Wielki Plac (Grand-Place) w Brukseli, zwiedzanie, atrakcje

, Tagi , , , , ,

Grand Place – Grote Markt znajduje się w samym sercu Brukseli i jest często nazywany jednym z najpiękniejszych placów publicznych na świecie. To obowiązkowe miejsce do zobaczenia podczas wizyty w Belgii. Należy pamiętać, że Grand Place to francuska wersja placu. Ponieważ w Belgii obowiązują trzy języki urzędowe (flamandzki, francuski i niemiecki), jego nazwa w języku flamandzkim to Grote Markt. Planujesz wycieczkę do Brukseli i chcesz zwiedzić Wielki Plac? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące Grand Place w Brukseli.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Wielki Plac (Grand-Place) w Brukseli?

Bruksela, Belgia. Szeroki kąt nocy sceny Grand Place i Maison du Roi, jeden z najlepszych europejskich historycznych placów i trzeba zobaczyć widok Bruxelles.
Grand Place i Maison du Roi, jeden z najlepszych europejskich historycznych placów, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By ecstk21

Grand Place znajduje się w samym centrum historycznej części Brukseli i jest bardzo łatwo dostępny dla odwiedzających. Znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Dworca Centralnego, który jest dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta i Europy. Grand Place znajduje się także w pobliżu innych zabytkowych miejsc w Brukseli – Muzeum Victora Horty i Pałacu Stocleta.

Jak dojechać do Wielkiego Plac (Grand-Place) w Brukseli?

Istnieje wiele sposobów, aby dojechać do Wielkiego Placu – Grand Place w Brukseli. Można tam dojechać metrem, autobusem, a nawet samochodem. Jeśli zastanawiasz się, jak wygodnie dotrzeć do Grand Place w Brukseli, najlepszym rozwiązaniem może być metro. Metro zatrzymuje się na stacjach Centrale Bourse, Grand Place i De Brouckere, które znajdują się w odległości 5 minut spacerem od placu Grand Place. Możesz również wsiąść do autobusów odjeżdżających z Dworca autobusowego Plattesteen lub wynająć samochód.

Historia i ciekawostki na temat Wielkiego Placu (Grand-Place) w Brukseli

Historia Grand Place sięga XII wieku, choć obecną formę uzyskał dopiero w XVII wieku. Pierwsze budynki na Grand Place zbudowano z drewna. Niestety, większość budynków została zniszczona podczas francuskiego bombardowania w 1695 roku i musiała zostać zrekonstruowana. W minionych wiekach Grand Place było miejscem, w którym kupcy, handlarze, a nawet zwykli obywatele handlowali towarami. Co ciekawe, niektóre ulice wokół placu noszą nazwy produktów spożywczych. Spacerując po którejkolwiek z okolicznych ulic, szybko zauważysz, że noszą one nazwy takie jak Rue du Marché aux Herbes (zioła), Rue du Marché aux Fromages (sery) czy Rue au Beurre (masło). W XIII wieku zbudowano trzy zadaszone rynki, aby kupcy mogli sprzedawać i wystawiać swoje towary nawet w deszczowy dzień. Wraz z rozwojem miasta, stoiska targowe stawały się coraz mniej liczne i zostały zastąpione przez Guildhalls – okazałe budynki. Wielki Plac w Brukseli wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.

Zwiedzanie Wielkigo Placu (Grand-Place) w Brukseli

Brussels, Belgium - August 16, 2018: Grand Place during Flower Carpet festival. This year theme was Mexico.
Grand Place podczas festiwalu kwiatów w sierpniu, Bruksela, Belgia, licencja: shutterstock/By sorincolac

Plac nie różni się zbytnio od tego, jak wyglądał w XVI wieku. Oczywiście, na niższym poziomie jednego ze starych budynków gildii znajduje się popularna amerykańska kawiarnia, ale ogólna architektura nie uległa zbytnio zmianie.

Ratusz

Najważniejszym miejscem na Grand Place jest ratusz i nie sposób go przegapić. Ma prawie 100 metrów wysokości, a na jego szczycie znajduje się 5-metrowy posąg Archanioła Michała zabijającego Szatana.

Muzeum Miasta Brukseli

Budynek książęcy jest obecnie Muzeum Miasta Brukseli, w którym znajdują się interesujące wystawy dotyczące historii i geografii miasta. Oprócz tego, że można dowiedzieć się tu nieco więcej o historii Brukseli, jest to również świetny sposób, aby zobaczyć architekturę i wystrój wnętrz. Ponadto dostępne są tu artefakty, takie jak porcelana i cenne gobeliny, a także sekcja poświęcona historii współczesnej miasta.

Muzeum Piwa

Jak wiadomo, Belgia słynie z piwa, a część tej historii można poznać w Muzeum Piwa na Grand Place. Muzeum znajduje się w piwnicy historycznego domu cechowego piwowarów. Dostępna jest tam kolekcja starego ceramicznego sprzętu piwowarskiego, a także kilka nowoczesnych przykładów metalowych kadzi i rur. Wnętrze przypomina średniowieczną tawernę, z ciemnym oświetleniem i dużymi drewnianymi beczkami. Z pewnością jest to idealne miejsce, aby spróbować lokalnego piwa i dowiedzieć się więcej o historii belgijskiego browarnictwa.

Grand Place 5

Na parterze Grand Place 5 znajduje się przestrzeń galeryjna, w której często organizowane są interesujące wystawy czasowe, takie jak na przykład wystawa klocków Lego.

Dlaczego warto odwiedzić Wielki Plac (Grand-Place) w Brukseli?

Grand Place jest centralnym placem Brukseli, który otoczony jest pięknymi zabytkowymi budynkami. Poza tym jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Brukseli, z dużą ilością zabytkowych budynków i zdobionych fasad, które wiele mówią o historii tego miasta. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Brukseli i w Belgii.

Najlepsze kawiarnie przy Wielkim Placu (Grand-Place) w Brukseli

Café Capitale

Adres: Rue du Midi 45, 1000 Bruksela

Maison Donday Tearoom & Waffle

Adres: Rue Charles Buls 14, 1000 Bruksela

Starbucks

Adres: Grand Place 4, 1000 Bruksela

Gdzie zjeść blisko Wielkigo Placu (Grand-Place) w Brukseli?

Nüetnigenough

Adres: Rue du Lombard 25, 1000 Bruksela

Lloyd Coffee Eatery – Grand-Place

Adres: Rue du Marché aux Herbes 80, 1000 Bruksela

The Blue

Adres: Rue du Marché aux Fromages 18, 1000 Bruksela

Poprzedni

Chemin de la Corniche – najpiękniejsza trasa widokowa w Luksemburgu

Gdzie dobrze zjeść w Schaerbeek, najlepsze miejsca i kawiarnie

Następny

Dodaj komentarz