelt

Przedział cenowy: od 40 do 120 złotych

Adres: Papenstraatje 1, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • kultowy, obszerny belgijski bar
 • świetne miejsce na wieczornego drinka w towarzystwie znajomych
 • dostęp zarówno do imprezowych przekąsek, jak i bardziej wyszukanych dań
 • możliwość wzięcia udziału w warsztatach z przyrządzania koktajli, a także degustacji absyntu

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: zamknięte
 • Wtorek: 16:00–00:00
 • Środa: 16:00–00:00
 • Czwartek: 16:00–00:00
 • Piątek: 16:00–01:00
 • Sobota: 12:00–02:00
 • Niedziela: 12:00–00:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Sabor & Company

Talerz belgijskich gofrów z lodami, sosem karmelowym i świeżymi jagodami
Talerz belgijskich gofrów z lodami, sosem karmelowym i świeżymi jagodami, licencja: shutterstock/By baibaz

Przedział cenowy: do 40 złotych

Adres: Grote Markt 28, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • słone i słodkie przekąski w świetnej lokalizacji

Bia Mara

Fish and Chips in Antwerp, Belgium, Europe
Fish and Chips in Antwerp, Belgium, Europe , licencja: shutterstock/By Kollawat+Somsri

Przedział cenowy: od 40 do 80 złotych

Adres: Maalderijstraat 1, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • lokal gastronomiczny z przekąskami (świetne fish and chips, tacosy, burgery, piwa craftowe i frytki belgijskie)
 • możliwość organizacji prywatnej imprezy (przyjęcia urodzinowego, kolacji firmowej czy nawet wynajęcia food trucka)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 12:00–14:30 i 17:30–20:30
 • Wtorek: 12:00–14:30 i 17:30–20:30
 • Środa: 12:00–14:30 i 17:30–20:30
 • Czwartek: 12:00–14:30 i 17:30–20:30
 • Piątek: 12:00–14:30 i 17:30–21:00
 • Sobota: 12:00–21:00
 • Niedziela: 12:00–14:30 i 17:30–20:30

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Den Engel

Friends are playing billiards in the club
Friends are playing billiards in the club, licencja: shutterstock/By nomadsoul1

Przedział cenowy: do 80 złotych

Adres: Grote Markt 3, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • miejsce o bogatej historii i pełne interesujących ciekawostek (aby dowiedzieć się więcej kliknij w tym miejscu)
 • dostęp do bilardu
 • w tygodniu oaza dla osób chcących spotkać się w kawiarnianej atmosferze
 • w weekendy raj dla miłośników klubowych klimatów i muzyki współczesnej (obecność DJ-ów)

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 09:00–01:00
 • Wtorek: 09:00–01:00
 • Środa: 09:00–01:00
 • Czwartek: 09:00–01:00
 • Piątek: 09:00–01:00
 • Sobota: 09:00–02:00
 • Niedziela: 09:00–02:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Compagnie Belge Artisan Gelato

Ice cream and waffle dessert with syrup
Ice cream and waffle dessert with syrup, licencja: shutterstock/By phasinphoto

Przedział cenowy: od 8 do 40 złotych

Adres: Grote Markt nr 16, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • lodziarnia z lodami rzemieślniczymi
 • poza tym możliwość zamówienia gofrów brukselskich i leodyjskich, a także wyśmienitej kawy i koktajli
 • obecność opcji wegetariańskich i bezglutenowych

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 13:00–20:00
 • Wtorek: zamknięte
 • Środa: zamknięte
 • Czwartek: 13:00–20:00
 • Piątek: 13:00–21:00
 • Sobota: 13:00–21:00
 • Niedziela: 13:00–20:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Meat Factory

Grillowany stek z wołowiny ribeye z czerwonym winem, ziołami i przyprawami na kamiennym stole
Grillowany stek z wołowiny ribeye z czerwonym winem, ziołami i przyprawami na kamiennym stole, licencja: shutterstock/By karandaev

Przedział cenowy: do 150, 200 złotych

Adres: Grote Markt 28, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • restauracja oparta na serwowaniu wysokojakościowych burgerów i steków
 • szeroka karta win
 • dostęp do sklepu internetowego

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 17:00–22:00
 • Wtorek: 17:00–22:00
 • Środa: 17:00–22:00
 • Czwartek: 17:00–22:00
 • Piątek: 17:00–22:00
 • Sobota: 12:00–22:00
 • Niedziela: 12:00–22:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

’t Braboke

endives with ham and bechamel au gratin
endives with ham and bechamel au gratin, licencja: shutterstock/By page+frederique

Przedział cenowy: od 30 do 120 złotych

Adres: Grote Markt n. 18, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • kuchnia lokalna (gofry, potrawy oparte na rybach i owocach morza, gulasze, zupy, cykorie z serem i szynką)
 • dostęp do opcji wegetariańskich i wegańskich

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 11:00–22:00
 • Wtorek: 11:00–22:00
 • Środa: 11:00–22:00
 • Czwartek: 11:00–22:00
 • Piątek: 11:00–22:00
 • Sobota: 11:00–22:00
 • Niedziela: 11:00–22:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Restaurant Elfde Gebod

Belgian beer flight on wooden table in bar
Belgian beer flight on wooden table in bar, licencja: shutterstock/By Cabeca+de+Marmore

Przedział cenowy: od 20 do 70 złotych

Adres: Torfbrug 10, Antwerpia 2000

Czym się wyróżnia:

 • restauracja zlokalizowana przy katedrze, pełna posągów aniołów i świętych
 • luźna atmosfera
 • szeroki wybór lokalnych piw

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek: 12:00–22:00
 • Wtorek: 12:00–22:00
 • Środa: 12:00–22:00
 • Czwartek: 12:00–22:00
 • Piątek: 12:00–22:00
 • Sobota: 12:00–01:00
 • Niedziela: 12:00–21:00

Strona internetowa (kliknij tutaj)

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii, bilety, zwiedzanie

Dworzec Antwerpen-Centraal, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz